Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 33

Thread: O intrebare legata de conectivitate monitor-placa video

1. Back To Top | #1

O intrebare legata de conectivitate monitor-placa video

am un monitor cumparat de curand care are doar iesire tip VGA

in PC am o placa GTX 1050 care are 3 tipuri de intrari: DVI-D (dual link), HDMI si DP (dual port)

ca sa conectez monitorul la PC nu am decat un cablu VGA-HDMI

dupa ce conectez si booteza calculatorul nu se vede nimic pe monitor. e normal?

*am incercat pe un al monitor imprumutat care are iesire DVI-D si am folosit intrarea DVI-D de la placa video si se vede pe monitor.

2. Back To Top | #2
    adaptor dvi-vga cuplat cu cablu vga

3. Back To Top | #3
    vreau sa stiu de ce nu merge direct pe hdmi si daca trebuie sa setez ceva din BIOS (pe hard nu e sistem de operare instalat)

plus de asta nu prea se gasesc adaptore DVI-D dual link-VGA la SH ca nu vreau sa mai dau 100+ RON pe un adaptor

4. Back To Top | #4
    Fother Mucker vlad_heretic's Avatar
    Ce cablu VGA-HDMI ai? Pune o poza sa vad si eu minunea.

Ai nevoie de asa ceva

O intrebare legata de conectivitate monitor-placa video-dvi-vga.jpg si de un cablu normal vga-vga. Mai mult de 5lei nu da pe el
    "People will read again."

5. Back To Top | #5

6. Back To Top | #6
    Si ai mai folosit cablul ala pana acum? Ala pare ceva care scoate semnal analogic si-l transmite tot analogic pana la ceva cu mufa HDMI, ce si de ce nu stiu. Probabil ca e o basinarie pentru TV-uri.

Un semnal digital nu are cum sa ajunga la ceva analogic in mod pasiv. Are nevoie de chip dedicat care sa transforme digital in analog si de o alimentare pentru el.

In schimb, mufa DVI din placa video stie si analog, asa ca poti folosi adaptor.

7. Back To Top | #7
    Plăcile video din ultimele generații (cum e a ta) nu mai au ieșiri analogice. Nu mai au cipul responsabil cu conversia semnalului digital în analogic. O să ai nevoie de un adaptor activ, altfel nu o să meargă. Chiar tu ai zis că placa are mufe DVI-D care sunt digital only.
    Cod afiliere PCGarage: DMK5XDX3 . Foloseste-l pentru 1% reducere la comenzile tale daca te-am ajutat.

8. Back To Top | #8
    Exact, este nevoie de un adaptor activ.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

9. Back To Top | #9
    Poate are, cativa producatori inca mai includ. Zi-ne modelul exact.

10. Back To Top | #10
    Registered User RAN's Avatar
    HDMI to VGA, 1080P with Audio Port, Rankie Gold-Plated: Amazon.co.uk: Electronics

Stie cica 1080p si are in caz de nevoie alimentare, desi conectorul HDMI are pin de alimentare.
    Dar ma mir de monitorul "cumparat recent" care n-are intrare digitala. Ce minitor e?

11. Back To Top | #11

12. Back To Top | #12
    Registered User RAN's Avatar
    Da, n-as fi crezut ca exista asa ceva.

13. Back To Top | #13
    Registered User
    Daca ai posibilitatea de returnare atunci fa asta si alege un monitor cu cel putin o intrare digitala.

Un convertor ieftin pe emag marketplace la 37 RON sau de la vanzator direct la 29 RON.

Nu stiu ce calitate obti cu el insa, n-am folosit niciodata asa ceva, iar VGA oricum e pretentios la interferente pentru calitate buna.

14. Back To Top | #14
    Am de gand sa folosesc adaptorul din poza de la link care e hdmi-->DVI-D single link si sa il bag in placa video care are DVI-D dual link. am inteles de pe net ca pinii lipsa din mijloc sunt doar pentru rezolutii mai mari de 1920x1080
    poate merge

O intrebare legata de conectivitate monitor-placa video-screenshot_2.png
    Last edited by GeX; 11-09-2017 at 19:58.

15. Back To Top | #15
    Registered User
    Nu va merge, pinii responsabili de semnalul analogic lipsesc in adaptorul la care ai pus poza (care este DVI-D single link), vezi Digital Visual Interface - Wikipedia. Problema este ca arhitecturile noi amd si nvidia nu mai ofera semnal de iesire analogic asa cum a spus si Geo2160 mai sus.

16. Back To Top | #16
    Ia alt monitor. Gasesti sute de LED-uri pe olx/okazii sub 300 de lei.

Spune modelul de 1050.

Mda, acum vad si eu ca seria noua nu mai suporta semnal analogic. Aia e, trebuie adaptor activ.
    Last edited by vlad_heretic; 10-09-2017 at 18:15.

17. Back To Top | #17
    Monitoarele (doua) au fost luate pe firma si nu au drept de retur in 14 zile

MSI GeForce GTX 1050 2GT LP 2GB

18. Back To Top | #18
    Registered User
    Pacat, pentru 30 RON in plus puteai lua acelasi monitor cu intrare DVI Monitor LED AOC E2270SWDN 21.5 inch 5ms black - PC Garage si nu iti mai bateai capul cu convertor.

19. Back To Top | #19
    Iar cu adaptor activ sper ca nu ai pretentii de gaming, toate informatiile trec mai intai prin el si m-as mira sa stie mai mult de 30hz.

Placa o poti retuna? Poate gasesti un 960 cu analog support. Iar daca nu-ti pasa de gaming si vrei ceva LP, ia 750ti.
    Last edited by vlad_heretic; 10-09-2017 at 18:42.

20. Back To Top | #20
    Registered User
    Quote Originally Posted by grotesque View Post
    am un monitor cumparat de curand care are doar iesire tip VGA

in PC am o placa GTX 1050 care are 3 tipuri de intrari: DVI-D (dual link), HDMI si DP (dual port)

ca sa conectez monitorul la PC nu am decat un cablu VGA-HDMI

dupa ce conectez si booteza calculatorul nu se vede nimic pe monitor. e normal?

*am incercat pe un al monitor imprumutat care are iesire DVI-D si am folosit intrarea DVI-D de la placa video si se vede pe monitor.
    1. Semnalul iese din placa video si intra in monitor (nu invers). De unde rezulta ca placa video are iesiri (spre monitor), iar monitorul are intrari, ca principiu.
    2. Placa ta video furnizeaza doar semnal digital, iar monitorul primeste doar semnal analogic. Din asta rezulta ca e nevoie de un convertor de semnal digital-analogic.

Gasesti convertoare ieftine (sub 100 lei) care pot furniza fara probleme semnal analogic (pentru VGA) pana la 1080p/60Hz, deci nu sunt probleme la gaming.

1.  
Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks