Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 33 of 33

Thread: O intrebare legata de conectivitate monitor-placa video

1. Back To Top | #21
    Fother Mucker vlad_heretic's Avatar
    Ai incercat vreodata un adaptor activ? Eu da, un splitter HDMI si-ti instala un nou graphics adapter. Abia putea trage o fereastra pe monitorul ala, n-am incercat sa joc nimic pentru ca nu era pentru asa ceva, ci pentru office. E cel mult multimedia, are lag imens si se vede prost.

Asta se intampla acum 2 ani si a costat mai mult de 100 de lei, ma indoiesc ca a evoluat atat de mult tehnologia.

2. Back To Top | #22
    Ala nu cred ca-i adaptor, cred ca-i o mini placa video de putere foarte mica. Am vazut inclusiv placa video pe USB, care-si tragea si curent doar din USB. Astea da, merg prost la orice. Adaptoare active am mai folosit si eu, de diverse tipuri, nu am vazut niciodata input lag de la adaptor. Sigur ca imaginea pe VGA/D-SUB este mai proasta, spalacita, dar asta e limita tehnologiei, nu a adaptorului.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

3. Back To Top | #23
    Pai si ala imi pare la fel, tot o "mini placa video", ca altfel nu are cum sa transforme semnalul digital in analogic. Incearca tu sa te joci ceva, daca inca ai acces la jucarii din astea, eu nu mai am.
    "People will read again."

4. Back To Top | #24
    Registered User
    Nu mai vorbi prostii daca nu stii despre ce-i vorba. Un convertor de semnal e exact ceea ce spune numele, nu "o mini placa video" si nu afecteaza calitatea gamingului dincolo de diferenta de calitate a imaginii data de semnal digital vs semnal analogic. Daca suporta 1080p/60Hz (trebuie vazut in specificatii) e suficient la ce-i trebuie omului.

5. Back To Top | #25
    Devine destul de evident ca tu nu stii despre ce vorbesti daca spui ca e suficient 1080p/60Hz pentru orice. Eu vorbeam de input lag, de calitatea imaginii si de calitatea DAC-ului. Dar uit cu cine vorbesc, tu te certai cu mine ca upscaling e peste rezolutie nativa, so, ignore. Iar Cosmin a zis de "mini placa video", nu eu, dar este o descriere buna pentru un forum atehnic ca asta.

las asta aici VGA to HDMI converter lag (240 fps) - YouTube si asta 'Sup. About HDMI to VGA conversion and lag input. - Page 3 — shoryuken
    Last edited by vlad_heretic; 11-09-2017 at 19:00.
    "People will read again."

6. Back To Top | #26
    Ce-i drept, singurele adaptoare active care mi-au cazut prin mana erau de firma, Dell si HP, deci nu stiu ce sa zic de cine stie ce chinezarii. Alea de le-am avut eu mergeau laser.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

7. Back To Top | #27
    am folosit adaptor activ DP - DVI-I dual link apoi unul DVI-I - VGA si un cablu VGA .

Tot nu merge

8. Back To Top | #28
    Pai tot nu ai folosit ce trebuie, evident. Mai bine spuneai si ce fel de adaptoare sunt, adica brand, cod produs, poza, chestii de genul asta, sa ne dam seama daca iti sunt bune in situatia data.

9. Back To Top | #29
    Folosind doua adaptoare sunt sanse foarte, foarte mici sa functioneze.

Recomandarea mea e sa iei 750ti LP (daca de low profile ai nevoie) si ai rezolvat toate problemele. Daca nu are direct VGA output, sigur ai adaptor in pachet din DVI-I sau DVI-A in VGA. Nu e cu mult mai slaba (gaming) decat 1050.

Cosmin, din pacate, adaptoarele active HP si DELL costa cat un monitor cu DVI/HDMI sau o placa video low end LP.
    Last edited by vlad_heretic; 11-09-2017 at 20:15.

10. Back To Top | #30
    nu se pune problema sa iau altceva si din cate am inteles de curand nici sa fac retur la vreo componenta pentru ca nu am dreptul.

http://forum.computergames.ro/attach...6&d=1505051227
    ^adaptorul din link pe unde primeste semnal analogic daca cei 4 pini de pe langa ala lat, raspunzatori pentru semnal analogic, lipsesc?

11. Back To Top | #31
    E doar mufa DVI-D ca sa poata intra, d-aia nu are pinii aia. Nu cred ca face nimic adaptorul ala in cazul tau.

http://cdn.overclock.net/d/d6/d62b2dd9_7801.dvid.gif

Sau o fi vreo mufa modificata din standardul asta
    https://i.stack.imgur.com/1oZ86.png

Da, eu ti-am recomandat ala pe prima pagina inainte sa aflu ca noua serie nvidia nu mai suporta analog output.

Nu o sa gasesti nimic pasiv pentru vga avand gtx 1050. Singura solutie e sa cumperi adaptor activ hdmi to vga si sa te rogi sa fie de calitate.

Data viitoare intreaba inainte sa faci o achizitie, mai ales pe firma.

12. Back To Top | #32
    cand am luat monitoarele am omis sa ma uit la ce tip de intrari au pentru ca nu mi-am imaginat ca mai exista monitoare doar cu intrare VGA

maine sun la PC Garage si incerc imposibilul, sa dea dovada de buna credinta
    din ce am citit pe internet, slabe sanse

13. Back To Top | #33
    Registered User
    Quote Originally Posted by vlad_heretic View Post
    Eu vorbeam de input lag, de calitatea imaginii si de calitatea DAC-ului. Dar uit cu cine vorbesc, tu te certai cu mine ca upscaling e peste rezolutie nativa, so, ignore.
    Tu vorbesti prostii in continuare si incerci s-o dregi cu povesti care n-au legatura cu problema.

grotesque, tu ai facut o incercare inutila tot pentru ca nu intelegi despre ce e vorba. Foloseste un convertor activ HDMI la VGA, seteaza ce trebuie in CP de la placa video (rezolutia si frecventa suportata de monitor) si merge fara probleme.

Daca vrei semnal de la DP, este convertor DisplayPort la VGA (de ex.)

1.  
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Bookmarks

Bookmarks