Results 1 to 10 of 10

Thread: Mouse (Logitech) se misca sacadat

1. Back To Top | #1
    Registered User Hardware's Avatar

Mouse (Logitech) se misca sacadat

Salut,

Am o problema, aparuta in seara asta: pointer-ul se misca sacadat la modul ca face un freeze foarte scurt, dupa care merge normal, iar freeze, iar normal... Asta se intampla indiferent de miscarile pe care le fac. Mouse-ul este un Logitech G502. Am schimbat pad-ul, l-am pus doar pe masa, nu conteaza, la fel se intampla. Am schimbat si mouse-ul, am incercat vechiul MX518, la fel face.

Am observat ca ledul de lucru de pe carcasa lumineaza in aceeasi secventa cand misc mouse-ul, daca opresc miscarea se stinge. Aparent am o activitate anormala, dar nu stiu de ce sa o leg. In procese si servicii nu apare ceva neobisnuit, download nu fac, habar n-am.

Idei?

2. Back To Top | #2
    Registered User sebid2k3's Avatar
    LED de lucru? La ce PC e conectat perifericul? Incearca sa ii setezi alt Polling rate ( 1000 e cel mai mare ), poate prin scaderea sau cresterea lui se modifica.

Si eu am tot G502 si nu am nici o problema cu el.
    Metoda de contact: pm, telefon, mail sau Y!messenger.
    Doar cele din postarile mele, NU folosesc alte metode.

3. Back To Top | #3
    Quote Originally Posted by sebid2k3 View Post
    LED de lucru? La ce PC e conectat perifericul?
    LED-ul de activitate (HDD) de pe carcasa...e conectat la desktop.

Nu sunt gamer, am G502 din alt rationament. Nu am modificat niciodata polling rate la vreun mouse, iar G502-ul il am de jumatate de an si a mers fara probleme. Nu cred ca are legatura cu modelul, dupa cum am spus MX518 face la fel - chiar daca asta e vechi, e perfect functional.

4. Back To Top | #4
    Registered User realyy's Avatar
    ceva asemanator am avut eu acum vreo 10 ani , cand intram intr-un joc cu pac pac , gen cs 1.6 , erau momente cand tinta se bloca si nu puteam sa o misc . Am crezut ca e de la mouse , am incercat cu cateva mouse fixuri in windows , am reinstalat windowsul , am schimbat vreo 3-4 mouseuri diferite firme . Pana la urma am ajuns la concluzia ca era placa de baza . Indiferent cum foloseam mousii prin usb sau PS/2 la fel facea . Probabil placa de baza nu mai primea semnal corect prin acele intrari . Dar asta se intampla doar cand intram in jocuri mouse intensive adica shotere .

5. Back To Top | #5
    Registered User doio77's Avatar
    Salut, l-ai conectat pe usb 3.0? Daca da este posibil de acolo sa faca.

6. Back To Top | #6
    Quote Originally Posted by doio77 View Post
    Salut, l-ai conectat pe usb 3.0? Daca da este posibil de acolo sa faca.
    Face la fel indiferent de portul USB.

Am testat in seara asta si cu un Lenovo M600, la fel face...deci nu este mouse-ul (eram pregatit sa il duc la service). Nu stiu de ce sa leg problema. Ar putea fi SSD-ul? Discul principal, pe care am sistemul, este un Hiperx Savage de 240.

As reinstala windows-ul, cu toate ca intai as incerca cu o imagine mai veche.

7. Back To Top | #7
    Registered User Luc1aNo's Avatar
    In BIOS se misca la fel ?

8. Back To Top | #8
    Quote Originally Posted by Luc1aNo View Post
    In BIOS se misca la fel ?
    Se misca normal.

In alta ordine de idei, a inceput sa mi se miste din ce in ce mai rau, nu mai pot face aproape nimic. Nici nu cred ca este vorba despre mouse, modul in care se misca pointerul este doar o manifestare vizibila. Am verificat tot ce se poate verifica, in resource monitor totul este normal...

9. Back To Top | #9
    un print din hdd tune? la reallocated sector count ce zice?
    din subteran

10. Back To Top | #10
    un print din hdd tune? la reallocated sector count ce zice?
    sau : Shift + Alt + left arrow + num block = activare mouse din tst ... si te joci din sagetile de la numlock, la fel e?
    din subteran

1.  

Bookmarks

Bookmarks