Page 1 of 153 12341151101 ... LastLast
Results 1 to 20 of 3051

Thread: Recomandări & discuţii monitoare 24" LCD

1. Back To Top | #1
    Registered User flavian's Avatar

Recomandări & discuţii monitoare 24" LCD

Am mai cautat pe forum, dar nu am gasit topic dedicat special acestui subiect.
    Mai sunt cateva discutii risipite pe aceasta tema in topicurile de 19" si 22" dar eu eram interesat de ceva mai mare...

In principiu oscilam intre ideea unui monitor de 22" gen LG 226wt / samsung 226bw sau ceva mai buniceal, cum ar fi un 215TW. Asa am ajuns sa observ ca pana la 24" si rezolutie full HD 1920x1200 nu mai era distanta prea lunga.

Din cate am inteles, panelurile sunt cam la fel, dar apar mai multe diferente de electronica/accesorii intre modelele de la Dell, HP, Acer, Benq.

Rog pentru cei care poseda sau au avut experienta cu vreunul din ele sa-mi impartaseasca parerile legate de acest subiect, pareri pro si contra, comparatii cu fostul monitor, eventuale regrete etc
    Nothing smart to say ...

2. Back To Top | #2
    Registered User tzur's Avatar
    Acer AL2416WAs (widescreen)
    +has a 24 inch 6 ms (g2g) PVA panel,
    +costa f ieftin: 23mil (in momentul asta)
    -dar nu are DVI.....

HP LP2465 (widescreen)
    +has a 24 inch 6 ms (g2g) S-PVA (Samsung LTM240M2) panel. (desi in anumite locuri zice ca are TN; nu l-am vazut personal)
    +are DVI
    +-pret 25.7mil

Benq FP241W
    +has a 24 inch 8 ms (g2g) S-PVA (Samsung LTM240M2) panel
    +are DVI, component, S-video, HDMI
    -pret 31.6mil

Samsung 244T, prea scump (40.3mil)

Shi pe mine ma duce gandul la un display LCD mare si cu rez mare. Acuma, parerea mea e ca in acest moment.....sa-ti cumperi LCD 1920x1200 sau 1920x1080 in romania sucks,

iata spre ce ar putea sa-si indrepte atentia un american aflat in situatia noastra:

- Sharp Aquos LC-46D62U 46" LCD 1080p ~1750$

- WESTINGHOUSE 37" 16:9 WIDESCREEN LCD TRUE 1080P HDTV ~1000$

si lista poate continua, nu mai vreau eu s-o continui ca ma amarasc.

Eu unul m-am hotarat sa am rabdare, ca banuiesc ca intr-un an o sa ajunga si la noi un ceva peste 32" 1920x1080 la un pret pe la 800-1000euro si atunci oi mai vedea.
    Loves: Photography, Computer Graphics, Architecture, Anime, Ski, Snowboarding in powder, Windsurfing, Mountain biking, Airsoft, Master of Magic, Sweets and many many more .... Hates: Gays, "Crows" and Evil mediocre uneducated selfish people.

3. Back To Top | #3
    audiophile billy boy's Avatar
    daca vrei de pe newegg.com un monitor da un privat!
    si cred ca un samsung ar fi bun...

4. Back To Top | #4
    Mda, cam alea sunt modelele pe care le-am gasit si eu, iar in plus ar mai fi un DELL 2407WFP pe care il mai lauda lumea, mai ales ca accesorii, ca la ecran am inteles ca toate folosesc cam acelasi tip, singurele plusuri fiind date de conexiuni si electronica imbunatatita.

Ca diagonala, ce zici tu cu americanii nu e genul meu, eu sincer n-as trece de 26-27" pentru un monitor de calculator de pus pe birou, ca pentru TV, filme si alte chestii exista plasme, proiectoare etc.

Cu rabdarea ce sa zic, am mai studiat piata, acum am intrat in UE si au mai scazut nitzel preturile, dar urmeaza schimb mobilierul curand si CRT-ul de 19" pur si simplu nu o sa mai incapa pe noul birou.
    Nothing smart to say ...

5. Back To Top | #5
    Registered User tzur's Avatar
    Dell 2407 FPW vad ca e la 650 euro, dar nu stiu daca sunt cu TVA sau fara. Daca este intr-adevar cu TVA inclus e super pret.

Insa parca imi aduc aminte ca citisem mai de mult ca sunt 2 variante de 2407 FPW, si cea veche n-ar avea pixel mapping 1:1 sau era o chichitza, nu garantez, dar parca am citit pe hard forum unde 2407 FPW avea un thread de zeci de pagini.
    Loves: Photography, Computer Graphics, Architecture, Anime, Ski, Snowboarding in powder, Windsurfing, Mountain biking, Airsoft, Master of Magic, Sweets and many many more .... Hates: Gays, "Crows" and Evil mediocre uneducated selfish people.

6. Back To Top | #6
    Este fara TVA, evident. Dar nu asta e neaparat problema - problema e ca la pcmadd aveau revizia A02, acum cateva saptamani cand am intrebat (ultima aparuta fiind A04), iar la itpromo/verasys nu au si trebuie sa faci comanda ca sa iti aduca abia peste 30 de zile, insa nu stiu sa iti spuna ce revizie este. Altundeva la noi eu nu am vazut sa aiba monitorul asta.

7. Back To Top | #7
    Ştiţi careva de monitoare cu panou IPS (S-IPS, AS-IPS, H-IPS, A-TW-IPS, whatever) cu o diagonala de 20"-24"?
    Căci eu n-am găsit decât 30" cu IPS iar singurul de 24" pare a fi de la Nec. Deasemenea, Nec pare a fi singurul care mai are LCD-uri cu IPS in gama de 20 si 21".
    Mă intereseaza doar IPS pentru că este cel mai bun (consecinta: cel mai scump). Nu mai vreau *VA iar de TN sa nici nu aud.
    Deci daca stiti careva de monitoare decente ca diagonala cu panouri de tip IPS va rog sa ma ajutati.

8. Back To Top | #8
    Pai ar fi Dell 2007WFP (nu 207wfp!) cu panel S-IPS de 20". Dar trebuie testat inainte pt ca poti da peste un panel PVA. Oricum, cu greu il gasesti la noi, asa ca degeaba. Am vrut sa il iau de la maddpc, dar mereu nu il aveau pe stoc si ma tot amanau, asa ca m-am lasat de sportul asta si m-am orientat catre un 22".

9. Back To Top | #9
    Vad ca Maniax a luat de la madd un Dell 2407fpw cu Rev.03

http://forum.computergames.ro/2-hard...l#post36725315

Tocmai pareri de la oameni ca el voiam sa mai aud, eram curios de mai multe impresii de la cineva care are sau a lucrat cu asa ceva, ca review si forumuri de afara am citit si eu destule, dar acolo sunt si multi habarnisti pentru care 600 eur sunt un fleac. Am mai multa incredere ca cine si-a luat un 24" in RO stie pe ce a dat banii.

Iar daca ma hotarasc pe un model si fac comanda, nu ma deranjeaza sa astept 2-3 saptamani pana vine jucaria mai ales daca o iau si cu ceva acte si garantie mai palpabila.
    Nothing smart to say ...

10. Back To Top | #10
    Registered User PigBrother's Avatar
    Benq FP241W il am in fata acum. Este excelent pentru grafica si desktop dar pentru filme si jocuri m-as gandi de doua ori. Latenta este deranjanta, are un mod manual de accelerare dar care scade calitatea imaginii.
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

11. Back To Top | #11
    Nice.. finally an owner...

De cat timp il ai si pentru ce il folosesti in principal ? Ce monitoare ai avut sau ai mai folosit ? De ce ai ales exact modelul asta in defavoarea celorlalte ? Ce conexiune folosesti ? Il tii la rezolutie standard ? Cum arata la alte rezolutii, de ex un 1440x900 ? In ce mod scade calitatea prin accelerare: rezolutie, culori, contraste ?
    Nothing smart to say ...

12. Back To Top | #12
    Nu l-am cumparat, il am in teste de ceva timp
    Il tin in rezolutia standard, la rezolutii inferioare arata bine. Am un Samsung 940BF care e un jeg din punct de vedere al imaginii si un CRT tot Samsung.
    Chestia asta este primul TFT care m-ar face sa abandonez un CRT. Imaginea este excelenta iar unghiurile laterale sunt asisdelea, practic vezi bine indiferent din ce unghi te uiti.

13. Back To Top | #13
    Ce CRT Samsung ai spre comparatie ? Eu folosesc acum acasa pentru editari foto-video tot un CRT 19" MagicBright cu ecran flat dar e cam mic si incep sa-mi fac griji cu ochii la rezolutia mare pe o diagonala asa mica.
    Desi probabil la editari o sa tin si TFT-ul la rezoultie standard, pentru browsing si lucru zilnic o sa folosesc ceva mai mic, de aceea ma interesa dc merge folosit si la un 1440x900 de exemplu. La work am lucrat cu mai multe TFT-uri desktop&laptop , majoritatea Acer 17" care arata jalnic si la culori si la rezolutii non-standard.
    Am mai adaugat cateva intrebari mai sus, dc poti sa raspunzi si la ele pls.
    Last edited by flavian; 27-03-2007 at 11:19.
    Nothing smart to say ...

14. Back To Top | #14
    Samsung 957P si am avut si un 959NF.

Il am de vreo 2 saptamani, e conectat pe DVI, la setarea modului accelerat culorile sunt aceleasi dar si contrastul si luminozitatea sunt afectate. In rest il folosesc pentru desktop apps, acolo e superb.

15. Back To Top | #15
    Aha, deci MB-ul meu de 19" e intre cele 2 mentionate de tine.

Pentru filme folosesc mainly proiector in weekend, asa ca doar pt 1-2 filme care mai apuc sa le vad in timpul saptamanii, cred ca o sa ma descurc si cu TFT-ul.

Sper sa nu ma afecteze totusi la editari latenta, dar am inteles ca se mai pot face artificii prin conectarea pe VGA si cresterea frecventei de refresh etc.

Si dupa toate testele, cam care e concluzia finala: merita banii ? Eram curios si daca merita pretul dublu fata de un Lg-Samsung de 22" daca ai avut ocazia sa testezi si asa ceva.
    Nothing smart to say ...

16. Back To Top | #16
    La 2007WFP (si in general la Dell) este o loterie cu panoul, poate sa fie *VA sau *IPS dupa cum are Dell chef/stocuri/diponibilitate. N-am chef de loterii. N-ar fi problemă de sursă, am de unde să iau din .Ro orice monitor Dell (pe comandă), problema este că nu se poate ştii dinainte ce fel de panou are monitorul comandat ...

Singurele optiuni IPS cu diagonala mare (exceptand 30" si loteria 2007WFP) par a fi de la Nec:

Nec 20WGX2 (un monitor excelent, lăudat de toţi, cu *IPS) pe care l-aş lua instant dacă n-ar avea jegul ăla de panou glossy, nu suport să văd cea mai mică reflexie în cea mai mică lumină posibilă. Preţul acestuia ar fi ~650USD+TVA;

Nec LCD2090UXi, Nec LCD2190UXi - pentru astea aştept preţ, probabil va fi mare;

Nec LCD2490WUXi - 24", acest model nu se aduce în Europa, nu ştiu care a fost imbecilul de la Nec Europe care a decis lucrul acesta;

Nec LCD2690WUXi - 26", în schimb se aduce acest model, dar costă mult, ~1600USD+TVA. E drept că e miezu', dar totuşi ...

Altceva cu IPS nu ştiu să existe. Şi este o mare prostie întrucât IPS-urile sunt cele mai bune panouri LCD la ora actuală. Iar Nec este atât de prost reprezentat în România ... vai şi amar. (de fapt este prost reprezentat în Europa)

Quote Originally Posted by PigBrother View Post
    Imaginea este excelenta iar unghiurile laterale sunt asisdelea, practic vezi bine indiferent din ce unghi te uiti.
    La *VA/TN (FP241W este *VA) nu ai cum sa vezi bine indiferent din ce unghi te uiti. Vezi poate acceptabil dar nu bine. Vezi bine, aproape impecabil, indiferent din ce unghi te uiti, doar la *IPS.
    Last edited by mobutu; 27-03-2007 at 12:16.

17. Back To Top | #17
    Ma bucur ca tu vezi mai bine remote ce vad eu aici, dar te asigur ca gresesti.

18. Back To Top | #18
    Oricine cine ştie că la *VA se duce dracului contrastul când te uiţi din unghi ...
    Rămân la părerea ca vizibilitatea din unghi pentru *VA este acceptabilă, nu bună. Asta după ce am văzut o tonă de monitoare/tipuri de panouri.

19. Back To Top | #19
    Uite vezi, de aia prefer sa vorbesc doar cu oamenii care au lucrat deja cu monitorul...
    Daca vrei sa vii cu date concrete despre monitoare de 24" pana in 25-30 mil pe care le-ai folosit, astept cu placere. Pentru asta deschisesem topicul initial, nu pentru certuri pe tema IPS vs PVA la diagonale care nu tin de titlul topicului.

@PigBrother - in afara de 940BF cu ce LCD-uri ai mai lucrat ?
    Nothing smart to say ...

20. Back To Top | #20
    Cu aproape orice de pe piata.

1.  
Page 1 of 153 12341151101 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks