brat Recomandări & discuţii monitoare 24" LCD - Page 110
Page 110 of 139 FirstFirst ... 1060100107108109110111112113120 ... LastLast
Results 2,181 to 2,200 of 2763

Thread: Recomandări & discuţii monitoare 24" LCD

Registered User
    Quote Originally Posted by ripley View Post
    salut

poate sa ma ajute cineva cu o sugestie in vedera cumpararii unui monitor, in special folosit pentru jocuri - buget 900 ron - ma chinui de ceva timp sa gasesc ceva si nu ma pot decide !!

/10x anticipat
    Eu iti recomand U2312HM. Pe prad.de (site cu reviewuri la monitoare), a obtinut rating "bine" in timp ce Asus ML239H doar "multumitor".

As avea si eu o intrebare: dintre monitoarele LED noi aparute, care e mai bun la redat culoarea rosie? Sunt diferente intre U2412M si U2312HM? Mi-ar prinde bine unul mai mare dar pe primul loc e calitatea.

Registered User Ephesos's Avatar
    Quote Originally Posted by Neon Biker View Post
    PLS-ul e o clona de IPS. Partea buna e ca se pare ca foloseste A-TW polarizer, ceea ce scade mult din off-angle glow. Partea proasta e ca nu are contrast prea grozav, probabil pentru ca Samsung nu a apucat sa puna la punct tehnologia la fel de bine ca LG, care se joaca cu IPS-urile de multa vreme.
    Unde ai vazut pls cu filtru ATW ? Contrastul e mediocru, la fel ca la ips-uri, adevarata problema pentru monitoarele cu panel pls pana acum sta in backlight bleed masiv si un gamut de culori cel putin ciudat(undeva intre sRGB si aRGB).

melomaniac Cosmin_C's Avatar
    Quote Originally Posted by nyk22 View Post
    As avea si eu o intrebare: dintre monitoarele LED noi aparute, care e mai bun la redat culoarea rosie? Sunt diferente intre U2412M si U2312HM? Mi-ar prinde bine unul mai mare dar pe primul loc e calitatea.
    Nu am vazut diferente la rosu intre cele doua modele, dealtfel sunt foarte similare in orice aspect exceptand diagonala si rezolutia.
    I'm only responsible for what I say, not for what you understand.

Registered User Neon Biker's Avatar
    Quote Originally Posted by Ephesos View Post
    Unde ai vazut pls cu filtru ATW ?
    N-am vazut nicaieri. In review-uri ziceau ca are off angle glow mult mai mic, de unde am venit cu presupunerea ca poate foloseste ATW. Daca n-are ATW, treaba lui, ideea e ca nu are asa mult glow.
    Foloseste voucherul SN5MXIMX cand cumperi de la PC Garage si ai discount 1%

Registered User Licaon_Kter's Avatar

Registered User
    am trecut si eu de la un monitor de 19 inch la unul de 23 si socul e fff mare.....
    ce imi recomandati sa schimb in windows si browser ca sa le vad un pic mai mari (in afara de font size si zoom la opera )

Registered User Licaon_Kter's Avatar
    DPI?

Registered User
    am modificat si DPI dar nu prea imi place
    ma rog.... incep sa ma obisnuiesc....
    monitorul e Dell u2312hm si pot spune ca sunt f multumit de el.
    culorile superbe (IPS), unghiurile bune,etc....
    bleeding f putin in coltul de stanga jos si dreapta sus (nu f deranjant).
    cat despre comportamentul in jocuri pot spune ca acele 8ms se simt doar daca te uiti cu foarte mare atentie ... daca iti vezi de joc nu e simti vreo problema.

Registered User RicaD's Avatar
    Am o rugaminte la voi. Momentan am un tv crt Panasonic cu dimensiunea ecranului de 420x320 mm format 4:3.
    As vrea sa imi iau un monitor cu tuner tv de 24" pe care sa il folosec doar ca tv, cam acest model - See another side to your multimedia with a new HDTV monitor - T24A350 - LED - Monitors | SAMSUNG

Aveti idee ce dimensiuni are ecranul tv-ului Samsung ? Ce grosime are rama?
    La crt nu vad foarte bine scrisul.

Registered User razclud's Avatar
    Am si eu o problema cu monitoarele mele, am un ati 6750 cu catalist 11.11, un Dell 2408wfp si o plasma 1080p. Nu-mi iese de nici o culoare clone-ul ca lumea in win 7. Daca dau duplicate imi schimba rezolutia pe Dell de la 1920x1200 la 1920x1080 si se vede aiurea, pe cand la plasma nu e full screen, desi e rezolutia nativa, ramane pe toate marginile o banda neagra. Pe Dell la displays imi arata rez maxima 1920x1080 cat e pe clone, daca dau pe extend revine rezolutie nativa 1200, dar plasma tot nu e full screen. GPU scalling nu face nici o branza, il activez si degeaba.

Dell e HDMI-HDMI, plasma e DVI-HDMI

Aveti idee cum se face la ati? Cu un nvidia gt 440 si un 8600gt mi-a mers brici....
    O mai gad cat esti de proasta!

melomaniac Cosmin_C's Avatar
    De aici se regleaza problema descrisa de tine, pe extended, cred ca am mai postat poza asta de vreo 4-5 ori.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails scaling.png  
    I'm only responsible for what I say, not for what you understand.

Registered User razclud's Avatar
    Nici n-am stiu cu ce cuvinte sa caut...ca as fi cautat eu, gasisem si eu aia intre timp, dar problema cu rezolutia e cea mai enervanta...ai idee cum se rezolva?

O chestie iar enervanta e ca plasma nu se vede clar, chiar cu rezolutia ei nativa, vezi poza atasata. Plasma preia imaginea distorsionata de pe Dell si o afiseaza in rezolutia nativa...cu distorsiunile de rigoare de pe dell.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 1.jpg  
    Last edited by razclud; 12-12-2011 at 09:54.
    O mai gad cat esti de proasta!

Registered User
    pe scurt - am un LCD Samsung SyncMaster 245B Plus ( Samsung SyncMaster 245B 24in Monitor Monitor review - Trusted Reviews ) de care sunt foarte multumit la ce-mi trebuie mie.

Mentionez ca NU sunt gamer (zero jocuri), utilizez PC numai pentru aplicatii grafice 2D, ocazional filme, mai des photo si browsing.

INTREBARE - Daca mi-as cumpara (ca e la moda LED-ul acum) un Monitor LED BenQ EW2420 ( BenQ EW2420 Review ) as nimeri din lac in putz sau as face un pas inainte ?

Alta intrebare - e vreun LED pe piata la 24" care sa fie mai optim parale/satifactie (pentru poporul sarac) decat Benq-ul asta ?

Ar mai fi Dell U2412M. Acuma care e mai bun e greu de spus, depinde de fiecare ce tolereaza mai bine, ghostingul si gamma-shift-ul de la BenQ sau contrastul mai mic si off angle glow-ul de la Dell. Personal as alege Dell, mai ales ca are 1200 de pixeli pe verticala.

Registered User anark_i's Avatar
    Am reusit sa scap si eu de monitorul de 22" si vreau sa-mi cumpar Dell U2412M. L-am gasit la e.vomag la pret destul de bun dar am niste intrebari :
    - Ar trebui sa fiu atent la vreo revizie sau toate sunt la fel ?
    - Presupun ca in cazul unui pixel mort/alt defect se poate schimba in 10 zile(comert la distanta) fara a da o explicatie ?
    - Exista ceva setari prestabilite pentru imagine sau sa folosesc site-ul postat acu cateva pagini pe acest thread ?

Multumesc
    "Yeah... well... you know... that's just like... your opinion man."

N-am auzit de revizii, dar nici nu m-am interesat.
    Da, atata timp cat il primesti prin curier, nu il ridici personal de la pravalie.
    Mai bine il setezi ochiometric cu ajutorul site-ului. Pot fi diferente destul de mari de la un exemplar la altul, deci un profil facut pentru un monitor poate strica si mai rau imaginea unui alt exemplar.

P.S. La garaj vad ca e si mai bun pretul.

Registered User anark_i's Avatar
    P.S. La garaj vad ca e si mai bun pretul.
    mda, acu cateva zile cand am verificat era peste 1200. L-am comandat deja de la evo, 20-30 lei in plus nu sunt o tragedie
    "Yeah... well... you know... that's just like... your opinion man."

Registered User
    Buna ziua , ma intereseaza un monitor de 27" gaming 2D cu 120hz ...nu ma intereseaza deloc partea de 3D.... din ce am citit ar fi:

Samsung S27A950 la care urasc designu din suflet, urat rau e
    Samsung S27A750 care arata bine dar face 120hz doar pe display port ...care nu il am la placa mea gtx 560 ti ( exista vreun convertor?... stiu ca doar single link , nu dual link dvi)
    Acer HN274H - multe pareri pro si contra ... mai multe contra
    Asus VG278H - gasit la un singur magazin din romania la pretul de 4300ron LOL WTF

In rest nu stiu... singurul care se poate gasi e S27A950 ... care e destul de scump si e urat (cu toate ca el e destept) ... ce alte variante as mai avea?
    Despre LG am citit chestii precum ca nu ar avea 120hz ci nu stiu ce true motion engine blabla.

Multumesc Anticipat

Registered User droopy_ro's Avatar
    Si pe mine m-au interesat monitoarele cu 120hz dar am lasat-o balta momentan, nu de alta dar trebuie sa rulezi jocul la 120 FPS ca sa ai experienta completa, cand o sa apara o placa sa ruleze Battlefield 3 la 120FPS cu detalii macar High si sa coste pana in 1100lei or sa mai treca vreo 3 Craciunuri.

Registered User
    Quote Originally Posted by droopy_ro View Post
    Si pe mine m-au interesat monitoarele cu 120hz dar am lasat-o balta momentan, nu de alta dar trebuie sa rulezi jocul la 120 FPS ca sa ai experienta completa, cand o sa apara o placa sa ruleze Battlefield 3 la 120FPS cu detalii macar High si sa coste pana in 1100lei or sa mai treca vreo 3 Craciunuri.
    nu trebuie neaparat pt bf3 .... sunt multe jocuri... iar diferenta se simte si pe desktop nu numai in gaming ... era un review pe youtube in care juca cineva bf3 pe 120hz si zicea ca se simte diferenta cu ochiu liber pe un sistem gen i7 gtx570

si totusi o opinie? un sfat o recomandare? un link la magazin ) .. stau cu cashu' in portofel si un monitor de 17 pe birou dupa ce mi am vandut t240hd-ul

1.  
    Yellowstore - 728 - Last Post