brat Recomandare tableta grafica? NU WACOM!!
Results 1 to 19 of 19

Thread: Recomandare tableta grafica? NU WACOM!!

Registered User Tinutu's Avatar

Recomandare tableta grafica? NU WACOM!!

Salut!

Am nevoie de ajutor in a alege o tableta grafica, e mai mult solutie temporara, pt un an asa... Lucrez mult in ZBrush, 3DMax, ACad, Photoshop, Illustrator... naiba, cam tot ce tine de grafica/modelling 3d.

N-am bani de un Wacom asa ca iese din discutie si daca e sa ma intrebati, mi se par putin supra-evaluate. 750Ron un A5? Cam mult, nu credeti? Da, stiu ca se pot atasa alte pixuri speciale, dar efectiv nu ma intereseaza alea.

Ma uitam la 3 modele:

Aiptek Slim Tablet U600 (marime A4, ~400ron, asta-mi si place cum arata si pare sa fie si buna dar nu gasesc nici un review, nu stiu cat e de mare rezolutia... oricum ar fi, tot e mai mare si mai finuta ca asta de la mouse :P)

Trust 1200-V2 (tot A4 dar am inteles ca e de calitate f proasta, ~300ron, degeaba nu-s altele mai scumpe, parerea mea)

Genius PenSketch 9x12 (tot A4 si asta... da... Genius?? nu vreau sa fac reclama proasta, dar cand o firma face de detoate, deobicei nu face chiar totul bine)

Nu ma intereseaza sa aiba mouse, e stresant mousu ala de vine la tableta.
    Astept alte propuneri daca mai stiti, apreciez orice informatie.

Multumesc, Valentin.
    Core2Quad Q6600@3.2GHz | MSI P35 Neo-2 FR | Gainward BLISS 8800GT 1024MB | Corsair TWIN2X DDR2-800 DHX cooled 4x1GB | Seagate 400GB 16MB | Antec Sonata III / Earthwatts 500W

Registered User
    DHB14 BYOC - 300 - Thread
    bani de calculator tapan ai
    bani de softuri de mii de euro la fel
    nu inteleg de ce opresti in loc de inca 200euro

lasand gluma la o parte:

propui 3 produse ptr recomandare dar le faci praf de la inceput
    un a5 e de ajuns
    decat daca nu esti obisnuit cu desenatul pe a3
    eu am un a5wide de la wacom-intous 3 si folosesc decat 50% din suprafata - asa ca un a6 mi-ar fi fost de ajuns, dar mde am zis sa nu regret
    decat sa dai de 2 ori cate 3 milioane pe cele de mai sus e mai rentabil sa cumperi odata una si buna
    spor

fiindca nu prea imi permit deocamdata sa dau 200E pe o tableta, softuri de mii de euro... sa fim seriosi

Eu sunt student la arhitectura, asa ca pot spune ca-s obisnuit si cu A2.
    Am gasit chiar acum cateva minute Aiptek Slim Tablet U600 la un magazin cu 280RON, daca e pe bune, maine am si luat-o! Sa fiu sincer, momentan este de ajuns pt ce imi trebuie mie, putina texturare, putin modelling... asta fac de placere, nu ca job, cel putin nu inca.

Wacom-ul este intr-adevar buna dar pur si simplu mi se pare prea scumpa pt ce am eu nevoie momentan dar poti sa fii sigur ca in momentul in care voi avea destui bani, voi lua un Wacom. 200E pur si simplu n-am de unde sa-i scot prea curand. si-apoi de ce sa dau de 2x 3 mil ca nu dau cu ea dupa caini, desenez doar, mai am si 2 ani garantie.
    Core2Quad Q6600@3.2GHz | MSI P35 Neo-2 FR | Gainward BLISS 8800GT 1024MB | Corsair TWIN2X DDR2-800 DHX cooled 4x1GB | Seagate 400GB 16MB | Antec Sonata III / Earthwatts 500W

Administrator Johnny's Avatar
    Ca sa zicem asa, daca WACOM nu e, nimic nu e

Toate tabletele de care amintesti acolo sint verze. Mai mare prostia e sa dai 3 milioane pe un rahat decit sa dai 7 pe o chestie cel putin decenta, imparte duma la un an de zile (de care ai amintit tu ca "amortizare") si vezi ce-ti iese.

La tablete grafice obrazul subtire se tine cu mii de coco. Absolut orice se poate face pe un A6 pentru dat cu batzul la distractie. Recomandatul este insa un A5 cinstit pentru uz semiprofesional. De aici in sus e doar pentru cei la care diferenta se traduce direct in timp economisit si bani cistigati.

da de ce ziceti bre toti ca in afara de Wacom, toate-s rahaturi? Le-ati comparat cap la cap sa vedeti o diferenta?

Cat despre "dat cu batzul la distractie" te inseli grav, ce vreau eu sa iau e cat un A5 mai bun si mi se pare per total o afacere mai buna. Si tot din punctul asta de vedere, ce fac nu e neaparat distractie, nush daca te distrezi lucrand 7-8 ore la un model sau ceva de genul... Daca vroiam de distractie luam un Wacom Bamboo si incheiam povestea, dar 7 mil pt o tableta A5 este momentan prea mult pt cat imi pot eu permite.

Si sa fiu sincer, chiar as vrea sa vad o comparatie intre liniile trase cu un Wacom si astea trase cu unul din cele enumerate de mine. Chiar sunt curios, defapt asta urmaresc. Pana atunci, acel "sunt varza" este absolut nefondat si prostesc pt mine. Daca stiti ceva ce nu stiu eu, ziceti!

Eu nu-mi dau cu parerea cind vine vorba de hardware. Nu trebuie sa pun mina pe toate dudele pe care le pui tu in wishlist, nici nu lucrez 10 ore pe tableta (incidental da, am un Wacom ) dar in schimb am pus mina pe tablete grafice, incluziv branduri amintite de tine (chiar daca nu EXACT modelele alea) si in plus parerile mele sint confirmate la modul insutit de recomandari de graficieni care lucreaza 10 ore pe zi si care au fost nevoiti sa testeze la singe acolo unde eu numai m-am distrat.

Deci, pe rind, brandurile de care zici tu se prezinta cam asa: AIPTEK - face exclusiv cheapware cu tinta de HOBBY. Trust - pleeeze! Genius - sugus, dar in cazul tau e brandul cel mai bun dintre cele rele.
    Then again, sint milioane de oameni care folosesc periferice A4tech cind eu nici nu ma apropii de asa ceva. Dar cind vorbesti de mediul profesional nu mai e o chestie de gusturi si experiente proaste din istorie, pur si simplu pine mina pe un genius si un wacom si vei trai senzatia de catifelare. Altfel "opiniile" celor de pe forum nu prea par sa aiba relevanta pentru tine.

momentan nu fac nimic profesional, nici pe departe 10 ore, e doar o solutie temporara sa mai usurez din munca, dar pana se termina vacanta de vara o sa iau alta, un Wacom, ori Intuos 3, ori Graphire Classic XL A5. STIU ca sunt mai bune, am incercat un Intuos 3 la un prieten si este intr-adevar bun, la urma urmei, performanta se deduce din calitatea constructiei. Imi convine sa dau 3 mil pe una mai slaba ca solutie temporara. AIPTEK-ul mi se pare foarte bun pt ce imi trebuie mie, mai ales ca l-am gasit in 280RON la un magazin, pret bun fata de 400 cat il vad peste tot. Genius-ul e destul de prost... am avut din ala si mi s-a dus vf la pix in prima saptamana, mi-a lasat o impresie proasta. Tastatura, mouse, boxe Genius am, si sunt foarte foarte multumit de ele (mai ales de boxe )

Uite cum fac... ma duc, le incerc pe toate daca se poate si cea care mi se pare cea mai buna raport calitate/pret, o iau.

Da chiar... cum testezi "la sange" o tableta grafica? Oo

Registered User RevoLverZ's Avatar
    daca nu lucrezi in car design, nu are rost sa iti iei o tableta mare. vei vedea ca nu o sa ai nevoie de suprafata mare in 95% din cazuri.
    eu am intuos3 a5 wide si e prea mare... chiar si cu un a6 bamboo iti faci treaba. si este aproape de bugetul tau.

e... nu "lucrez" cu car design, ca mai fac din cand in cand cate un desen, da, sa zicem, dar in mare ma ocup cu ZBrush pt modelling si Photoshop pt facut postere si wallpaper-uri. Mi-ar placea sa invat sa fac modele de masini dar nu e asa usor precum pare, e mai tehnic

Nu ma intelege gresit, chiar mi-as fi dorit un Wacom A5 dar pur si simplu nu am bani de ea si nici nu voi putea strange prea curand asa ca n-are rost sa ma tot invart aiurea (ca sa fiu mai exact, bugetul meu este de 300RON, +/- 50RON). A6 e totusi prea mica pt ce imi trebuie mie.

Registered User
    nu inteleg de ce te incapatanezi
    toata lumea iti spune ca wacom=tableta grafica;
    90% din posesori au supradimensionat suprafata necesara si te asigura ca a6 e suficienta pentru un amator
    esti dispus sa dai acum 3 milioane pe un jaf si peste alte 3/4 luni sa dai 7 pe un intuos?
    de ce nu incepi cu un bamboo, un a6 wide vad ca e 3milioane
    daca o sa consideri ca o sa ai nevoie de mai mult si o sa o vinzi sigur recuperezi juma din pret.

cand spui ca iti usureaza munca cand spui ca te joci. hotarasta-te
    daca vii si ceri sfaturi si dupa aia spui ca majoritatea celor de isi castiga painea din dat cu batu pe tableta 10-12ore pe zi abereaza nefondat sau prostesc e cam copilaros

As supralicita la ce s-a spus mai sus si as zice ca din tableta A5 cu care ma joc in cel putin 95% cazuri nu folosesc mai mult de 30-50% din suprafata tabletei. Then again, nici nu am pretentii ca as avea miini de neurochirurg.

Administrator AIWA's Avatar
    Johnny help
    am un CTF-221 (221/k) cum se poate testa si cat ar costa
    e SH !!!
    ***A ridica piatra este cel mai usor gest posibil...restul e calvar! ***

ATENTIE! - regulile ariei publicitate au fost actualizate - APASA AICI

Testat like... inafara de a da cu batul pe el sa vezi daca merge as advertised? Te referi la pretul de cumparare? Cred ca e well sub 50 euro dat fiind ca e cit un timbru

Rezolutie (dpi): 1016 dpi
    Caracteristici: Active area (W x D) 81 x 58 mm

http://www.tabletegrafice.ro/dr_01.htm
    aici e cam 181...ok deci...150ron ...si cum se poate testa daca nu are acel pix?

Registered User Ira_Melanox's Avatar
    uhm.... un wacom graphire 3 costa in jur de 100 euro last time i checked. Iar acum seria Graphire a fost inlocuita de Bamboo, la preturi similare. Alte minuni nu merita osteneala. Lucrez cu asa ceva de 5 ani, si nici macar nu am simtit nevoia de ceva mai mare decat A6.
    Ca fiabilitate iti pot spune doar atat: primul Graphire l-am tinut vreo 3 ani pana a trebuit sa cumpar altul pentru ca nu gaseam varfuri de pen. Intre timp am dat cu el de pamant accidental in repetate randuri, am calcat pe fir tot in repetate randuri pana am reusit sa il dizloc din mufa turnata din spate, penul a ajuns pe jos de atatea ori incat acum e lipit cu scoci. Si acum il mai folosesc.
    "All lung fish should face the death penalty for their heretical evolutionist ideas"

Sa inteleg ca fara pix nu am ce face cu ea?
    Ok un pix cat costa?

sau macar unde se poate gasi!

Registered User Ira_Melanox's Avatar
    din cate am putut afla de pe site-ul wacom europe, dealerul pentru Ro este
    MGT Educational
    Bdul. Ficusului nr. 42A
    sc. B, et.2, Sector 1
    Tel. +40 (0) 21 232 88 94
    Fax +40 (0) 21 232 88 99
    http://www.mgt.ro

Un pen costa in jur de 30-40 EUR daca nu ma insel, asta acum vreo 2 ani.
    "All lung fish should face the death penalty for their heretical evolutionist ideas"

Pen-urile mi se par foarte scumpe daca stai sa le iei separat. Si daca ajunge sa coste mai mult decit tableta pe care o iei la mina a doua...

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post