View Poll Results: Ce mouse pentru gaming, sa cumpar? Va rog ARGUMENTATI.

Voters
950. You may not vote on this poll
  • NU STIU / Nu am testat mai multe mouse-uri / Vreau doar sa vad rezultatele

270 28.42%
  • Logitech G500

77 8.11%
  • Logitech G9

107 11.26%
  • Razer Lachesis

64 6.74%
  • Razer DeathAdder

231 24.32%
  • Roccat Kone

59 6.21%
  • Altul (daca alegeti aceasta optiune, va rog justificati)

188 19.79%
Multiple Choice Poll.
Page 85 of 85 FirstFirst ... 357582838485
Results 1,681 to 1,692 of 1692

Thread: Ce mouse pentru gaming sa cumpar?

1. Back To Top | #1681
    Registered User SSovets's Avatar
    Am vrut doar să-i spun de această opțiune, nu-l încurajez s-o facă dacă nu se simte în stare.
    Ryzen TR 1950X, Arctic LF 240, MSI X399 Gaming Pro Carbon AC, 4 x 8 GB G.Skill Flare 3200 C14, Asus Strix R9 380 OC, Samsung 960 EVO 240GB + 840 EVO 120GB, Seagate 8+3TB, Seasonic PRIME 650 Platinum, Define R5, Dell U2312HM...

2. Back To Top | #1682
    Registered User EXxx's Avatar
    stai ca nu-s atat de neindemanatec
    ideea e ca daca scot piciorusele ca sa ajung la surub, ajung sa le schimb.
    La switch, le pot schimba insa trebuie pistol de lipit, da-o-n 0o nu ma apuc sa fac magarii cu surubelnite pe aragaz. Also nu am gaz totul e electric
    Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole. Prove me wrong...

3. Back To Top | #1683
    Eu am refolosit piciorusele dupa ce am desfacut mouse-ul, ma rog, mousii, ca am o colectie intreaga de DA.
    Dar da, e ideal daca ii poti schimba, oricum ai variante bune aftermarket la pret decent, si multe sunt chiar mai bune decat picioarele de fabrica.

Daca vrei sa schimbi marca cu totul, nu iti garanteaza nimeni ca sunt mai solid construite, iar pe partea de switch-uri, dat fiind ca toti producatorii folosesc cam aceleasi componente, mare minune sa reziste alt model de mouse sensibil mai mult decat DA.
    Cea mai simpla alternativa ar fi ceva de la ASUS, care au microswitch-urile socketed, le poti schimba foarte usor, insa e vorba doar de butoanele principale, cel de la rotita de scroll e tot soldered, deci ...

4. Back To Top | #1684
    am desfacut aseara DA-ul, si e foarte diferit de ce am desfacut eu acum cativa ani. La modelul respectiv(primul?) mouse-ul avea chingi de plastic care tineau cele 2 parti legate(asta dupa ce scoteai cele 3 suruburi). oricum faceai ca sa desfaci acele chingi, stricai putin aspectul.
    anyhoe, butoanele principale au switch-uri omron, lateralele sunt ceva kailh, insa cel de pe scroll nu are nimic inscriptionat.
    Am comandat soldering kit-ul, picioruse, switchuri omron de 20M, ca sa le schimb pe cele actuale care sunt 10M.
    am mai citit undeva ca e posibil sa fie defect ceva pe circuit, si clickurile desi sunt inregistrate corect de catre switch, nu sunt transmise mai departe. link
    am sa incerc diseara. Altfel trebuie sa scot switchul cu totul, sa il masor ca sa stiu ce sa comand.
    also am reusit sa gasesc niste greutati, pentru ca intotdeauna mi s-a parut o idee prea usor deathadder-ul, si am sa experimentez cu ceva 5/10g in plus.
    Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole. Prove me wrong...

5. Back To Top | #1685
    De la DA 2013 sunt foarte putin diferite fata de DA original, 1800 adica, si 3500, dar asta doar la PCB si partea ce tine PCB-ul, in rest sunt cam la fel. Nu iti amintesti tu corect, probabil.
    NU schimba si NU folosi Omron 20M sau 50M, au un feedback mai slab decat astea normale, 5M, 7M si 10M. Cauta mai bine unele mai placute ca feedback, gen D2F-01F.
    Iti spun din experienta, am folosit 20M si 10M ca sa inlocuiesc fix in anumite DA microswitch-urile principale, click stanga facea double-click, iar noile switch-uri erau groaznice comparativ, cu zgomot mai pronuntat, incosistente ca forta de apasare, am fost dezamagit rau. Posibil sa fi nimerit eu switch-uri proaste, dar parca din pachetul luat, cate 20 din fiecare, 20M si 50M, toate faceau asa.

Also, sunt multe de facut la un DA ca sa fie mai ... silentios si snappy asa, eu am tot pus in ale mele buretel subtire in diverse locuri, unde era contact plastic pe plastic si etc, acum nu mai zdrangane deloc.

6. Back To Top | #1686
    mersi mult de experienta cu omcron 20M, am sa iau si D2F-01F.

posibil sa nu fi fost DA-ul, cine stie, stiu ca a fost acum mult timp si am ramas cu impresia ca toates facute la fel. am avut destul de multe razere pe mana.
    cand am sa il deschid sa schimb switchurile am sa verific pe unde ar trebui pus burete, dar mie nu mi s-a parut sa zdrangane prea tare mousul. Se aude sunetul de click din toate butoanele, dar nu ma deranjeaza.

7. Back To Top | #1687
    De exemplu butoanele laterale au mic joc, poate nu la toate DA, dar pe revenire au acolo un joc.
    La fel si butoanele principale, au un stopper si cand atinge in el suna sec asa, gol, pe revenire, again, iar pe pozitiv, pe apasare, au o mica distanta intre pozitia 0 si contactul cu switch-ul, nu sunt in contact permanent cu switch-ul.
    Astea sunt valabile la toate DA pe care le am, 1800, 3500, 2013 si Chroma.
    Pe alocuri mai scartaie si carcasa exterioare in contact cu .... nu stiu cum sa ii spun, carcasa interioara partea superioara, cele 2 bucati care sunt clipsate intre ele.

8. Back To Top | #1688
    da, butoanele laterale au joc. Acum ca l-am deschis stiu si de ce, pentru ca switch-ul e doar pe o parte a butonului, pe langa faptul ca se misca ele putin cam mult.
    god damn it, acum ca zici imi dau seama ca ai dreptate si cu scartaitul pe partea superioara.
    pe partea de side grip(bucatia aia de cauciuc) ai facut ceva modificari? am vazut ca cineva a pus asa ceva

9. Back To Top | #1689
    Ei bine, da, cand ai OCD vezi multe, asa e cazul meu, lol.
    Pe partea de side grip, in functie de model, am pus fie o bucata de Alcantara, aveam un petic de la alte chestii, fie....nici eu nu mai stiu, parca folie auto din aia cu textura de carbon (arata urit, dar macar e rezistenta si aderenta). De fapt folie din aia am pus si pe butoanele principale si pe "coada" mouse-ului, unde il mai ating uneori, ca devenea si acolo lucios.
    Oricum, si Chroma, cu side grip de cauciuc, e slab ca si anduranta, se duce adezivul in timp si cauciucul de la atingere, ma rog, nu se toceste per se, dar devine lucios in loc de mat.

10. Back To Top | #1690
    Am nevoie de o recomandare pentru un mouse din cele 3 variante, https://www.emag.ro/mouse-gaming-log...ch-Action=view , https://www.emag.ro/mouse-gaming-zow...ch-Action=view si https://www.emag.ro/mouse-gaming-raz.../pd/DTC5K7BBM/ .
    Va rog sa lasati un feedback daca ati reusit sa le testati.
    Multumesc.

Multumesc.

11. Back To Top | #1691
    Registered User bonus's Avatar
    forme total diferite, cam greu de recomandat.
    pleaca de la grip si vezi care e ok pt tine.
    ca senzor nu dai gres cu nici unul.
    Eu am DA Elite, ma impac cel mai bine cu forma lui la cum tin mouse-ul.

12. Back To Top | #1692
    Exact, n-au mai nimic in comun in afara de faptul ca sunt mouse toate.
    Si eu tot DA, Chroma, Elite, ambele, am avut de la primul model cu senzor de 1800 DPI si am mers pe DA in continuare pentru ca e forma care mi se potriveste si nu am avut nicio problema cu niciunul din acesti mousi. Am incercati si alti mousi, dar cumva nu au rezistat, insa niciunul din cele 2 de mai sus.

1.  
Page 85 of 85 FirstFirst ... 357582838485

Bookmarks

Bookmarks