Page 1 of 42 123411 ... LastLast
Results 1 to 20 of 834

Thread: Recomandări & discuţii monitoare LED

1. Back To Top | #1

Recomandări & discuţii monitoare LED

Salut am decisa imi cumpar un monitor lcd led pentru pc,dar vad sunt cateva modele pe piata dar nu m-am hotarat pe cale sa il aleg
    ce cerinte vreau sa aiba

1.sa aibe toate tehnologiile pe el adica sa nu imi afecteze ochii
    2.rezolutie 1920x1080

buget 1500 ron

si am o nelamurire cu tn panel daca la aceste monitoare conteaza,adica ce dezavantaje au

2. Back To Top | #2
    Registered User Terror's Avatar
    nu cred ca o sa gasesti la banii astia, sau ai vrut sa scri 15000 ron ?

Intel Core i7-4770k, Gigabyte G1.Sniper5, 2xCorsair Vengeance 8GB DDR3 1866MHz CL9 Dual Channel Kit, Gigabyte GeForce GTX 980 4GB DDR5 256-bit ,Mouse gaming SteelSeries Diablo III Mouse, Monitor LCD Asus VG236H 23 inch 2ms + Nvidia 3D Vision Kit, boxe Logitech z5500 OP: Windows 8.1 Home Premium 64bit

3. Back To Top | #3

4. Back To Top | #4
    Registered User
    Sa nu facem confuzii, modelul gasit este cu led in sensul ca backlight-ul este asigurat de LED-uri, nu ca imaginea este formata din LED-pixeli

5. Back To Top | #5
    din cate stiu eu monitorele cu tehnologia led sunt pritenoase cu mediul,nu iti afecteaza ochii ca cele celalte modele mai vechi,au un contrast bun si au o calitate a imiganii buna

eusint nu prea inteleg modelul din link nu face parte din monitoarele lcd led?

6. Back To Top | #6
    Registered User mhanor's Avatar
    imaginea nu se formeaza pe matricea de LED-uri, daca la asta te asteptai
    LCD inseamna automat tehnologia veche, cunoscuta de toti, dar, in cazul de fata, cu sursa de lumina pe LED-uri

LG W2486L LED BLU - [H]ard|Forum

7. Back To Top | #7
    Registered User
    Quote Originally Posted by costy zeul View Post
    din cate stiu eu monitorele cu tehnologia led sunt pritenoase cu mediul,nu iti afecteaza ochii ca cele celalte modele mai vechi,au un contrast bun si au o calitate a imiganii buna

eusint nu prea inteleg modelul din link nu face parte din monitoarele lcd led?
    Contrastul si calitate aimaginii mai buna se obtine prin fenomenul"local dimming", ceea ce inseamna ca intensitatea luminoasa se poate diminua (pina la zero) pe anumite zone, astfel ca negrul se obtine din absenta luminii, nu numai din opacitate.

8. Back To Top | #8
    Registered User sasu22's Avatar
    orice inafara de LG!
    Copyright © 2013-SasNet™ Inc.- All right reserved to the homepage
    -Se pare ca userii de pe CG nu mai raspund la PM daca nu le convine ceva,trist-

9. Back To Top | #9
    Quote Originally Posted by sasu22 View Post
    orice inafara de LG!
    Argumenteaza asta ?

10. Back To Top | #10
    Registered User PigBrother's Avatar
    Because I said so©
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

11. Back To Top | #11
    Registered User Drankon's Avatar
    LG alea nu-s deloc grozave tot TN sunt doar ca iluminarea e cu LED in loc de CCFL.
    Vezi review pe prad.de pt. modelul de 22".PRAD | Review LG Flatron W2286L
    Da consuma cu vreo 10W mai putin decat un TN classic dar un monitor bun cu VA, IPS consuma cu 80W mai mult !

Vrei un 24" bun alege un Dell U2410. Din pacate cam sare din bugetul tau.

12. Back To Top | #12
    multumesc de raspunsuri,am mai citit si principalele avantaje ale lcd led sunt ca afecteaza mai putin ochii decat cele normale lcd cea ce ma intereseaza pe mine,si consuma mai putin si ma important sunt eco
    da nu inteleg o specificatie vad ca nu toate au tco 03 e important?

monitorul pe care il iau vreau sa ma asigur ca nu imi afecteaza ochii deoarece sanatatea e cea mai importanta

si vad ca mai toate sunt tn panel,care am inteles ca nu sunt asa reusite

eu ca exemplu am un monitor samsung la 1650x1050 60 hz si credeti-ma afecteaza mult ochii,chiar si dupa 20 minute se simte adica ma ameteste si are doar energy star pe el fara tco
    Last edited by costy zeul; 31-12-2009 at 10:17.

13. Back To Top | #13
    Registered User _-livio-_'s Avatar
    asta inseamna ca nu e reglat bine,cauta un tutorial pt setarea monitorului
    isn't that cute....BUT IT'S WRONG

14. Back To Top | #14
    da am bagat magic tune am calibrat dar multe optiuni nu merg pentru culoare etc si tot asa stau 20 minute la calculator si simt ametit

bugetu se mai mareste adica buget=500 euro

pe mine ma intereseaza monitorul sa nu imi afecteze ochii sa fie model nou si sa aibe caracteristici bune

am gasit mai jos 2 modele

LG Monitor LED 24" W2486L Monitoare LED 24", LG W2486L, WIDE 1920x1080, Slim WHITE LED(2cm), 2 ms (GTG), 250 cd/m2, 2000000:1, Flatron F-Engine, D-Sub/DVI-D cu HDCP, HDMI, 4:3 in wide, TCO-03, glosy black

SAMSUNG Monitor LED 23" XL-2370 Monitoare LED Samsung XL-2370 - LED Monitor 23" Wide, 1920x1080 2ms, DVI, 1000:1 (DCR 5.000.000:1), 250cd/mp, 170

daca aveti alte idei ,sfaturi astept cu placere

Un an nou mai bun

15. Back To Top | #15
    Registered User sasu22's Avatar
    Am avut in casa LG-uri multe elctronice si electrocasnice.... nimic de zis..pret mic ,design bun! dar au numa defecte.... am avut de la TV pana la DVD, dvd-rw sau mp3 auto ...tot la garantie am ajuns....recomand cu caldura samsung,asus,benq,etc.
    Copyright © 2013-SasNet™ Inc.- All right reserved to the homepage
    -Se pare ca userii de pe CG nu mai raspund la PM daca nu le convine ceva,trist-

16. Back To Top | #16
    Registered User Neon Biker's Avatar
    Man, la banii aia incepi sa te apropii de un monitor bunicel, nu pocnitori de TN-uri decorate cu LED-uri. Hint: Lenovo L220x: S-PVA, 1920x1200 (nu porcarie de 1920x1080), din pacate are doar 22", culori mai greu de reglat, lag de vreo 27 ms si consum cam mare chiar si pentru un PVA/IPS.
    Foloseste voucherul SN5MXIMX cand cumperi de la PC Garage si ai discount 1%

17. Back To Top | #17
    El Habanero h3x0r's Avatar
    E mare rezolutia pentru Lenovo ala.Te cam chiorasti. Eu zic sa te risti la U2410...fuck overglow and shit...nici un monitor nu e perfect,si in fond,il poti returna in 10 zile daca nu-ti place.
    i7 920 | Asus P6T Deluxe V2
    Pali GTX 460 768Gb DDR5
    3*2Gb TeamXtreem 1600Mhz DDR3 cl8
    Corsair HX 620W

E66 + Plantronics Voyager 520

18. Back To Top | #18
    Registered User reBron's Avatar
    Dell G2410 Full HD. Cel mai bun monitor pe care-l poti lua. Astept sa strang bani sa-l iau si eu .

19. Back To Top | #19
    este o problema acel monitor dell chiar daca nu este tn panel,stiu ca afecteaza mai mult ochii decat cele lcd led si in plus vad ca e un model mai vechi si designu nu ma impresioneaza

eu monitorul o sa il folosesc la internet,filme,jocuri,aplicatii etc

deci sa inteleg ca monitorele lg nu sunt chiar asa de bune ca cele samsung daca se strica

sa caut sa vad ce defecte,avantaje are acel monitor samsung din link

20. Back To Top | #20
    Registered User Drankon's Avatar
    Nu stiu de unde ai ramas cu idee ca LCD iti afecteaza ochii si un LED nu.
    Pb. acesta era valabila pt. CRT-uri.

1.  
Page 1 of 42 123411 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks