brat Recomandare tableta grafica profesionista
Results 1 to 4 of 4

Thread: Recomandare tableta grafica profesionista

Registered User

Recomandare tableta grafica profesionista

Hello, am si eu o intrebare. Sunt graphic designer si lucrez in bransa de apoximativ 3 ani, si este clar cazul sa imi cumpar o tableta grafica profesionista. In principal lucrez in Photoshop si Illustrator. Ideea este ca am nevoie de o recomandare inainte sa o cumpar, daca se poate din partea graficienilor. Eu as merge pe un Wacom Intuos 5, pentru ca in alta firma nu am incredere iar Bamboo Fun mi se pare o chestie ca pentru hobby, nu pentru design si grafica profesionista. Ca si pret, ma gandesc la ceva pana in 1600 RON de preferabil, evident cu cat mai buna oferta cu atat mai bine, pentru ca bugetul este destul de restrans.

Ce parere aveti? Este Wacom cea mai buna solutie pentru cei care pana la urma isi castiga existenta utilizand tableta grafica (vorbim de 10+ ore pe zi de lucru cu ea)? Si daca da, ce dimensiune ar fi de preferat (tinand cont ca exista small, medium si large, cu touch si fara touch, etc - deci gama destul de larga)?

Mersi anticipat.

Registered User amertime's Avatar
    Telekom - 300 - Thread
    eu cred ca sunt bani aruncati pe fereastra...ce de 3 ani incoace nu ti-ai putut desfasura activitatea fara tableta? Mai bine-ti reimprospatezi pc-ul...faci un mic upgrade de cateva sute ron asta sa te multumeasca pe tine sufleteste si cam atat...
    ..omu prost si lemnu' stramb cat l-ai bate nu se-ndreapta..

Registered User
    Inteleg parerea ta, dar nu sunt chiar bani aruncati, tine cont de faptul ca eu creez diverse elemente grafice (de la fonturi si caractere la personaje si scenery-uri), iar mouse-ul pur si simplu nu face fata. Imi trebuie o tableta grafica cu un pen ca lumea, pe care sa le pot folosi practic pentru a crea lucrurile astea de la zero. Deci faptul ca am nevoie de asa ceva e clar. Intrebarea e: care e cea mai buna alegere?...

Registered User pigulici's Avatar
    Am eu tableta grafica(lucrez in grafica de 14 ani si am tableta de vreo 5 ani), am avut si genius si wacom , si mica si acuma am un Wacom bamboo touch&pen medium, lucrez multe ore pe zi in photoshop, trecerea de la mouse la tableta e ca trecerea de la hdd la ssd, de la epoca pietrei la evul mediu, fluiditatea lucrului si timpul consumat lucrand s-au imbunatatit considerabil,acuma cand incerc sa lucrez cu mouseul parca am un handicap fizic, ca marca it recomand doar wacom, ca dimensiune minim cea medie, in rest tine de buget, eu nu am avut mai mult de 1000ron pt asa ceva...

1.  
    Telekom - 728 Last Post