Results 1 to 15 of 15

Thread: Teste monitoare

1. Back To Top | #1

Teste monitoare

Monitorul e o parte foarte importanta a unui PC. Spre deosebire de celelalte componente, a spune ca un monitor este "bun" sau "prost" nu implica doar niste benchmarkuri si numere, avem si o parte subiectiva in evaluare.

Pentru teste obiective exista urmatoarea pagina:
    LCD monitor test images

Important: pagina trebuie afisata in rezolutia nativa a monitorului si fara display scaling din Windows sau browser scaling.
    De exemplu, testul pentru "inversion (pixel-walk)" iese intotdeauna negativ daca rezolutia nu e rezolutia nativa sau exista display scaling din Windows.

Puteti posta aici rezultatele, care de fapt indica problemele unor monitoare, mai mult decat indica "performantele".

Monitoare testate de mine, placa video MSI GTX 1050:

Samsung SyncMaster 2243NWX: prezinta probleme la testul de inversion, flicker in patratele 2b si 4b

Samsung 4K tv 40KU6072: inversion in patratele 1 si 3. In rest culori bune, se pot distinge toate nivelele de negru si alb.

LG tv 32LG2100: nu prezinta "inversion"

Ecran laptop Toshiba Satellite: nu prezinta "inversion"

Mai multe informatii despre monitoare aici:
    LCD and TFT Monitor Reviews Index - TFTCentral

De ce subliniez problema cu "inversion": am achizitionat un Samsung 40KU6072. Toate bune, ecran gigant, dar parca ma deranja ceva la el, nu era "odihnitor" pentru ochi. Am refacut (de data asta corect - fara display scaling) testele de pe acea pagina si am observat problema:
    One of the eleven boxes below may flicker slightly. The a/b variants are the same, except that they depend on the position of your browser window. Strong flicker indicates that the voltages in the monitor are misadjusted. Unfortunately, this is probably not something you can adjust by yourself. In practical situations, a visible flicker here means that plain colors show "pixel walk" when watched from close-by.
    Problema poate fi minora si neobservabila daca ar fi folosit ca televizor, privit de la distanta si probabil foarte rar in rezolutie 4K. Ca monitor PC e insa altceva.

(Nu stiu daca am plasat bine topicul, poate era mai bine la "Periferice", rog un moderator sa-l mute)
    Last edited by jet li; 26-03-2017 at 12:18.
    "It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it."
    Aristotle

2. Back To Top | #2
    Dell U2715H - nu prezinta inversion, si trece toate testele fara nici o problema. Subiectiv: imaginea e uimitoare.

Nu mai posteaza nimeni? Sunt singurul care da peste asemenea monitoare?
    Sunt sigur ca producatorii urasc pagina LCD monitor test images , dar asa le trebuie daca vand ecrane facute pe vapor si spun ca au 10000 de "amazing features", isi doresc numai consumatori care nu stiu nici ce-i aia rezolutie.
    "It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it."
    Aristotle

3. Back To Top | #3
    Registered User trandafirdoru's Avatar
    Eu am returnat un DELL U2715U. Gamut slab, nicidecum ca in marketing iar de negru ce sa mai zic, am atasat 2 imagini cu Dell U2715H afisand negru.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Teste monitoare-before.jpg-550x0.jpg   Teste monitoare-img_1962.jpg  

4. Back To Top | #4
    Registered User droopy_ro's Avatar
    Aia e din cauza iluminarii/backlight(si exagerat din cauza camerei), vrei negru pe PC iei VA nu IPS care are un contrast static de 1:1000 alea bune. Iar cu backlight e loterie sa nimeresti un exemplar bun indiferent de producator. Oricum nu mi-am batut niciodata capul cu chestia asta pentru ca nu ma uit la ecrane negre pe intuneric
    Cat despre siteul ala, nu am avut monitor care sa nu treaca de testele alea in ultimii ani, unele au necesitat o calibrare din Windows sau profile de pe TFTcentral.
    Din pacate nu am avut pe mana un colorimetru dar din ochi mi le setez aproape de 6500k.
    Last edited by droopy_ro; 03-04-2017 at 11:18.
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

5. Back To Top | #5
    Registered User azreil24's Avatar
    IPS Glow-ul si Bleed-ul sunt deranjante oricand este vorba de imagini mai intunecate, jocuri/filme, nu doar cand te uiti doar la o imagine complet neagra...
    Intel i7 6700k, NZXT Kraken X62, Asus Maximus VIII Hero, G.Skill Trident Z 16GB 3200Mhz CL14, Samsung 950 PRO 256 GB NVMe SSD, 2x WD Blue 2TB, MSI GTX 1070 Sea Hawk X, LG OLED 55C6V, Phanteks Enthoo Evolv ATX Tempered Glass, Super Flower Leadex Gold 650W, Corsair K70 MX RED - Blue LED, Corsair Scimitar RGB

Marantz PM6005, iFi Audio Nano iDSD, Dali Zensor 7, Mogami W3103/W2965/W2964 Cables, Nakamichi/Neutrik/RAMM Audio Connectors

6. Back To Top | #6
    Stau pe IPS cam de prin 2009 (am mai avut un TN si un VA in timpul ala) nu observi asa ceva cand folosesti monitorul. Nu exista panel perfect, ma uit acum la un OLED sunt naspa culorile mult prea suprasaturate(pentru gusturile mele, mai ales rosu). VA are off angle glow, TN unghiuri proaste, IPS are glow dar niciunul din astea nu te opresc sa folosesti monitorul si OLED are probleme cu unghiurile din ce scrie pe site.
    The color shift depending on the viewing angle has been reduced to less than half that of the 1st generation OLED panels.
    Last edited by droopy_ro; 06-04-2017 at 11:49.
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

7. Back To Top | #7
    Am folosit si eu toate aceste tehnologii, ca tie ti se par suprasaturate culorile pe OLED, e clar ca nu este calibrat corect si cel mai probabil contrastul este prea ridicat. Este valabil la orice tip de tehnologie. Incearca sa il calibrezi din ochi la 6500K Culmea, acelasi lucru il spun altii despre alte tipuri de panel-uri, atunci cand le vad in magazine, asa cum probabil l-ai vazut si tu, setat pe modul magazin, setare ce ridica totul la maxim si clar nu exista calibrare. Iar, daca tu nu vezi Glow-ul, asta nu inseamna ca altii nu vor avea o problema cu el. Mi-au trecut destule monitoare prin mana si cunosc diferentele, plusurile si minusurile.
    Intel i7 6700k, NZXT Kraken X62, Asus Maximus VIII Hero, G.Skill Trident Z 16GB 3200Mhz CL14, Samsung 950 PRO 256 GB NVMe SSD, 2x WD Blue 2TB, MSI GTX 1070 Sea Hawk X, LG OLED 55C6V, Phanteks Enthoo Evolv ATX Tempered Glass, Super Flower Leadex Gold 650W, Corsair K70 MX RED - Blue LED, Corsair Scimitar RGB

Marantz PM6005, iFi Audio Nano iDSD, Dali Zensor 7, Mogami W3103/W2965/W2964 Cables, Nakamichi/Neutrik/RAMM Audio Connectors

8. Back To Top | #8
    Asta e o scula profi costa mai mult ca un Logan, ma indoiesc ca nu e calibrata din fabrica. Repet mie personal nu imi place, restul oamenilor sunt in extaz mai ales dupa negrul ala(care e prea negru cateodata fata de panel cu alta tehnologie). Nu mai am televizor de 10 ani nu ma intereseaza. Mai citeste odata nu am zis ca nu se vede, am zis ca nu ai cum sa-l vezi cand il folosesti. Daca il vezi te orientezi pe TN atunci, nu iti place nici asta bagi VA, cauti cu tub, faci credit si iei TV OLED, proiector, ecran monocrom ca pe vremea HC, se gasesc solutii, ce nu se gaseste e monitorul ideal.

PS: nu te mai da cu capul de pereti virtuali ca te doare daca ai nevoie de calibrare iti iei colorimetru restul de 99.99999% care folosim monitoarele nu avem nevoie de asa ceva.
    Last edited by droopy_ro; 06-04-2017 at 17:58.
    - Captain Jack Donovan

9. Back To Top | #9
    Nu exista calibrare din fabrica, exista preseturi care sunt mai bune sau mai proaste. Daca era setat pe "vivid" de exemplu poti fi sigur ca nu era "calibrat" in sensul in care se discuta aici. Pretul este complet irelevant.

Seful meu si-a luat de curant OLED LG 4k 65 inch (nu as sti sa zic modelul) si l-a tinut aici o zi intreaga la teste. Personal mi s-a parut cel mai bun display testat de mine in toata viata asta de aproape 40 de ani, din care aproape 20 in lumea IT hardware. DAR, nu mi-a produs aceasta impresie imediat ce l-am scos din cutie, ci dupa ceva reglaje si calibrari.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

10. Back To Top | #10
    Sony Trimaster nu stiu exact modelul, dar nu era mare ca diagonala undeva sub 21", e singura mea experienta cu OLED si nu m-a dat pe spate. Bine nu am rulat ceva personal pe el ca as fi fost curios de un joc cum s-ar vedea.
    Am avut asa ceva Dell U2713HM Review - TFT Central inseamna ca m-au mintit cu hartia din cutie. Afirmatia mea e strict personala si e valabila si pentru telefoane, poate mi-e greu sa ma dezobisnuesc de IPSuri dar sunt prea stridente OLEDurile. Poate in urmatori 5 ani o sa apara si OLEDuri monitoare la un pret decent, sub 2500 lei sa zic si atunci o sa schimb IPSul de 120Hz de il am acum.
    - Captain Jack Donovan

11. Back To Top | #11
    Quote Originally Posted by droopy_ro View Post
    PS: nu te mai da cu capul de pereti virtuali ca te doare daca ai nevoie de calibrare iti iei colorimetru restul de 99.99999% care folosim monitoarele nu avem nevoie de asa ceva.
    Era ca raspuns, ironic, legat de cum calibrezi tu display-urile la fix 6500K, ochiometric

Quote Originally Posted by droopy_ro View Post
    Din pacate nu am avut pe mana un colorimetru dar din ochi mi le setez aproape de 6500k.
    Last edited by azreil24; 06-04-2017 at 20:15.

12. Back To Top | #12
    Quote Originally Posted by azreil24 View Post
    legat de cum calibrezi tu display-urile la fix 6500K, ochiometric
    Eu am zis "aproape"aproape - definiție
    | dexonline
    nu fix - definiție
    | dexonline
    intelegi acum diferenta intre cele doua cuvinte si ce am vrut sa zic ?
    Last edited by droopy_ro; 06-04-2017 at 21:12.
    - Captain Jack Donovan

13. Back To Top | #13
    Ideea nu era fix sau aproape ci faptul ca tu "calibrezi" ochiometric. Altii dau bani destui pentru a-si calibra display-urile de persoane care au aruncat mii de euro pe sculele necesare pentru calibrare, cand tu poti calibra ochiometric aproape de 6500K )

14. Back To Top | #14

Acum intelegi ce vreau sa zic ? dar U2713HM si MG279Q au culorile aproape de acest "standard" 6500k cand le scoti din cutie. Standard care oricum se duce pe apa sambetei cand activezi "low blue light".
    - Captain Jack Donovan

15. Back To Top | #15
    Registered User Danos's Avatar
    Eu cred ca se poate regla monitorul foarte aproape de un monitor calibrat daca ai ochiul format si stii cum ar trebui sa arate o imagine buna, de exemplu eu la monitorul care l-am avut inainte, un Benq BL2411PT, panel IPS, am reusit sa-l reglez ochiometric aproape identic cu un user de pe hardforum care avea acelasi monitor si pe care il calibrase cu calibrator si asta fara sa stiu eu dinainte ce setari avea el la monitor, dupa ce am discutat cu el, mi-a impartasit setarile lui si erau 99% identice cu ale mele doar ca el avea luminozitatea ceva mai mare, eu preferand sa il tin mai aproape de 120cd/m2, el prefera luminozitatea mai mare spre 140cd/m2.
    Deci cred ca se poate obtine o imagine buna si fara calibrare profesionala, sunt absolut sigur ca si actualul monitor LG IPS 4k 27MU67-B l-am setat foarte aproape de un monitor calibrat sau cel putin asta imi place sa cred
    Eu nu prea mai am la ce sa fac upgrade la monitor, sunt foarte multumit de ce am acum, desi nici acesta nu este perfect, fiind IPS cu glow-ul specific, in rest nu am ce sa-i reprosez, urmatorul upgrade la monitor o sa-l fac cand vor aparea oledurile asa cum zicea si droopy_ro la preturi decente , ceva sub 2500 lei, pe actualul monitor am dat 2200 lei in toamna lui 2015.
    MB : Gigabyte GA-Z270-HD3P/ CPU : Intel Core i7 7700K & Zalman CNPS10X Performa / GPU : Gigabyte GTX 1070 OC WindForce 2X/ Ram: 16GB DDR4, Corsair Vengeange LPX 3200MHz
    Sursa: Seasonic S12II-520W / SSD: Samsung 840 EVO 120GB + Samsung 850 EVO 250GB, HDD: WD Green 3TB + Toshiba P300 2TB / DVD-RW Samsung SH-S203D / Monitor: LG 27MU67-B

1.  

Bookmarks

Bookmarks