brat HOT! Mini - review Arctic Cooling Accelero L2 PRO - Page 5
Page 5 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 81 to 100 of 109

Thread: HOT! Mini - review Arctic Cooling Accelero L2 PRO

Registered User mascotzel's Avatar
    Quote Originally Posted by vonclaus View Post
    Zalman ZM-RHS1 E cam scump, true but... dai un ban stai in fata

Nu cred ca VRM-urile sa scoata atata amar de caldura incat sa aiba nevoie de un VRM extrem de pretentios. Asa ca cred ca merg si alea stock de la S1. Ce nu imi place mie la Arctic e pasta aia adeziva. Mai proasta eu nu am vazut pana acum
    alea sunt rdiatoare de memorii
    nu mai mari decat cele de la AC sau altii (ba chiar mai mici as spune),si de eceea eu nu le vad ca potrivite pt VRM

Banned
    DHB14 - 300 - Thread
    Mersi vonclaus de sugestie, par ok heatsink-urile respective dar nu cred ca sunt mult mai bune decat cele stock de la AC, sunt heatsink-uri de memorii pana la urma, cum a zis si mascotel. VRM-urile de la HD4870 sunt destul de fierbinti din cate am citit pe net si vazut, la unii ajungeau si la temperaturi de 100 de grade, in zona respectiva. Cu racirea stoc stau in 75-80 de grade sau asa ceva la mine. Dar face un zgomot in load de te scoate afara din casa....cel putin pe mine.

Placa va fi racita semi-pasiv, cu un vent de 120mm care bate spre ea, din fata ei, deci va bate intai fix pe zona VRM-urilor, destul de aproape de placa. Sper sa fie suficiente cele stock si vent-ul frontal sa ajute.
    Last edited by Soulstorm; 17-07-2009 at 03:05.

Banned
    am lasat VRM-urile default. cumva cumva s-au lipit , ajutate cumva de caldura. oricum cand imi vine zalmanul ala comandat schimb urgent.

am citit pe undeva ca de fapt VRM-urile sunt must have numai in cazul in care faci overclock sau ai o carcasa slab aerisita. Ma refer la 4850. LA placi care se incalzesc mai tare , nu stiu.

Am rulat un test azi dimineata, temperatura ambientala : 17-18 grade C

Click image for larger version. 

Name:	furmark_000003.jpg 
Views:	44 
Size:	113.9 KB 
ID:	501531
    Dupa cum se poate vedea un elegant 69-70 grade Celsius. Zgomotul la full load nu e neglijabil si e cam deranjat parerea mea. Poate sunt prea obisnuit cu laptopul. E drept , nu se apropie de nivelul zgomot al coolerului stoc dar dupa urechea mea nici departe nu e. Poate pana isi face rodajul? Mai vedem.

Registered User Micro's Avatar
    Ar trebui sa vezi cum se comporta si in jocuri pentru ca din cate am citit, furmark nu streseaza prea tare placile video ATI.
    ATI Optimizes Catalyst 8.8 to be FurMark-Proof! | The Geeks Of 3D - 3D Tech News

pt asta pur si simplu redenumeste furmark.exe sub alt nume ( ca de exemplu L2pro.exe) si-l ruleaza

Banned
    Quote Originally Posted by Micro View Post
    Ar trebui sa vezi cum se comporta si in jocuri pentru ca din cate am citit, furmark nu streseaza prea tare placile video ATI.
    ATI Optimizes Catalyst 8.8 to be FurMark-Proof! | The Geeks Of 3D - 3D Tech News
    pana acum doar fallout 3 si merge ok.

ce ma enerveaza pe mine la momentul asta e ca Catalyst a luat-o razna de cand am schimbat coolerul. PRactic , nu mai afiseaza deloc 'Fan speed”. WTF?
    Click image for larger version. 

Name:	temp.jpg 
Views:	59 
Size:	186.7 KB 
ID:	501594

oricum nu se compara cu rivatuner

Banned
    Quote Originally Posted by mascotzel View Post
    oricum nu se compara cu rivatuner
    Reference e "pasul" la care ar seta placa coolerul, dar oricum, f ciudat ca merge (variaza fan speed, nu?) si monitorizarea nu.

Banned
    Quote Originally Posted by SteakHunter View Post
    Reference e "pasul" la care ar seta placa coolerul, dar oricum, f ciudat ca merge (variaza fan speed, nu?) si monitorizarea nu.
    poate sunt de vina si driverele. oricum momentan las asa pana apare finalul de windows 7 si niste drivere mai de doamne ajuta

Registered User Obytuary's Avatar
    mda ..deci pina acum coolerul asta aprox 60 ron plus alte radiatoare vreo 20 ron .ai facut afacere..deci tot la concluzia aia am ajuns ca nu isi face banii.
    Evident ca sunt la fel de proaste si cele de la s1 insa macar radiatorul vga il puteai refolosi la placi mai puternice..
    Treaba cu vrm e mai complicata deoarece nu prea e indicat sa cada nici un radiator din ala de pe ele mai ales daca ai cald in carcasa.
    Majoritatea au rezolvat problema la 4870 \4890 pastrand radiatorul ala stock din cupru care este comun cu vrm si memoriile si au montat numai s1 peste vga ..avand in vedere faptul ca acel radiator stock sta prins in suruburi e altceva fata de chestii suspendate pe vrm.
    La o eventuala vanzare a placii vei pierde mult mai mult decat aia 50-60 ron care ii dadeai in plus pe s1..asta ca sa nu mai spun ca, gaseai S1 cu putina rabdare pe forum pe la 80 -90 RON

Banned
    coolerul este 49 de ron (50) la mediadot. si chiar a meritat. in primul rand pentru ca a reusit ceva la care nu ma asteptam : sa scada temperatura.

bonus : silentiozitate.

iar de revandut nici nu ma gandesc in urmatorii 2 ani. Peste o sa fie nula ca valoare si o sa iau alta. Daca iti spun ca mai am in colectie S3 Virge o sa intelegi de ce nu le vand

Registered User Obytuary's Avatar
    Quote Originally Posted by vonclaus View Post
    si chiar a meritat. in primul rand pentru ca a reusit ceva la care nu ma asteptam : sa scada temperatura.

bonus : silentiozitate.

chestiile astea 2 le puteai obtine foarte usor cu vreo 0-20 ron investitie (ptr un vent 1200rpm)respectiv pastrand radiatorul stock al placii video si aplicand vent la 1200 rpm conectat la un sys_fan al placii de baza.Vb strict referindu-ma la cele 2 castiguri mentionate de tine..
    Pina la urma daca este convingerea ta ca ai facut o investitie buna si esti multumit asta conteaza
    Sa-l stapinesti sanatos !
    insa daca cineva o sa-l cumpere gandindu-se la o eventuala refolosire pe o alta placa mai rasarita fata de ce ai tu, nu e deloc recomandabil raport calitate\pret .

Banned
    Ah, ce urasc cand is banat

@Obituary - Ia reciteste posturile lui vonclaus, el a instalat gresit heatsink-urile (probabil de la berea de 2L, stiu din proprie experienta), dupa care le-ar montat din nou. Nici cele de la S1 nu rezista la asa ceva, dupa prima montare se duce pasta aia adeziva. Deci si daca isi lua S1, tot mai dadea 20RON pe heatsink-uri, pe langa 100RON pe S1. Iar la un S1 SH la fel, nu mai putea utiliza heatsinkurile alea fara pasta noua, care din nou costa.
    Cat despre vent-ul de 120mm montat pe HD4850, de cand are heatsinkul stock locas de prindere pt vent-uri de 120 ?

@vonclaus - Nici cu Everest nu iti raporteaza? Poate fi de la drivere sau pur si simplu o incompatibilitate intre controllerul PWM si vent, eu am probleme cu ventilatoarele mele AC PWM la boot, in BIOS imi arata niste turatii complet aiurea, oscilatii de la 0rpm la 20.000rpm (da, 4 de zero) si cateodata in Speedfan nu le arata deloc. In Everest in schimb nu sunt probleme, le raporteaza corect.

Banned
    Quote Originally Posted by L3thal88 View Post
    Ah, ce urasc cand is banat

@vonclaus - Nici cu Everest nu iti raporteaza? Poate fi de la drivere sau pur si simplu o incompatibilitate intre controllerul PWM si vent, eu am probleme cu ventilatoarele mele AC PWM la boot, in BIOS imi arata niste turatii complet aiurea, oscilatii de la 0rpm la 20.000rpm (da, 4 de zero) si cateodata in Speedfan nu le arata deloc. In Everest in schimb nu sunt probleme, le raporteaza corect.

Pai am aratat ca in RivaTunner merge perfect. La fel si in Everest. Numa in nenorocitele de Catalyst sunt probleme.

Registered User
    stie cineva un magazin in bucuresti care sa il aiba in stoc ca il caut de vreo saptamana si nu gasesc nicaieri sau daca e cineva care vinde unu.

ventilator deadmau5 ennzzzoooo's Avatar
    n-am mai urmarit threadul
    @vonclaus, eram sigur ca o sa fi multumit de cooler, nu te-ai uitat un pic pe hartia aia cu care vine? iti arata exact unde sa pui radiatoarele, daca nu le pui pe tranzitorii aia poti avea probleme...trebuia sa fi un pic mai atent...e totul ok acum, ti-ai luat radiatoare pt vrm sau ai incercat sa le pui tot pe alea?
    inaintea aplicarii radiatoarelor componenta trebuie stearsa cu o radierea, insa nu una cauciucata ci una mai dura, daca mai tineti voi minte pe vremea cand erati la scoala aveam niste gume cu 2 parti, una albastra mai dura pt a sterge pixul/stiloul (ma rog, eu razuiam foaia cu totu' cand dadeam cu partea aia ) si una rosie mai cauciucata cu care stergeam creionul. eh, tie iti trebuie partea albastra, mai dura...eu cu d-aia am sters si s-au lipit super bine.
    uite c-am gasit si o poza
    @the hater eu l-am comandat de la mediadot...incearca si vezi, e disponibil la comanda online
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails img479.jpg  
    NU FACETI NICI O AFACERE CU VREUN USER CARE ARE ID DE MESSENGER "ENNZZZOOO" EU AM ID "ENNZZZOOOO" ! E UN TEPAR AGRAMAT CARE SE FOLOSESTE DE RATINGURILE MELE !
    SINGURUL NUMAR DE TELEFON: 076 256 9227
    YAHOO MESSENGER: ennzzzoooo (CU 4 "O")

Registered User
    e destul de bun coolerul dar ar un "defect" da tot aerul cald in hdd(depinde de fiecare cum le are aranjate in calc).

eu n-am vazut carcase in care sa poti pune un hdd sub placa video

da,aerul ramane in carcasa,asta nu e o caracteristica fix doar a lui

Registered User Licaon_Kter's Avatar
    Quote Originally Posted by mascotzel View Post
    eu n-am vazut carcase in care sa poti pune un hdd sub placa video
    Antec NSK3480

Registered User
    Am montat un L2 Pro pe un GTS 250.Din punct de vedere al zgomotului este incomparabil mai bine decat cu cooler-ul stock.Practic acum nici nu il mai aud fiind acoperit de ventilatorul sursei,iar cu cel stock nici nu mai puteam sta langa pc in full load.
    Din punct de vedere al temperaturilor nu m-a impresionat insa.Din 55 de grade in idle cu cel stoc a scazut la 50 cu L2 pro iar in full load daca cu cel stock ajungea si la 95-97 de grade acum sta pe la 82-85.Am si o carcasa destul de prost ventilata(doar un vent fata si unul in spate).Am observat ca de cand am montat L2 pro-ul,in full load au crescut temperaturile la restul componentelor(cpu,hdd,mb) cu 2-3 grade.
    Desi a scazut temperatura cu 10 grade, 85 de grade tot mi se pare mult.Sa nu faca totusi bine contact ?

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 5 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast