brat Tutorial surse - Page 4
Page 4 of 15 FirstFirst 123456714 ... LastLast
Results 61 to 80 of 292

Thread: Tutorial surse

Manic Miner burebista's Avatar
    Am pus una linga alta Ciclopu' si un TT Purepower 500.

Click image for larger version. 

Name:	cyclops_vs_TT.jpg 
Views:	207 
Size:	226.4 KB 
ID:	660292

Din pacate nu vad diferente notabile intre ele ceea ce ma duce la concluzia ca sunt cam acelasi drac. Si daca e asa atunci concluzia lui Gabe referitoare la TT-ul ala nu ma face sa ma simt bine deloc ca am luat-o pentru pustii aia.

Quote Originally Posted by Gabe
    Officially this unit is a 405 W power supply, however we couldn’t pull 400 W from it for more than a few seconds, meaning that this “official” wattage is also unrealistic, as it was probably measured at 25º C.

Being able to get only 375 W from a 500 W power supply is not the worst part: starting at 310 W +12 V outputs were presenting voltages lower than the minimum allowed, offering real risk to your components.
    Totusi e si un lucru bun
    Quote Originally Posted by Gabe
    On the other hand, ripple and noise levels were always low.
    Ca sa concluzionez cred ca sursa e decenta daca nu tragi mai mult de 300W din ea la o temperatura de 25ºC.
    ...un fleac... m-au ciuruit...
    ...asa ca foloseste codul de voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%...

GeX
    GeX is offline
    GeX's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Wow! Chiar ca arata subtire rau Thermaltake-ul ala... Diferenta dintre ele poate sa fie pe spatele cablajului... daca nu seamana cu Ciclopu' chiar e de rau. Sau poate fi de rau pentru Ciclop, daca seamana cu Thermaltake-ul (L.E. dupa ce am citit ce zice Gabriel...)

Intamplarea face sa am pe mana 3 surse Thermaltake mari (500-600-700 W), plus a mea din comp (modulara, 500W - nu mai este pe piata). O sa-mi fac timp sa le vizionam si pe astea, cam spre sfarsitul saptamanii ce vine.

Ar fi interesant sa gasim cea mai buna (cinstita) sursa de pe piata din Ro pana in 200RON. Stim cu totii ce bugete se aloca pentru surse... Ca asa, numai sa citim rewiev-uri si sa visam, n-am facut nimic
    Last edited by GeX; 03-07-2010 at 22:57.
    Nu sunt moderator la Publicitate, nu-mi dati PM! Cititi Regulamentul General si Regulament Publicitate.

Registered User

aha

sursele astea nu sint originale - sint copii

miine daca am timp o sa fac poze la 3 surse sirtec originale sa vedeti ce au in ele

pe pagina anterioara este pusa o poza cu hpc 400 din intamplare am si una dasta care am desfacut-o sa ii pun un ventilator mai bun si nu are nici o legatura poza de acolo cu ce se gaseste in sursa asta

http://www.easycom.com.ua/data/power...331/img/09.jpg

hpc500 este si mai plina
    si am tinut pe ea 2 hd5770 un i5 750 la 4000 mhz - 5 hdd de 500 giga si a mers cu un ventilator la 800 rpm practic nu se aude nimic - ventilatorul cu care se vinde ea este mult mai turat intre 1500 si 2500 rpm .

\
    asa ca nu mai cumparati fake-uri .

am avut si sirtec-ul asta de 1000 dar fiind prea mare am ramas cu asta de 500 .

http://www.techpowerup.com/reviews/S...es/inside1.jpg
    http://www.techpowerup.com/reviews/S...es/inside3.jpg

era un site unde se faceau teste de full load integral cit si full pe 12v
    sirtec de 560w a trecut de 46A integral pe 12v ceea ce este enorm pentru aceasta sursa -
    i7 2600k, Z68XP-UD3P , HD6950 , Corsair Vengence 8GB , Antec BP550 , Sprire rr , HP ZR30W ,Panasonic 42UT30E 3D
    sound - Asus Xonar ST , Cambridge Azur 840A ,

Registered User george80's Avatar

salut

Sa stii ca am auzit si eu chestia asta cu marcile cunoscute din domeniul IT. Se intampla acelasi fenomen ca la lucrurile de firma..care sunt falsificate de multi ani.Criza asta nu face decat sa incurajeze falsificarea produselor pentru a intra la un pret decent insa la o calitate mediocra.
    Singura solutie pentru a te feri de acest lucru e sa verifici pe situl producatorului de unde poti cumpara.Asa vei afla cine le importa la noi in tara si care sunt magazinele autorizate.Pentru a confirma cele spuse de tine uite aici ceva interesant:
    Windys
    Fenomen care ia amploare in toata lumea.
    Aici gasiti cam toate marcile de surse inclusiv poze interior pentru a vedea diferenta...
    http://www.technic3d.com/article-kat47.htm?l=0
    Last edited by george80; 04-07-2010 at 09:32.
    Trimit prin posta produse (colet) cu valoare de minim 50 la care se adauga 10 lei transportul.Doar colete de maxim 3 Kg.Peste aceasta greutate folosesc firma de curierat.
    !!!!! Foloseste pentru o reducere generala de 1% la PCGARAGE urmatorul cod: 9XVB6G77 !!!!!
    Yahoo: antonioeugen94@gmail.com
    0734704673

Banned
    Sirtecurile au *ceva* care trage greu de tot in ele, 430P12S e semnificativ mai greu decat Nexus RX6300(ATNG), care are vreo 2kg cu 1/2 din cabluri puse. Asta sau e o iluzie f. buna. Din ce am observat, e un transformator extrem de greu (dreptunghi in sectiune)cu sarma argintie subtire, ala pare sa fie responsabil. Stie cineva ce e? Pun si poze mai tarziu.

Nick anterior: Varzmaster Radu Mihail's Avatar
    E etajul de PFC pasiv. Am mai zis asta...

Registered User Jonny Quest's Avatar
    Corsair AX1200 @H[OCP].
    Ceva probleme cu raspunsul la tranzienti si au exagerat cu o linie +12V de 100A, dar in rest o sursa foarte buna.
    I give up, you're hopeless.

Coolermaster Silent Pro Gold 1200W @jonnyGURU

Coolermaster continua traditia cu variatia ondulatie mare.

As only the second 1200 watt unit I've tested to clear 80 Plus Gold, Coolermaster's latest and greatest just barely squeaks itself into a recommendation.This is fitting, for it only barely cleared 80 Plus Gold, and only barely kept ripple in spec in all tests where ripple mattered. Honestly, scoring this one was tough. I didn't like the mediocre ripple suppression, but I loved watching it laugh at forty eight degree temperatures in the hot box too. Is this the best 1200 watt power supply out there? No. Not even close. But I have to say the price is right and you could easily do worse.

Registered User
    Oare TT-ul meu toughpower 750w e petarda?Am ramas putin dezamagit dupa ce am citit mai mult despre TT si surse
    Modelul este W0116RE ToughPower 750W.
    Cred ca la banii pe care i-am dat pe ea la PC.Garage, gaseam un Seasonic,nu zic ca TT-ul e prost doar ca pe fostul sistem E4500 era foarte rece ,iar acum pe cel de la pc-spec incepe sa se incinga serios,foarte serios

Adica TT-ul asta? Thermaltake Toughpower Cable Management 750W Review

Performance 9.5
    Sigur, s-au schimbat multe in ultimii 4 ani, dar e bazata pe o platforma destul de buna.
    Marea problema la Thermaltake e ca se bazeaza pe numele lor si scot surse suficient de bune incat sa poata sa declare despre ele ca sunt cele mai bune si sa le vanda la preturi exorbitante.
    De exemplu platforma de fata, Channel Well PSH, au folosit-o pana acum cateva luni, in conditiile in care au aparut platforme mai bune intre timp.

De cat timp ai sursa? N-ar trebui sa sughite la sistemul tau, care consuma maxim 300W.E bine ventilata carcasa?

Registered User
    Sursa are 2 ani,poate se comporta asa de la praf,ideea e ca voiam sa fac un CF dar imi este teama ca nu poate sa dea destul amperaj pentru cele 2 placi video.
    Carcasa este foarte bine ventilata din punctul meu de vedere avand facut un wm destul de bun zic eu.

Ai schimbat cumva si placa video odata cu procesorul?

Procesorul se incinge mai mult decat cel vechi si e posibil ca sursa sa traga aer cald din carcasa.Diferenta de consuma dintre procesoare nu e o problema pentru o sursa de 750W.

Eu asa pateam cu placa video veche, care se incingea in draci, statea in 70 de grade in idle si 85 in load, partea latereala a carcasei si sursa erau calde.

Poti sa cureti de praf sursa, pui aspiratorul in spatele sursei sa traga aerul.Sa ma contrazica cineva daca gresesc si se poate strica ceva, eu am facut asta vreo 2 ani de zile si n-au fost probleme.

Daca sursa functioneaza, poti sa faci CF fara probleme.

Enermax Revolution 85+ 1020W @jonnyGURU

Din pacate, nu la fel de buna ca varianta de 920W.

Serie noua de la Corsair, Builder Series CX430, CX500, CX600.
    Entry level, 3 ani garantie, probabil electronica CWT.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Corsair.png  

Registered User mascotzel's Avatar
    PC Power & Cooling Silencer MkII 950W PSU Review (@[H]enthusiast)
    - o sursa ok,f scumpa

Quote Originally Posted by Firefox View Post
    EVGA introduces the Classified SR-2 power supply: http://www.tcmagazine.com/tcm/news/h...2-power-supply
    - 15 conectori PCI-eX
    pensionar...ciocu' mic / RDS: 0765485461

Quote Originally Posted by mascotzel View Post
    - 15 conectori PCI-eX
    Imi place eticheta.In stanga EVGA si in dreapta Antec TPQ
    E Antec TPQ 1200W OC edition rebranduita, care e o sursa Enhance rebranduita.

Raman totusi la parerea ca o sursa nu ar trebui sa ofere posibilitatea utilizatorilor sa regleze manual tensiunile.

Seasonic X-400 @SPCR

The X-400 Fanless is the most impressive fanless PSU we've had the pleasure to examine, and we've examined just about all of them over the years. Electrical performance is stellar, the build extremely sturdy and well-executed, the all-detachable cables delightfully user-friendly, and finally, the sheer toughness of the product under extreme heat over long hours of excessive load is head, shoulders and entire torso above most of the other fanless units.
    Din pacate, o sa coste in jur de 600 de lei.

Registered User
    Foarte util tutorialul, felicitari si din partea mea.

Seasonic X-400 @[H]

Gold Award, bla bla bla...the best.Mie tot mi se pare prea scumpa, sunt surse cu ventilator inaudibile, chiar nu vad rostul sa dai atatia bani pe o sursa fanless.

Quite simply put, for users looking for a quiet power supply solution it just doesn't get any better than the Seasonic X-400FL, expect maybe for the X-460FL which we have yet to test.
    In alta ordine de idei, mi-am adus aminte de tampenia asta : PC Power & Cooling 950 Mk II Power Supply - Bjorn3D.com

Here is the 3DMark Vantage run once I plugged in the PC Power and Cooling 950 Watt Mk II PSU. As we can see my Vantage score jumped from 33k, to 36k just by switching out the PSU. This tells me that I was at one point; under powering my current computer. The Silverstone is not a true "Single 12 volt Rail" PSU as it combines all rails into one once the switch had been turned off. The PC Power and Cooling 950 Watt Mk II is a true "Single 12 volt Rail" and why you seen the score jump 3k points, as the PSU was able to feed the power hungry 470GTX video cards with enough power.
    Asta e o aberatie, daca o linie este supraincarcata, sursa intra in protectie se opreste, nu furnizeaza mai putin curent asa cum se afirma mai sus.
    Am mai spus-o si o repet, nu exista nicio diferenta de functionalitate intre o sursa single rail si una multi rail.

Pe la ~40A un cablu AWG18 se topeste, asta inseamna ca in cazul in care protectia la scurtcircuit nu functioneaza, s-a ales praful prauful de cablurile Molex si SATA, la 80A se alege praful de cablul ATX 4 pentru procesor, la 120A, cablul PCI Express cu 6 pini.La 100A deja poti sa sudezi.Deja si cei care testeaza surse incep sa afirme lucrul asta, mai ales de cand cu invazia de surse de peste 1000W single rail.

Registered User mascotzel's Avatar
    Seasonic X-400 (@hardwaresecrets)

Corsair AX850 Power Supply Review (@Hardwareheaven)
    - are control hibrid al ventilatorului (oprit pana la un punct), un avantaj fata de modelele de putere mai mare
    pensionar...ciocu' mic / RDS: 0765485461

Registered User
    Ce sursa imi recomandati pentru un sistem format din procesor pentium dual core E6600 placa video MSI HD5770 1gb DDR5 si memorie kingston 2 gb??Eu mam gandit la un recom de 450W,rasurbo de 550W,Sirtec de 400W sau 500W.Care din acestea sa le aleg??

1.  
    LCS - 728 - Last Post
Page 4 of 15 FirstFirst 123456714 ... LastLast