Results 1 to 16 of 16

Thread: Banished

1. Back To Top | #1
    Registered User Azteck's Avatar

Banished

Banished

Un joc de city building dezvoltat cap-coada de un singur (!) om, care a fost developer pentru diferite companii si a decis sa se apuce singur de facut jocul visurilor lui.

Din ce am vazut jocul promite. Are niste idei originale. Ramane de vazut daca se va ridica la nivelul asteptarilor.

2. Back To Top | #2
    Registered User emptylica's Avatar
    S-a lansat joculetzul azi. E trecut la Top Seller pe Steam Mie mi-e somn )) nu pot sa mai joc... s-au scurs cateva ore.
    From all the things I lost
    I miss my mind the most!

3. Back To Top | #3
    Pana acum ...superb un city building de nota 10 ...
    Rak'lo najaquna shel're hara kek

4. Back To Top | #4
    Registered User ciocanul's Avatar
    Un pic cam scump dar pare interesant din multe puncte de vedere. E doar survival ? Adica cat rezisti cu asezarea sau are vreo finalitate/scenariu ?
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

5. Back To Top | #5
    Ah Kin TimmY's Avatar
    Banished is a ton of fun. However it's very hard.

I was doing great until a tornado came through and killed all the children and young adults in the town.

What I was left with was a population of elderly useless people who couldn't reproduce.

Essentially I had nothing to do but wait for them all to die, barring some kind of miracle.

Eventually, years later, the last two people were left. A husband and wife. The husband died of old age, and I expected the wife to die soon as well.

But no. She decided she was gonna give me the middle finger and keep on keepin' on until the ripe old age of 92. I guess she didn't appreciate the last 20 years I had her work in the mines for no good reason.

As a final fuck you I had her build her own cemetery, so there's that.
    E foarte interesant jocul. Cu siguranta o sa-l incerc. E un city building dar din ce mai citesc, poate fi fara probleme si un survival game. Pana si pe easy e destul de greu ceea ce e foarte bine.

6. Back To Top | #6
    Registered User emptylica's Avatar
    Este greu si te trolleaza cateodata. Am ramas de 2 ori pana acum fara copilasi in comunitate ) Stau si ma uit la ei si astept sa moara...
    From all the things I lost
    I miss my mind the most!

7. Back To Top | #7
    am aruncat un ochi... o combinatie de settlers si cultures la prima vedere. inceputul e simplu, dar se vede ca devine complex pe parcurs... probabil ca de la un anumit nivel ai nevoie de o lama.
    o sa dau aia 20E chit ca nu stiu daca o sa am timp sa-l joc la adevarata valoare, munca unui singur om merita rasplatita si mai mult, faptul ca revigoreaza un gen al caror ultime titluri ale unor mari developeri m-au dezamagit

8. Back To Top | #8
    Loony Ghost's Avatar
    Pentru un joc făcut de un singur om, Banished e extraordinar. Din păcate, are şi neajunsuri, cel mai mare fiind instalarea plictiselii nu la mult timp după obţinerea echilibrului în dezvoltarea orăşelului, lipsindu-i stimulentele pentru jucatul pe termen lung.
    La început, acel echilibru este extrem de fragil, orice pas în direcţia greşită sau lipsa pasului în direcţia corectă la momentul oportun, rezultând în moartea rapidă a puţinilor locuitori ai micii tale aşezări. Aceştia au nevoie atât de hrană, cât şi de adăpost, haine, sănătate şi fericire, cam ca noi toţi. Dacă le lipseşte un singur element din această listă, se supără şi/sau mor. Mai exact, mor de foame, de frig, de boală sau devin deprimaţi şi nu mai au chef de muncă. Prima dată, omuleţii mi-au murit de frig, pentru că m-am orientat spre obţinerea resurselor pentru construcţie, fără să construiesc case. A doua oară mi-au murit de foame, deoarece nu le-am asigurat suficientă hrană. A treia oară, pentru că n-au avut suficiente case, populaţia a murit de bătrâneţe, nelăsând urmaşi. Abia a patra oară am reuşit să obţin echilibrul pentru ca mica aşezare să se dezvolte într-un orăşel prosper, dar nu fără mult chin şi suficiente "load last save", pentru că nu reuşeam să produc destulă hrană, aceasta fiind permanent pe sponci, materialele de construcţie erau produse foarte greu şi când mi-era lumea mai dragă, mă trezeam cu un incediu care îmi ardea magazia şi toate clădirile din jur sau o tornadă care îmi omora jumătate din populaţie şi îmi distrugea tocmai clădirile cele mai importante. După ce am săpat puţin pe google, am descoperit că e foarte importantă amplasarea clădirilor care produc hrană sau lemne. Adică, pescăriile, cabanele de vânători, cabanele culegătorilor şi cele ale pădurarilor trebuie să fie puse la distanţă una de alta, fără ca zonele lor de resurse să se intersecteze şi acele zone să acopere cât mai multă apă, respectiv pădure, deci trebuie puse la distanţă de oraş. Eu lipisem două pescării pe o bucăţică de râu, pescarii din amândouă bătându-se, practic, pe cei câţiva peştişori aflaţi acolo. La fel, cabana culegătorului a ajuns în mijlocul aşezării, pe măsură ce m-am dezvoltat, şi a rămas fără pădure de unde să culeagă, iar cabana vânătorului mai avea pădure doar într-un sfert din zona sa de resurse, reuşind din an în paşte să vâneze o căprioară. Când am mutat toate aceste clădiri în locuri ideale, productivitatea lor a crescut masiv. Mă rog, după ce am pus la punct toate aspectele, am cumpărat toate seminţele de legume şi fructe, am o producţie constantă de resurse, orăşelul a început să se dezvolte uşor şi frumos, dar acum nu prea mai am ce face, mă ocup mai mult de cosmetizarea oraşului. Mi-ar plăcea să existe nişte upgradeuri pentru clădiri, descoperirea unor resurse şi clădiri noi, câteva elemente de cosmetizare şi orice alte stimulente pentru continuarea jocului. Oricum, revin la primul lucru pe care l-am spus despre joc, pentru un joc făcut de un singur om, e extraordinar. E bine gândit, bine realizat, nu am întâlnit buguri, cu excepţia câtorva minore, gen vacă împletită în gard sau animale care merg pe sub apă, iar atenţia pentru detalii e lăudabilă. Îmi plac anotimpurile cu vremea complet imprevizibilă, cu zăpezi toamna târziu sau la începutul primăverii şi ierni fără zăpadă, modul cum se adânceşte o carieră pe măsură ce e exploatată, sau afectarea terenului de cariere şi mine (am rămas cu o ditamai groapa în mijlocul oraşului, pentru că la început nu am acordat atenţie amplasării ei), aspectul idilic al oraşului nins, etc.
    Jocul merită cei 20$ (pe Banished şi gmg, nu 20 euro ca pe Steam) şi sper că va primi update-uri care să aducă lucruri interesante, pentru a-l face mai atrăgător pe termen lung.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Banished-banished-2014-02-22-23-47-59-94.jpg   Banished-banished-2014-02-23-12-19-52-85.jpg   Banished-banished-2014-02-23-21-30-21-84.jpg   Banished-banished-2014-02-23-21-30-31-55.jpg  
    Last edited by Ghost; 23-02-2014 at 21:26.
    And so, it begins
    Dacă mori, e semn rău.

9. Back To Top | #9
    Galaxy Commander Azmodan's Avatar
    am jucat si eu un pic. is foarte de acord cu mini-review facut de ghost.
    jocul merita pentru cei cu rabdare (a se citi "old" ) si sper sa fie modificat in viitor pentru mai multa diversitate end-game

Remember Tukayyid!

10. Back To Top | #10
    Registered User Necrosero's Avatar
    Am inceput si eu sa-l joc, foarte frumos. Dar, dupa vreo 2 incercari nereusite, acum am un oras cu 50 locuitori, prosper si frumos, nu vad ce ar mai putea sa se intample ca sa strice treaba. Problema jocului e ca e PREA sandbox, adica pur si simplu, dupa ce ajungi la un anumit nivel de prosperitate, nu prea are ce sa se mai intample. In plus, nu ai nici un scop in joc, nici un obiectiv de atins. Faci orasul frumos, creste populatia, aduni hrana, asiguri toate necesare, SI? Dupa aia ce faci? Era misto daca puteai sa faci si constructii militare, sau daca puteai sa te lupti cu niste triburi indigene (pe care eventual sa le bagi in sclavie ) sau cu niste animale salbatice. Simt si lipsa unor misiuni, era mai misto daca aveai X misiuni si in fiecare din ele sa ai un obiectiv: aduna 5000 lemne, atinge 100 populatie, samd, CEVA care sa-ti dea un scop atungi cand joci. Alta chestie care imi lipseste (sunt mare fan Caesar) e imbunatatirea cladirilor, sentimentul ala de progres constant pe care-l aveai lipseste aici. DAR, si asa cum e, Banished e un deliciu al celor care gusta genul asta de jocuri.
    Apropo, a mai iesit ceva asemanator dupa anii 2000?
    I never seem to understand, the time the place and who I am, define a way to stay alive, it's like I'm living a lie

11. Back To Top | #11
    Ah Kin TimmY's Avatar
    Sunt achievements de genu

Produce 10,000 iron within a 100 year period.
    Build a town that has a population of 300 after 100 years.
    Simultaneously store 2000 fuel, 2000 wood, 500 stone, 500 iron, 200 tools, 200 coats, and 30000 food.
    Reach a population of 300 citizens without building schools

Etc.

Parcă este și ceva mod care aduce multe chestii noi.

12. Back To Top | #12
    Banned
    Republica Bananiera Romanistan, Bucuzbekistan
    Quote Originally Posted by Necrosero View Post
    Problema jocului e ca e PREA sandbox, adica pur si simplu, dupa ce ajungi la un anumit nivel de prosperitate, nu prea are ce sa se mai intample. In plus, nu ai nici un scop in joc, nici un obiectiv de atins. Faci orasul frumos, creste populatia, aduni hrana, asiguri toate necesare, SI? Dupa aia ce faci? Era misto daca puteai sa faci si constructii militare, sau daca puteai sa te lupti cu niste triburi indigene (pe care eventual sa le bagi in sclavie ) sau cu niste animale salbatice.
    E despre un sat, nu despre un oras sau cetate,asta nefiind vreun Stronghold sau Anno , deci nici vorba de constructii militare sau lupte cu alte triburi.
    Intr-adevar, niste animale salbatice ar fi mers pe acolo.

Apropo, a mai iesit ceva asemanator dupa anii 2000?
    Primul gand imi este la Populous: The Beginning lansat prin 1998 (dar cu grafica 3D), facut pe vremea cand Peter Molyneux nu facea magarii .......si parca la From Dust ma gandesc, doar ca acolo nu construiai nimic, trebuia sa ghidezi un trib aborigen sa supravietuiasca in timp ce tu erai un zeu si modificai relieful, cursul apelor, directia lavei etc.

La celelalte jocuri de tip city-builder gen Caesar, Stronghold sau Anno trebuie sa maresti dificultatea la maxim pentru a avea ceva dezastre naturale, in restul va trebui doar sa supravietuiesti testului timpului si stresului micromanagementului.
    Last edited by Tactician Shooter; 03-05-2015 at 07:50.

13. Back To Top | #13
    Registered User Necrosero's Avatar
    Am bagat un Caesar 3 dupa Banished - mi se pare floare la ureche )
    Am jucat si rasjucat Populous Good ol' days
    I never seem to understand, the time the place and who I am, define a way to stay alive, it's like I'm living a lie

14. Back To Top | #14
    Registered User ciocanul's Avatar
    Citeam ca vine iarna, mor si oricum devine tot mai greu in timp pana cand oricum dai coltu'.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

15. Back To Top | #15
    Nick anterior: Harvey
    Ok baieti, bag niste hardcore banished cu 30 de moduri in cateva zile revin cu screenshoturi din cel mai frumos village ever

Banished-banished.jpgBanished-12842670_1043798809026484_2048391007_o.jpg

older cities less mods

16. Back To Top | #16
    Nick anterior: Harvey
    Banished-screenshot49.jpg<~~~new city ~~~~>old city, dead cause Tuberculosis, 2800+ popBanished-screenshot28.jpgBanished-screenshot25.jpg

1.  

Bookmarks

Bookmarks