Results 1 to 15 of 15

Thread: City-building games: cele mai frumoase screenshot-uri cu orașe

1. Back To Top | #1
    Banned
    Republica Bananiera Romanistan, Bucuzbekistan

Cool City-building games: cele mai frumoase screenshot-uri cu orașe

Separat de Cele mai frumoase screenshoturi, pe acest thread postam poze sau clipuri cu realizarile noastre, prin care ne vom arata calitatile de arhitecti, proiectanti, constructori, economisti, industriasi, manageri, afaceristi sau primari.

Postati poze doar din jocuri ce apartin genului city-building (Chronology of city-building video games - Wikipedia, the free encyclopedia), indiferent de grafica (ca-i 2D sau 3D), tematica (istorica, fantasy sau SF) sau epoca(antichitate, evul mediu, epoca moderna sau viitor). Postati daca vreti si poze cu orasele construite in jocurile browser ca cele dezvoltate de InnoGames.

In principiu, pozele trebuie sa evidentieze economia orasului, industria, comertul si transportul, securitatea, igiena, cultura, divertismentul si estetica.

Pentru inceput, ceva vechi, dar clasic:
    Zeus: Master of Olympus

City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-untitled1.pngCity-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-untitled2.pngCity-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-untitled3.pngCity-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-untitled4.pngCity-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-untitled5.png

Fraps-ul nu merge aplicat in acest joc, asa ca l-am fotografiat cu traditionalul Print-Screen.

Banii ii faceam cam greu la inceput, ii obtineam din taxe, dar cand am dat de o mina de argint, am construit o gramada de monetarii de am facut 260.000 de drachma dupa cum vedeti:
    View image: unitled6

Si alte poze:
    View image: Untitled7
    View image: Untitled8
    View image: Untitled11
    View image: Untitled13
    View image: Untitled88

Casele se upgradeaza foarte greu la inceput, conteaza foarte mult pozitia unde le construiesti, sa fie cat de cat aproape de agora, sa asiguri hrana si distributia uleiului de masline, lanii si vinului, sa fie construite in apropierea edificilor culturale (teatre, gimnazii, colegii), sa asiguri pompierii, arhitectii, sa pui fantani, obligatoriu si gradini pentru "High Appeal"-abia dupa aceea iti deblocheaza casele rezidientiale cu care iti poti recruta cavaleria.
    Last edited by Tactician Shooter; 01-02-2014 at 00:18.

2. Back To Top | #2
    Banned
    Last edited by Tactician Shooter; 22-03-2014 at 19:33.

3. Back To Top | #3

4. Back To Top | #4
    Banned
    Quote Originally Posted by Roter Blitz View Post
    Un catun:
    din ce joc?

5. Back To Top | #5
    Ah Kin TimmY's Avatar
    Diablo 2?

6. Back To Top | #6
    Loony Ghost's Avatar
    Quote Originally Posted by Alex Khan View Post
    ... pe acest thread postam poze sau clipuri cu realizarile noastre, prin care ne vom arata calitatile de arhitecti, proiectanti, constructori, economisti, industriasi, manageri, afaceristi sau primari.
    Imaginea din Diablo 2 e la fix!

Anno 1404
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-screenshot0030.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-screenshot0038.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-screenshot0040.jpg  
    And so, it begins
    Dacă mori, e semn rău.

7. Back To Top | #7
    Loony Ghost's Avatar
    Tropico 4
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-1.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-2.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-3.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-4.jpg  
    And so, it begins
    Dacă mori, e semn rău.

8. Back To Top | #8
    Banned
    Orasul Genova din Caesar IV
    City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-caesariv-2014-07-24-22-20-19-49.jpg City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-caesariv-2014-07-24-22-20-46-33.jpg City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-caesariv-2014-07-24-22-21-26-47.jpg City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-caesariv-2014-07-24-22-22-19-52.jpg City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-caesariv-2014-07-24-22-24-13-94.jpg
    Last edited by Tactician Shooter; 24-07-2014 at 21:51.

9. Back To Top | #9
    Banned
    Un catun si un mic castel din Stronghold 2
    City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-stronghold2-2014-07-24-22-29-43-07.jpg City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-stronghold2-2014-07-24-22-31-15-69.jpg City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-stronghold2-2014-07-24-22-32-22-83.jpg City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-stronghold2-2014-07-24-22-32-51-35.jpg City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-stronghold2-2014-07-24-22-33-02-24.jpg
    Last edited by Tactician Shooter; 24-07-2014 at 21:51.

10. Back To Top | #10
    Banned
    Un sat din Stronghold 3

Jur ca este cu setarile pe ultra!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-stronghold3-2015-02-10-19-06-39-62.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-stronghold3-2015-02-10-19-14-55-03.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-stronghold3-2015-02-10-19-19-37-27.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-stronghold3-2015-02-10-19-20-07-12.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-stronghold3-2015-02-10-19-20-53-36.jpg  

11. Back To Top | #11
    Banned
    Un orasel portuar din Anno 1701
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-anno1701-2015-02-10-20-23-43-90.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-anno1701-2015-02-10-20-21-39-96.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-anno1701-2015-02-10-20-15-52-61.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-anno1701-2015-02-10-20-09-49-83.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-anno1701-2015-02-10-19-51-50-73.jpg  

12. Back To Top | #12
    Banned
    Anno Domini 1404

Ajuns din intamplare primar al unui satuc portuar hanseatic de la inceputul secolului XV, mi-am propus sa dezvolt acel satuc pe care l-am primit sub carmuire ca vasal al lordului care dorea sa se descotoroseasca de griji in plus, preocupat mai mult de construirea Catedralei Mantuirii Neamului in orasul sau.

Ziua I

La inceput era un satuc portuar cu cateva colibe mizerabile din lemn si pamant cu paie pe deasupra, locuite de vreo cateva zeci de tarani zdrenturosi si cu un targ in centru unde se vindeau produse din import. Si taranii mureau de foame, si am zis sa se construiasca o coliba pescareasca. Si asa a fost.

Dar era nevoie de case pentru ca populatia avea sa creasca, asa ca am trimis taietori de lemne sa defriseze zona (sa ma ierte ecologistii pentru ca aveam nevoie de lemn pentru a construi colibe in plus ca doar nu aveam sa-i las afara sa doarma sub cerul liber). Si asa a fost si bine era ca atunci nu erau ecologisti si iubitori ai naturii care sa protesteze. Si iata cum satucul meu incepuse sa devina un orasel.

Incepuse o seceta si cum padurarii si taranii voiau sa se racoreasca si nu exista apa potabila , le-am construit o ferma de mere ca sa prepare cidru. Si taranii au fost multumiti, iar taietorii de lemne continuau sa defriseze padurea.

Si pentru a-i motiva sa creada in viata de apoi , pentru a cununa mai multe cupluri pentru a face cat mai multi copii ca sa-mi plateasca cat mai multe taxe pe cap de familie, pentru a impune controlul asupra maselor spre a mentine ordinea publica.....si avand destul lemn la indemana, am construit o capela cu cimitir unde sa-si ingroape mortii si o fantana alaturi. Iar preotul satului le predica la slujba religioasa : cresteti şi inmultiti-va, umpleţi pământul şi-l supuneţi; stăpâniţi peste peştii mării şi peste toate animalele! Vă dau toată iarba ce face sămânţă de pe toată faţa pământului şi tot pomul ce are rod cu sămânţă în el. Acestea vor fi hrana voastră.
    Indeplinind dorinta cardinalului din vecinatate trimis de Papa, satucul meu era "mantuit" si crestinat sub egida bisericii crestine romano-catolice bla bla bla

Si cum taranii erau ghiftuiti cu peste prajit, imbatati cu cidru si cu credinta in Dumnezeu, spre seara incepeau sa se babardeasca pentru a face copii care sa-i ajute in gospodarie (si faceau cat mai multi ca oricum 1/3 nu apucau varsta maturitatii) ....ceea ce era bine pentru ca aveam nevoie de forta de munca in plus.....si de noi platitori de taxe (aveam nevoie mare de bani pentru a intretine orasul si a face profit).

Si a fost seara si apoi dimineata....
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-anno4-2015-04-08-11-01-30-46.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-anno4-2015-04-08-11-02-01-55.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-anno4-2015-04-08-11-03-25-41.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-anno4-2015-04-08-11-05-53-47.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-anno4-2015-04-08-11-11-13-21.jpg  
    Last edited by Tactician Shooter; 08-04-2015 at 11:40.

13. Back To Top | #13
    Banned
    Ziua a II-a

Populatia crestea. Si odata cu ea, colibele cresteau si ele, fiind renovate si devenind "case" in adevaratul sens al cuvantului cu tigle pe acoperis si nu cu paie. Iar multi tarani care nu mai lucrau in agricultura au ales sa lucreze in alte domenii si au devenit burghezi. Evident, nu avansau toti si mai ramaneau ceva tarani care sa lucreze pamantul si care sa pescuiasca (asta e din moment ce este o societate de clase).
    Si cum a crescut populatia, au crescut si pretentiile.
    Spre deosebire de tarani care purtau doar zdrente, burghezii erau ceva mai pretentiosi in privinta vestimentatiei. Asa ca am construit cateva plantatii de canepa pentru a produce haine din in. Si burghezii au fost multumiti ca purtau haine din in si se mandreau ca purtau palarii.
    Cererea de alimente crestea si de aceea am mai construit inca un port si inca o ferma de mere si inca o capela pentru ca si burghezii sa fie adusi pe calea mantuirii.

Cam pretentiosi erau burghezii, dar cel putin plateau mai multi bani la taxe decat plateau taranii. Intre timp, un cocosat urat si nasos ma tot dispera sa-i transport marfuri pentru a pregati o campanie spre orient, de aceea trebuia sa ma specializez in tainele navigatiei si comertului maritim.

Dar ca primar eram multumit ca orasul meu crestea si progresa. Incepea sa infloreasca.

Si a fost seara si apoi dimineata.....
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-anno4-2015-04-08-11-20-09-06.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-anno4-2015-04-08-11-21-09-78.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-anno4-2015-04-08-11-21-35-38.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-anno4-2015-04-08-11-23-00-13.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-anno4-2015-04-08-12-48-48-70.jpg  
    Last edited by Tactician Shooter; 08-04-2015 at 12:11.

14. Back To Top | #14
    Banned
    Ziua a III-a

Burghezii cereau un loc unde sa bea cidru linistiti, sa-si povesteasca d'ale vietii, sa barfeasca si sa petreaca. Asa ca le-am construit o taverna unde sa-si petreaca timpul liber. Petreceau zi si noapte, cantand,dansand, veselindu-se si imbatandu-se dupa ce veneau de la munca si de la slujba religioasa. Nu dupa mult timp, au inceput sa vina investitori, patricieni bogati care s-au stabilit in orasul meu, dispusi sa-mi plateasca taxe mai mari.Au cumparat case ale burghezilor pe care le-au renovat, fiind acum niste locuinte elegante. Dar patricienii erau mai pretentiosi decat burghezii in multe privinte. Mi-au cerut paine. M-am apucat sa cultiv grau pe care sa-l duc la moara pentru a obtine faina ce era dusa la maestrul brutar. Damn......brutarul era asa de priceput incat ca mirosul de paine coapta se simtea in toate insulele din apropiere......

Tipu' cocosat, antipatic si urat imi cerea multe altele pentru pregatirea cruciadei cardinalului: franghii si unelte pentru a construi corabii si fier pentru arme . A trebuit sa fac ratii de canepa pentru a fabrica franghii. A trebuit sa caut o alta insula pe care s-o colonizez ca sa extrag fier din mine, pentru ca apoi sa construiesc fierarii pentru a face unelte. Am facut tot ce trebuia dupa cum mi s-a ordonat si cocosatu' a fost multumit. Si a fost seara si apoi dimineata....intre timp, seniorul meu descoperise ceva dubios legat de cruciada.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-anno4-2015-04-09-22-44-38-83.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-anno4-2015-04-09-22-45-11-40.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-anno4-2015-04-09-22-46-43-06.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-anno4-2015-04-09-22-47-13-45.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-anno4-2015-04-09-22-54-02-28.jpg  

15. Back To Top | #15
    Banned
    Ziua a IV-a

Sa te puna naibii sa-i superi pe bogati ca ti-au luat-o. Daca patricienii nu sunt pe deplin multumiti, isi retrag investitiile si pleaca. Ziua a inceput cu o furtuna si drumurile erau noroioase. Muncitorii se plangeau ca nu-si puteau transporta marfa , iar patricienii ca isi murdareau incaltamintea, asa ca a trebuit sa caut o insula cu depozite de pietre pentru a le extrage si a pava drumurile......primarii de la noi ar trebui sa ia notite.
    Totul mergea ca uns de atunci.
    A trebuit sa le satisfac dorintele patricienilor insa: voiau fripturi, a trebuit sa construiesc ferme de porci, voiau haine , a trebuit sa construiesc un atelier de tabacarie pe un rau (si pentru asta a trebuit sa extrag sare din mine), le era sete, a trebuit sa construiesc plantatii de hamei pentru a prepara berea, atat si din hamei, cat si din grau. Voiau securitate si am construit o curte de justitie pentru a judeca hotii de buzunare si escrocii. Voiau cunoastere, deci trebuiau carti......am construit o fabrica de produs hartia, insa imi trebuia cerneala. Si a trebuit sa fac negot cu un vizir musulman (chiar cu inamicul) pentru a produce carti si a satisface pretentiile patricienilor.
    Dar ulterior a venit si rasplata: am obtinut destui bani si resurse pentru a construi o biserica, un castel, ziduri, precum si o flota.
    Am trimis corabii care sa exploreze si marinarii mi-au raportat ca au gasit copii ce erau vanduti prin pietele arabe si de catre pirati ce i-au cumparat de la niste "traficanti dubiosi". I-am eliberat si i-am dus la manastirea din vecinatate (calugarul iubea nespus de mult copilasii). Calugarul e de treaba, dar ma innebunea: voia lapte si paine pentru copilasii purtati sub grija sa, chiar mi-a cerut si curmale din orient, alteori imi cerea haine pentru ca le era frig copiilor, si chiar carti pentru a-i tamp....a le spune povestile biblice. In schimb, primeam binecuvantare si ceva puncte de onoare.....puncte cu care imi imbunatateam relatia cu vizirul.

Nobilului cocosat si antipatic nu cred ca avea sa-i placa faptul ca l-am tradat si am mentinut relatii comerciale cu inamicul......dar cel putin orasul meu prospera. Locuitorii erau fericiti, eu ma imbogatisem.......insa puterea presupunea si o raspundere mare.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-anno4-2015-04-09-23-30-09-49.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-anno4-2015-04-09-23-29-07-48.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-anno4-2015-04-10-00-04-35-21.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-anno4-2015-04-09-23-28-26-00.jpg   City-building games:  cele mai frumoase screenshot-uri  cu orașe-anno4-2015-04-09-23-31-02-69.jpg  
    Last edited by Tactician Shooter; 09-04-2015 at 23:05.

1.  

Bookmarks

Bookmarks