Page 5 of 34 FirstFirst ... 234567815 ... LastLast
Results 81 to 100 of 679

Thread: XCOM 2

1. Back To Top | #81
    Hm? Joaca pe ultima dificultate + single save game(am uitat cum ii zice) si sa vezi acolo ce mult conteaza fiecare decizie care o iei @ baza.

2. Back To Top | #82
    Quote Originally Posted by Raziel01 View Post
    Review-urile bune nu inseamna nimic, suntem in era in care review-urile fac parte din marketing.
    Hai totusi sa nu generalizam in halu asta. Doar pentru ca sunt multe situri mari care sunt trambite media nu neaga faptul ca sunt detule situri mai mici (sau review-eri pe youtube), care fac totusi reviewuri pe bune. Reviewurile pe steam de exemplu au fost si ele foarte pozitive. Oricum ai da-o mare majoriatate a impresiilor despre joc sunt foarte pozitive.

3. Back To Top | #83
    Registered User Raziel01's Avatar
    Chestia asta se intampla foarte des cand un joc are mecanici solide de combat. Un alt exemplu foarte bun este Divinity: Original Sin, care are un combat excelent, dar este un RPG mediocru si cu toate astea a fost laudat pana la cer. A nu se confunda ceva placut/popular cu ceva bun, lucrurile privite dintr-o perspectiva mai obiectiva arata intotdeauna altfel.

Quote Originally Posted by robE View Post
    Hm? Joaca pe ultima dificultate + single save game(am uitat cum ii zice) si sa vezi acolo ce mult conteaza fiecare decizie care o iei @ baza.
    Daca trebuie sa joci pe a 5/6-a dificultate din joc sa poti sa spui ca baza conteaza atunci e clar ca jocul are o problema. Daca jucai vreun joc din seria UFO stiai care sunt motivele pentru care ma plang.

PS: Vedeti ca s-a lansat ieri Skyshine's BEDLAM, ar trebuie sa fie pe gustul fanilor XCOM.

||ASUS Z87-C||I7 4790k||Noctua NH-U12S/2xNoctua NF-F12||Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 CL9 1600Mhz 1.5v||MSI GTX 1070 Armor OC 8GB||HyperX SSD 3k 480GB||WD 750Gb 32MB||Cooler Master CM 690 II||Super Flower Golden Green 750W||Razer Kraken 7.1 Chroma||Razer DeathAdder 2013/Steel Series qck||BENQ 24" GL2450||

"To know everything like me... You must endure everything like me..."

4. Back To Top | #84
    Registered User Mandea's Avatar
    nu-l mai bagati in seama pe trollul ala. in afara de aberatii, nimic nu scoate din el. chiar nu pricep de ce nu lasa topicul in pace. nu iti place jocul? fine, ura si la gara. scrie-le alora de la firaxis si poate te iau in seama. desi la ce abereaza, m-as mira.

Raziel: nu e chiar asa cu baza. sa vezi pe classic ce importanta are si baza aia. si nu e dificultatea 5-6 sau mai stiu eu ce. e dificultatea gen ufo ala vechi.

5. Back To Top | #85
    Eh oricum nu o sa recunoasca(like always ), de aceea nici nu m-am stresat dar aici a gresit grav. Intr-adevar, e de ajuns sa joci pe classic care este a 3-a optiune(bineinteles fara reload) si conteaza baza, ordinea research-urilor, iar daca esti mai nerd pana si stats-urile soldatilor dar probabil raziel nici nu stie ce stats-uri are un soldat si ce fac ele

6. Back To Top | #86
    Ai jucat UFO ca sa stii despre ce vorbesc? Si daca ar conta ordinea research-ului la cat de putine optiuni sunt nu-mi aduc aminte sa te lovesti de momente cheie. In UFO la fiecare research prioritizai ceva FOARE important, pana si la arme si aveai zeci.
    Imi place ca te tot grabesti sa aperi, dar nu cred ca ai foarte multi termeni de comparatie. Si mai incearca si postari non-apologetice din cand in cand.

||ASUS Z87-C||I7 4790k||Noctua NH-U12S/2xNoctua NF-F12||Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 CL9 1600Mhz 1.5v||MSI GTX 1070 Armor OC 8GB||HyperX SSD 3k 480GB||WD 750Gb 32MB||Cooler Master CM 690 II||Super Flower Golden Green 750W||Razer Kraken 7.1 Chroma||Razer DeathAdder 2013/Steel Series qck||BENQ 24" GL2450||

7. Back To Top | #87
    hai nu ma innebuni. ia uita-te pe steam sa vezi statistica cu cati au pierdut prima campanie jucata. deci nu e chiar asa usor, trebuie ceva atentie. ca pt tine o fi prea simplul, nu neg, poti sa le zici producatorilor sa faca un joc special pt tine in cazul asta. jocurile se fac pt mase, nu pt indivizi. adica poate e cazul sa constientizezi ca s-ar putea sa fi jucat tu prea multe si sa ai pretentii prea mari, in timp ce restul jucatorilor sunt la nivel mai mic.

si aici e FOARTE important ce prioritizezi, mai ales pe classic. iar classic e nivelul din ufo ala vechi, deci cam aia e dificultatea de jucat.

8. Back To Top | #88
    Jocul e clar conceput pentru tablete si telefoane, nu neg asta pentru ca este destul de clar dar asta nu inseamna ca baza si research-urile nu conteaza. Ti-am zis, joaca pe classic cu iron man, si spune-mi daca il termini din prima fara guide-uri si mai stiu eu ce

Sa stii ca nu ai asa putine research-uri, mai ales cu expansion-ul. Oricum vorbim in vant, eu nu apar, tu esti cel care arunca cu vorbe dar jucand alt joc. Oricum baza nu inseamna doar research si sa construiesti cladiri, inseamna sa planifici lunar bugetul, unde fiecare dolar conteaza, unde fiecare soldat pierdut costa si unde fiecare rank iti ofera o sansa mai mare de supravietuire. Sa numai zic de panica in tari si cum sa faci sa acoperi fiecare regiune cu sateliti si avioane. Sunt destul de multe la care trebuie sa te gandesti.

Cel mai fain e cand dai de niste thin man care iti da wipe la toata echipa , sa vezi acolo ce senzatie vei avea.

9. Back To Top | #89
    Modurile de genul asta sunt hardcore prin definitie si nu prea reprezinta sun standard de comparatie mai ales ca de obicei trebuie sa urmezi un drum batut in cuie sa le poti termina.
    Daca voi nu puteti sa acceptati o critica a unor elemente care se puteau executa mult mai bine nu prea mai are rost sa-mi bat degetele de pomana aici. Dar XCOM nu este foarte diferite de orice alt joc popular si bine primit din ultima vreme ai care au avut minusuri mari peste care s-a trecut cu vederea.

@robe Eu l-am abandonat pentru ca m-a plictisit asa ca am spus ca nu stiu care e treaba cu expansion-ul. Am auzit ca l-ar face mai complex, dar nu stiu detaliile exacte. Dar daca urmeaza stilul Civ 5 unde ai nevoie de expansionuri si dlc-uri sa poti sa joci un jojoc complet, inseamna ca am facut o alegere buna.

10. Back To Top | #90
    care moduri??? despre ce moduri vb tu acolo? nu e vb de niciun mod. daca tu nu stii ce spui, nu mai vb de altii si ce critica pot ei sau nu accepta. zi ca nu iti place jocul, mai simplu si gata.
    are minusuri mari in ochii tai, imaginea de ansamblu depaseste lejer minusurile alea. ca asa se judeca.
    n-are nicio legatura cu ce se intampla la civ, e alta mancare de peste. nu mai baga niste "daca" din astea, complet artificiale doar ca sa fie ca tine.

11. Back To Top | #91
    Stii... cuvantul mod in limba romana nu se asociaza automat cu content creat pentru un joc in afara celui oficial. In cazul de fata un mod de dificultate sau o optiune daca iti e mai simplu.

Imaginea de ansamblu depaseste la multe jocuri minusurile, asta nu face minusurile aa dispara.

12. Back To Top | #92
    stii, mod de dificultate e corect, dar...se folosesc toate cuvintele ca sa fie clar .
    da, minusurile nu dispar, dar daca nu sunt f deranjante pot fi trecute cu vederea. in fond, orice pe lumea asta are minusuri. chiar si jocurile considerate de referinta pt genul lor, daca sunt luate la puricat si la despicat firul in patru, au probleme destule. insa cand ansamblul inseamna mai mult decat suma partilor, atunci chiar ai ceva f bun.

13. Back To Top | #93
    Criticand minusurile exista o sansa ca ele sa fie indreptate in sequel, rezultand un joc mai bun. Credeam ca asta va doriti.

14. Back To Top | #94
    evident. doar ca ce ai bagat tu ca minusuri, nu sunt si pt noi. alea sunt ifose. si daca vrei sa faci ceva, le critici in engleza si unde trebuie, nu aici. ca nu citeste nimeni de la ei aici. dar stii si tu asta.

15. Back To Top | #95
    Cum sa fie ifose? Alte jocuri facute de stuiouri mici si fara buget au reusit ceva net superior la capitolul asta. E ca si cum ai spune ca sa ceri un sistem de diplomatie (sau AI) mai bun decat mizeria din Civ 5 sunt ifose. Este un feature underdeveloped si ultima data cand m-am uitat eu seria XCOM nu era turn based combat simulator.

16. Back To Top | #96
    Xcom EW a fost f bun si bine primit.

Facand o comparatie deloc fortata, succesul Path of Exile s-a datorat si plictiselii aduse de D3. In schimb Xenonauts nu a fost absolut deloc remarcat si producatorii l-au abandonat. Vanzari gen 40k
    Daca era lumea dezamagita de XCOM, sarea pe xenonauts. ofera tot ce ziceti voi ca trebuia sa contina XCOM

o zice unu care a jucat Laser Squad la vremea lui (un fel de xcom pe spectrum) si apoi obv jocurile lui Gollop.

ps cautati beaglerush pe youtube + modul long war
    "We must take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented." Elie Wiesel

17. Back To Top | #97
    Registered User strumfi's Avatar
    Quote Originally Posted by Mandea View Post
    nu-l mai bagati in seama pe trollul ala. in afara de aberatii, nimic nu scoate din el. chiar nu pricep de ce nu lasa topicul in pace. nu iti place jocul? fine, ura si la gara. scrie-le alora de la firaxis si poate te iau in seama. desi la ce abereaza, m-as mira.

Raziel: nu e chiar asa cu baza. sa vezi pe classic ce importanta are si baza aia. si nu e dificultatea 5-6 sau mai stiu eu ce. e dificultatea gen ufo ala vechi.
    Lasa-ma sa inteleg. Tu , care nu ai jucat niciuna din seriile X originale, lansezi indemnuri ca un brav aparator al seriei sa nu mai vb lumea cu mine , care nu numai ca am jucat seria originala , am cumparat si adevaratii descendenti ai seriei , Xenonauts, Ufo Extraterestrials si mai ai tupeul sa si afirmi sus si tare ca asta e directia buna .cum poti sa faci o comparatie cand tie iti lipsesc termenii de comparatie ?
    M-am saturat sa ma cert cu tine cand tu vii sa facem ecuatii de gradul 4 si nici macar nu ai caiet si pix, ba ai ramas si repetent la mate in clasa a doua.
    Capcaunul lumea nu a sarit pe Xeno pentru ca a fost un joc cu probleme si destul de limitat. Asta e problema cu studiourile mici ,la un moment dat se termina banii si jocul iese pe piata. Ufo Extra mi se pare mai demn ca sa zic asa de urmas , insa din motive necunoscute de mine este aproape necunoscut. Poate ca aia 40k sunt toti aia ce isi mai amintesc de batranele Xcoame. Sau poate isi amintesc mai multi dar nu mai gusta vechiul stil . Nu imi pasa sincer si nu imi bat capul , imi pasa de banii mei si pentru mine EW a fost dezamagitor. S-au scos chestii esentiale din joc , exista moduri si pentru sa iti atace baza si multe alte chestii , insa cand l-am jucat nu existau . Si mi se pare de prost gust , sa te apuci de un expansion nou , de rahat cand COMUNITATEA URLA in plm ca de ce ai scos chestiile alea ( expansionul nou nu il face mai complex ci doar era o vaca de muls, Mechs sunt OP iar cacatu ala de subplot cu aparatorii extraterestrilor ( someone remember the cult of Sirius ) pe langa ca nu e o chestie originala mai este si prost implementata, le-am tras-o in fund dupa ceva de genu cateva tururi , ca sa descopar cu uimire ca trebuie sa ma intorc la rahatu de campanie originala pt ca nu mai aveam ce face.) Ms pt picioarele cibernetice de gaina . Screw you Fukinaxis.Comunicare 0 cu aia care culmea ar trebui sa iti ia jocul . Le-am piratat toate gunoaiele de jocuri si cand or sa dea faliment pentru ca oh boy , or sa dea , dupa cacatu ala de civilisation in spatiu , jocul ala cu 4x pt mobile si failul cu Xcom 2 , cineva o sa trebuiasca sa isi faca bagajele, am sa desfac o bere si o sa trag o mare basina.
    Oamenii se culca pe o ureche la fel ca voi si spun , dar EW a fost un succes . A fost un succes pt ca a fost primul din serie . Dupa mine aia cu mechs a fost un esec , inafara de cateva review-uri platite bineinteles , nu prea am auzit nimic de bine. A mers in umbra la fel ca un expansion la Sims. Da , e bine , ai mai supt cateva zeci de mii de coco dar a treia oara s-ar putea sa nu mai vinzi nimic.

Foarte multi oameni printre care ma numar si eu , se uita la urmatoarea lor mutare foarte atent. Asta inseamna ca m-au pierdut de client,mi-au luat mintile extraterestrii si nu mai sugi fonduri . Suntem cu ochii pe tine comandante.
    Last edited by strumfi; 17-09-2015 at 22:27.
    Procesor Intel I5-4670 @ 3.4 GHZ , placa de baza Gigabyte GA-B85-HD3 ,ASUS GeForce GTX 980 Ti, Memorii Corsair XMS3 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual channel kit , carcasa Aerocool XPREDATOR X3 Evil Black Edition , hard disk Hard disk Seagate Desktop HDD 2TB 7200RPM 64MB SATA-III, SSD Toshiba THNSNHxxxGCST 128GB SATA-III 2.5 inch

The happy life be these : the quiet mind , the equal friend, no grudge , no strife , wisdom joined with simplicity,the night discharged of all care.

18. Back To Top | #98
    Registered User Shade®'s Avatar
    Că tot așteptați reduceri/motivații pt. o eventuală precomandă, GMG-ul trimite mail-uri subscriberilor cu un cod de reducere -26% pt. câteva titluri printre care și XCOM 2.
    Live in your world, get pwned in mine!

19. Back To Top | #99
    Quote Originally Posted by Raziel01 View Post
    Review-urile bune nu inseamna nimic, suntem in era in care review-urile fac parte din marketing.

Ce m-a deranjat foarte tare la Enemy Unknown (nu am jucat expansion-ul) a fost management-ul extrem de simplist. Nu numai ca avea putine arme, armuri, research-uri, etc., dar nici nu aveau un impact atat de major deciziile facute in afara luptei. Jocul s-a axat foarte mult pe combat: functionalitate si dificultate, iar restul elementelor au fost mai mult eye candy (baza e prezentata foarte frumos, dar cam atat). Ca punct de referinta a partii de management pentru genul asta de jocuri eu iau seria UFO, unde baza juca un rol crucial, aveai o multime de resurse, research-uri foarte importante, un arsenal imens si MULTE alte optiuni. Puteai sa pierzi jocul prin deciziile proaste de management nu numai in lupta si asta il facea atat de intens. Acest lucru vreau sa-l vad si in seria XCOM, they nailed the combat asa ca e cam timpul sa exploateze restul feature-urilor si mecanicilor de joc.
    Una dintre putinele dati cand sunt de acord cu Raziel.
    Procesor Intel I5-4670 @ 3.4 GHZ , placa de baza Gigabyte GA-B85-HD3 ,ASUS GeForce GTX 980 Ti, Memorii Corsair XMS3 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual channel kit , carcasa Aerocool XPREDATOR X3 Evil Black Edition , hard disk Hard disk Seagate Desktop HDD 2TB 7200RPM 64MB SATA-III, SSD Toshiba THNSNHxxxGCST 128GB SATA-III 2.5 inch

The happy life be these : the quiet mind , the equal friend, no grudge , no strife , wisdom joined with simplicity,the night discharged of all care.

20. Back To Top | #100
    Quote Originally Posted by Shade® View Post
    Că tot așteptați reduceri/motivații pt. o eventuală precomandă, GMG-ul trimite mail-uri subscriberilor cu un cod de reducere -26% pt. câteva titluri printre care și XCOM 2.
    Nu frate multumesc , eu cumpar de la Skidrow pana cand nu imi demonstreaza ca isi merita banii.Inafara ca au distrus seria mea de jocuri de corasol , ce as putea avea cu ei ?

1.  
Page 5 of 34 FirstFirst ... 234567815 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks