Page 2 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 40 of 103

Thread: Stellaris

1. Back To Top | #21
    Registered User Raziel01's Avatar
    Imi plac 4x si Grand Strategies, problema e de timp si de cat de bug free e la lansare.

||ASUS Z87-C||I7 4790k||Noctua NH-U12S/2xNoctua NF-F12||Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 CL9 1600Mhz 1.5v||MSI GTX 1070 Armor OC 8GB||HyperX SSD 3k 480GB||WD 750Gb 32MB||Cooler Master CM 690 II||Super Flower Golden Green 750W||Razer Kraken 7.1 Chroma||Razer DeathAdder 2013/Steel Series qck||BENQ 24" GL2450||

"To know everything like me... You must endure everything like me..."

2. Back To Top | #22
    Ah Kin TimmY's Avatar
    Nu cred ca o sa fie bug free dar o sa bage bug fixes destul de repede.

3. Back To Top | #23
    E confirmat ca exista day 1 patch dar nu sunt notes.

Primul meu joc: Pacifist axat pe research. 600 galaxysSize. Wormholes @FTL si cateva rase celebre din alte universuri, chiar daca nu au ce cauta impreuna
    Voiced tutorial bot active.

Problema reviewului de pe IGN e doar scorul si nu continutul (Desi a scris si o tampenie). IGN italia a dat 9.3

----

https://forum.paradoxplaza.com/forum...nments.926557/
    Guide to Ethics & Traits
    Last edited by Capcaunu; 09-05-2016 at 19:24.
    "We must take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented." Elie Wiesel

4. Back To Top | #24
    E ceva sa vezi 50k+ online pe Steam la o strategie.

||ASUS Z87-C||I7 4790k||Noctua NH-U12S/2xNoctua NF-F12||Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 CL9 1600Mhz 1.5v||MSI GTX 1070 Armor OC 8GB||HyperX SSD 3k 480GB||WD 750Gb 32MB||Cooler Master CM 690 II||Super Flower Golden Green 750W||Razer Kraken 7.1 Chroma||Razer DeathAdder 2013/Steel Series qck||BENQ 24" GL2450||

5. Back To Top | #25
    Ah Kin TimmY's Avatar
    Chiar 60k+ acum

Partea de explorare e super.

6. Back To Top | #26
    Registered User
    Eu m-am udat, serios. Am investit peste 1000 de ore in jocurile Paradox.
    Cursuri? Nobady got taim fo' dat.

7. Back To Top | #27
    Stellaris Review - IGN
    Nu stiu cat de adevarat e ce spune asta aici pentru ca n-am incredere in IGN, dar e trist daca e asa. Oricum e amuzant ca ce spune tipul despre Stellaris suna de parca ar fi Civilization V, numai ca Stellaris ia 6 si Civ 5 a luat 9.

8. Back To Top | #28
    Ah Kin TimmY's Avatar
    Dead game! Nu imi merg achievements! Pff

Am avut primul meu encounter cu piratii. Mi-ar fi placut ceva mai mult control in combat, dar e destul de ok si asa. Mai mult timp sa te ocupi de altele.

Eu am inceput o galaxie cu 800 sisteme si jocul merge fluid si fara probleme. Totusi vad ca multi cu procesoare AMD au probleme de performanta.

9. Back To Top | #29
    Am inceput cu Commonwealth of Man ( xenophobic, fanatic militarists), Tiny Galaxy ( 150 systeme ), tocmai am colonizat prima planeta dupa vreo 2 ore de joc. Pana acum n-am ce sa-i reprosez, poate doar partea de combat unde n-ai control asupra unitatilor. In rest, Minerals sunt de baza( balansate cu power), trebuie explorate toate sistemele si construite statii orbitale de exploatare a resurselor pentru ca altfel progresul ( deja destul de incet IMHO ) devine si mai incet. Nu m-am aventurat sa construiesc outposts si cred ca a fost o greseala tactica pentru ca nu poti exploata resurse daca nu sunt intre granitele tale...

Combat-ul pana acum a fost cu pirati, Crystalline Entities si Space Amoebas : cu cat ai firepower mai mare numeric decat adversarul cu atat scad sansele sa pierzi nave.
    " Know this: There is nothing on all the Planes that can stay the hand of justice when it is brought against them. It may unmake armies. It may sunder the thrones of gods. Know that for all who betray justice, I am their fate. And fate carries an executioner's axe. "
    ​- Vhailor, Planescape : Torment

10. Back To Top | #30
    Deci nu-i sfatuiesc pe aia care au servici si/sau scoala sa il cumpere. Abia acum m-am uitat la ceas.

11. Back To Top | #31
    Registered User
    Eu sunt pe aceeasi lungime de unde cu baiatul de la IGN, incepe misto si dupa devine plictisitor.
    Nu sunt prea multe de facut, a disparut diplomatia aia din CK2 sau combatul strategic din EU4.

12. Back To Top | #32
    cred ca sunt mai importante reviewuri de la jucatori de 4x

Stellaris First Impressions - SpaceSector.com

Spoiler
    Despite the time I spent with Stellaris, it still surprises me. This has to do with the random events that can happen in your empire, many are linked to what you are doing. Example, while trying to subvert a pre-star flight race an agent went rogue, so I had to dispatch a ship to fire a mass driver round at where he was hiding which the locals were tricked into believing it was just a meteorite strike.

Nu te fascineaza Fallen Empires, End Game Crysis (Hak hak)? N-am ajuns acolo.

Cu DLCurile Paradox e relatie Love & Hate. Multe si scumpe dar fac jocul mult mai bun.
    Prin iarna probabil o sa aiba Trade DLC, mai multe conditii de victorie, slave revolts, espionage.

Dar e ok sa nu iti placa toate titlurile lor, eu sunt doar cu asta, EU IV si VIC 2, fara CK2 si HoI.
    Last edited by Capcaunu; 10-05-2016 at 07:13.
    "We must take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented." Elie Wiesel

13. Back To Top | #33

14. Back To Top | #34
    Mda....deci baetii astia de pe IGN pot sa se puna pe spart seminte. Ca o stat el ca baba pe banca asteptand vacile si nimic nu s-o intamplat... poate o jucat pe easy, sau cu 2 oponenti. Deci fratior, sunt niste scenarii fenomenale.
    in 2 jocuri:
    1. am mers mai ca noobu. Am facut flota mare si destul de tare. Ma bag la lupte cu vecinu si il vasalez (nu recomand decat daca sunt compatibili pt asimilat; daca nu, pune conditia sa ii iei 2-3 planete si le grupezi intr-un sector). Vin niste baieti cu o alianta in care si eu am loc. Suntem cei mai tari. Un dobitoc de aliat declara razboi unui vecin si prostii (AI si eu) apasa yes. Ma trezesc cu flota aluia direct pe HM meu. Cu jumate din punctaj imi decimeaza flota. Pana vin dobitocii de aliati ma termina. Astia mor si ei unu dupa altu. Bun asa, merita sa terminam primu joc.

2. am mers ca pro-ul. M-am dezvoltat destul de bine tinand cont ca am invatat ce e ala sector. Merg eu in stanga si in dreapta bubuind balauri spatiali si cercetandu-le leshurile. Ma aliez cu un dovleac inapoiat. Ii dau la trade research de numa. Declara razbel la vecinul care m-a injurat. PE MINE! Inamicu ma ataca pe mine iar la HM cu o flota aproape identica cu a mea ca design, dar... de 2 ori mai mare. Vine si aliatul chiar in timp sa tancheze si resusesc sa pierd numa juma de flota si un starbase NUMAI de lvl 5. Il atacam apoi noi, radem de AI tamp de flota mica. Castigam razboiul si aliatul meu ia jumatate din imperiu inamic perzand doar la vreo 600 de armata din 1 k total (eu am pierdut in jur de 1 k - tipul a venit cu 3 k ). Eu nu primesc nimic................ asta patesti daca nu pazesti starbase de lvl 5. AI prost da' destept cand trebe.

Un sfat: cercetati cand puteti prima defense base si puneti 2 langa starbase.

15. Back To Top | #35
    Si la mine in 2294 se intampla chestii, am ce face.
    Sunt intr-o federatie cu inca trei (Bene Gesserit ), am un vasal cu o singura planeta si un rival cu de doua ori mai multe planete decat mine. In teritoriul lui am si obiective pt un quest plus o rasa careia ii pot face uplift. Dupa el este un Fallen Empire.
    Niste aliens pierdeau un razboi cu Romulanii si mi-au cerut sa accept migration treaty.

Si stiu ca exista cel putin inca o metoda de a castiga in afara de cele doua listate oficiale. Probabil legat de research/quests chains.
    Acum in Europa Universalis ce faci daca nu te ataca nimeni? Iti pui singur obiectivele... tall/wide/map paint/achievements/scor (e unu super tare in stellaris care imi face cu ochiu). In jocurile lor iti faci un plan si lucrezi la asta.

https://www.reddit.com/r/Stellaris/c...es_keep_at_it/

E drept ca in cea mai mare parte din timp devs balanseaza jocurile lor mai ales pt multiplayer, pt ca asa le testeaza 99% din timp (e chestie stiuta). De aici si problemele pe care le au unii cu AI/aliante vs unbidden.

Conteaza cum iti genereaza galaxia.
    Din comentariile de pe spacesector:

The IGN reviewer did seem to be using just the one session in his examples. It makes sense that sometimes you will get a galaxy that is more dynamic and violent than others, or very passive. A reviewer will write about their individual experience.

Chiar si asa jocul inca nu e cizelat. Speram sa fie mai deep la lansare. Peste 6 sau 12 luni o sa arate fantastic, macar invat baza de acum.
    De ce nu exista Ledger?

Chiar daca nu se cumpara dlcurile din viitor acestea sunt acompaniate de patchuri free masive (ma refer si la chestii noi).

Exemplu: free features la patchul 1.6 de la EUIV care a insotit DLCul Wealth of Nations
    Last edited by Capcaunu; 11-05-2016 at 08:59.

16. Back To Top | #36
    https://www.reddit.com/r/Stellaris/c...de_for_anyone/

1) Design the ships yourself.

A good Fleet composition I've found is 1-4-7-12(ish) that is to say for each battleship you should have 4 cruisers 7 destroyers and 12 Corvettes (at least).

17. Back To Top | #37
    Nu am jucat prea mult cu Bship, dar in bataliile mele de pana acum (3-4-5 k vs similar) tot ce e sub cruiser plezneste ca o pocnitoare. Eu mai am vreo 4 destroyere doar ca sa distruga mustele cand cuceresc ceva, altfel nu le iau in bataie. Plus ca nu vezi nicaieri ca unele arme sunt slabe impotriva la ceva. Plus la la turnu 70 cat sunt acum, am aproape 200 venit in credit si conversia un cruiser are mai mult hp si damage decat 2 destroyere.

Utima data am mers pe torpile si amoebe exclusiv, si am reusit sa supra incarc pointdefensu inamicului(cred ca are doar 1 comparat cu 2 cate car eu in cruiser/BC). Pe moment merge foarte bine. Daca as fi amestecat arme care lovesc scutu cu zice ala, cred ca as fi pierdut de mult. O combinatie buna este totusi laser+disruptor in 2+1.

Amuzant la mine e ca am cercetat point defense 3 si am torpidoes numai 2. E ceva sa vezi aproape 0 dps de la o flota bazata pe missile

Probema cu ce zice tipu e ca nu stii ce tehnologie are inamicu. El are amestecate acum, dar la inceput poti sa te bati si in 3 parti diferite avand doar o flota. Nu mi se pare destept sa iti diversifici la inceput flota.

18. Back To Top | #38
    Registered User
    Ii mai dau o sansa in week, dar mie mi se pare ca are mecanici repetitive in comparatie cu depth-ul si optiunile din alte jocuri de gen.

19. Back To Top | #39
    Pai stai....si noi bani din DLC cum mai facem? Jocul e numai fundatie. La cat de bine s-a vandut, o sa ii bage si spionaj si tot felu de trebusoare. In comparatie cu MoO de acum, aici chiar poti sa pierzi

20. Back To Top | #40

Lightbulb

You trigger me Kzanu. Nu e pe ture bre. In dreapta sus ai an - luna- zi.

1.  
Page 2 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks