Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 41 to 60 of 103

Thread: Stellaris

1. Back To Top | #41
    Registered User Hdv's Avatar
    Plus este in timp real, daca era pe ture loool stai ca ma apuca rasul :P. Este super ca este pe zi, luna si ani pentru ca iti mor... cercetatorii sau amiralii sau... generalii :P, iar asta mi se pare o chesti super tare de gameplay :P. Plus Daca nu cercetezi ce conteaza cand trebuie, esti pe langa in lupta spatiala :P si la dezvoltare bla bla bla la fel. Evident jocul nu este chiar asa de complex, tocmai pentru ca este pe zile, si poti sa schimbi diferite cladiri, poti sa le dezactivezi, poti sa-ti upgradezi navele, sa le schimbi diferite chestii, iar asta as spune da o noua dimensiune jocului. Plus anumite civilizatii care sunt dragute, te ajuta, sau nu... sau te ataca :P Dar eu am jucat pe o harta cu 400 de stele de curiozitate si din pacate, nu am reusit sa gasesc decat.. 2 stele ca Terra, restul erau... din alte categorii asa ca se pare ca planetele astea de clasa M nu-s asa de dese ca firele de par (cum am invatat in facultate lol). Dar pentru mine este un joc de explorare, faptul ca vezi fiecare sistem, cum sunt asezate planete, asteroizi, bla bla bla bla bla... singura parere de rau este ca nu se misca pe axa lor :P

In rest, ce sa zic, as povesti pana maine, dar nu stiu daca este bine. Personal il recomand oricum sa-l joace, nu-i nevoie sa citesti combinatii de armata scrie de diferiti ratari frustrati, doar jocuti jocul si incercat propriile idei, tot dracul ala este. Conteaza ce varianta de galaxie primiti, unele se pot dovedi foarte violente, altele mai pasnice, iar altele foarte relaxate gen: man let's drink and talk :P. Plus va puteti atasa de niste cercetatori foarte capabili, cine stie. Sau poate variante de nave unice, pe care le puteti gasi sau nu... sau poate gasiti o civilizatie ca Terra de astazi, sau poate nu... cine stie.

P.S. Always expect the unexpected :P

2. Back To Top | #42
    Paaaaardon. Anu E tot pe ture. Toate jocurile care au real time pause sunt pe ture simultane(deci oricum ai lua-o). Poti sa consideri tura o secunda.

PS. Rasa mea are cel mai fain bonus: 120 ani longevitate la leaderi. Pot sa afirm cu toata tari ca generalii de lvl 5 sunt cei mai importanti. -45% fleet upkeep si + 25% fire rate sunt incredibile.

PS2.
    @Hdv Corect. Sunt asa de faine questurile incat as putea sa le tot fac. Plus ca tot au diferite rezultate in functie de ce alegi si ce inclinatie ai. Si eu recomand jocul 100%.

PS3. Abia astept revolta robotilor.

3. Back To Top | #43
    Registered User slicker's Avatar
    Pana la urma cel mai ieftin de unde l-ati luat?

4. Back To Top | #44
    Registered User Raziel01's Avatar
    Check steam.

||ASUS Z87-C||I7 4790k||Noctua NH-U12S/2xNoctua NF-F12||Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 CL9 1600Mhz 1.5v||MSI GTX 1070 Armor OC 8GB||HyperX SSD 3k 480GB||WD 750Gb 32MB||Cooler Master CM 690 II||Super Flower Golden Green 750W||Razer Kraken 7.1 Chroma||Razer DeathAdder 2013/Steel Series qck||BENQ 24" GL2450||

"To know everything like me... You must endure everything like me..."

5. Back To Top | #45
    Registered User Shade®'s Avatar
    Cel mai ieftin este la Imperial Games. N-am auzit de store, habar n-am cât de serios/legit e. Băieții de mai sus de acolo l-au luat și n-au avut probleme (deocamdată ). Am auzit de ceva photo ID la anumite comenzi în nu știu ce context, în rest nimic.
    Live in your world, get pwned in mine!

6. Back To Top | #46
    Ah Kin TimmY's Avatar
    ImperialGames sunt ok. A fost confirmat de un reprezentat Paradox si de un community guy de la IG.
    Vad ca inca mai au reducerea pentru cateva zile.

7. Back To Top | #47
    Registered User Papillon's Avatar
    La ce sa te risti cu imperial games gand il poti lua de pe wingamestore cu 32 $.
    „Sinceritatea face ca si cea mai umila persoana sa devina cu mult mai valoroasa decat cel mai talentat ipocrit.” Charles Haddon Spurgeon

8. Back To Top | #48
    Ah Kin TimmY's Avatar
    Pai riscul e 0.

Vad ca au lansat primul patch. Eu personal nu am avut probleme, dar e bun acolo.

- Fixed CTD when showing tooltip for an ambient object that gets destroyed
    - Fixed CTD when an ambient object gets destroyed while selected
    - Fixed fleets getting stuck trying to use wormhole stations belonging to other empires
    - Improved performance issues and fixed issues with stuttering in early game

9. Back To Top | #49
    Quote Originally Posted by Papillon View Post
    La ce sa te risti cu imperial games gand il poti lua de pe wingamestore cu 32 $.
    Și de ce-ar fi mai ”safe” Wingamestore decât Imperial Games ? Nu-s amândouă în aceeași oală ?

10. Back To Top | #50
    Registered User Papillon's Avatar
    Sper ca glumesti, wingamestore e un magazin cu vechime, autorizat.
    „Sinceritatea face ca si cea mai umila persoana sa devina cu mult mai valoroasa decat cel mai talentat ipocrit.” Charles Haddon Spurgeon

11. Back To Top | #51
    Nu man, nu glumesc, nu-i știu drept populari. Vechimea, relativă, nu demonstrează neapărat seriozitatea. Vechime care este a fratelui mai mare de fapt, Macgamestore. De autorizat nu știu, când am căutat eu acum ceva timp n-am găsit nimic concret. Dacă e așa atunci jos pălăria, săriți pe ei.

12. Back To Top | #52
    Ah Kin TimmY's Avatar
    Ambele site-uri sunt autorizate. Nu stiu daca urmariti /r/gamedeals. Acolo sunt deals doar de la sellers autorizati si sunt prezenti si membri care pot confirma acest lucru.

In fine, nu asta e important acum. Sa ne intoarcem la Stellaris.

13. Back To Top | #53
    MaX's Avatar
    Pe un amd phenomen II 965 black edition, 8 gb ram si ati 7970 3 gb ram , se misca mult mai incet in middle spre late game pe joc cu 800 sisteme .

A mai intalnit cineva probleme sau sunt probleme la mine. Jocul e instalat pe hdd , il pot instala pe ssd.
    Free space

14. Back To Top | #54
    Cica procesoarele AMD nu se descurca foarte bine.

||ASUS Z87-C||I7 4790k||Noctua NH-U12S/2xNoctua NF-F12||Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 CL9 1600Mhz 1.5v||MSI GTX 1070 Armor OC 8GB||HyperX SSD 3k 480GB||WD 750Gb 32MB||Cooler Master CM 690 II||Super Flower Golden Green 750W||Razer Kraken 7.1 Chroma||Razer DeathAdder 2013/Steel Series qck||BENQ 24" GL2450||

15. Back To Top | #55

16. Back To Top | #56
    Jocul asta e mult mai bun daca faci roleplay si actionezi ca atare.

Exemplu:

Arrakvion Utopia (aka "The Galactic Unity")
    Spiritualist (for the Gov options) + Fanatic Xenophile (for the Diplomacy bonus)
    Charismatic (Diplo Bonus) + Conformist (one of us! one of us!) + Sedentary (free point)
    Theocratic Republic (one of us! one of us!)

Expand fast and claim many planets. Make friends all across the galaxy. Sign Migration treaties (or aquire new species via war). Use your Ethic Divergence influence to convert pops towards your cause. Then one day, when you are bored, declare yourself God Emperor and rule over an empire of willing slaves that do your bidding.

-Find primitives
    -Create Frontier Outpost
    -Create Observation Post
    -Enlighten and vassalize the primitives
    -Integrate the primitives
    -Repeat

Chiar si asa imi e dor de Galaxy Network News din Master of Orion.
    E nevoie neaparat de ledger si mapmodes.

PS E tare ringtone-ul de la preorder (e in dir steam).
    Va recomand si modul care adauga in joc muzica din FTL. Alte mods: 48 empire colors, Enhanced Ethic tooltips (more detailed information about unlocked buildings, edicts and tech option), Flags, Nomines Deorum, The Blorg

Endgame Events - massive spoilers https://www.youtube.com/watch?v=6q_N...ature=youtu.be

Quote Originally Posted by Hdv View Post
    nu-i nevoie sa citesti combinatii de armata scrie de diferiti ratari frustrati, doar jocuti jocul si incercat propriile idei, tot dracul ala este.
    Credeam ca e ca la EUIV unde exista clar un mod optim pentru combinatia armatelor. Nu poti sa ai 5 infantry 6 cavalry si 12 artillery.
    Insa ghidul anterior e contrat oarecum de alt topic https://www.reddit.com/r/Stellaris/c...t_composition/ Dar jocul e inca nou si o sa fie si schimbari. E bine ca merg multe combinatii
    Last edited by Capcaunu; 13-05-2016 at 07:10.
    "We must take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented." Elie Wiesel

17. Back To Top | #57
    E destul deflexibil jocul, insa are ceva probleme, dupa umila mea parere. Printre principalele e viteza de retreat si timpu de warp/hyper/wormhole. Nu am prea gasit cu ce sa ii inhibez, si aia cu warp/hyperspace sunt enorm de enervanti cand te bati cu o federatie cu mai multe natii.

Deci nu e normal sa poti retrage APROAPE INSTANT SI FARA PIERDERI o flota de 10K cand intr-un final am prins-o cu flota mea de 20k, dupa ce ne-am prostit atata. Repet, cand te bati vs o singura natie nu e asa de mare problema. Baiul e atunci cand te bati vs mai multe natii care au tot felul de mijloace de calatorie. Parerea mea e ca Military Bases musai HP buff si musai inhibitor+retreat buff. Foarte prost implementata optiunea de retreat. Mari sperante in fixuri. Altfel jocul e fun.

18. Back To Top | #58
    Pt speed si viteza FTL cred ca sunt research-uri (De ex Wormhole Calibration Matrix), poate adversarii sunt mai avansati. Tu le critici pe toate 3 existente in joc ca n-am inteles?
    Cel mai op pare wormhole. Hyperlane e clar cum il poti bloca nu? Faci un chokepoint

In cel mai rau caz generezi un joc nou in care permiti doar o metoda FTL, pe care o perfectionezi.

Lumea se plange de altele (diplomacy, midgame, mapmodes, ledger, wargoals, trade, espionage, tools mai bune pt sectors+explicatii). Mie mi-a dat bug la Shrine of God event (Daca alegi optiunea care iti schimba traits nu se intampla nimic)

Emergency Retreat
    All ships in combat situations have the opportunity to trigger an emergency retreat in the middle of a battle. This is a sudden jump to light speed that allows your fleet to escape destruction. You do this by pressing the Retreat button in the combat sub-screen.

There are some tradeoffs, however. First, it takes time for this system to go online, so while you are preparing to retreat, your fleet will continue to take damage. Second, the shock of the emergency retreat will often cause damage to the escaping fleet; ships that have already taken a lot of damage may not survive the jump, but it is probably a better bet than sitting around and getting shot to death.

De asemenea daca ai pe flota un Admiral cu trait Unyielding, nu mai ai activ Emergency FTL!
    Last edited by Capcaunu; 13-05-2016 at 11:26.
    "We must take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented." Elie Wiesel

19. Back To Top | #59
    Acum nu fac misto, dar retreatingul e aproape instant. Cum lovesti putin, deja au disparut. " it takes time for this system to go online" e maxim cateva zile, n-am numarat, dar pe FAST speed e delay cam de o secunda de cand apesi butonul. Probema e alta. Am module pe BS si pe Military Station de inhibare de FTL si rahat, dar nu fac nimic! Timpul e prea scurt. Retreat merge rapid indiferent ce metoda de calatorie ai. Hyperspace sunt cei ce au loadingu cel mai mic. Problema ca la retreat nu deschide nimeni un wormhole sau ceva. Pur si simplu tata Picard ii salveaza aproape instantaneu. Asta e baiul.

Cat despre lucrurile de care se plange lumea, alea vin prin dlc. Vorbim de Paradox, doar....

20. Back To Top | #60
    Registered User Hdv's Avatar
    Quote Originally Posted by Kzanu View Post
    Acum nu fac misto, dar retreatingul e aproape instant. Cum lovesti putin, deja au disparut. " it takes time for this system to go online" e maxim cateva zile, n-am numarat, dar pe FAST speed e delay cam de o secunda de cand apesi butonul. Probema e alta. Am module pe BS si pe Military Station de inhibare de FTL si rahat, dar nu fac nimic! Timpul e prea scurt. Retreat merge rapid indiferent ce metoda de calatorie ai. Hyperspace sunt cei ce au loadingu cel mai mic. Problema ca la retreat nu deschide nimeni un wormhole sau ceva. Pur si simplu tata Picard ii salveaza aproape instantaneu. Asta e baiul.

Cat despre lucrurile de care se plange lumea, alea vin prin dlc. Vorbim de Paradox, doar....
    Cred ca sunt multe lucruri care se pot imbunatatii, ma refer la desenul navelor care este cam slabut, poate si ceva mai multe variante, dar pentru moment jocul a inceput cu dreaptul. Este primul lor joc de acest gen, nu ma asteptam sa fie epici ca mine, dar s-au descurcat foarte bine, ii felicit (glumesc acolo cu epici ca mine :P). Sa vedem cum evolueaza treaba si ce DLC-uri vor scoate :P

1.  
Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Bookmarks

Bookmarks