Page 7 of 7 FirstFirst ... 4567
Results 121 to 132 of 132

Thread: Civilization VI

1. Back To Top | #121
    Pai, Prince e echivalent cu "Normal" pe scara nivelelor de dificultate.Ia joaca pe Immortal sau Deity si spune-ne cum se comporta AI-ul atunci.

Pana una alta, AI-ul n-a fost niciodata punctul forte al seriei.

Dar da, ai evidentiat un aspect important: aia cum ca toti te declara "warmonger" daca ii declari razboi unuia si asta inainte sa cercetezi "Natiunile Unite" .
    Si problema cu districtele , planificarea orasului , barbarii etc.

2. Back To Top | #122
    Ce-i drept, ma asteptam de la bun inceput ca si asta sa fie un joc mulgator de bani care face spam de DLC-uri cum a fost si Civilization 5.
    Chiar nu ma astept sa faca imbunatatiri considerabile privind gameplay-ul sau AI-ul sau diplomatie.
    Nu, ne baga lideri si civilizatii noi, ca asta ne trebuie noua mai mult . Sa-i admiram fataul lui Genghis Han, wow....priviti, am dat 30 de euro pentru ca n-au vrut sa-l bage in varianta vanilla pentru 9 lideri si civilizatii noi si 8 minuni.

Ce "imbunatatiri" ofera jocul:
    Precomandă Sid Meier’s Civilization® VI: Rise and Fall pe Steam
    Ne baga chestii pe care le-am mai avut de la primele Civ-uri, gen Great Ages/Golden Ages, adica ce mi-e una, ce mi-e alta

As your civilization ebbs and flows, and you reach milestone Historic Moments, you will move towards Dark Ages or Golden Ages, each providing specific challenges or bonuses based on your actions in game. Rise triumphantly from a Dark Age, and your next Golden Age will be even stronger – a Heroic Age.

Mama, Loyalty, Aliante intarite si Guvernatori, ce inovatie mare....de parca nu puteau sa-l implementeze printr-un PATCH?
    GOVERNORS

Recruit, appoint, and upgrade powerful characters with unique specialization bonuses and promotion trees to customize your cities, and reinforce Loyalty
    IMPROVED GAMEPLAY SYSTEMS
    The Government system has been enhanced with new Policies, including Dark Age Policies, new hidden leader Agendas, new Casus Belli, and additional improvements to existing systems.
    ENHANCED ALLIANCES

An enhanced alliances system allows players to form different types of alliances and build bonuses over time
    LOYALTY

Cities now have individual Loyalty to your leadership – let it fall too low, and face the consequences of low yields, revolts, and the potential to lose your city if it declares its own independence. But one civilization’s loss can be your gain as you inspire Loyalty among cities throughout the map and further expand your borders.
    EMERGENCIES
    When a civilization grows too powerful, other civilizations can join a pact against the threatening civilization, and earn rewards, or penalties, when the Emergency ends.
    ....adica, voi va dati seama ca daca cauti razboi, toti te vor haitui si mai rau?

In rest, inutilitati de ordin vizual.

Dar sa dezvolte un Mod Creator de Civilizatii si Lideri de tip SPORE accesibil gamerului de rand sau ca-n jocuri RPG gen Skyrim sau Dragon Age nu se poate (mai ales la ce grafica are, cred ca l-as recrea cu usurinta pe Adolf Hitler si civilizatia Germaniei Naziste, sa customizez unitati, abilitatile lor, armele lor, sa bag si un Tiger sau Panzer ca unitate speciala, sa fac inregistrari audio).
    Astept chestia asta de 10 ani! Cand ma holbam la portretele liderilor din Civilization 4, mi-am zis ca ba, in viitorul Civ siguri o sa implementeze un Creator Mode de Lideri.....au trecut 13 ani de atunci si doua jocuri CIV si nimic.

Nu domne, ca le luam painea de la gura si nu mai pot face spamul imbecil de DLC-uri si expansions, si apoi, jucatorii ar fi prea prosti pentru asa ceva.

Ca prefera sa se axeze pe asta decat pe rezolvat probleme precum AI-ul sau diplomatia.

3. Back To Top | #123
    Quote Originally Posted by jokercroker67 View Post
    Ce-i
    Dar sa dezvolte un Mod Creator de Civilizatii si Lideri de tip SPORE accesibil gamerului de rand sau ca-n jocuri RPG gen Skyrim sau Dragon Age nu se poate (mai ales la ce grafica are, cred ca l-as recrea cu usurinta pe Adolf Hitler si civilizatia Germaniei Naziste, sa customizez unitati, abilitatile lor, armele lor, sa bag si un Tiger sau Panzer ca unitate speciala, sa fac inregistrari audio).
    Astept chestia asta de 10 ani! Cand ma holbam la portretele liderilor din Civilization 4, mi-am zis ca ba, in viitorul Civ siguri o sa implementeze un Creator Mode de Lideri.....au trecut 13 ani de atunci si doua jocuri CIV si nimic.
    Exista zeci de civilizații custom pe steam dacă vrei ceva alternativ, inclusiv pe Hitler, Mussolini sau Stalin.

Steam Workshop :: Leader Pack: Germany

Recomand mods de la Sukritact de exemplu pentru ca sunt de calitate și chiar unele au lideri animati.

4. Back To Top | #124
    Quote Originally Posted by Banzay View Post
    Exista zeci de civilizații custom pe steam dacă vrei ceva alternativ, inclusiv pe Hitler, Mussolini sau Stalin.

Steam Workshop :: Leader Pack: Germany

Recomand mods de la Sukritact de exemplu pentru ca sunt de calitate și chiar unele au lideri animati.

Sunt foarte putini lideri animati.
    Si ceva moduri interesante.

Comunitate Steam :: sukritact :: Obiecte Atelier

Dar libertartea le este foarte limitata de producatori.

De exemplu, nu cred ca au voie sa bage un mod cu statuia libertatii sau cu Genghis Han din moment ce vor fi in pachetul expansionului.
    Cine stie cu ce procese si despagubiri te ameninta.

Am mai vazut limitarea libertatii de modare si la Total War....acolo iarasi, ca modder nu aveai voie sa creezi moduri cu ce vor aparea in DLC-uri.

5. Back To Top | #125
    Quote Originally Posted by jokercroker67 View Post
    Pai, Prince e echivalent cu "Normal" pe scara nivelelor de dificultate.Ia joaca pe Immortal sau Deity si spune-ne cum se comporta AI-ul atunci.
    AI-ul e la maxim pe prince. Mai sus primeste bonusuri la productie & shit. E la fel de timpit.

Dar da, ai evidentiat un aspect important: aia cum ca toti te declara "warmonger" daca ii declari razboi unuia si asta inainte sa cercetezi "Natiunile Unite" .
    Wrong again. Tocmai ca n-am declarat eu razboi ci ei mie.

Btw niste chestii, uitasem:
    -> n-am construit nici o nava, n-a fost nevoie. Si imi plac, in Civ4 aveam ditai flota. AI-ul a avut ceva prin antichitate, dupa aia cred ca n-am vazut macar o fregata.
    -> am cucerit 90% din lume cu fix 5 unitati (2 ranged, o infanterie, o artilerie, un berbece). La sfirsit am mai baga in lupta inca un grup ca ma plictisisem si eram in razboi cu 3 din 4 ramasi.
    -> parca e usor dezechilibrat timpul de productie cu cercetarea. Pina faci o unitate de multe ori e deja anacronica.
    and anarchy smiles in the Royal Mile

6. Back To Top | #126
    Registered User lanteean's Avatar
    " parca e usor dezechilibrat timpul de productie cu cercetarea. Pina faci o unitate de multe ori e deja anacronica"

true, daca nu folosesti cartonasele pentru civics

ce nu imi place: si pe o harta mare (huge sau ce e), cu 6 civilizatii, de multe ori am alte doua capitale la maxim 15 tile-uri distanta de capitala mea, in rest harta e nepopulata. ma enerveaza concentratia asta asimetrica

7. Back To Top | #127
    Wait for it....the MONGOLS!

8. Back To Top | #128
    Macar daca imbunatateau si ei animatiile in expansion daca de imbunatatit AI-ul si diplomatia nu sunt in stare.

Exceptand exploziile nucleare, la capitolul animatii de lupte conventionale, CIV 5 e net superior. Animatiile de lupta din CIV6 arata de zici ca-s preluate din Clash of Clans.

Legat de barbari....

9. Back To Top | #129
    Posibil sa mai lanseze un expansion la anu', poate chiar doua asa cum cere traditia la Firaxis.

Cica e o teorie ca fiecare expansion se va axa pe elementele de joc 4X, fiecare in parte.
    4X - Wikipedia

Daca Civ6 vanilla s-a axat pe EXPLORE, iar Rise and Fall s-a axat pe EXPAND, atunci urmatoarele expansion-uri se vor axa pe EXPLOIT si EXTERMINATE pentru a imbunatati sistemul economic si sistemul de lupte .

10. Back To Top | #130

11. Back To Top | #131

GENIAL

Last edited by fmmt; 18-02-2018 at 02:16.

12. Back To Top | #132
    Groaznic, jocul e incomplet si acum cu toate DLC-urile si expansionul incluse la zi.
    Nu are corporatii, nu are cai ferate, nu are catastrofe, nu are poluare, scenariile sunt foarte putine , adica ca si CIV 5, si asta e pe minus in raport cu CIV4 cu expansionul Beyond of the Sword inclus.

Ca de obicei, baga vreo 10 civilizatii si minuni in plus (de parca e si greu sa faca asta). De fapt, din asta traieste seria, din vandut DLC-uri si expansion-uri separate cu civilizatii noi.

Jucat pe viteza de la standard in sus, te plictisesti rau de tot pe la mijlocul sesiunii. E cat de cat ok cand il joci cu Online setat pe Game Speed si daca e , mai de la epoca moderna incolo.

Are grafica colorata si cartoonish de te dor ochii.
    CIV 5 era mai spalacit, mai rece vizual, dar mai usor de privit si puteai sa-l joci 10 ore pe zi, dar de la CIV 6 ma ia durerea de cap si ma dor ochii dupa 2-3 ore jucate, are culorile alea varza ....bine ca macar ai ce sa admiri fiindca toate cladirile si unitatile sunt detaliate, special sa-ti distraga atentia de la jocul in sine.
    E distractiv sa vezi cum orasul tau creste in dimensiune, cum apar noi case, cum cresc zgarie-norii si blocurile in inaltime, sa admiri animatiile fermelor, fabricilor, porturilor si minelor, e interesant si cum au introdus districtele, dar parca nu mai e Turn Based Strategy, ci CITY BUILD pe ture!

Luptele sunt varza, animatiile de lupta sunt sub cele din CIV 5, dar in fine, oricum ma intereseaza mai mult dezvoltarea economica, diplomatia, comertul, cultura, tehnologia, stiinta si alte aspecte (oricum, pentru lupte exista Total War).

Apropo de diplomatie si comert, sistemul e inca la pamant, tot aceiasi lideri cu AI de rahat care chiar si pe nivelul de dificultate Settler fac nazuri daca le oferi o resursa in schimbul alteia. Adica, trebuie sa-i dai si o suma de aur instant, si o suma de aur per tura si ceva resurse de lux ca sa-ti dea la schimb o singura RESURSA de lux.

Mai nou, nu te denunta daca esti "warmonger", ci te denunta fiindca ai resurse de lux si ei nu au si sunt invidiosi.......va dati seama? TE DENUNTA DOAR PENTRU CA AI CACAO SI EI NU AU! Adica, WTF? Denunt? Mai bine sa-mi declare razboi si aia e daca vor cacao. Sau sa-mi propuna un schimb. Asa ar fi normal.
    Il vad pe un alt adversar care a intrerupt "trade-ul" fiindca imi spune el, cica am income negativ....pe naiba, era pe pozitiv si chiar era +150 pe tura.

Victoriile sunt la fel ca in CIV 5, nimic schimbat, in afara ca au scos victoria diplomatica si au introdus victoria religioasa prin care poti castiga sesiunea daca ti-ai extins religia la nivel global.
    Pentru victoria stiintifica, dezvolta tehnologia spatiala, trimite astronauti pe Luna si apoi pe Marte.
    La victoria culturala nu s-a schimbat nimic fata de Civ 5, iar la victoria militara e evident ca trebuie sa cuceresti si sa bati tot.
    Sistemul de religie e la fel.
    Sistemul de spionaj a fost imbunatatit, fiind unul dintre elementele FUNNY ale jocului.
    Oarecum, e bine ca au introdus si sistemul de Loyalty si cel cu Guvernatori.

Au introdus sistemul de epoci, cel cu Golden Age, Dark Age,Heroic Age, dar mi se par cam irelevante pentru ca nu prea produc efecte vizibile in afara ca schimba fondul de culoare al ecranului (macar e bine ca atunci cand incepe Dark Age, imi mai odihnesc ochii).
    As fi vrut efecte vizibile, adica la Dark Age sa fie foamete, molima, rascoale, razboaie civile si efectiv ca rebelii sa-mi preia orasele, sa existe sanse sporite ca rivalii sa-mi declare razboi, ceva dezastre naturale, scaderea populatiei, iar la Golden si Heroic Age sa vad oleaca parade, petreceri, un "BOOST" tehnologic, cresterea traiului, cetatenii multumiti.

1.  
Page 7 of 7 FirstFirst ... 4567

Bookmarks

Bookmarks