Results 1 to 4 of 4

Thread: XCOM 3

1. Back To Top | #1

XCOM 3

Stiu ca e prea devreme sa vorbim despre el, dar teoretic, cei de la Firaxis probabil ca lucreaza deja la el, pentru ca in fond, trebuie sa lanseze ceva prin 2020 dupa ce vor termina cu spamul de expansion-uri si dlc-uri la Civilization 6.

Iata cam ce isi doresc cei de la PC Gamer:
    What we want from XCOM 3 | PC Gamer

Multi fani spun ca XCOM 3 va fi un reboot la Terror from the Deep, cu lupte subacvatice duse impotriva unor extraterestrii primitivi ce au hibernat 65 milioane de ani prin adancuri. Acum nu stiu daca fanii actuali vor putea gusta lupte duse intre soldati scafandri si extraterestrii primitivi acvatici. Dar cred ca o sa iasa ceva frumos.

Urmand ca XCOM 4 sa fie un reboot la Apocalypse, cu actiunea amplasata intr-un viitor apocaliptic cand ecosistemul terestru a fost grav deteriorat, Terra devenind un adevarat Ecumenopolis si omenirea a inceput sa colonizeze planeta Marte.

La ce m-as astepta de la urmatorul XCOM indiferent de "setting":
    • revenirea trupelor mech si a soldatilor modificati genetic (chiar transformati in mutanti exact ca-n Civilization Beyond Earth)
    • o harta globala in care putem duce lupte strategice pe ture ca-n Civilization pe langa luptele in real-time pe ture.
    • sa construiesc si sa intretin mai multe baze amplasate pe tot globul, chiar sa administrez ORASE terestre , colonii subacvatice si cele spatiale de pe Luna si Marte
    • factiuni rivale (organizatii guvernamentale regionale) care sa lupte impotriva extraterestrilor, fiecare cu stilul ei de lupta, cu cultura ei specifica, cu unitatile ei si sa alegi una la inceputul jocului . Si chiar sa existe riscul izbucnirii unor razboaie civile intre aceste factiuni in caz ca ai calcat pe bec. Unele factiuni ar putea chiar sa se alieze cu extraterestrii fara sa piarda jocul si sa duca razboiul impotriva celorlalte pana cucereste tot, dobandeste suprematie si devine o organizatie globala ce instaureaza dictatura, traind in pace cu extraterestrii, integrandu-i in societate. Da, te poti alia cu invadatorii spatiali fara sa pierzi si sa castigi jocul prin a te razboi cu factiunile inamice. Daca se poate, chiar sa fie implementat un mod Co-Op in campanie sa joci impotriva cu un alt jucator ce si-a ales o alta factiune, care fie se va alia cu tine intr-un razboi comun dus impotriva extraterestrilor, fie iti va fi dusman si astfel vei duce un razboi pe toate fronturile, sa ajungeti amandoi sa va erodati factiunile timp in care extraterestrii va privesc de pe margine, ca apoi sa va surprinda pe amandoi cu un atac surpriza si sa va distruga pe principiul "Divide et impera". Sau chiar sa se alieze el sau sa te aliezi tu cu extraterestrii impotriva unuia celuilalt. Eventual, sa bage si factiuni de rebeli care nu suporta nici organizatiile guvernamentale, nici extraterestrii.
    • Mercenari extraterestri - sa-i poti recruta temporar pe extraterestrii proscrisi de semenii lor si sa-i folosesti in lupta
    • sa nu mai vad faze din alea cand imi arata ca am sanse de 75% sa nimeresc extraterestrul si sa nu-l nimeresc deloc. NU, deci de acum inainte, de la 50% in sus, sa-l nimeresti mai mult ca sigur, doar ca la 60-70% sa-i dai damage de 3-4, iar de la 80% in sus sa-i dai damage de 5-6 sau chiar TOTAL la 100%
    • VEHICULE! Da, tare as vrea sa vad tancuri implementate in acest joc, de ce nu? Extraterestrii sa foloseasca vehiculele lor blindate, oamenii sa foloseasca tancuri si lansatoare de rachete, poate chiar soldati calare pe motorete si chiar sa le imbunatateasca pe parcurs
    • AERONAVE (jucatorul cu bombardiere, supersonice, extraterestrii cu navele lor) - trecute doar ca optiuni prin care sa le chemi sa bombardeze o tinta (ca-n Company of Heroes), dar la un interval de ture, asa cum si extraterestrii vor avea dreptul sa te bombardeze si pe tine la randul lor cu nava-mama, deci trebuie sa stii pe unde sa-ti adapostesti anticipat soldatii sa nu fie rasi la fel cum si ei vor avea posibilitatea de a se adaposti cand ii bombardezi tu pe ei
    • Lupte navale si subacvatice: de ce nu? Chiar as vrea sa vad cum ar arata asa ceva pe ture si chiar sunt curios daca cei de la Firaxis ar avea destula imaginatie pentru asa ceva.
    • LONG WAR, dar la modul Hardcore, pe cateva secole sau chiar milenii pe o planeta macinata de razboaie sangeroase indelungate pentru resurse si suprematie dintre factiunile umane, rebeli si extraterestrii
    • Arme de distrugere in masa - daca stai bine cu banii si ai reusit sa fabrici una si vezi ca intr-o anumita batalie, situatia cam pute, poti sa ai optiunea sa-ti evacuezi soldatii si sa ceri celor de la baza sa lanseze o racheta nucleara sau o bomba biologica asupra orasului infestat de extraterestrii. Fiind iradiat sau infestat de virusi, nici oamenii, dar nici invadatorii nu vor mai putea sa stapaneasca orasul respectiv. Ambele tabere pierd meciul.
    • Lupte spatiale pe ture si actiunea amplasata pe planete din alte sisteme solare- asta poate in XCOM 5 care va fi inspirat dupa Interceptor, dar in format de TBS, gen Sins of the Solar Empire, Alpha Centauri , CIV Beyond Earth sau Galactic Civilizations.

Si ar mai fi multe....stiu ca ar rezulta un fel de hibrid Civilization-XCOM
    Last edited by blackjackx; 12-02-2018 at 03:03.

2. Back To Top | #2
    Quote Originally Posted by Mandea View Post
    iar ce vrei tu la xcom3, scuza-ma, dar e o babilonie. nu stiu daca realizezi, dar daca implementeaza alea, dar nu in modul in care vrei tu, ai sa ii injuri de 10 ori mai rau decat ii injuri acuma pt ca tot ce nu iti place va fi amplificat si te va si deranja in joc.
    Nu vreau chiar toate elementele astea implementate intr-un singur joc.
    Daca sunt implementate corect si jocul este bine realizat tehnic si calitativ, de ce m-ar deranja?
    Nu m-am plans de dificultatea din joc.
    Caut doar lupte mai variate.

3. Back To Top | #3
    Registered User ENST Arhaeus's Avatar
    Sa mai stea linistiti cu X-Com 3, macar pana lansam site-ul si campania pentru TS.

4. Back To Top | #4
    Am postat si pe forumul 2K sugestiile mele legate de XCOM 3 (macar acolo nu e cenzura ca pe forumurile EA si stiu ca cei de la 2K sunt mai deschisi sugestiilor si mai tin cont de doleantele fanilor).
    Din cate am inteles, dezvoltatorii si producatorii se mai uita pe acolo sa citeasca.

1.  

Bookmarks

Bookmarks