Page 4 of 70 FirstFirst 12345671454 ... LastLast
Results 61 to 80 of 1382

Thread: Age of Empires

1. Back To Top | #61
    the_matrix
    Guest

Question

bah Fujy... totusi STARCRAFT = 1998 (si acum se joaca), AOE2: CONQ = 2000 Microsoft...
    in 2000 deja pute piatza de RTS-uri... e loc de idei nu de jocuri multe...
    de exemplu nu cred ca se joaca careva AOE1 ?!

legat de strategie... faza cu 4 catapulte a fost o chestie inspirata dar nu frecventa... strategia in AOE2 in perioada dark/castle este axata doar pe economie, in imperial se joaca de fapt... (cam trist sa stai juma' de ora ca sa te bati ). pana in imperial nu prea ai cojones sa te apropii de baza... poate doar raiding parties dar astea necesita o atentzie prea mare si rezultatul scontat nu e chiar satisfacator (de fiecare data).

nu sunt partizan SC pentru ca ma joc si AOE2 dar sa fim sinceri... totusi la un joc cu asa spate ca AOE2 trebuie sa te ashteptzi la mai multe...

apropo... faza cu convertu' la popa e cam fantasmagorika (mai bine statea la intersectzie si impartzea fluturashi cu "join mobile greek infantry. want to know more?"

poate cand apare SC2 atunci ne vom da iar cu parerea. pana atunci tot SC e baza la sali / net, etc...

bah care e prin zona Ilioara/Salajan sa dea cu strigarea ca poate tragem un cablu LAN sa ne ginim la AOE / SC / CS... io in bloc am deja 5 dude... ashteptam coencsiuni

------------------------
    What is The Matrix?

2. Back To Top | #62
    the_matrix
    Guest

Question

catre Metalicos...
    stiu bah cu queueu' + insamtantzatu'... dar cand se termina queue' si nu urla nimeni de foame (sau urla dar nu auzi ca dai cu ghioaga) mi se pare suxx...
    ai trebuiau sa bage gros la ferme ce dreaku (de aia ii fac fermieri)...
    pentru maniacii care vor control absolut asupra resurselor trebuia un buton...
    enable auto-farms (sa para mai intelektual)... poate trageau nishte solare si cadeam pe spate .
    si aia care taie lemne sa le faca sulitzi si maciuci la fatza locului ce dreaku (mai vine un cavaler ... sa puna mana si picioru' pe sulitza si sa-i dea la mufa)

-------------------------
    What is The Matrix?

3. Back To Top | #63

Lightbulb

Apropos the_matrix o fi SC-ul 1998 , si so juca si in ziua de azi dar normal ca nu as ramane la AOE cand avem AOE II :AOK , right?
    Anyway mai vb cand apare Sc II. Si nu compara Microsoftul cu Blizzardul, heheheheh e diferenta mare man. Mai ales ca Microsoftul sa bazat pe joace sportive. Si totusi sa ridicat la inaltime... VIVA Microsoft :P . C'ya
    Sayonara
    Hi... yeah That's me!!!

4. Back To Top | #64
    the_matrix
    Guest

Question

nu e chestia de specializare la Microsoft ce dreaku... ashtia daca vor ceva, cumpara o firma (Bungie )... banu' vorbeshte...
    oricum acum am dat de EW-Cossacks si se pare ca e mishto la prima vedere... Cel putzin controlul unitatilor e meseriash...

-------------------------
    What is The Matrix?

5. Back To Top | #65

Question

The_matrix trimite si tu cateva screenuri pe adresa mea de mail...pls . Nu am vazut jocul... "is" curios
    Hi... yeah That's me!!!

6. Back To Top | #66
    the_matrix
    Guest

Question

io am vazut demou' luat de la un dud... oricum vad ca se misca bine cu 350 de unitatzi de caciula (avea vreo 500 suport si cred ca daca mai trageam nishte dwells creshtea)... ma cam oftica animatziile dar nu aia face un joc sa fie marfa.

o satzi dau ceva screenshotzi de pe siteul lor ca demou' il am acasa nu la firma... (ecranele sunt din FINAL cred)

asta e cutnpastita de pe siteu' lor:

"This screenshot demonstrates one of the game features that allows players creating complex military formations from standard ones. After creating a complex formation, a player is able to control it as a single unit. This possibility allows players implementing manifold tactical combinations and using advantages of this or that military force or formation – all just like real military leaders"... cam asa e

------------------------
    What is The Matrix?

[This message has been edited by the_matrix (edited 12 Octombrie 2000).]

7. Back To Top | #67
    the_matrix
    Guest

Question

mah baetzi si fete... tocmai am terminat un meci la AOE2:CONQ si ma declar satisfacut...
    am jucat trei sferturi din joc pe apa si ma cafteam in barci si barcutze... imi plac alea care pisha foc pe inamic si turtle boatu'... apropo demolitionurile nu sunt bune precum ar trebui sa fie... damn... ar trebui sa scufunde orishice navutza din prima... si asha facea 100m obstacole sa vanez si eu un cannon galeon

pana acu' nu m-am mai batut pe mare in halu' asta... aveam vreo 15 shipyards si tot produceau...

mishto ca lupta nu e liniara ca in starcraft (aicea mai egzista si conceptu' de rateu).

oricum poate scot in aoe3 si trained dauphins sa ajute naufragiatzii dreaku... ca nu ii vad prin apa cand se tot scufunda barcutzele. ... acu' cred ca au trained sharks...

--------------------------
    What is The Matrix?

8. Back To Top | #68

Smile

Salve all sorry ... dar am avut o gramada de pro ... pe bune ... smile
    Hi... yeah That's me!!!

9. Back To Top | #69

Unhappy

Hai ma ce dreaq ... numai avetzi nimik de spus la acest topic ... chiar nimeni nu-l mai joaca ... chiar nimeni nu e fan ... ma gandeam sa fac o pagina dedicata unde amatori sa poata trimite niste scree-uri din joc si anumite comentarii din timpul liber ... la noi inca se mai joaca ... astept raspunsuri ...
    Hi... yeah That's me!!!

10. Back To Top | #70
    Maxthor
    Guest

Question

Fujy: se zice onager ...oranger e steagu' Olandei poate.
    In rest AoE II imi place ( joc cu spaniolii shi vreau sa spun ca n-am adversar, singurii de care ma tem sunt britonii))

11. Back To Top | #71
    Registered User Panzer's Avatar

Question

Deshi am mai avut multe discutii pe forum de genu' aoeII>>brood se pare ca nu se satura lumea niciodata ...
    E evident pt. mine ca jucabilitate brood>aoe, dar in rest ... Grafica, sunet - feeling in general aoeII rulz... In ce joc de strategie s-au mai vazut atitea tehnologii shi tipuri de unitatzi... Din pacate inamicii personali ai fiecarei unitatzi sunt de multe ori facuti fortatzi (de x are damage triplu fata de y). Am jucat f mult aoeII single shi multi (mai putin addonul), asha ca shtiu ce spun... Are multe gresheli de strategie, se vede ca nu e muncit la fel de mult ca brodu' la capitolu' asta. De exemplu in aok era imparabil town center rushul cu teutonii (in conq nu mai tzine). Alt defect este ca atacul se bazeaza musai pe trebuchturi => lipsa de diversitate => plictiseala pina la urma ... De fapt asta e secretul longevitatii Brodului dupa parerea mea - diversitatea tacticilor care pot fi adoptate.
    I plus, aoe2 are unitati invincibile... deshi fiecare unitate are (cica) 1-2 inamici sunt unitati f greu (aproape imposibil de invins). Astfel de unitati sunt:
    • Cavalerii upgredati la max, mai ales daca joci cu francii - nici piukemani, nici camile, nici mameluci nu le fac fata...
      Cel mai mult m-am apropiat de a-i invinge cu o combinatie de heavy camels shi elite janissary...
    • elite janissary - cel mai bine m-am descurcat cu elite skirmishers.... da' tot n-a mers

Mai sunt shi alte exemple da nu shi asha nu citeshte nimeni un reply atit de mare
    Concluzia: Brood >> Aoe II in ce priveshte diversitatea tacticilor, dar in rest aoe2 rulz
    PS: Fuji creca' tzi-au ajuns argumente de data asta
    Assassin: fara link extern in semnatura.

12. Back To Top | #72
    Registered User Panzer's Avatar

Question

ah, shi aveam shi io o intrebare ... shtie cineva cum sa faca aoe2 Conqurors sa mearga pe zone?
    Cu toate patchurile cu care am incercat imi zicea sa introduc CD-ul atunci cind intram in lobby, iar daca insistam sa incep un joc imi zicea ca nu poate se poate lega la joc...
    Assassin: fara link extern in semnatura.

13. Back To Top | #73

Thumbs up

Salut Panzer!!!! Cool sa shtii ca yo am citit mesajul tau ... na? hehehe anyway Man si mie imi place SC dar numai in MP in SP e cam naspa ... iar la diversitatea de unitati resurse si asta AOE rulz ... :>>> Ce dreaq ... Apropo sa shtii ca joc cu Japonezii si fac fata destul de bine ... and pe Zone am jucat amical HIII and Aoe mi-a dat aceeasi eroare ... Shtiam ca nu potzi sa faci joc decat daca ai CD original ... si se joaca numai dupa CD , am incercat sa am aceeasi versiune cu cea a adversarului dar nimik ... try HIII man e cool se joaca pe puncte si e cool ... :>>>> Incearca-l Cat despre Aoe , Yo am facut topicul sa ascult toate opiniile si nu numai , (strategii de exemplu , sau tot ceea ce inseamna Aoe ) .... :>>> Hai ca va las ... Anyway oranger-onager ata ete mai greseste omul si cand eshti intr-o lupta crancena numai stau yo sa fac diferentierea ... poate fac pagina aia pana la urma despe Aoe
    Hi... yeah That's me!!!

14. Back To Top | #74
    Fyl's Avatar

Wink

Fujy, nu-i rea ideea ...

Btw, mie-mi place cel mai mult cu Bizantinii; la tipu' de harta nu-s chair pretentios, un team islands poate ...

care esti mai cu teutonii ? vezi ca era altcineva cu japonezii lui preferati care te face instant ...
    joaca o harta self-made ca test cu 10 samurai si 15 teutoni upgradati la maxim si vezi cine ramine in picioare

15. Back To Top | #75
    Fyl's Avatar

Thumbs down

pai Panzer tre' sa te contrazic referitor la Palanini ...
    sint la furat in fata unor halebardieri, mai ales ca cei din urma nu costa aur si un paladin face 75 gold ...
    si pe aici se joaca la greu AOE2C si multa lume zicea ca tine pina le-a intrat o sulita in coaste
    si zici ca ti-e frica de britoni ?
    poate n-ai vazut ce armata instant fac gotii la baraci ...

16. Back To Top | #76

Wink

Yeah ... Yeah ... :>>>>>
    Hi... yeah That's me!!!

17. Back To Top | #77

Question

samuraii au bonus contra unitatilor speciale....de aia ii fac pe teutoni , dar ca rasa sunt mai buni teutonii...mie imi plac celtii , ca siege uniturile dau cu 33% mai repede...sa vezi cum mor 100 de elefanti la 30 de onagere....delightful...
    Black Forest rules ca harta...cel mai marfa feeling...am jucat expansionul si sunt interesante hartile realiste ...mai ales scandinavia...
    Ca grafica si ca orice e net peste starcraft sau red alert , dar sa vedeti European Wars : Cossacks...o sa tina in multiplayer 8000 de unitati...am jucat demo-ul si e superb...
    Oricum , in ultimii 2 ani AOE 2 a fost jocu jocurilor...

------------------
    Small time: but in that small, most greatly liued
    This Starre of England. Fortune made his Sword;
    By which, the Worlds best Garden he atchieued:
    And of it left his Sonne Imperiall Lord.
    That man is not truly brave who is afraid either to seem or to be, when it suits him, a coward.

18. Back To Top | #78
    Registered User

Wink

Frumos topicul, dar mai mult de 3 oameni care sa stie cam cu ce se mananca jocul asta nu prea am vazut.
    Nu prea inteleg faza cu onagerele ca sunt scumpe si daca iti intra paladinii in ele sunt muci.
    Eu m-am specializat sa joc cu hunii ca au arcasii calare f ieftini si alaturi de cativa paldini si cateva trabuchete sunt mortali.
    Si apropo de zone ma oftic ca nu pot sa joc addon-ul ca imi cer astia cd-ul dar sa stiti ca nu sunt baietii asa tari pe acolo din 10 jocuri am pierdut unnul singur si ala dupa 3h .
    Ps. a batut careva un calc pe hardest?

19. Back To Top | #79

Question

Da...pe black forest , deathmatch...in 1:30 h...eu cu sarazinii , el cu bizantinii...

------------------
    Small time: but in that small, most greatly liued
    This Starre of England. Fortune made his Sword;
    By which, the Worlds best Garden he atchieued:
    And of it left his Sonne Imperiall Lord.
    That man is not truly brave who is afraid either to seem or to be, when it suits him, a coward.

20. Back To Top | #80
    Fyl's Avatar

Smile

numa' unul ? tu glumesti ...
    am batut (o singura data intr-adevar) 3 (trei) pe hardest; toti random, victory:conquest ...
    si era migration, eu cu gotzii ...

1.  
Page 4 of 70 FirstFirst 12345671454 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks