Page 8 of 8 FirstFirst ... 5678
Results 141 to 156 of 156

Thread: Cel mai tare RTS/TBS din toate timpurile

1. Back To Top | #141
    Registered User Vlad Dracul's Avatar
    Pentru mine, cel mai bun RTS e în continuare Age of Empires II: The Conquerors. O menţiune specială şi pentru Knights of Honor, surprinzător de bun.

Cât despre TBS-uri, Heroes of Might and Magic III rămâne Dumnezeu pe pământ în acel domeniu. Aş pomeni şi seria Chessmaster, pentru iubitorii celui mai fascinant joc inventat de mintea umană.

Iar deziluzia mea o reprezintă Medieval II Total War care, făcut cum trebuie, ar fi putut însemna cel mai bun joc de strategie pe PC din toate timpurile.
    Ce păcat că partea strategică a jocului (desfăşurată pe o hartă a Europei absolut oribilă dpdv grafic. Chiar dacă grafica e în urma gameplay-ului ca importanţă, totuşi... aşa ceva la nivel de an 2006?! Nu mai pomenesc de gameplay - diplomaţie şi AI - se ştie, catastrofă totală!) nu se ridică la nivelul părţii tactice (bătăliile sunt magnifice, fără nici cea mai mică umbră de îndoială)!
    Mare păcat, păstrez totuşi speranţa pentru Medieval III...
    The Teutonic Paladin of Transylvania

2. Back To Top | #142
    Starcraft pentru ca e intr-o categorie proprie, un fenomen care a definit e-sportul profesionist.

Mentiuni speciale pentru Warcraft2/3 , AoE2, Civ si Red Alert2

3. Back To Top | #143
    Warcraft 3 probabil cel mai bun RTS. Iar cand spun ''cel mai bun'' ma refer strict la abilitatile de strateg pe care trebuie sa le folosesti. Nivelul necesar de micro-management necesar intr-o lupta este incredibil de mare. Pacat ca lumea nu prea mai joaca online...

4. Back To Top | #144
    De departe cel mai bun RTS este Cossacks(Back 2 War) sau seria. Vechi si bun, care s-ar juca enorm de mult online daca nu s-ar fi stricat gamespy-ul. Un bun jucator de Cossacks se formeaza in cel putin 2-3 ani de experienta online, joc dificil deci, nerecomandat obsedatilor de performante sau statistici.

5. Back To Top | #145
    Registered User
    De acord cu Reznov,W3 e unul din putinele jocuri in care esti nevoit sa te bati pentru fiecare unitate in parte sa o salvezi.Mi s-a intamplat sa joc 1v3 de mai multe ori,se deconectasera aia din echipa.Ajunsesem sa am armata controlata de la 1-6,cate 12 unitati pe grupa.Ce-i drept,ajunsesem sa dau autoatack si sa controlez separat doar eroii,era aproape imposibil.

6. Back To Top | #146
    Cel mai bun RTS din punctul meu de vedere, la o distanta foarte mare de restul, este Earth 2150, aparut in 1999.
    Pentru mine a reprezentat un "model" de cum as vrea sa fie jocurile de strategie.
    -A fost printre primele strategii 3D, poveste iesita din tipar,
    -3 factiuni total diferite din aproape orice punct de vedere, de la resursele necesare si modul cum isi strang resursele la design si stil de joc. De exemplu in timp ce ED (Eurasian Dynasty) aveau mine, LC(Lunar corporation) care evident isi aveau baza pe Luna, aveau panouri solare care strangeau energia pe timpul "zilei" oprindu-se pe durata "noptii".
    -Research tree vast , unde dezvoltai sasiuri specifice factiunii, arme (proiectile,grenade, rachete, lasere, plasma, ultrasunete), armura/scut, diverse accesorii plus cateva chestii speciale in functie de rasa din care imi aduc aminte doar de bomba atomica si scutul reflector care acoperea orasul .
    -Customizare mare ,putand sa iti faci unitatile dupa bunul plac folosindu-te de tehnologiile invatate,punand combinatii de diverse arme, motoare ,armura sau accesorii de reparat in functie de ce iti permitea sasiul, dar sa iti si upgradezi cladirile cu aceleasi tehnologii.
    -Ciclu noapte/zi, care iti permitea pe alocuri sa te folosesti de avantajul intunericului si sa intreprinzi actiuni de guerila putand sa stingi farurile tancurilor.
    -Evenimente meteorologice, de ex furtuna care iti tinea elicopterele la sol.
    -Interactiunea cu mediul inconjurator. Poti modela relieful construind tunele, poduri, gropi sau "movile"
    -Grafica superba pentru acea perioada, pana la ultimul detaliu.

Nu am inteles niciodata de ce nu a avut succes avand in vedere faptul ca a venit cu multe lucruri noi in acea perioada, dar reprezinta inca o dovada a faptului ca industria jocurilor a luat-o pe o panta descendenta destul de abrupta de la mijlocul anilor 2000.

7. Back To Top | #147
    Registered User Papillon's Avatar
    Nu am cum sa mentionez doar unul, sunt prea multe care au fost deosebite.

1.Age OF Empires 2, 3
    2.Empire Earth
    3.Company of Heroes
    4.Emperor Battle for the Dune
    5.Red Alert 2
    6.Men of War AS2
    7.XCOM Enemy Unknown
    8.World In Conflict
    9.StarCraft
    10.Warcraft 3

Ar mai fi Earth 2150, Age of Mythology, LOTR The Battle for Middle-Earth II,Homeworld, C&C: Generals ,Rome: Total War, Heroes of Might and Magic III etc. RTS-urile au fost dintodeauna preferatele mele. Ma mai joc si acum cand am timp, destul de rar cei drept un RTS, RPG sau un adventure/puzzle. Odata ce inaintezi in varsta renunti la anumite jocuri gen FPS.
    „Sinceritatea face ca si cea mai umila persoana sa devina cu mult mai valoroasa decat cel mai talentat ipocrit.” Charles Haddon Spurgeon

8. Back To Top | #148
    Banned
    Starcraft 2, heroes 3, civ 5

9. Back To Top | #149
    Registered User azreil24's Avatar
    Pe langa titlurile mentionate de ceilalti, as mai mentiona Disciples 2 si Breath of Fire IV. Disciples 2 il rejoc acum, imi place mai mult decat 3, ramanand unul din jocurile mele favorite.
    Filme UHD - FOR SALE

Marantz PM6005, iFi Audio Nano iDSD, Dali Zensor 7, Mogami W3103/W2965/W2964 Cables, Nakamichi/Neutrik/RAMM Audio Connectors

10. Back To Top | #150
    RTS
    1.Rome Total War
    2. Age of Empires 2
    3. Starcraft
    TBS
    1. Civ 4 Beyond the Sword
    2. Gal Civ 2 Twilight of the Arnor
    3. Heroes 3

Sincer sa fiu nu sunt un mare jucator , n-am jucat multe altele in afara de astea. Daca ar fi trebuit sa fac un clasament mai lung as fi avut reale dificultati.
    Sa explic putin clasamentul. Rome Total War pe primul loc fiindca m-a facut sa inteleg cate ceva despre tactica militara si mi s-a parut intr-un anumit sens mai realist. Adica am inteles si eu la ce foloseau aia pe vremuri cavaleria , cum e cu atacul din flanc si alte dracii de astea, unde se plaseaza artileria si alte dracii asemantoare. Ca sa vedeti ce mare jucator sunt, pentru mine surplusul de cunoastere conteaza , nu manevrabilitatea , gameplay-ul sau alte asemenea minuni. Age of Empires 2 fiindca mi s-a parut un RTS ceva mai simplu de jucat pentru unul care nu e un mare fan al jocurilor si nici foarte obisnuit cu reflexele pe tastatura. Joc aproape numai TBS-uri, imi place sa stau sa gandesc mutarile , nu sa reactionez in timp real. In AoE2 imi trageam niste ziduri de aparare repede cu tunuri pe ele, daca gaseam suficienta piatra si rezolvam problema. Reuseam pe urma sa controlez cu usurinta unitatile, intotdeauna am avut o problema cu asta. Starcraft mi s-a parut mai degraba un joc pentru cei interesati de competitii online. Poti manevra cu usurinta unitatile de lupta, stabili tot felul de tactici, dar pentru un lenes ca mine e destul de dificil, asa ca l-am pus pe trei. Daca nu jucam cu protosii sa-mi trag o defensiva solida cu niste dracii carora le-am uitat numele si nu puteau fi distruse cu usurinta decat cu tancurile din ce-mi amintesc, eram pierdut.
    TBS-uri. E, aici stau mai bine, cunosc jocurile astea si stiu despre scriu. L-am trecut pe Heroes 3 pe locul trei fiindca PC-ul joaca foarte prost si eu joc rar sau aproape deloc in retea. Daca ar fi sa folosesc un clasament al jocurilor om cvs om, as incepe cu Heroes 3 pe primul loc. Primele doua nici nu se joaca pe net. Ba nu, gresesc Civ 4 se poate joaca in multiplayer dar e nasol. Civ 4 si Galciv 2 sunt singurele TBS-uri gasite de mine, eu sunt un mare fan al TBS-urilor fara sa fiu unul al jocurilor in general, in care calculatrorul joaca foarte bine si are bonusuri uriase , la ultimul nivel cel putin e greu de batut. Deci am concurenta serioasa. L-am trecut pe primul loc pe Civ 4, desi cred ca imi plac in egala masura aproape, gratie rezolvarii problemei colonizarii sau extinderii initiale. In Civ 4 nu poti obtine un mare avantaj inca de la inceput printr-o expansiune mare , te rup costurile . In Gal Civ 2 cresterea rapida a populatiei ( mai ales daca iti alegi un bonus pe ea ) si ceva comert din care sa faci niste bani mai ales daca reusiesti sa construiesti bazarul galactic, pot evita falimentul ( sa ajungi la sub - 500 BC ) . Astea din seria Civ si Gal Civ au in plus diplomatia si o componenta economica mult mai dezvoltata, Heroes 3 mi se pare mai bun pe partea de tactica a luptelor .

11. Back To Top | #151
    Registered User
    Dune 1/2
    UFO EU/X-Com TftD
    Lords of The Realm 1/2
    Battlezone
    Great Battles A/H/C/CE
    Cossacks seria
    1942 PAW
    Myth TFL/S
    Ground Control 1/2
    Emperror Battle for Dune
    Commandos 1/2
    Close Combat seria
    Combat Mission seria
    Silent Storm 1/2
    Men of War seria
    HoMM Seria
    Total War seria
    HomeWorld 1/2
    Warcraft 1/2/3
    Company of Heroes seria
    Starcraft 1/2
    Europa Universalis seria
    Crusader Kings 1/2
    Stellaris
    Last edited by tiamat; 17-05-2016 at 01:41.

12. Back To Top | #152
    ce inseamna jocuri strategie rts si tbs?

13. Back To Top | #153

14. Back To Top | #154
    Quote Originally Posted by xmanro View Post
    ce inseamna jocuri strategie rts si tbs?
    un simplu google iti satisfacea curiozitatea.nu vad scopul postarii.
    ontopic-pentru mine ramane HoMM 3 .am prea multe amintiri placute cu acel joc
    TIMESPLITTER

15. Back To Top | #155
    Nick anterior: OutOfMyMind Out Of My Mind's Avatar
    Dar d-alea neplacute nu zici nimic? Nu era doar lapte si miere la HOMM 3

16. Back To Top | #156
    Quote Originally Posted by Out Of My Mind View Post
    Dar d-alea neplacute nu zici nimic? Nu era doar lapte si miere la HOMM 3
    nu prea am avut probleme cu jocul.imi aduc aminte cu placere cum jucam in lan cu prietenii.eu necropolis si imi faceam cateva mii de scheleti.sau harti custom precum unleashing the bloodthirsty.gold times
    TIMESPLITTER

1.  
Page 8 of 8 FirstFirst ... 5678

Bookmarks

Bookmarks