Page 5 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 81 to 100 of 101

Thread: Indiana Line seria "Nota". Cum suna ?

1. Back To Top | #81
    Indiana Line nu sunt asa necunoscute pe cat credeai/crezi tu. Adica sunt necunoscute care nu au tangente cu hifi-ul, cei care cred ca Sony si Panasonic sunt cei mai tari de pe planeta in audio...

Dupa cum vezi aici, le-au mai descoperit si altii inaintea ta. Dar stai linistit ca intotdeauna gusturile si urechea proprie fac diferenta, asa cum tu ai ajuns la concluzia ca Indiana Line sunt cele mai bune asa si altii or sa ajunga la concluzia ca Wharfedale, Monitor Audio, etc, sunt cele mai bune. Pe banii tai, intotdeauna opinia ta e cea mai importanta. Din cauza asta ai vazut atatea recomandari de a merge la auditie...
    Last edited by Cosmin_C; 16-03-2018 at 14:04. Reason: completare
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

2. Back To Top | #82
    Registered User bogdanozaurus's Avatar
    Ai facut o alegere foarte buna, sa le stapinesti sanatos
    Hala Los Blancos El Mejor Equipo Del Mundo!
    Real Madrid Y Nada Más!

3. Back To Top | #83
    Am ascultat boxele Indiana Line in doua showroomuri distincte, la Jack si mai nou la avmall. Chiar sunt boxe bune. La avmall am ascultat DIVA 660 intr-un sistem destul de scump, dac Auralic Vega, amplificator Electrocompaniet (pentru el eram in vizita). Bun sunet in conditiile in care camera lor este un cub aproape perfect.
    What's that? I may be paranoid, but no ...

4. Back To Top | #84
    Poate si mai important este ca sunt si foarte receptivi cand apare o problema. Am prieten care a cumparat o pereche de Indiana Line cu un tweeter stricat. Le-a scris oamenilor ca ar dori sa cumpere un difuzor nou si ce sa vezi, s-a trezit acasa cu unul cadou de la fabrica. Daca se vor tine la fel de treaba si in continuare, firma asta isi va face un renume foarte bun. Probabil ca si cu dealerii au o relatie de parteneriat onesta, toti care i-au avut nu s-au sfiit sa-i vorbeasca de bine mai ales in discutiile particulare. Este adevarat ca nu vorbim despre niste boxe de talia B&W, Martin Logan, Dynaudio, Ascendo, Tannoy, Elac sau Kudos dar pentru banii ceruti ofera sunet foarte bun.

5. Back To Top | #85
    Banned

Thumbs up

au schimbat toata seria. La nota, sunt notax, cu alt difuzor/magnet. Tesi, au suferit schimbari drastice, de aspect si difuzoare ("celuloza/hartie") sunt total diferite, mult mai bune ca seria veche, iar diva la fel, sunt schimbate total, de la atentia la finisare pana la difuzoare. Per total, sunt un pas mare inainte, pe drumul cel bun. Chiar suna spectaculos pentru banii ceruti!

Old Tesi: https://audio.com.pl/images/0/0/6/41...si560_fot1.jpg
    New tesi: https://www.dansal.it/1205/coppia-di...-pavimento.jpg

Old diva: http://www.videosell.it/domoworks/29...e-diva-655.jpg
    new diva: http://www.avmall.ro/images/products...-1200-1800.jpg

PS: Socul maxim pe care l-am avut a fost cand am audiat : Boxe Indiana Line Diva 262 Suna ireal de bine, o boxa MARE, 20,25mp2 fara probleme. Printre putinele boxe de raft cu un bas IMPRESIONANT! Daca aveti putin timp liber, mergeti la o auditie. O sa plecati pe 3 carari

Spor la auditii!

6. Back To Top | #86
    Registered User akos's Avatar
    Observ in ultima vreme o campanie foarte agresiva de marketing pentru acest brand si nu prea inteleg ce se intampla.
    Nu zic neaparat ca nu ar fi boxe bune. Eu am fost placut impresionat de acest brand cand am fost la o auditie la Jack si aveam asteptari mici avand in vedere pretul.
    Parca Nota 550 am ascultat atunci si la momentul respectiv, desi mi-au placut, am decis ca sunt inferioare boxelor pe care le aveam atunci - Dali Zensor 5.

Oricum sa revenim la aceasta "relansare". Am tot cautat pe forumurile de afara si nu prea vad multe informatii despre acest brand. Defapt pana sa aud de la Jack de ele, eu chiar nu stiam acest brand desi inteleg ca este de prin anii 70. Parca nu se leaga ceva.
    Asta ma face sa ma intreb cum de acest brand este acum atat de laudat. Oare sa fi descoperit noi aici in Romania nirvana sunetului in segmentul buget redus sau sa fie doar o campanie buna de marketing si cateva review-uri platite?

A desfacut cineva o pereche? Ce difuzoare folosesc? Sunt proprietare sau le cumpara de la cineva cu traditie?
    Cateva poze cu filtre am vazut pe net si par facute cu cele mai ieftine componente. Lucru de altfel evident in acest buget DACA compenseaza prin difuzoare de calitate.
    Sau cea mai mare parte a bugetului se duc in cutiile frumoase?
    Ma gandesc cu groaza la anii 2000 si la toate chinezariile de supermarket gen AKAI si sper sa nu se repete istoria.

7. Back To Top | #87
    Banned
    Quote Originally Posted by akos View Post
    Observ in ultima vreme o campanie foarte agresiva de marketing pentru acest brand si nu prea inteleg ce se intampla.
    Nu zic neaparat ca nu ar fi boxe bune. Eu am fost placut impresionat de acest brand cand am fost la o auditie la Jack si aveam asteptari mici avand in vedere pretul.
    Parca Nota 550 am ascultat atunci si la momentul respectiv, desi mi-au placut, am decis ca sunt inferioare boxelor pe care le aveam atunci - Dali Zensor 5.

Oricum sa revenim la aceasta "relansare". Am tot cautat pe forumurile de afara si nu prea vad multe informatii despre acest brand. Defapt pana sa aud de la Jack de ele, eu chiar nu stiam acest brand desi inteleg ca este de prin anii 70. Parca nu se leaga ceva.
    Asta ma face sa ma intreb cum de acest brand este acum atat de laudat. Oare sa fi descoperit noi aici in Romania nirvana sunetului in segmentul buget redus sau sa fie doar o campanie buna de marketing si cateva review-uri platite?

A desfacut cineva o pereche? Ce difuzoare folosesc? Sunt proprietare sau le cumpara de la cineva cu traditie?
    Cateva poze cu filtre am vazut pe net si par facute cu cele mai ieftine componente. Lucru de altfel evident in acest buget DACA compenseaza prin difuzoare de calitate.
    Sau cea mai mare parte a bugetului se duc in cutiile frumoase?
    Ma gandesc cu groaza la anii 2000 si la toate chinezariile de supermarket gen AKAI si sper sa nu se repete istoria.

pai iti este greu sa te duci la auditie? de ce sa astepti parerea altora cand ai la dispozitie showroom, unde le poti audia fara probleme.

Nu este descoperit acum in romania, nu trebuie sa dezasamblezi o boxa sa iti dai seama daca suna bine.. este atat de simplu. Te pui in scaun si asculti. Ungurii si polonezii vand cu sutele de paleti pe an. Nu din marketing, nu din vanatoare de vrajitoare,vodoo etc. Pur si simplus suna bine la banii lor.

cat despre review-uri platite. eu nu inteleg. te intrebi oare de ce nu gasesti nimic despre ele, nici macar un review. si la final te intrebi daca sunt review-uri platite ) genial

cat despre chinezarii... monitor audio sunt niste chinezarii... si totusi lumea cumpara cu sutele si mai sunt alte jdemii de brand-uri care sunt chinezarii. dar vand, ca sunt brand. Oare atat de greu este sa te asezi in scaun sa asculti o boxa/muzica si sa iti dai cu parerea dupa? trebuie neaparat sute de review-uri ca sa iti confere tie increderea in ce auzi?!

PS: Indiana Line Diva 262 - Test si daca incepi sa aprofundezi, vei gasi destul de multe review-uri. Insa mai rarut in engleza

DICONO DI NOI – Coral Indiana line
    Last edited by gopo2004; 04-04-2018 at 12:55.

8. Back To Top | #88
    @gopo2004
    Tu ori nu ai citit ce am scris ori nu ai inteles.
    Din cate stiam parca ai plecat de la Audioconcept, deci presupun ca tu ai avut acces la toate modelele si sigur te pricepi mai bine.

Eu nu am zis nimic de sunet, fiecare are o alta definitie a sunetului bun deci nu prea intam in detalii.
    Eu ma intrebam de unde aceasta campanie agresiva de marketing si ca daca sunt chiar asa de calitative cum le promoveaza producatorul de ce sunt atat de putin cunoscute?
    Vorbim totusi de o companie cu o istorie de peste 40 de ani dar care este aproape inexistenta pe piata.
    Citat din descrierea facuta de dealer" Plecati la drum cu o idee foarte clara in minte, aceea de a propune lumii iubitoare de sunet o serie de produse impecabile la raportul pret / calitate, fara a face rabat de la calitatea constructiei si a design-ului. "

Uite sa luam expemlul tau, Monitor Audio. Cum iti explici ca ei vand mult mai multe unitati decat Indiana Line? Nu poti sa spui ca IL este o companie noua ca din 77 pana acum ar fi avut suficient timp sa devina un "brand", mai ales ca vorbim de o companie care se lauda cu produse "impecabile la raportul pret/calitate"

Intreabarea mea este daca este un simplu noroc faptul ca multi se declara multumiti de sunetul lor sau aceste boxe chiar au componente de calitate. Difuzoare de calitate sau poate ceva tehnologii revolutionare? Filtele, cum spuneam si mai sus, le-am vazut si e clar ca acolo s-a dus o foarte mica parte din buget.

PS: nu vreau sa vad review-uri cu modele recente. Din 77 pana in 2007 nu au produs nimic?
    Sigur nu e un nume cumparat de niste baieti destepti doar pentru ca da bine?

9. Back To Top | #89
    Banned
    Am avut acces la ele sa le ascult si atat. Iti dai seama ca prea putin ma intereseaza (cel putin pe mine) ce au inauntru , daca suna asa cum suna la banii aia. Acum crezi ca daca ma duc sa cumpar un volvo, si imi place cum merge, ma apuc sa dezmembrez acea masina sa vad eu de ce merge cum merge? Nope... ma bucur pur si simplu de ce imi ofera. In domeniul asta, sunt incredibil de multe brand-uri, cu zeci de ani buni in spate, de care nu a auzit nimeni si suna... dumnezeieste. Chiar sunt impecabile, si la constructie si sunet. In aceeasi directie pot merge ca si comparatie cu Davis acoustics vs focal. Unii baga bani in marketing altii vand sute de mii de perechi pe an, fara sa investeasca un leu , in marketing/revieste de "specialitate". Din ce am observat la IndianaLIne , schimba odata la 2,3 ani seria. Ei prefera probabil sa ramana in zona asta de 900/6500 lei. Ceilaiti investesc in ce zici tu acolo, pentru ca au gama high eng, de zeci de mii de euro, de unde crede-ma fac cel mai mare profit.

PS: Mai exista o categorie de useri, cei care asculta si le place (nu vb de indiana line), insa daca nu gasesc review-uri despre acel produs, prefera sa cumpere fara auditie, un brand, ca apare in nu stiu ce revista, cu 5 stele.

Cat despre noroc... nu cred ca suntem la loteria romana. Este simplu. Se duc, asculta cam tot ce se poate in gama asta de pret si decid, pur si simplu, cu urechea. Unii mai sunt si influentati si de "brandita", asa cum sufera romanul. In final, cumperi ce ti-a trezit acea emotie, de a da next si next si next la melodii.

Ca sa nu ma mai lungesc, nu cred ca exista in zona asta de pret ( 900-4500 lei) , cel putin in Romania la momentul actual, un brand care sa ofere un raport calitate/pret/performanta sonica, la nivelul Indiana Line. Strict parerea mea.

O zi faina!

10. Back To Top | #90
    Hai ca am mai sapat putin si am gasit o companie Alcor SpA - Italy : Indiana Line Arbour 5.30 and 5.40 loudspeakers [English]
    Davis Acoustics a fost "fenomenul" anului 2017, acum pe toate site-urile e plin de reclame la Indiana Line.

Eu oricum sunt depasit si nu mai inteleg unde mai este sentimentul de "pride of ownership" cand cumperi un produs de duzina facut in China. Nu zic ca cei din China nu pot face lucruri bune, dar cand scopul final e sa scoti un produs cat mai ieftin nu prea cred ca vor folosi componente/materiale de calitate.
    Da, eu as fi dispus sa platesc mai mult pentru un produs de calitate, chiar daca suna la fel ca un produs mai ieftin si de calitate indoielnica.
    Din pacate in multe domenii nu mai avem de ales ca totul se produce la ei. In audio inca suntem norocosi ca avem si alternative europene, desi scad de la an la an.

Apropo de invitatia la auditii, eu nu caut sa cumpar boxe ca am deja 4 perechi.
    Am scris aici doar pentru ca am vazut aceasta campanie agresiva si nu inteleg exact ce si cum.

11. Back To Top | #91
    Registered User Mandea's Avatar
    sunt firme si firme care fac ceva in china. si apple face in china. conteaza multe, nu se pune eticheta doar ca e facut in china. exista componenta mana de lucru si exista componenta calitatea materialului. daca tii la calitatea materialului si vrei sa ai mana de lucru mai ieftina, normal ca le faci in china. a zice ca nu folosesc componente de calitate doar ca sunt facute in china e un mod cam incomplet de a privi lucrurile.

eu nu as fi dispus sa platesc in plus pe ceva doar ca arata mai bine, cand scopul sau principal nu e cel estetic. si ca mine gandesc marea majoritate in ziua de azi. daca "in plus" ar inseamna un 5-10% da, ar fi ok, dar in functie de cat de bine arata, poti sa si dublezi pretul. si repet, scopul principal nu e esteticul.

12. Back To Top | #92
    Banned
    Brand-uri europene zici? Acele produse de duzina, made in china se regasesc, cam la toate brand-urile de top, care le cumparam orbeste, crezand ca sunt nirvana audiofiliei. iti enumar 4,5 brand-uri de top, care ghici ce, sunt facute in .... CHINAAA

Monitor Audio, Bw, Warfdale, Qacoustics, Usher, Dynavoice, Heco, Martin logan /seria motion etc(ma opresc aici, nu vreau sa continui) fix made in china. pride of ownership spui?! hmmm...

PS: last post offtopic. Vine nenea savu si sterge iar jumatate de forum si imi da ban juma` de luna

13. Back To Top | #93
    Explicatia este foarte simpla: treaba seamana cu Dacia noastra. Fac masini de 50-60 de ani dar abia acum pot cu adevarat sa fie competitivi prin raportul calitate/pret. Prin urmare si Dacia daca este privita din afara de catre concurecta pare foarte agresiva. In realitate nu-i nimic chiar atat de spectaculos, exact ca in poveste calul a mancat jaratic si din martzoaga dupa ce s-a scuturat a devenit armasar

Lasand gluma la o parte, daca in IndianaLine s-au investit bani, este normal ca sa apara produse noi mai bune. Cat despre campania denumita "agresiva"....sa fim seriosi, poate termenul de "insistenta" ar fi mai rezonabil.
    Phone : 004-0726771417

14. Back To Top | #94
    Quote Originally Posted by akos View Post
    Hai ca am mai sapat putin si am gasit o companie Alcor SpA - Italy : Indiana Line Arbour 5.30 and 5.40 loudspeakers [English]
    Davis Acoustics a fost "fenomenul" anului 2017, acum pe toate site-urile e plin de reclame la Indiana Line.

Eu oricum sunt depasit si nu mai inteleg unde mai este sentimentul de "pride of ownership" cand cumperi un produs de duzina facut in China. Nu zic ca cei din China nu pot face lucruri bune, dar cand scopul final e sa scoti un produs cat mai ieftin nu prea cred ca vor folosi componente/materiale de calitate.
    Da, eu as fi dispus sa platesc mai mult pentru un produs de calitate, chiar daca suna la fel ca un produs mai ieftin si de calitate indoielnica.
    Din pacate in multe domenii nu mai avem de ales ca totul se produce la ei. In audio inca suntem norocosi ca avem si alternative europene, desi scad de la an la an.

Apropo de invitatia la auditii, eu nu caut sa cumpar boxe ca am deja 4 perechi.
    Am scris aici doar pentru ca am vazut aceasta campanie agresiva si nu inteleg exact ce si cum.
    Davis Acoustics au coloratie de cutie de sunt curios daca au folosit litiere de la petshop prin interior. Destul de amuzant, tinand cont ca cel putin un distribuitor are niste boxe cu pedigree cat-de-cat care suna net superior la diferenta mica de pret. O sa recunosc ca si eu am observat ceva similitudini de marketing, lauda fara full disclosure(de unde stie un vizitator random ca gopo a fost angajat la un dealer?), pana la punctul spam-ului(mai tine minte cineva cate reply-uri au fost sterse pe threadul asta?), mereu "suna ca unele de x euro" de parca ar fi o tabela undeva, pana la aparut efectiv din neant cu supposedly traditie lunga(tehnica clasica, cumperi un nume de mult defunct si gata, making rocketships since 1595)

Dar trebuie sa ascult Indiana Line, poate sunt coincidente(fara sarcasm).

Nu e neaparat propaganda comerciala, in ciuda aparentelor, tin minte ca erau FOTM-uri relativ spontane pe head-fi la inceputul anilor 2000 unde intelegeai cat de cat fascinatia cu cate o trasatura, punctual.

15. Back To Top | #95
    @traforaj, care din modele Davis au coloratie de cutie? Nu de alta , dar detin asa ceva si care boxe suna net superior in aceeasi bani, sau pe aproape?? In tara de origine stiu ca se vand la jumatate de pret gama entry,fata de ce e la noi..

16. Back To Top | #96
    Registered User Luc1aNo's Avatar
    Am avut 2 discutii cu 2 dealeri iar ambii sustineau cam acelasi lucru, 95% dintre branduri nici macar nu-si produc singuri difuzoarele, filtrele sau chiar incintele si cam 90% sunt facute in China, asa ca eu sunt resemnal la capitolul asta, daca vreau boxe, sigur vor fi facute in China. Sunt doar cateva branduri care produc difuzoare proprii, gen Fostex si inca vreo 3 de care n-am auzit niciodata si probabil nu le voi incerca vreodata. Asta e consumerismul si nu prea avem ce face, poate doar sa ne facem singuri boxele. Prioritatea lor este maximizarea profitului, va dati seama ca o boxa de 1000 lei va costa 50 lei de fabricat, ca un exemplu am vazut subwoofer activ de 60 dolari care se vinde cu $700 ca painea calda iar $60 era pretul cu care iesea din fabrica deci probabil includea si profitul fabricii.
    Asta cu boxele cred ca e la fel ca la televizoare, 99% dintre brandurile de televizoare se fabrica in China, in Shenzhen, in aceeasi fabrica, cu aceiasi muncitori, doar ca scrie altceva pe cutie.

17. Back To Top | #97
    Adu boxele de 60$ in Romania si vezi cat costa doar transportul si taxele vamale. Dintr-o data vei observa ca pretul de fabrica s-a dublat, poate chiar s-a triplat.

Am vrut sa trimit in Canada un amplificator de-al meu care are 17kg. Transportul varia intre 150 de euro cel mai ieftin pana la 500 de euro. Taxele pe care le-ar fi platit clientul habar nu am cat or mai fi fost si alea.

Nu va luati dupa cat costa un kg de minereu ca nu asa veti afla pretul unui produs finit. :-)

18. Back To Top | #98
    Quote Originally Posted by Luc1aNo View Post
    Asta cu boxele cred ca e la fel ca la televizoare, 99% dintre brandurile de televizoare se fabrica in China, in Shenzhen, in aceeasi fabrica, cu aceiasi muncitori, doar ca scrie altceva pe cutie.
    Fun fact, cred ca jumatate din televizoarele vandute in Romania sunt fabricate de Vestel, o firma din Turcia, cu fabrica la ei acasa. Foarte multi producatori consacrati isi fac modelele entry si mid-range destinate pietei europene acolo, Philips, Panasonic, etc, asta in afara brandurilor mici/locale (Horizon, Diamant, etc) care au aproape toate modelele de la Vestel.

Treaba asta ajuta mult cu taxele si transportul, apropo de ce zicea antevorbitorul meu...
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

19. Back To Top | #99
    Godlike Savu's Avatar
    Eu propun sa revenim la subiectul CUM SUNA boxele acestea...

20. Back To Top | #100
    Sa ma scuzi Savu, dar nu poti lasa o informatie falsa ca cea lansata de Luciano sa ramana prezentata ca un adevar. Sunt o multime de producatori care isi fac singuri difuzoarele sau folosesc difuzoare de calitate produse in Europa. Ex: Dynaudio, Focal, Dali, Sonus Faber, Pro AC, Davis Acoustics, Martens,Piega, etc.
    Postez si la subiect.
    In loc sa judecati boxele Indiana Line din fotografii, nu mai bine mergeti la AVMall si le ascultati. Eu am ascultat mai multe modele, la Jack si la Razvan, chiar suna bine pentru banii ceruti. Comentul cu sunet de cutie mie imi suna a rautate gratuita. Nici seriile alea ieftine nu suna asa cum se insinuiaza. Pe de alta parte trebuie pastrate proportiile, doar nu crede cineva ca o boxa de 1000 lei suna la fel de bine ca una de 1000 euro. :P

1.  
Page 5 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Bookmarks

Bookmarks