Page 1 of 644 12341151101501 ... LastLast
Results 1 to 20 of 12877

Thread: Cu si despre CASTI audio din/in Romania

1. Back To Top | #1

Cu si despre CASTI audio din/in Romania

A trecut ceva timp de cand s-a mai discutat in domeniul castilor asa ca m-am hotarat sa deschid un nou thread pe aceasta tema.

M-ar interesa de unde se pot cumpara casti de calitate in Romania , sau eventual daca poate aduce cineva de afara ma refer la clasele value / mid-level ale firmelor de renume din afara Akg / AudioTehnica / Beyer Dynamic / Sennheiser / Grado ..

Castile mi se par o investitie buna si necesara , la fel ca orice componenta din gama perifericelor ( pana la urma sunt ochii / urechile / degetele noastre care sufera ).

Din review-urile de afara imi surad sennheiserele 280 pro , lumea pare sa spuna lucruri bune despre ele dar tinand cont ca suntem in Romania si oferta e cel putin limitata m-as multumi si cu alte modele din aceasi categorie.

Momentan am o pereche de Philipsuri Hp 190 de 6 ani , mie personal mi se par super casti daca n-ar fi deficitare la capitolul bass . In rest mediile si inaltele se aud super ok , numai la o pereche de sennheisere 497 mi s-au parut ca s-ar auzi mai bine.

De ascultat am ascultat cam tot ce are lumea din capitolul castilor pana in 2-3 mil ce se gasesc in Romania...

Technics-urile RF -urile sunt relativ ok , dar bass umflat care acopera restul gamei sonore , si cam deficitare in domeniul inaltelor.
    Sony-urile MDR-urile 280-580 mi s-au parut slabe, mai slabe ca technicsurile , sunet fad , necolorat , basi slabi m-au dezamagit.
    Akg-urile k44-k66 ok in clasa value , cel putin mult mai ok decat sony-rile dar nu sunt niste casti la care in momentul in care ti le pui pe urechi sa zici wow. Oricum sunt curios cum se aud modelele superioare.
    Senheisere am incercat 212 pro si 497 . 212 pro-ul mi s-a parut relativ slab , bun eventual pentru houseri bassul fiind intradevar ok , dar inaltele pur si simplu zgaraiau timpanul iar gama de mijloc era cam uitata . A fost necesar sa umblu la greu la eq pentru a le face sa se auda cum trebuie. In schimb mi s-au parut ok 497 sunet destul de balansat , basi draguti , casti ok.

Sunt curios ce casti aveti , atzi vrea sau casti care v-au impresionat la auditie , precum si magazine de specialitate din Romania care se ocupa cu asa ceva sau persoane care pot aduce asa ceva din afara
    "The best climber in the world is the one having the most fun" - Jeff Lowe, iar citatul cred ca se poate extrapola la orice hobby/activitate.

2. Back To Top | #2
    Evanescent BlkHrt's Avatar
    Momentan am o pereche de Philipsuri Hp 190 de 6 ani , mie personal mi se par super casti daca n-ar fi deficitare la capitolul bass .
    Hmm... eu am HP200 si mi se pare prea puternic bass-ul lol. Nu ca mediile si inaltele nu ar fi super ok, dar la ce ascult eu in general (nu-metal mostly - Ev, Disturbed, Adema etc.) nu ma omor dupa cum suna muzica. Manelele in schimb se aud super, tre sa recunosc (am testat la un coleg manelist), pacat ca urasc genul respectiv de muzica. In jocuri in schimb sunt excelente, iar eu in principal pt asta le-am luat (lanparties & stuff). Ah... si parca se cam simte lipsa unui control de volum, dar oricum, la 500k eu zic ca merita. Si arata f misto.

3. Back To Top | #3
    am hp190 , modelul este diferit si se aude mult diferit de philipsurile mai noi , castile le am de 6 ani dar cel dinainte le avuse cu 3 ani inainte deci sunt cu totul altceva , am incercat intradevar si hp200+ si mi s-a parut si mi ca aveau basii umflati si gama de mijloc slaba , or fi facute altundeva (china probably) sau o fi o chestie de burn-in ... who knows
    "The best climber in the world is the one having the most fun" - Jeff Lowe, iar citatul cred ca se poate extrapola la orice hobby/activitate.

4. Back To Top | #4
    invisible ninja killer Invisible Ninja-Killer's Avatar
    Eu am niste Technics RP F400 si sint f. multumit de ele. Inainte aveam niste Panasonic nu mai stiu ce model (foarte bune si ele pt clasa lor, pina cind au cedat fizic de la prea mult plimbat cu ele prin tzara).
    Incredible Ninja Squirrel
    o.O

5. Back To Top | #5
    Registered User eugenius's Avatar
    Eu am sony mdr-p180, casti cinstite, dar cu bas prea puternic .. oricum se regleaza din egalizator.
    (1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.

6. Back To Top | #6
    rf400 mi s-au parut si mie ok , sony-urile in schimb

7. Back To Top | #7
    astept in contiunare pareri despre diferite modele de casti...

8. Back To Top | #8
    Registered User Mandea's Avatar
    Eu am sony mdr-380 cu neodymium. Sunt super multumit de ele, si avand in vedere ca ascult la ele o data pe luna cred, chiar am investit prea mult in ele. Sunt vreo 2 mil din cate stiu. Basul suna bine (bine nu le compar cu subwooferul de 100W ca e clar ca nu are sens), inalte si medii la fel. Daca mai imi iau vreodata casti, insa, fac pe dracul in patru si imi iau grado. Nimic altceva. GRADO.

9. Back To Top | #9
    Eu tocmai am primit o pereche de Grado SR125 si nu am auzit in viata mea un sunet mai clar .Le recomand cu caldura.
    Children in the front seat cause accidents, accidents in the backseat cause children.

10. Back To Top | #10
    dragalash s.i.m.p.l.u.'s Avatar
    Sansui sunt bune de ceva? Am niste casti Sansui pe aici si nu le folosesc deloc, sunt model ss - 2 made in Japan si m-ar interesa cam cit ar face daca ma hotarasc sa le vind...
    Man wake up as good-looking as they went to bed. Women somehow deteriorate during the night...

11. Back To Top | #11
    Lol , gicutza, ori faci o gluma ori chiar ai o avere in mana si nu iti dai seama Ia cauta tu pe net
    Children in the front seat cause accidents, accidents in the backseat cause children.

12. Back To Top | #12
    Registered User Mandea's Avatar
    Beta tester nu le vinzi? . Cred ca chiar la alea ma uitam cu jind.
    Asta cu sunetul clar depinde si unde la infigi. Ca daca ai o placa de sunet cu zgomot de fond auzi cu o claritate inebunitoare zgomotul ala.

13. Back To Top | #13
    ok , am incercat azi o pereche de beyer dynamic DT 48 , model vechi facut prin anii 60-70 , integral din metal (mai putin padurile de la urechi) si nu pot sa spun decat respect pentru firma respectiva....

castile se auzeau ok , izolau bine , gama de mijloc si inaltele foarte bine conturate , deficitar la basi , oricum sunt casti pentru monitoring deci teoretic raspunsul in frecventa e bine sa fie cat mai flat...

oricum pentru casti de acum 30 de ani , respect

14. Back To Top | #14
    Registered User eugenius's Avatar
    Daca apar grado sr80 pe la noi .. vreau si eu
    (1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.

15. Back To Top | #15
    Sunt infipte intr-un Audigy 2 ZS. Dar sincer, cred ca se aud bine in orice.

16. Back To Top | #16
    Administrator AIWA's Avatar
    Imi delectez auzul acasa cu K500 sau DT511 dupa cum imi vine la mana in momentul ala Sint destul de vechi de cand le am ,au cred 9-10 ani de cand stau pe la mine.
    La munca am mai multe modele atit de AKG cat si de Sennheiser K55 si 66 / K400 (cadou NeaNELU) HD450 / HD480 / HD497 (cadou BDL )
    Am mai folosit Sony V500(cam dezamagit de prtestatia lor) si Behringer2000-3000(cam slabutze dar si ieftine) cat si Pioneer (bune dar cam scumpe si orientate doar pt o anumita categorie de ascultatori)
    ***A ridica piatra este cel mai usor gest posibil...restul e calvar! ***

ATENTIE! - regulile ariei publicitate au fost actualizate - APASA AICI

17. Back To Top | #17
    multe cadouri aiwa , chiar mi-ar place sa primesc si eu asa cadouri

Ai idee pe unde se pot gasi modele ceva mai serioase in Romania ? incepand din categoria value a firmelor serioase?

18. Back To Top | #18
    Registered User
    AIWA, daca tot te-ai delectat cu atatea, poate te lasa inima sa-mi oferi si mie un sfat pentru casti... Nu de alta dar am posibilitatea sa-mi fie aduse din State, insa nu stiu ce sa aleg undeva pe la 150-200euro (echiv. in $)!?!?
    Nu ma intereseaza de studio, sunt pentru home. Din pacate, ma mut la bloc o perioada mai lunga si trebuie sa renunt la boxe, insa nu vreau sa renunt si la muzica...
    Probabil ca o sa intrebi, asa ca iti spun eu: jazz, Zappa, Crimson, instrumental s.a.m.d... Nu o sa se auda ca in boxe, dar totusi, poate ai ceva sugestii!

19. Back To Top | #19
    Administrator AIWA's Avatar
    Quote Originally Posted by grizzzly
    multe cadouri aiwa , chiar mi-ar place sa primesc si eu asa cadouri

Ai idee pe unde se pot gasi modele ceva mai serioase in Romania ? incepand din categoria value a firmelor serioase?

te inteleg
    K400 sint cele mai vechi din posesie si cel care m-a fericit cu ele este as putea spune ca un al doilea tata pt mine! De la el am furat meseria cum se spune.
    Despre BDL ce sa spun... daca mai trebuie sa spun ceva..un adevarat OM cu mult ...poate prea mult bun simt...ce a stiut pasiunea mea pt "ureche" si asta a fost tot un gest facut ca intre buni prieteni!

On topic--> http://www.sennheiser.com/sennheiser...artner_romania
    Suna si vorbeste daca ei au departam,ent de vanzare si unde e situat!
    ***A ridica piatra este cel mai usor gest posibil...restul e calvar! ***

ATENTIE! - regulile ariei publicitate au fost actualizate - APASA AICI

20. Back To Top | #20
    AIWA, dintre AKG K55/66 si Seinh HD 497 care ti se par mai bune ?

1.  
Page 1 of 644 12341151101501 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks