Page 520 of 622 FirstFirst ... 20420470510517518519520521522523530570620 ... LastLast
Results 10,381 to 10,400 of 12431

Thread: Cu si despre CASTI audio din/in Romania

1. Back To Top | #10381
    Quote Originally Posted by Alexandrus View Post
    PS. A innebunit lumea cu Q701 la 800-850 RON, cand le gasesti noi la pretul asta, nu mai spun ca exista K7XX la 200 USD si sunt mai bune ca sunet si mai comfortabile.
    Asta vroiam sa scriu si eu, n-am ascultat Q701 dar aproape peste tot K7XX sint considerate peste., in special la bas. K7XX fiind neutre dupa parerea mea, mai putin bas mi se pare ca ar suna prost pe majoritatea genurilor de muzica.

In alta ordine de idei, ma gindesc sa-mi fac un moft si sa incerc niste LCD2 sau HE500. Grea boala.
    "So, l learned, while collecting $, that audiophiles are all insecure little worms, who probably never have sex with their wives."

2. Back To Top | #10382
    Quote Originally Posted by Savu View Post
    Pai sunt cam cel mai cunoscut brand European de casti. AKG nu au gama atat de completa, Beyerdynamic sunt destul de putin promovati, Audio Technica sunt de prea putin timp veniti in Europa, Beats se incapataneaza sa fac pocntori la bani multi etc.

Probabil cand se vor debloca Beyerdynamic si Grado, vor auzi din ce in ce mai multe despre modelele lor, sunt marci foarte competente de casti.(Ultrasone la fel).
    Au marketing foarte bun, probabil, ca inteleg sa fii incantat de anumite modele, dar parca prea sunt toate Sennheiser ridicate in slavi.

Quote Originally Posted by calind79 View Post
    Asta vroiam sa scriu si eu, n-am ascultat Q701 dar aproape peste tot K7XX sint considerate peste., in special la bas. K7XX fiind neutre dupa parerea mea, mai putin bas mi se pare ca ar suna prost pe majoritatea genurilor de muzica.

In alta ordine de idei, ma gindesc sa-mi fac un moft si sa incerc niste LCD2 sau HE500. Grea boala.
    Problema cu Q701 e alta, te omoara fizic tumorile alea de pe headband iar earpads sunt mai dure, la confort castiga de departe K7XX. Cu sunetul e de gustibus, teoretic sunt same shit ca drivere, dar mi se par mai neutre K7XX si prea bright Q701. As lua K7XX fara sa clipesc intre cele doua.

3. Back To Top | #10383
    Godlike Savu's Avatar
    Au marketing foarte bun, probabil, ca inteleg sa fii incantat de anumite modele, dar parca prea sunt toate Sennheiser ridicate in slavi.

Problema cu Q701 e alta, te omoara fizic tumorile alea de pe headband iar earpads sunt mai dure, la confort castiga de departe K7XX. Cu sunetul e de gustibus, teoretic sunt same shit ca drivere, dar mi se par mai neutre K7XX si prea bright Q701. As lua K7XX fara sa clipesc intre cele doua.
    Lumea ridica in slavi castile bune pe care le poate asculta la magazine, la prieteni, etc. Cam complicat de ridicat in slavi niste casti pe care nu le-ai ascultat niciodata. De exeplu tu ai vre-o parere pertinente despre Ultrasone Edition, HiFiMan, Beyerdynamic T5 etc? Cel mai probabil nu pentru ca nu le-ai ascultat niciodata si sunt destul de inaccesibile din acest punct de vedere. Asta inseamna ca sunt marci/modele slabe? NU, dimpotriva, sunt extrem de bune.

4. Back To Top | #10384
    Registered User Mandea's Avatar
    da, calitatea cand e dublata de popularitate si accesibilitate (atat la cumparare cat si la testare) duce la un astfel de fenomen. e ceva firesc.

5. Back To Top | #10385
    Corect, dar mai citesti pe ici pe colo, ca nu peste tot stau lucrurile ca la noi, adica de exemplu majoritatea HiFiMan sunt destul de laudate pe internet.
    Problema nu e doar disponibilitatea, dar si pretul, ca de exemplu T5p sunt 1000 Euro MSRP, nu sunt multi care sa plateasca atit pe o pereche de casti

6. Back To Top | #10386
    Registered User cap-shoot's Avatar
    Gata, dau comanda de K612 pro. Sper sa imi placa. La sfarsitul lunii vine si DAC-ul.

jesus... am sunat la soundcreation si mi s-a recomandat HD-6 MIX ).

O sa imi iau liber si ma duc la avstore ca nu ajung nicaieri ).
    Last edited by cap-shoot; 15-03-2016 at 14:42.

Ryzen 1700 + Gigabyte AB350M + 2x16gb HyperX Beast 2666 + R9 290. Storage: 2x850EVO 250gb +3TB Toshiba. La ce belesc ochiu: DELL UltraSharp U3415W. *mx brown* + Logitech G502 Proteus Spectrum + G240

​Daca te-a ajutat / amuzat / enervat postul meu, foloseste CU3TN9SG pentru orice comanda PCGarage. Sa mancam amandoi o paine ''cistita'' (primesti 1%).

7. Back To Top | #10387
    Nu gasesti AKG K612 la AVStore, sau nu aveau cand am incercat eu, acum ... multa vreme.
    Oricum, HD6 sunt de 2 ori mai scumpe si, fiind inchise, nu cred ca au soundstage comparabil.

8. Back To Top | #10388
    Registered User cap-shoot's Avatar
    Pai K612 sunt 590 si HD6 MIX sunt 800lei.

Eu vreau pentru orice gen (queen, scorpions, snoop doog, cedry2k, k-rino si florin salam =)) )... Vreau un sunet mai cald... sa fie bass-ul la locul lui (nu imi place sunetul metalic sau foarte ascutit.. decat in melodii unde se impune acest lucru)

Ryzen 1700 + Gigabyte AB350M + 2x16gb HyperX Beast 2666 + R9 290. Storage: 2x850EVO 250gb +3TB Toshiba. La ce belesc ochiu: DELL UltraSharp U3415W. *mx brown* + Logitech G502 Proteus Spectrum + G240

​Daca te-a ajutat / amuzat / enervat postul meu, foloseste CU3TN9SG pentru orice comanda PCGarage. Sa mancam amandoi o paine ''cistita'' (primesti 1%).

9. Back To Top | #10389
    Registered User alex20alex's Avatar
    Quote Originally Posted by H_O_N_D_A View Post
    Sa nu uitam de Q701 la 800-850ron.
    Q701 nu sunt chiar nişte căşti ''universale'', mie personal îmi plac foarte mult pentru muzică clasică, jazz, blues, datorită sunetului aerisit şi cu soundstage foarte larg ( la acest capitol sunt peste K612, K7xx ), în plus sunt şi puţin mai detaliate faţă de K612. Dar, cu riscul că iar o să zică ''Alexandrus '' că nu am dreptate, aceste casti sunt chiar mai dificil de mulţumit când vine vorba de DAC + AMP ( au nevoie de un sunet calm, cald, plin, dar şi de o amplificare ''potrivită'' ), motiv pentru care am şi achiziţionat ''A-DAC II'' şi ulterior rPac ( amandoua au acest ''caracter'' ).

Cu AMP-ul/DAC-ul potrivit sun nişte căşti fenomenale în opinia mea, căşti care au avantajele lor ( dar şi dezavantaje, ca orice altă cască ). La urma urmei, totul ţine de gustul fiecăruia...

Quote Originally Posted by cap-shoot View Post
    Pai K612 sunt 590 si HD6 MIX sunt 800lei. Vreau un sunet mai cald... sa fie bass-ul la locul lui (nu imi place sunetul metalic sau foarte ascutit.. decat in melodii unde se impune acest lucru)
    Basul este acolo, chiar cu o extensie foarte bună ( doar ca nu este evidentiat/umflat ).
    NU imi este rusine ca sunt roman ! ... imi este rusine ca ALTII ... sunt romani !

10. Back To Top | #10390
    Heh, nu, chiar ai dreptate, toata seria K7xx, Q701 inclusiv, sunt greu de amplificat, de acord cu tine. Cum scriam anterior, chiar e un test pe net cu puterea necesara pentru Q701 comparativ cu HD600 (o sa il caut odata, cand imi e mai putina lene ) si sunt diferente enorme, Q701 avea nevoie de oridine de marime mai multa putere, uneori in puteri ale lui 10
    Sunetul ca sunetul, mie personal imi pare o idee cam bright dar e posibil sa fie din cauza amplificarii, insa problema lor mi se pare confortul, care e horror din cauza tumorilor mentionate. Singurul motiv pentru care nu prea le mai folosesc.
    Ma gandesc serios sa le schimb banda superioara cu totul, ca nu e asa scumpa ca piesa de schimb.

cap-shoot, K612 nu sunt bright (metalice si ascutite), chiar deloc, sunt liniare, nu au bass exagerat dar nici anemic, pe de alta parte sunetul nu l-as numi cald, e ... neutru, liniar.

11. Back To Top | #10391
    Revin cu impresii mai ... detaliate despre Fidelio X2, le-am imprumutat o perioada sa ma joc cu ele. Nu imi vine sa le mai dau jos de pe cap, atit sunt de comfortabile. K7XX si K712 sunt mai usoare, sensibil, au earpads mai moi si mai ... cumva, fine, pufoase, placute, insa banda de pe cap fiind din piele la acele modele devine stresanta dupa un timp, pe cand la X2 e din plasa umpluta cu burete, e ceva de vis.
    De constructie nu mai pomenesc, nu cred ca am vazut pina acum casti atit de bine facute si inginerite.
    Din pacate cablul ala pe care il lauda toata lumea e ... meh, cel mult. In cazul meu ar fi mai bun un cablu normal, nu matisat, si mai flexibil, asta matisat fiind gros si foarte rigid.
    Sunetul e foarte placut, la inceput ma cam stresa ca sunt puternice pe partea de bass, insa m-am obosnuit, nu mai par asa. Suna cald si placut, cu bass chiar bine conturat.
    Surpriza insa e alta, si anume ca se descurca fantastic fara amplificare, de fapt se descurca cel mai bine din tot ce am incercat pina acum.

Ma bucur ca nu am cumparat castile astea, ca muream de draci daca primeam vreo varianta din aceea cu defecte, ma spanzuram cu cablul ala de grinda , iar astea pe care le-am imprumutat sunt fix din prima serie, WOOX all day long.
    Pentru cei ce vor sunet cald, bass puternic si nu au un amp/DAC puternic sau dedicat, sunt castile ideale, iar daca le gasiti pe la 1000 RON sau mai putin, e best bang.

PS. Amplificare nu am, ca la schimb am imprumutat amplificatorul si K612, deh, conditiile schimbului temporar

12. Back To Top | #10392
    Registered User tobias's Avatar
    Am amplificat recent niste k701 printr-o clona a unui he adaptor dintr-un amplificator Acoustic Research A05, cablul, bine"nteles balansat...rezultat: amplificare exceptionala, scena mai adanca, inalte matasoase.

13. Back To Top | #10393
    Întâmplător am dat peste un filmuleţ (''review'') despre K612 PRO, un review total negativ ( chiar singurul review negativ pe care eu l-am găsit, dar este corect să vedem şi o părere negativă ), pe mine pot să spun că m-a amuzat puţin. Omul pare sincer şi chiar nu am îndoială în această privinţa, dar pe mine mă amuză că se plânge că sunt agresive, asta pe un FiiO K5 ( succesor-ul modelului E09K ) pe High-Gain si cu potentiometru pe la ora 2 ( dacă mă întrebi pe mine, asta înseamnă un volum foarte, foarte ridicat ). Eu de exemplu, pentru o audiţie ''normală'', ţin DAC-ul la -3db şi E09K pe Low-Gain cu potentiometru pe la ora 10 şi cel mult la ora 12 ( pe anumite melodii înregistrate cu '' - ... dB '' ). Aaa, şi mai adaug că omul a făcut un review după cca ~40 de minute de la scoaterea lor din cutie ...

Video : https://www.youtube.com/watch?v=r5bBBpE5-0M

Deci nu toată lumea aude la fel, asta este şi motivul pentru care toate componentele din lanţul audio trebuiesc ascultate în prealabil.
    Last edited by alex20alex; 16-03-2016 at 10:53.
    NU imi este rusine ca sunt roman ! ... imi este rusine ca ALTII ... sunt romani !

14. Back To Top | #10394
    Registered User ktf's Avatar
    Quote Originally Posted by cap-shoot View Post
    Multumesc Cristi pentru oferta dar cred ca trebuie sa-mi iau intai casti si dupa DAC... Nu cred ca voi fi dat pe spate de CAL-uri indiferent de aplificator.
    Am o colega cu CAL-uri si cand i-am imprumutat ifi Micro-ul meu a fost hipnotizata

15. Back To Top | #10395
    Z Reviews ala e destul de simpatic dar parca pierde prea mult timp descriind calitatea, confortul si aspectul. Ce-mi place la el e ca nu se baga in SF-uri audiofile cu medii de miere si alte aiureli care nu inseamna nimic decit pentru cel care le emite.

HE500 a ascultat cineva? Eventual vs. LCD2?
    "So, l learned, while collecting $, that audiophiles are all insecure little worms, who probably never have sex with their wives."

16. Back To Top | #10396
    Da, este amuzant uneori, dar am o presimţire că nici el nu este prea sigur de cele spuse în acel ''review'', din moment ce încă îl ţine blocat ( poate fi accesat exclusiv prin Link, nu este expus publicului larg ).

17. Back To Top | #10397
    Godlike Savu's Avatar
    A facut Darku review la 560, le-am ascultat si eu. Mi-a placut faptul ca sunt mai usoare decat Audeze, dar parca nici impactul de midbas si bas in era atat de placut. Probabil pentru everyday use sunt cel putin la fel de bune.

18. Back To Top | #10398
    Din ce-am citit, 560 is destul de diferite.

19. Back To Top | #10399
    Quote Originally Posted by alex20alex View Post
    Întâmplător am dat peste un filmuleţ (''review'') despre K612 PRO, un review total negativ ( chiar singurul review negativ pe care eu l-am găsit, dar este corect să vedem şi o părere negativă ), pe mine pot să spun că m-a amuzat puţin. Omul pare sincer şi chiar nu am îndoială în această privinţa, dar pe mine mă amuză că se plânge că sunt agresive, asta pe un FiiO K5 ( succesor-ul modelului E09K ) pe High-Gain si cu potentiometru pe la ora 2 ( dacă mă întrebi pe mine, asta înseamnă un volum foarte, foarte ridicat ). Eu de exemplu, pentru o audiţie ''normală'', ţin DAC-ul la -3db şi E09K pe Low-Gain cu potentiometru pe la ora 10 şi cel mult la ora 12 ( pe anumite melodii înregistrate cu '' - ... dB '' ). Aaa, şi mai adaug că omul a făcut un review după cca ~40 de minute de la scoaterea lor din cutie ...

Video : https://www.youtube.com/watch?v=r5bBBpE5-0M

Deci nu toată lumea aude la fel, asta este şi motivul pentru care toate componentele din lanţul audio trebuiesc ascultate în prealabil.
    Zeus, sau cum il cheama pe grasutul de la Z Reviews, sincer, cred ca face totul mai mult pentru show, fara mare baza de orice fel.
    Am mai urmarit diverse recenzii, daca le pot numi asa, si in majoritatea nu face decat sa faca un fel de stand-up/sit-down comedy POV cu subiectul casti audio.
    Referitor la volum, ai dreptate, adica se aude pe camera tare din casti, lol.

20. Back To Top | #10400
    Zeus, sau cum il cheama pe grasutul de la Z Reviews, sincer, cred ca face totul mai mult pentru show, fara mare baza de orice fel.
    Am mai urmarit diverse recenzii, daca le pot numi asa, si in majoritatea nu face decat sa faca un fel de stand-up/sit-down comedy POV cu subiectul casti audio.
    Referitor la volum, ai dreptate, adica se aude pe camera tare din casti, lol.
    Ce baza tre' sa aiba? Eu am mai mare incredere intr-unul mai nou in hobby decit intr-un audiofil care in loc sa zica "n-au bas" o da pe "joasele sint o idee timide".

1.  
Page 520 of 622 FirstFirst ... 20420470510517518519520521522523530570620 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks