Page 602 of 602 FirstFirst ... 102502552592599600601602
Results 12,021 to 12,027 of 12027

Thread: Cu si despre CASTI audio din/in Romania

1. Back To Top | #12021
    Registered User
    Castile bune se aud bine la orice volum, de exemplu pe MSR7 si cu dac-ul meu, pot sa le dau extrem de incet si se aude perfect, bass-ul, mediile, inaltele, vocile. Cand treci la un anumit pret, nu trebuie sa dai "la maxim" (vorba romanului) ca sa auzi tot ce e in muzica. E adevarat ca efectul "wow" creste cu volumul dar nu pe toate castile. Cu M50X de exemplu, nu poti sa asculti tare, indiferent de DAC/AMP. Ei bine, M50X au o semnatura care nu le folosesti la ascultat muzica. Cand lipsesc distorsiunile/peak-urile, poti sa asculti la 90dB+ fara sa te doara capul. Sa vezi un film (cu dynamic range mult mai mare ca muzica obisnuita, de la radio) la 100dB fara distorsiuni e pur si simplu wow. Faza e ca nu auzi distorsiunile, dar iti dai seama de ele dupa ce-ti obosesc urechile dupa 20 minute de ascultat.

2. Back To Top | #12022
    Atentie, review la casti non-hi-fi!

Dupa ce am folosit aproape 10 ani o pereche de Sennheiser HD201 (RIP) am trecut la Superlux HD681 EVO.

Pentru pretul lor (~135 lei) sunt foarte multumit, chiar daca dupa o luna s-a desprins un fir inauntru si a trebuit sa le desfac si sa-l lipesc la loc (s-au mai plans cativa pe forumul headfi.org de chestia asta).

Castile vechi era practic deschise, cu inalte agresive si cu bas aproape zero (doar cateva melodii mai nimereau nota care sa-l activeze). Actualele sunt semi-deschise si cu bass foarte prezent. Daca inainte mi se parea vulgar bass-ul acum chiar imi place. La detaliul sunetului tind sa cred ca Superlux sunt mai bune dar e cam greu de spus obiectiv.

Nu am avut si modelul original HD681, dar multi spun ca EVO are inaltele mai moderate si personal le gasesc mult mai putin agresive fata de Sennheiser HD201 care imi facea urechile sa tiuie cand ascultam metal. In plus castile astea raspund mai bine la modificari in egalizatorul placii de sunet(o veche Creative SB live 24-bit) ceea ce Sennheiser nu prea facea.

Le folosesc cu pad-urile de velur, nu cele de inlocuitor de piele. Plus ca am scos si discul de pasla din interior ca sa mai dau drumul putin la medii/inalte.
    The most terrifying thing about the Universe is not that it is hostile but that it is indifferent. If we can come to terms with this indifference and accept the challenges of life within the boundaries of death, our existence as a species can have genuine meaning and fulfilment. However vast the darkness, we must supply our own light.
    Stanley Kubrick

3. Back To Top | #12023
    Nick anterior: blue34
    Cine a ascultat AKG K340? Cum sunt fata de Akg k702?

4. Back To Top | #12024
    Registered User tobias's Avatar
    Sunt eu posesor de k340, in general au un sunet altfel decât multe altele căști...Sunetul comparativ cu k 702 este mult mai iertător, deși foarte detaliat, un bas f. cald, cu un mare impact și cu o adâncime sonora impresionanta...Sunt unele dintre cele mai "3d," căști ascultate de mine...Au totuși o congestie pe la 4Khz acolo unde intervine crossoverul dintre înaltele cu electret și driverului dinamic...Înaltele curate, nu aspre, sunetul e mai întunecat decât la k702.

5. Back To Top | #12025
    Aș adăuga că în general au un sunet distractiv, parca ai fi in mijlocul scenei, sunt căști care mulțumesc toate genurile de muzica, diferența dintre ele și Castile moderne o vad la fel că diferența dintre boxele vintage cu difuzoare de minim 30cm și multe dintre cele actuale cu diametre mici. Dar riguroase și analitice.

6. Back To Top | #12026
    Nick anterior: blue34
    Sunt comode? Cam ce marime au earpadurile ? Izoleaza bine?

7. Back To Top | #12027
    Diametrul exterior al earpadurilor 10.5cm., sunt interschimbabile cu cele de Akg k271, am aflat că merg și cele de Superlux HD 681,Castile nu strâng deloc, dar earpadurilor sunt cam tari, ar trebui înlocuite cu unele maleabile

1.  
Page 602 of 602 FirstFirst ... 102502552592599600601602

Bookmarks

Bookmarks