Page 617 of 643 FirstFirst ... 117517567607614615616617618619620627 ... LastLast
Results 12,321 to 12,340 of 12844

Thread: Cu si despre CASTI audio din/in Romania

1. Back To Top | #12321
    Quote Originally Posted by H_O_N_D_A View Post
    High-end la 2800ron? Super! Distorsiunile de 1% sunt de vis.
    O boxa are distorsiuni pana la 15% si nu am vazut pe nimeni pe aici amintind de asta. 1% la putere maxima nu este ceva neobisnuit. Asta daca vorbim de masuraturi reale, nu marketing mincinos.
    What's that? I may be paranoid, but no ...

2. Back To Top | #12322
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    O boxa are distorsiuni si mai mari daca vorbim de bas, dar discutia e despre electronice, iar 1% pentru 3w e aberant, e de zeci-sute de ori mai mare decat la un solid care costa pe jumatate si are putere de 10-20x mai mare.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

3. Back To Top | #12323
    Ala este amplificator de casti cu pretentii, casti care de obicei au distorsiuni mult mai mici decat boxele. Iar distorsiunile harmonice produse de boxe sunt mai usor de suportat decat cele produse de sculele electronice, lucru dovedit de n'spe mii de teste facute inclusiv de oameni de pe la noi, care au simtit mult mai usor 0.5% distorsiuni de amplificator decat 5% distorsiuni de boxa. RaimondAudio nu-i nebun cand face amplificatoarele alea cu distorsiuni de o mie de ori mai mici decat boxele pe care le testeaza...
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

4. Back To Top | #12324
    Ceva îmi zice că punem distorsiunile astea la grămadă după nume.
    Ca fapt divers lămpile pot ajunge și la valori mult mai mari.

Nu știu cum este amplificatorul ăla pentru căști însă. Mă mir că dealerul încă există, la câte probleme are.

5. Back To Top | #12325
    Cred ca m-am decis.
    Sper sa pot să-l iau intr-o săptămâna ,doua,după ce voi apuca să-l ascult (am sa vorbesc cu cei de la Stereoplanet poate să-l ascult la ei)
    Dacă nu îmi va plăcea cum suna am sa rămân la varianta IMac+Burson

6. Back To Top | #12326
    La stereoplanet probabil ca il vei putea testa, desigur, dupa ce il cumperi

7. Back To Top | #12327
    Vezi ca intre Imac si amplificator iti trebuie un DAC. Ca fapt divers, pe forum e la vanzare un Schiit Valhalla 2 la pret bun cu 2 seturi de lampi, daca te mananca sa incerci lampi.

8. Back To Top | #12328
    Nu neaparat,cineva mi-a spus ca placa audio de pe Mar e destul de buna
    AFX. dacă nu pot să-l ascult atunci nu îl voi lua și m-a voi îndrepta spre Burson care la 2000ron e la un pret corect, zic eu

9. Back To Top | #12329
    Pai daca ti-as spus cineva, ce mai conteaza urechile proprii sau parerile forumistilor de aici? Go for it, dar nu te astepta la miracole.

10. Back To Top | #12330
    IMac -ul e a nevestei
    Last edited by florin666; 07-09-2017 at 14:50.

11. Back To Top | #12331
    Si m-am gândeam să-i dau ei laptopul meu și eu sa iau mărul pana voi lua un DAC separat.Sa știi ca părerile voastre contează mai mult decât credeți pt ca inițial eram convins 60% de varianta Fostex,iar acum înclin spre Burson mai mult( nu as vrea sa m-a complic cu achizițiile de afara din cauza garanției ,nu pentru ca nu ar merita)
    Ideea ta cu Schiit Jotunheim e de luat in seama mai ales la prețul asta

12. Back To Top | #12332
    Totusi, daca vrei sa te ia lumea in seama, incearca sa scrii corect si coerent in limba romana, e dureros sa-ti citesc posturile si dupa sa am chef sa te ajut. Parerea mea e ca fara un plan ferm, adica acel Burson fara un DAC pe masura, s-ar putea sa fie frectie daca o sa stai mult timp pe onboard, sa nu observi imbunatarile de care probabil e capabil sa le aduca vs E09k. Ti-a spus si Savu ca e doar amplificator, dar poti sa iei un Matrix HPA-3U, Aune X1s(cu mentiunea ca are putere mai putina decat Matrix) sau un iFi iDSD Micro/iFi iDSD Micro Black label. Toate sunt solutii amp+dac si se incadreaza in buget. Burson + un DAC comparabil vor costa probabil in zona 3500ron. Cealalta varianta ar fi Aune X7s + un DAC separat si te incadrezi in buget.

13. Back To Top | #12333
    De ideea Burson Amp+Chord Mojo Dac ce părere ai?
    Țin sa mentionez ca Dac-îl îl voi lua cam peste o luna,doua(bugetul nu-mi permite sa le iau pe amândouă odată)

14. Back To Top | #12334
    Mai degraba as incepe cu Chord Mojo si as adauga dupa aia amplificatorul, daca apare nevoia. Pentru Grado nu cred ca va aparea nevoia, dar pentru Sennheiser da. Cu ampul luat primul probabil Senn-urile ar profita mai mult si Grado mai deloc. Ideea e ca DAC-ul ar ajuta ambele perechi de casti, in timp ce amplficatorul doar una din perechi. Acu' depinde si care ai zice tu ca ar fi prioritatea, dupa ureche si gust.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

15. Back To Top | #12335
    Mojo stand-alone nu are sens pentru HD650, are putere mica, merge pe baterie si se incinge de mama focului cand e folosit conectat la priza. Daca nu ma insel nu poate functiona doar alimentat din usb, sper sa nu ma insel. Mult mai ok e un iFi iDSD Micro care e de 4x mai puternic si e mult mai versatil. Personal ma invart prin casa cu jucariile, asa ca folosesc Fiio X5 + A5 stackuite, combo din care ma bucur de HD600. A5 mananca pe paine un Mojo ca putere. De altfel un asemenea set-up ti-ar permite sa nu mai fii legat de pc cand asculti muzica, depinde de preferinte. Un Fiio X3 mk3 + iFi iDSD Micro BL ti-ar permite multe, sau un X5 mk3 ti-ar permite si streaming. De asemenea un iFi iDSD Micro l-ai putea folosi impreuna cu smartphone-ul. Sunt multe posibilitati, trebuie sa decizi ce prioritati ai si mai ales sa asculti inainte acele combinatii.

16. Back To Top | #12336
    Am înțeles
    Recunosc,și eu m-a gândeam cam la fel,adică sursa,in speța DAC-ul primează ,dar toată lumea amp in sus,amp in jos așa ca am ajuns sa cred ca e cel mai important( am precizat încă de la început ca nu m-a pricep deloc)
    Cosmin mulțumesc de sfat . Astăzi dau comanda de DAC
    Pt mine nimic nu suna mai bine decât muzica rock pe Grado
    Deci,in principiu a rămas sa dau acum comanda de Chord Mojo,iar luna viitoare,dacă o sa simt nevoia,voi lua și Burson. Va mulțumesc tuturor
    HONDA. aștept cu nerăbdare impresiile dumneavoastră despre Fiio E09K
    Va doresc o zi frumoasa

17. Back To Top | #12337
    Quote Originally Posted by florin666 View Post
    Pt mine nimic nu suna mai bine decât muzica rock pe Grado
    Absolut de acord, asta e singurul motiv pentru care mai regret uneori ca am vandut SR225i.

18. Back To Top | #12338
    Registered User
    Vezi ca vinde cineva pe Audioweb Bursoan HA - 160D ,dac ,amp si preamp.

19. Back To Top | #12339
    Mulțumesc de pont,dar domnul spune clar ca nu trimite in provincie iar eu sunt din Botosani,actualmente la Cluj (serviciul,ce săi-i faci)

20. Back To Top | #12340
    Quote Originally Posted by florin666 View Post
    Am înțeles
    Recunosc,și eu m-a gândeam cam la fel,adică sursa,in speța DAC-ul primează ,dar toată lumea amp in sus,amp in jos așa ca am ajuns sa cred ca e cel mai important( am precizat încă de la început ca nu m-a pricep deloc)
    Cosmin mulțumesc de sfat . Astăzi dau comanda de DAC
    Nu stiu cum ai inteles asta din post-urile mele si ale lui Cosmin, eu nu am inteles deloc asta din post-ul sau despre Mojo. Chiar nu a facut deloc referire la care componenta crede el ca e mai importanta.

1.  
Page 617 of 643 FirstFirst ... 117517567607614615616617618619620627 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks