Page 618 of 643 FirstFirst ... 118518568608615616617618619620621628 ... LastLast
Results 12,341 to 12,360 of 12844

Thread: Cu si despre CASTI audio din/in Romania

1. Back To Top | #12341
    drunk audiofool DarKu's Avatar
    Quote Originally Posted by florin666 View Post
    Am înțeles
    Recunosc,și eu m-a gândeam cam la fel,adică sursa,in speța DAC-ul primează ,dar toată lumea amp in sus,amp in jos așa ca am ajuns sa cred ca e cel mai important( am precizat încă de la început ca nu m-a pricep deloc)
    Cosmin mulțumesc de sfat . Astăzi dau comanda de DAC
    Pt mine nimic nu suna mai bine decât muzica rock pe Grado
    Quote Originally Posted by Cosmin_C View Post
    Absolut de acord, asta e singurul motiv pentru care mai regret uneori ca am vandut SR225i.
    Asta pana nu ascultati niste planare Audeze..cam de la LCD-2 in sus
    "Without a Dream to light your way, the world is a very Dark place."
    -Marrion Zimmer Bradley

2. Back To Top | #12342
    Am ascultat, dar cu regrete nu am avut la indemana metalele necesare.
    Dar am ascultat din interes pur academic, nici daca ajung milionar in euro nu o sa-mi iau casti asa scumpe, de fapt (probabil) nu o sa-mi mai iau casti deloc. Boxofil 4 life.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

3. Back To Top | #12343
    Si eu, dar cu regrete, capul meu nu e stand de casti, il doare si pe el jumate de kg si forma ne-ergonomica. Da, au o claritate a lor, specifica, dar eu n-as folosi asa ceva, diferenta pentru mine nu justifica chinul.

4. Back To Top | #12344
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    Apropo, a ascultat cineva Focal Elear? Ceva impresii?

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

5. Back To Top | #12345
    Nu mai importanta,prioritară pentru mine
    Despre cat de importanta e o componenta sau alta nu am dedus din discuțiile de aici,ci din discuțiile pe care le-am avut cu alte persoane mai mult sau mai putin "avizate"
    Pentru mine muzica pe care o ascult acasa pentru a ma relaxa sau doar de plăcere asta e importanta.Mobilitatea nu ma încântă neaparat,cred ca ascultând la telefon e decent.
    Despre Mojo am citit si eu ca se încinge cam tare
    Acum chiar nu stiu ce sa zic,multa lume lauda Mojo pentru calitatea sunetului,dar si iFi Audio Micro IDSD are review-ri bune

6. Back To Top | #12346
    Daca vrei sa-l cari dupa tine prin casa cel putin, conectat la telefon, ifi e mai ok, are mult mai multa putere, chiar mai multa decat unele amplificatoare desktop, e mult mai versatil.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

7. Back To Top | #12347
    Quote Originally Posted by H_O_N_D_A View Post
    Nu stiu cum ai inteles asta din post-urile mele si ale lui Cosmin, eu nu am inteles deloc asta din post-ul sau despre Mojo. Chiar nu a facut deloc referire la care componenta crede el ca e mai importanta.
    Cosmin a scris clar ca vede DAC prima componenta, deoarece ar profita ambele casti, insa adevarul probabil este ca Grado sunt cam degeaba in orice varianta, fata de cum ar fi Sennheiser cu Burson, chiar si din orice placa de sunet contemporana mai mult sau mai putin.

8. Back To Top | #12348
    Nu se referea care componenta e mai importanta, ci care va oferi beneficii pentru ambele casti in prima faza, e o diferenta. In fine, e prea subiectiva treaba, fiecare ar trebui sa decida cu urechile din dotare. Eu tind sa apreciez sistemele portabile, nu ascult mereu in acelasi loc in casa, de asta ma atrage o solutie precum iFi iDSD Micro.

9. Back To Top | #12349
    DarKu sa știți ca va cred pe cuvant
    Last edited by florin666; 07-09-2017 at 21:43.

10. Back To Top | #12350
    Registered User alex20alex's Avatar
    florin666@

Încearcă să asculți AUNE S6, este posibil să fie o revelație și pentru tine.

Nu cred că găsești un alt pachet complet în acest buget...

11. Back To Top | #12351
    Registered User Luc1aNo's Avatar
    Eu stiu ca nu se poate adauga amp la Chord Mojo, nu poti sa-i schimbi semnatura amp-ului.
    Si pe mine ma cam supara ca acum vara se incalzeste mult prea mult, s-a inchis de vreo 5 ori vara asta(de multe ori puneam o doza de energizant pe el ca sa stea rece). Amplificarea e in clasa A, deci chiar daca il dai incet sau tare, el functioneaza mereu la putere maxima.
    Mojo are 2 intrari micro usb, una pentru incarcare si una pentru semnal (daca tai alimentarea cu curent pe mufa de semnal, nu mai merge, deci curent murdar intra in el fara probleme daca nu-i filtrat). Cu un laptop nu cred ca va iesi ceva grozav folosind Mojo.
    Pentru mojo trebuie sursa USB sa fie cat mai curata, filtrare buna pe USB, cabluri ecranate. Pe optic, suna foarte slab comparativ cu USB asyncron (parerea mea).
    Un alt minus e ca are rolloff dupa 10khz, pentru casti mai gurmande acest efect nu se mai simte atat de mult.
    Un alt minus e ca are soundstage foarte mic.
    Iar in legatura cu micro idsd, toti cei de la iFi Audio sustin ca iDAC2 + nano iUSB 3.0/micro iUSB 3.0 e o solutie mult mai calitativa ca sunet fata de micro iDSD Black Label. La asta se poate adauga mai tarziu iCAN SE pentru casti mai puternice sau iTUBE (pentru TUBE flavour).
    Micro iDSD e o solutia All-In-One in care a fost nevoie de multe compromisuri ca sa aiba toate acele facilitati.
    Ifi Micro iDac 2 or Chord Mojo or What? - DAC - Digital to Analog Conversion - Computer Audiophile
    Ifi Micro iDac 2 or Chord Mojo or What? - DAC - Digital to Analog Conversion - Computer Audiophile

Iar amplificarea nu e doar despre putere, de exemplu pe micro idsd se aude un fâsâit pe casti cu impedanta mica, in schimb ce pe Mojo nu exista pentru ca amplificarea este mai curata.
    Am bagat castile in placa de baza care suporta casti de 600 ohmi, se auzea foarte tare si mono de zici ca era muzica din anii '60.

In caz ca o sa fac upgrade, trebuie sa incerc ceva balansat. Am inteles ca asta e next level.

12. Back To Top | #12352
    alex20alex multumesc de sugestie dar credeti ca ar merita mai mult decat varianta Burson amp+DAC dedicat?

13. Back To Top | #12353
    Eu stiu de pe headfi ca Mojo nu are amplificator, ci iesire line-out variabila, direct din dac. Tocmai asta e si ideea cand activezi modul de line-out, de fapt volumul se seteaza la 3Vrms, dar il poti modifica si atunci pe - cel putin, ca isi fac unii griji ca e prea mare, nu e standardul de 2Vrms. In fine, ideea e ca ai cum sa-i schimbi semnatura, evident. Cand il foloseste pe post de dac si il inseriezi cu alte buffere, amplificatoare etc. normal ca acestea isi vor adauga amprenta asupra sunetului, nu e magie in sculele Chord.

"Un alt minus e ca are rolloff dupa 10khz, pentru casti mai gurmande acest efect nu se mai simte atat de mult."
    Cum adica pe casti mai gurmande nu se mai simte? Ce inseamna casti gurmande pentru tine?

Amplificarea nu e despre putere, atata timp cat e suficienta, iar 70mw@300ohm nu sunt suficienti pentru HD600 mai ales cand dai de inregistrari mai silentioase. Daca folosesti EQ care taie cativa decibeli iar se complica treaba, ca sa ai headroom. M-am uitat la HDVD800 de la Sennheiser, facut pentru castile lor si ca sa vezi, scoate cam 1w@300ohm. Acum nu zic ca brusc ca cautam toti amplificatoare de 1W@300ohm, dar nici 70mw nu-s grozavi la banii astia, mai ales ca vorbim de HD650, daca avea omul Audio Technica AD1000X/AD2000x nu mai ziceam nimic de putere.
    Din pacate nu ma intereseaza testele astea absolute, daca fasaie un pic o casca de 16-32ohm, sensibila, cu volumul dat tare. Da, te incanta la teste acele diferente, dar in viata reala ma indoiesc, mai ales ca aici vorbim de amplificare capabila sa duca HD650 cu brio, tinand cont de cati bani vrea sa cheltuiasca omul. As zice ca adevarul e undeva la jumatate, mie imi ajunge Fiio A5 ca putere, care e de 2x mai puternic decat Mojo, iar acesta fasaie audibil doar daca il dau la maxim, cu gain pe high, pe casti de 32ohm, practic situatie intalnita doar in teste, pentru ca mi-ar sparge timpanele si ar iesi fun din casti. Ma indoiesc ca la volum normal idsd are fasait sesizabil, mai ales la cate reglaje de sensibilitate si putere are.

Totul e un compromis, din pacate Mojo unul destul de mare dpmdv, fara avantaje clare in fata competitiei, are doar un grup de fani destul de interesant. Chiar si asa sunt dispus sa-l incerc, de curizoitate. Daca scria alta firma pe carcasa sunt destul de sigur ca ar fi fost o jucarie destul de anonima si considerat scump pentru ce face si ce hibe are.
    Last edited by H_O_N_D_A; 07-09-2017 at 22:20.

14. Back To Top | #12354
    Quote Originally Posted by alex20alex View Post
    florin666@

Încearcă să asculți AUNE S6, este posibil să fie o revelație și pentru tine.

Nu cred că găsești un alt pachet complet în acest buget...
    L-am avut acasa pentru niste teste. Eram curios cum suna un DAC cu chip AKM din seria Verita. Mi-a placut mult pe partea de DAC. Nu l-am testat cu casti pentru ca in casa aveam niste Senn-uri fara pretentii. Merita incercat.
    What's that? I may be paranoid, but no ...

15. Back To Top | #12355
    Registered User Luc1aNo's Avatar
    La asta ma refeream Customer Review
    Raspunul in frecventa nu ramane flat la castile cu impedanta mica. Asta il face "smooth" si nu bright ca alte dac-uri.

Eu am Mojo de aproape 1 an si inca sunt impresionat de el chiar si acum, nu stiam ca exista un astfel de sunet. Pentru upgrade as vrea ceva balansat, dar probabil voi merge tot pe Chord.

16. Back To Top | #12356
    Quote Originally Posted by H_O_N_D_A View Post
    iar 70mw@300ohm nu sunt suficienti pentru HD600 mai ales cand dai de inregistrari mai silentioase.
    Acum serios vorbind, la 70mw cred că pleacă urechile cu tot cu căști.
    Eu nu știu cum a apărut această intitulate despre HD600/HD650, cum că ar avea nevoie de o putere foarte mare, sau poate ascultați voi la un volum foarte mare...

HD600 ( sursă: innerfidelity ): Power Needed for 90dB SPL 0.17 mW

Pentru mine, spre exemplu, conectate la un FiiO X1 nu am nevoie să urc peste 80% cu volumul ( care se ''lauda'' cu 8 mW la 300Ω cu <1% THD, asta probabil înseamna vreo 2~3 mW ''curați'' ), evident, nu le face cinste, dar am dat doar un exemplu. Deci, cel puțin în opinia mea, la căștile HD600 nu cantitatea mica de putere a amplificatoarelor este problema, ci calitatea, calitatea amplificatorului/DAC-ului.

Conectate la Aune T1se, setat pe High-Gain, foarte rar ajung cu potențiometrul la ~30%, la 50% sunetul devine foarte inconfortabil de ascultat ( mai sus nu m-am dus, pentru ca nu vreau sa rămân surd ).

În plus, la multe amplificatoare de căști chinezești, personal am niște îndoieli destul de mari în ceea ce privește puterea specificată pe hârtie.
    Last edited by alex20alex; 07-09-2017 at 23:23.

17. Back To Top | #12357
    Eu ascult la volum normal 90% din timp, chiar ascult spre incet de la o vreme. Fiio X5 cu gain pe high trebui dus la 80-90/120 pentru volum normal de auditie si mult peste 100 pe inregistrarile mai silentioase, cu dinamica mare. Daca activez eq imi mai taie 6dB, deja e forjat spre maxim si are 28mw@300ohm. Cu A5 e tocmai la fix, merge la relanti, iar pe inregistrarile silentioase plus eq pot sa dau la maxim daca vreau, fara sa imi fluture urechile, nici de departe, dar e prea tare pentru termen lung. Mi se pare la fix puterea sa pentru nevoile mele. In majoritatea cazurilor stau cu volumul in primii 20-30% ai potentiometrului ca sa zic asa.

18. Back To Top | #12358
    Quote Originally Posted by alex20alex View Post
    Acum serios vorbind, la 70mw cred că pleacă urechile cu tot cu căști.
    Eu nu știu cum a apărut această intitulate despre HD600/HD650, cum că ar avea nevoie de o putere foarte mare, sau poate ascultați voi la un volum foarte mare...

HD600 ( sursă: innerfidelity ): Power Needed for 90dB SPL 0.17 mW
    Acum serios vorbind, trebuie sa recunosti si tu ca sunt sanse totusi sa te inseli sau nu sa te inseli, ci poate sa ai o opinie extrem de subiectiva care sa mearga doar pentru tine, suna bine aceasta formulare? Ca nu arat cu degetul pe nimeni aici sau sa zic de rau.
    70W in 300 Ohmi e ceva foarte putin pentru un amplificator "de birou", pai Objective2 amp scoate vreo 88 mW in 600 Ohmi, iar daca pui la el HD600 sau HD650 sunt unele melodii unde te duci suuuus de tot cu volumul. De casti planar magnetice nu mai zic, pune niste Audeze LCD pe el si e lesinat din start.

HD600 si mai ales HD650 sunt cotate cu 300 Ohmi, dar pentru a atinge corect unele frecvente e nevoie de amplificatoare cu putere serioasa, sunt destule grafice pe net unde poti vedea asta, unde castile se comporta ca niste casti de 4-500 Ohmi, din acest motiv impresia generala este ca aceste casti beneficiaza mult de pe urma unui amplificator cu cat mai bun si puternic, deci nu ar fi sub nicio forma o aberatie sa ajungi sa dai pe DAC + amp cu *mult* mai mult fata de cat costa castile in sine.

edit: fara vreun motiv anume, las poza asta atasata, ca nu am mai vazut de multa vreme poze pe aici, iar de sistem nu poate fi vorba ca nu se mai vede vreo alta scula in poza
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Cu si despre CASTI audio din/in Romania-hd800_hd800s_r.jpg  

19. Back To Top | #12359
    Godlike Savu's Avatar
    Quote Originally Posted by AFX View Post
    Acum serios vorbind, trebuie sa recunosti si tu ca sunt sanse totusi sa te inseli sau nu sa te inseli, ci poate sa ai o opinie extrem de subiectiva care sa mearga doar pentru tine, suna bine aceasta formulare? Ca nu arat cu degetul pe nimeni aici sau sa zic de rau.
    70W in 300 Ohmi e ceva foarte putin pentru un amplificator "de birou", pai Objective2 amp scoate vreo 88 mW in 600 Ohmi, iar daca pui la el HD600 sau HD650 sunt unele melodii unde te duci suuuus de tot cu volumul. De casti planar magnetice nu mai zic, pune niste Audeze LCD pe el si e lesinat din start.

HD600 si mai ales HD650 sunt cotate cu 300 Ohmi, dar pentru a atinge corect unele frecvente e nevoie de amplificatoare cu putere serioasa, sunt destule grafice pe net unde poti vedea asta, unde castile se comporta ca niste casti de 4-500 Ohmi, din acest motiv impresia generala este ca aceste casti beneficiaza mult de pe urma unui amplificator cu cat mai bun si puternic, deci nu ar fi sub nicio forma o aberatie sa ajungi sa dai pe DAC + amp cu *mult* mai mult fata de cat costa castile in sine.

edit: fara vreun motiv anume, las poza asta atasata, ca nu am mai vazut de multa vreme poze pe aici, iar de sistem nu poate fi vorba ca nu se mai vede vreo alta scula in poza
    Matrix HPA-3B pe iesirea balansata: 3800mW at 33ohms / 1500mW at 300ohms / 800mW at 600ohms at THD+N=0.01%

Pentru casti foarte dificile 70mW@300 ohmi e putere de seminte

Intr-o zi vin la birou, iau LCD4, le infig intr-un Woo Audio WA22 (un amplificator fablulos de altfel care merge divin cu HD 800) si...pauza. Dau la maxim...nimic, pur si simplu nu are suficienta putere sa le duca. Daca mai ai si DSD-uri care majoritatea au -6db, eventula trase si cu nivel mai scazut...atunci ai nevoie de putere, multa putere.

Mojo e un produs remarcabil, mai ales daca tinem cont ca restul produselor Chord de top sunt complet inaccesibile, insa are si el bubitele lui. Cu casti dificile limiteaza dinamica foarte mult si se incinge, dar e absolut normal, nu face decat sa respecte legile fizicii

Treaba asta ca orice amplificator duce orice casca e o legenda.

20. Back To Top | #12360
    Evident, totul este subiectiv în acest domeniu, mai puțin ce urmează:

Dacă la 0.17 mw HD600 atinge ~90db ( conform măsurătorilor innerfidelity ), sau 90db cu ~0,21mW ( dacă facem un calcul rapid, orientativ, cu cei 97 db/1 mw din specificații ), asta înseamnă că la ~87mv avem în jur de 117db ( innerfidelity ), respectiv 117 db la ~108nW ( specificații Sen. ), deci oricum am calcula, tot înseamnă foarte mult, să avem în vedere că ~110 db avem pe ringul de dans în multe discoteci...

În plus, cine cumpără un DAC/AMP ca Aune S6, eu cred că îl cumpără în special pentru ieșirea balansată, care se lăuda cu 246 mw la 300 Ohmi cu 0,001% THD+N. Chiar și acei 72 mw de pe ieșirea nebalansata sunt la 0,001% THD+N...

pai Objective2 amp scoate vreo 88 mW in 600 Ohmi, iar daca pui la el HD600 sau HD650 sunt unele melodii unde te duci suuuus de tot cu volumul.
    Dacă și Objective2 are puterea calculată ca produsele FiiO la ~1% THD+N, sau poate și mai rău, atunci nu mă mai miră nimic ( la Objective2 nici măcar nu s-au obosit să specifice acest aspect ). Recomandările mele încep mereu cu ''încearcă să asculți'', pentru că fiecare ascultă muzică în felul lui, este normal să avem opinii diferite, dar cel mai urât este când discutăm de pe hârtie, mai ales când o facem fără să luăm în calcul toate aspectele care pot influența rezultatul final.

Din punctul meu de vedere, este exact ca la sistemele cu boxe, sunt amplificatoare ieftine care au pe hârtie 2 x 100W ( probabil unele îi au și în realitate ) care nu sunt capabile să conducă bine boxe mai dificile, și amplificatoare mai scumpe/de calitate, care cu ''doar'' 2 x 50~60W fac minuni ( am dar doar un exemplu...).

Eu prefer să ascult cu urechile male înainte, chiar dacă scrie pe hârtie 50mW, 70mW sau 4000mW, nu sunt adeptul „crede și nu cerceta“.

1.  
Page 618 of 643 FirstFirst ... 118518568608615616617618619620621628 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks