Page 619 of 622 FirstFirst ... 119519569609616617618619620621622 LastLast
Results 12,361 to 12,380 of 12430

Thread: Cu si despre CASTI audio din/in Romania

1. Back To Top | #12361
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    Din cate imi amintesc, de exemplu din masuratorile diverselor site-uri de review-uri, distorsiunile urca de la 0,0xx de obicei la 1% abia in ultimii 10-15% din putere, poate cineva priceput la electronica ne poate lamuri in acest sens. Eu asa am vazut in general, ca distorsiunile coboara de la 1% la ceva de zeci-sute-mii de ori mai mic daca scadem 10, hai 20% din puterea declarata la 1% distorsiuni. Oricum muzica nu e o sinusoidala, ideea e sa ai headroom pentru dinamica, pentru inregistrarile trase la nivel mai scazut.

Fiio X5 cu inregistrari obisnuite, fara EQ, duce HD600 la un nivel la care probabil iti strici auzul dupa ceva timp, dar adaugarea lui A5 pentru urechile mele pe langa diverse imbunatatiri a adus o dinamica, o viteza, un impact mai bun, mai clar. Aceeasi experienta o am si cu sistemele stereo, cand adaugarea unei amplificari mult mai potente aduce dinamica imbunatatita. Nu exista putere curata sau murdara, peste tot avem mizerie, doar ca mai multa sau mai putina, iar pentru unii standardul e sa masoare puterea sinusoidala la 1%, pentru altii 0,01 samd, pe cand altii declara puterea in varf(peak) pentru 10s si 10% thd de exemplu, pentru ca se incinge foarte tare, sunt limitate de sursa si racire. Parerea mea e ca de aici apar discrepantele astea enorme intre cat de capabile sunt unele amplificatoare fata de altele. Nu degeaba am scris si mai sus ca Sennheiser HDVD800 si HDVA600 scot 480mw@600ohm conform specificatiilor, adica ~1w@300ohm. Evident puterea asta nu e pentru ascultat la 110dB, ci pentru headroom, putere curata, dinamica foarte buna, inregistrari trase la nivel scazut.

La amplificatoarele de boxe problema e ceva mai complexa dpmdv, acolo sursele costa mult, filtrajul e scump, carcasele ies mai mari, mai grele, apar multe probleme si costurile cresc enorm din cauza asta, mai ales cand vorbim de gama entry level. La amplificatoarele de casti lucrurile ar trebui sa fie ceva mai simple fiind mult mai mici, mai usoare, de putere mica, disipa putina caldura. Eu nu am auzit din iesirile de casti distorsiuni precum un amplificator de boxe dus un pic peste zona sa de confort de obicei, cand incepe sa fie audibil ca media tipa, basul incepe sa sune aiurea, sunetul se schimba in rau.

Nu o sa vezi pe ceva precum HD600, HD800 amplificator cu 50mw@0,00000001% distorsiuni sa fie capabil de dinamica precum unul de 1w@300ohm@1% si sa sune la fel de "efortless". Bineinteles, asta nu inseamna ca orice amplificator puternic suna minunat. Cum au spus si altii, HD600 are o galma de toata frumsetea, cu varful pe la 550ohm, iar zona 70-150hz peste 500ohm. La fel si HD800 care e mai "dificila", avand un varf de vreo 640ohm, situandu-se peste 600ohm in zona 60-190hz, conform masuratorilor innerfidelity. Deci putem concluziona ca desi sensibilitatea celor 2 casti e extrem de asemanatoare, daca nu identica, HD800 sunt totusi o sarcina mai dificila, plus ca fiind o casca superioara acele diferente vor fi si mai accentuate intre o amplificare slaba vs una corespunatoare.

P.S. Am atasat o masuratoare de pe Stereophile, un grafic de putere vs distorsiuni al unui amplificator de boxe. Se observa lejer ca distorsiunie cresc fabulos in ultima portiune a graficului, cand se apropie de puterea maxima. Are 0,006-0,007% la 200w@8ohm si 1% la 220w/canal @8ohm.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Cu si despre CASTI audio din/in Romania-distort.jpg  
    Last edited by H_O_N_D_A; 08-09-2017 at 11:17.
    Elac 207.2 de vanzare/schimb cu Sennheiser HD800 http://forum.computergames.ro/217-mu...l#post49098352

2. Back To Top | #12362
    Registered User alex20alex's Avatar
    La prima vedere da, dar dacă ne uitam cu atenție vedem ca are cca ~0,02 THD+N la ~80W, 0,03 pe la ~170W, iar cu 1% deja trece de 250W, respectiv 0,03~ 0,04 THD+N intre 100~200W și 400W cu 1%THD+N ( foarte ciudat acest grafic ).

Dar deja discuția este putin spre off-topic...

P.S:

Eu când vad 1% THD+N, de regula împart la 2 puterea specificată pentru a-mi face o idee orientativa...
    NU imi este rusine ca sunt roman ! ... imi este rusine ca ALTII ... sunt romani !

3. Back To Top | #12363
    Vezi ca incurci linia care masoara puterea in 4ohm cu cea care masora puterea in 8ohm. Ai uitat si un 0, la 80W are un pic de tot peste 0,002%, adica de 10x mai putin decat ai scris tu. Pe la 180w are 0,003% nu 0,03%, pe la 200w 0,006-0,007% iar la 220w/canal in 8ohm atinge 1%. Distorsiunile in acest caz si din cate am observat eu la solid state pana acum, urca brusc cand ne apropiem de puterea maxima. Linia aceea care se duce mai departe este pentru 4ohm. Oricum orientativ nu cred ca exista nicio regula, in acest caz cel putin de la 200w la 220w distorsiunile cresc de ~150x. Puterea la 1% THD+N e la fel de reala ca puterea la 0,002% THD+N, nu e vreo minciuna, nu e o teorie a conspiratiei, dar nici ideal sa ai 1%.

Eu cred ca daca Fiio A5 al meu are 150mw@300ohm la 1%, probabil are 120-130mw la maxim 0,01%. Daca ar fi sa fac niste presupuneri, pe headfi A5 are trecut la specs 19 Vpp, iar pe site-ul Fiio 15Vpp. Daca fac calculul, 19Vpp ar insemna fix cat scrie in fisa tehnica "maximim power output" 150mw@300ohm@1%, iar 15Vpp inseamna 93mw@300ohm putere continua. Deci probabil THD+N : <0.002% (1 kHz) e valabil pentru 93mw. Cum am presupus mai sus, 120-130mw@0,01% e perfect credibil. Un Matrix HPA-3U le mananca pe paine la micul dejun cu 420mw@0,01% THD +N, nu mai zic de HPA-3B cu 1,5W@0,01%THD+N.

"The maximum output level before waveform clipping was 4.887V" Asta scrie pe stereophile despre Mojo, adica fix inainte sa atinga 80mw@300ohm lesina, deci si el se comporta ca toate celelalte amplificatoare, daca scazi 10% din puterea la care intra in clipping, distorsiunile scad extrem de mult.

P.S. Am atasat un grafic si mai simplu, al unui power Emotiva XPA Gen3. Dupa cum poti observa, povestea se repeta si probabil e valabil pentru solid state. La 1% daca nu ma insel intra in clipping, probabil de asta declara unii puterea la aceasta valoare.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Cu si despre CASTI audio din/in Romania-emotiva.jpg  
    Last edited by H_O_N_D_A; 08-09-2017 at 12:18.
    Elac 207.2 de vanzare/schimb cu Sennheiser HD800 http://forum.computergames.ro/217-mu...l#post49098352

4. Back To Top | #12364
    Quote Originally Posted by H_O_N_D_A View Post
    Ai uitat si un 0, la 80W are un pic de tot peste 0,002%....
    Asa este, am mâncat câte un 0, dar nu a fost cu intenție ( pur și simplu graficul este prea mic ).

Eu cred ca daca Fiio A5 al meu are 150mw@300ohm la 1%, probabil are 120-130mw la maxim 0,01%.
    Depinde, rezultatele sunt foarte diferite de la amplificator la amplificator. Uite aici mai multe amplificatoare de caști măsurate: Headphone Amp Measurements | InnerFidelity

La unele diferența de la 0,001 la 1% este foarte mare, la altele este relativ mica.

De exemplu:
    - JDSLabs O2 la 150 Ohmi are ~240mW la 0,001 și cca 341 mW la 1%.
    - Burson Conductor Virtuoso la 150 Ohmi are ~528 la 0,01% ( aici nu am mâncat nici un 0 ) și 605mW la 1%.
    - AURALiC Taurus MkII are la 150 Ohmi ~280mW la 0,001% și 1,167W la 1% ( LOOL! ).

Deci, pentru mine treaba este foarte simplă, diferența de la 0,001% la 1% poate să fie chiar foarte mare în unele cazuri (de altfel, era de așteptat ). Un amplificator care este cotat la ~100 mW cu 0,001% THD poate avea chiar putere mai mare decât un amplificator care are pe hârtie putere aproape dublă, dar măsurată la 1% THD+N.

L.E:
    Să nu fiu înțeles greșit, aici mă refer strict la diferența de putere dintre cele doua standarde de măsurare ( ca de la ~0,005%, sau 0,01%, sau poate de la 0,1% la 1% creste brusc THD-ul, asta nu mai contează în cazul de fata...).
    Last edited by alex20alex; 08-09-2017 at 12:34.
    NU imi este rusine ca sunt roman ! ... imi este rusine ca ALTII ... sunt romani !

5. Back To Top | #12365
    Interesanta lectura. Daca esti foarte atent la grafic:

-JDSLabs O2 are cam cum zici tu, ~240mw@150ohm la 0,002% si 340mw@150ohm la 1%, dar daca te uiti atent pe grafic e capabil de 300-310mw@ 0,003%, deci e la fel ca toate celelalte prezentate de mine, inclusiv Mojo.
    -Burson Conductor Virtuoso are fix ca celelalte, daca tai 10% din puterea maxima scad enorm distorsiunile
    -Auralic Taurus MKII are ~265-270mw la 0,001% si la 275-280mw atinge 1%. Cazul asta e ciudat, pentru ca graficul intr-adevar urca, dar eu zic ca l-ai interpretat aiurea, din moment ce atinge 1% THD+N la 280mw, ca vorbim de putere curata totusi. Dpmdv nu are importanta ca e capabil sa scoata 1W sau 1000W, vorbim de 1% THD+N atins la 0,280mw.

Astea fiind spuse, concluzia ta ar fi gresita zic eu, din moment ce si Aurlic se loveste de acelasi zid, daca tai 10% din puterea la care atinge 1% THD+N obtii distorsiuni foarte mici. Inca astept si eu cazul ala in care "Un amplificator care este cotat la ~100 mW cu 0,001% THD poate avea chiar putere mai mare decât un amplificator care are pe hârtie putere aproape dublă, dar măsurată la 1%.". Eu zic ca dupa atatea exemple putem concluziona ca un amplificator care scoate 200mW cu 1% va fi capabil de 170-180mw cu THD+N de sub 0,01% in general. Nu cred ca vinde nimeni scule audio fara sa le laude de mama focului daca are cu ce in fata concurentei si clientilor.

In fisa tehnica Auralic baietii specifica
    <0.002%, 20Hz-20KHz at rated output. Problema e ca puterea specificata nu se pupa deloc cu masuratorile Innerfidelity, pentru ca la 0,002% are 270mw iar ei declara cam 1W, iar in modul balansat 3,5-4W. Acum innerfidelity nu specifica daca masuratorile au fost facute in modul SE sau balansat, dar eu intuiesc ca SE, dar oricum ar fi, nici la pretul asta nu sunt prea cinstiti producatorii, dupa cum se poate observa. Distorsiunea reala la puterea declarata e de 500x mai mare decat in fisa tehnica, iar amplificatorul e capabil de putere foarte mica la distorsiunile declarate.

http://www.auralic.com/download/TAUR...RSGUIDE_R1.pdf
    Last edited by H_O_N_D_A; 08-09-2017 at 13:43.

6. Back To Top | #12366
    Interesanta lectura. Daca esti foarte atent la grafic:

-JDSLabs O2 are cam cum zici tu, ~240mw@150ohm la 0,002% si 340mw@300ohm la 1%, [B]dar daca te uiti atent pe grafic e capabil de 300-310mw@ 0,003%, deci e la fel ca toate celelalte prezentate de mine, inclusiv Mojo.
    Nu ai înțeles nimic! Pai ce mai contează ce este după 0,001% dacă producătorul iți da puterea măsurată pana la 0,001%...

-Auralic Taurus MKII are ~265-270mw la 0,001% si la 275-280mw atinge 1%. Cazul asta e ciudat, pentru ca graficul intr-adevar urca, dar eu zic ca l-ai interpretat aiurea, din moment ce atinge 1% THD+N la 280mw, ca vorbim de putere curata totusi. Dpmdv nu are importanta ca e capabil sa scoata 1W sau 1000W, vorbim de 1% THD+N atins la 0,280mw.
    Pentru Auralic Taurus MKII gasesti valoarea jos, în tabel, pentru 1% ( nu a încăput în grafic pentru impedanța de 150 de Ohmi ). Uită-te mai atent acolo!

7. Back To Top | #12367
    Am fost foarte atent si am vazut tot PDF-ul si asta voiam sa subliniez, ce ma intereseaza ca atinge 1000W@1% thd, din moment ce atinge 1% de la 280mw si distorsiunile raman aceleasi pana la xW putere. A atins 1% pa, s-a terminat dpmdv.

8. Back To Top | #12368
    Fa un print screen și arata-mi și mie unde atinge Auralic Taurus MKII 1% la 280mw ( deci galben și albastru deschis )!

Eu vad ca de pe la ~280mW și pana iese din grafic are 0,01% THD...

L.E:
    Oricum, eu cred ca s-a înțeles ce era de înțeles, ca deja am cam poluat topicul...
    Last edited by alex20alex; 08-09-2017 at 13:17.

9. Back To Top | #12369
    Ai dreptate, nu stiu ce aveam in cap cand am citit graficul. Puterea specificata se pupa in mare cu cea masurata, nu cum am scris mai sus. Totusi nu are 0,002% la puterea declarata, atinge 0,01% la 280mw, adica de 5x mai mult decat in specificatii, iar la puterea declarata atinge imediat 1%. Pacat ca nu avem tot graficul, sa vedem cat de lin/brusc creste. Cu ocazia asta mie mi-a crescut si mai tare interesul pentru Matrix HPA-3U/3B daca ma ghidez strict dupa pret/putere. Nu cred ca au degeaba amplificatoarele astea scumpe atata putere.
    Last edited by H_O_N_D_A; 08-09-2017 at 13:50.

10. Back To Top | #12370
    Godlike Savu's Avatar
    Ai dreptate, nu stiu ce aveam in cap cand am citit graficul. Puterea specificata se pupa in mare cu cea masurata, nu cum am scris mai sus. Totusi nu are 0,002% la puterea declarata, atinge 0,01% la 280mw, adica de 5x mai mult decat in specificatii, iar la puterea declarata atinge imediat 1%. Pacat ca nu avem tot graficul, sa vedem cat de lin/brusc creste. Cu ocazia asta mie mi-a crescut si mai tare interesul pentru Matrix HPA-3U/3B daca ma ghidez strict dupa pret/putere. Nu cred ca au degeaba amplificatoarele astea scumpe atata putere.
    Vezi ca HPA-3B e altceva fata de 3U. E mult mai bun 3B

11. Back To Top | #12371
    Mi se pare si firesc, dar 3B atrage de la sine costuri suplimentare din cauza cablului balansat(pe care nu il am) si nevoia de DAC separat, pe cand 3U e o solutie mai ieftina all-in-one cu iesire SE. Probabil fiecare e foarte ok pentru pretul sau si recunosc, as vrea sa le incerc.

12. Back To Top | #12372
    Godlike Savu's Avatar
    Mi se pare si firesc, dar 3U atrage de la sine costuri suplimentare din cauza cablului balansat(pe care nu il am) si nevoia de DAC separat, pe cand 3B e o solutie mai ieftina all-in-one cu iesire SE. Probabil fiecare e foarte ok pentru pretul sau si recunosc, as vrea sa le incerc.
    Le-ai facut praf...

13. Back To Top | #12373
    Am corectat acum, seamana prea tare denumirile, chit ca B vine de la balansat. Si uite asa am gasit o problema a celor 2 scule, au denumiri care nu inspira nimic, nu suna pompos, pot fi usor incurcate. Cand auzi Conductor, Soloist, Mojo, Hugo altfel iti ramane in minte, deja suna cu 50% mai bine din start.

14. Back To Top | #12374
    Godlike Savu's Avatar
    Am corectat acum, seamana prea tare denumirile, chit ca B vine de la balansat. Si uite asa am gasit o problema a celor 2 scule, au denumiri care nu inspira nimic, nu suna pompos, pot fi usor incurcate.
    Chineji...ce vrei. Daca erau italieni se numeau Speciale si Emotione

15. Back To Top | #12375
    Pana la urma m-am decis asupra soluției AMP și DAC separat.
    Am dat comanda de Burson,urmând ca in maxim o săptămâna sa dau comanda de Micromega MyDAC.

16. Back To Top | #12376
    Quote Originally Posted by florin666 View Post
    Pana la urma m-am decis asupra soluției AMP și DAC separat.
    Am dat comanda de Burson,urmând ca in maxim o săptămâna sa dau comanda de Micromega MyDAC.
    Sa-l folosești cu plăcere! Te așteptam cu impresii despre el.

Matrix HPA-3U/3B daca ma ghidez strict dupa pret/putere. Nu cred ca au degeaba amplificatoarele astea scumpe atata putere.
    Și pe mine mă tentează Matrix HPA-3B, mai ales că dețin și DAC cu ieșire balansată. Poate intra de BF la ofertă.

Dacă tot vrei putere, vezi ''Emotiva BasX A-100'', pe ''direct drive mode'' are 12W la 33 Ohms ( explodează căștile pe urechi dacă iți scăpa mână pe potențiometru ) și 1.3W la 300 Ohms, are și ieșire de boxe. Probabil la nevoie poate fi folosit și ca invertor de sudură direct din ieșirea de căști.

Lăsând gluma la o parte, sunt unele guri care spun că sună chiar bine pe ieșirea de căști. A ascultat cineva Emotiva BasX A-100 setat pe ''direct mode''? Vad ca este și în oferta AVstore...

17. Back To Top | #12377
    De-abia săptămâna viitoare pe vineri sau sâmbătă ajung și eu acasă .
    Despre Micromega MyDAC ce-mi puteți spune? (mie mi la recomandat un prieten care la deținut și a fost încântat de el)

18. Back To Top | #12378
    Quote Originally Posted by Savu View Post
    Mojo nu duce corespunzator casti cu impedanta mare (pierde din dinamica) , dar are in schimb un DAC foarte bun
    Apropo de Chord, cum ti se pare Chordette Qute EX ca DAC? Merita luat sh pe la 2500 lei, este semnificativ peste Mojo?

19. Back To Top | #12379
    Godlike Savu's Avatar
    Quote Originally Posted by raven01 View Post
    Apropo de Chord, cum ti se pare Chordette Qute EX ca DAC? Merita luat sh pe la 2500 lei, este semnificativ peste Mojo?
    Nu le-am comparat niciodata in mod direct, dar da, Qute EX la 2500 lei este un pret bun, oricum eu l-as lua la banii astia oricand in loc de Mojo ca DAC.

20. Back To Top | #12380
    Registered User
    Pe 14 septembrie se lansează pe Massdrop amplificatorul de căști balansat Massdrop x Alex Cavalli Liquid Carbon X la prețul de 300USD.
    https://www.massdrop.com/buy/massdro...d-carbon-x-amp

1.  
Page 619 of 622 FirstFirst ... 119519569609616617618619620621622 LastLast

Bookmarks

Bookmarks