Page 620 of 643 FirstFirst ... 120520570610617618619620621622623630 ... LastLast
Results 12,381 to 12,400 of 12855

Thread: Cu si despre CASTI audio din/in Romania

1. Back To Top | #12381
    Malkavian Azazell86's Avatar
    Eu inca am Burson Conductor cu DAC Board PCM si il folosesc cu Amp-ul SRM-006TII si cu castile Stax SR-507. E o combinatie foarte reusita. Daca mai avem un Headphone Meet, va aduc sistemul STAX, merita sa-l ascultati. Este magic
    Playstation 3 -> Strictly 320 Kbps MP3 -> Optical Cable -> Burson Conductor DAC/Amp -> Cardas Clear -> HD800

2. Back To Top | #12382
    Quote Originally Posted by raven01 View Post
    Apropo de Chord, cum ti se pare Chordette Qute EX ca DAC? Merita luat sh pe la 2500 lei, este semnificativ peste Mojo?
    Probabil ca vrea cineva sa scape de el, avand in vedere ca pe Windows dupa Creators Update nu mai poate functiona cu WASAPI output Sunt in aceeasi situatie cu QuteHD
    Chord ne-a lasat cu ochii in soare, bataie de joc, nu cred ca mai cumpar vreun produs Chord prea curand.
    Last edited by AFX; 13-09-2017 at 04:49.

3. Back To Top | #12383
    Stai putin, deci Microsoft scoate suportul WASAPI iar Chord sunt cei care-si bat joc? Am si eu Chord, dar imi scapa logica. Cumva celelalte branduri de DAC-uri or sa mearga in continuare cu WASAPI?
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

4. Back To Top | #12384
    Scapa logica deoarece eu nu am scris ca Microsoft scoate suportul WASAPI, ci doar ca dupa Creators Update, Microsoft a facut ceva modificare, iar acel DAC nu mai functioneaza cu output WASAPI, la incercarea de a asculta ceva in mod exclusive prin WASAPI Windows da blue screen cu eroare in chrd164.sys, driverul Chord. Au mai fost afectati si alti producatori (printre cei mai cunoscuti Chord si M2Tech) si se mai plang si alti oameni pe forumuri despre asta, dar fiind ceva de nisa, nu stiu pe cata lume misca aceasta intamplare.

S-au adresat unii oameni deja catre Chord, pentru Mojo, 2Qute, Hugo, DAVE au scos drivers actualizate care rezolva problema aparuta dupa Creators Update, insa posesori de DAC-uri din gama Chordette (orice mai vechi de 2Qute de exemplu) au primit raspuns ca au produse legacy si nu se mai poate face nimic pentru ei. Am trimis si eu niste mesaje la Chord, poate poate iese ceva, daca si-au dat seama care e problema, mi se pare o prostie ca un produs relativ nou sa nu mai fie adus intentionat la stadiul de functionare la care a fost promis la achizitie, ca sa cumperi produsul nou. As intelege sa nu mai poata sa il repare, sa nu mai incerce in fiecare zi sa il optimizeze, dar nu sa stie solutia si sa nu ajute oamenii. In cazul meu, efectul este fix invers si nu as mai cumpara de la asa producator.

5. Back To Top | #12385
    Registered User Luc1aNo's Avatar
    Am cumparat acum cateva zile un prelungitor Prelungitor APC PM8-GR, 8 prize (Alb) - evoMAG.ro
    Il folosesc pentru PC, monitor, router etc. La PC am Chord Mojo intr-un port USB3.1 si pot confirma ca filtrul emi/rfi cu atenuare "60 dB" chiar functioneaza, e o diferenta imensa, credeam ca aveam sunetul perfect inainte dar acum e mult mai dinamic, transparent, inteligibil, crosstalk mai mic si bass mai rapid si mai clar care se aude un pic mai pronuntat decat as fi vrut (bass cărnos?). Aceeasi experienta si cu Nano iDSD. Probabil se poate chiar mai bine de atat.
    Mai are careva experiente similare ? Exista ceva mai bun pentru filtrare EMI/RFI intr-un buget de 500 lei ? Daca nu, atunci ce recomandati ?

Folosesc si monitoare de studio la PC. Cu un prelungitor obisnuit cu impamantare, boxele au acel "50hz hum" cand conectez sursa de semnal din Mojo. Cu prelungitor fara impamantare, dispare zgomotul, ramane doar un "very faint hiss" de la amplificare. Cu APC PM8-GR, nu mai am "50hz hum" dar apar zgomote care se schimba in functie de ce apare pe monitor, cand misc mouse-ul etc.
    Cu alte cuvinte, prelungitorul nou n-a rezolvat problema asta, deci trebuie sa folosesc priza fara impamantare pentru monitoare.

6. Back To Top | #12386
    Quote Originally Posted by AFX View Post
    Scapa logica deoarece eu nu am scris ca Microsoft scoate suportul WASAPI, ci doar ca dupa Creators Update.[...]
    Aha, acum se intelege clar care-i problema. Eu am Chord QuteHD dar il folosesc pe Windows 7 si nu ma intereseaza deloc Windows 10. In cel mai rau caz, cand o sa trec pana la urma la un alt sistem de operare, voi face un mini-pc cu alde Daphile si am rezolvat problema. Nu as exclude ca cineva din comunitate sa hacuie nitel driverul ala, ca probabil nu e complicat de rezolvat problema... rabdari.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

7. Back To Top | #12387
    Problema mea cu Creators Update este ca imi instaleaza automat un driver pt dac si il face sa ruleze doar la 24 bitrate, dar dupa mult timp am reusit sa gasesc o modalitate de a rezolva problema.

8. Back To Top | #12388
    Registered User
    Ciudat eu folosesc Win 10 cu update-ul CU fiind singura posibilitate de a avea HDR si nu am nici o problema cu driverul audio ASIO de la TEAC.Playerul lor cat si JRiver trimite 1:1 streamul DSD si PCM la orice frecventa si bitrate.

9. Back To Top | #12389
    Salut.Dupa cum am promis,revin dupa ce mi-a ajuns Amp-ul.Astazi pe la 11 suma curierul,iau coletul, conectez Amp-ul atat la priza cat si la sursa(in speta Mac-ul nevestei) si dupa ce "functioneaza"10-20 de secunde se inchide ca si cum nu ar mai primi curent.Incerc cu alt cablu de alimentare,incerc la alta priza...nimic.Ampul meu e mort nene de imi vine sa-l arunc pe fereastra.Dupa ce ca am asteptat o saptamana ca un copil care asteapta cadoul de Mos Nicolae,mai am si bafta sa fie stricat(nu as vrea sa ma gandesc la altceva).In "timpul in care a functionat" sa stiti ca nu ma dat pe spate.Sunetul era "murdar",nu stiu cum sa-l numesc mai bine,dar si foarte,foarte incet fata de fiio e09k,care,e cu 2-3 trepte mai sus,ca si nivel de zgomot pe acelea-si casti (Grado PS500,pentru ca nu am mai avut timp si pentru altele(Senn HD650).
    Acum asta e, ghinionul meu,putea se se intample oricui si nu blamez cu nimic firma producartoare,dar acum eu ce pot face,sa-l trimit la garantie sau sa cer inlocuirea produsului cu altul functional???

10. Back To Top | #12390
    Sincer, mie Burson Conductor mi s-a parut sub placa de sunet Essence ST, sunetul e cam infundat si neclar. Nu e mare diferenta, ca electronicele nu aduc diferente enorme, dar destul cat sa fie sesizabil. Am mai avut/am cateva dac-uri si amp-uri, nimic nu am gasit cu foarte mult peste placa de sunet, doar la casti mi se par diferente colosale.

11. Back To Top | #12391
    Recunosc ca nu m-a pot mândri cu niște boxe mai de doamne-ajuta,dar pot spune ca pe căștile pe care le am sau le-am avut placa de sunet Asus xonar dx suna mult sub soluția implementată de Apple chiar și pe telefoane.
    Am făcut teste cu căștile mele pe Pc și apoi legate la Mac sau la telefon(6s plus). Sunetul redat de Xonar e muuult inferior.
    Însă in jocuri xonarul se tine bine
    După cum spuneai și tu,pe casti se văd diferențele iar eu tocmai pentru ele am luat Burson-ul
    Pana la urma ce sa fac,sa cer înlocuirea produsului sau să-l trimit la garanție???

12. Back To Top | #12392
    Nu ai inteles ce am scris, dar cu "m-a pot mandri", nu ma mira...
    Cine stie ce scamatorii face Apple pe telefoane ca sa para ca suna mult mai bine decat o placa Asus, ca daca o iei asa, poti face si ultima pocnitoare sa para ca e ceva deosebit unui neavizat.
    Daca nu-ti place cum suna, incearca stornarea, ca e posibil sa fi sunat asa in mod normal, nu de la vreo defectiune, cu toate ca orice e posibil.

13. Back To Top | #12393
    florin666 ,probabil a fost un aparat defect.
    limelight ,nu pot sa cred ca Burson Conductor este sub placa de sunet Essence ST. Este adevarat ca multi prefera sa investeasca in casti sau boxe decat in amplificatoare,dac-uri,dar totusi.....
    Last edited by tulceanul; 16-09-2017 at 21:39.

14. Back To Top | #12394
    Depinde si de casti, dar pe hd650 suna un pic sters si moale, poate pe casti mai aspre e mai ok.

15. Back To Top | #12395
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    1. Nu mai cumparati scule fara auditie.
    2. Nu veniti sa va jeliti ca sculele cumparate fara auditie nu suna fix cum sperati voi.
    3. Nu mai evaluati sunetul unor scule defecte.
    4. Xonar DX mult mai slab decat iPhone sau onboardul de la MAC, as zice ca nu e cazul decat daca nu stii sa setezi softul/driverul Asus care modifica enorm sunetul.
    5. Despre garantie, returnare vorbeste cu magazinul de unde ai cumparat.
    6. O jucarie gen Fiio X5, Fiio X7 probabil iti oferea sunetul pe care il cautai, plus functionalitate si portabilitate.
    7. Pentru ceva care sa sune diferit nu trebuie musai sa cheltuiesti sume fabuloase ci sa testezi si sa alegi dupa preferintele tale.
    8. Diferente enorme vei sesiza doar schimband castile. De banii pe care ti-ai propus sa-i investesti luai bine-mersi HD800, Focal Elear, Beyerdinamic T1 si ai fi obtinut un upgrade enorm, chiar pe electronicele detinute. Desigur, nu respectai legile audiofile/cascofile, dar upgrade-ul era peste orice vei obtine din HD650 cu cele mai dumnezeiesti electronice.

Desigur, tot ce am scris mai sus e strict punctul meu de vedere. Eu n-as face experimente de genul asta pe banii si timpul meu.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

16. Back To Top | #12396
    M-am indragostit de FIIO X5 III , am avut ocazia sa il ascult la o cunostinta. Ce sunet chiar si pe o pereche de casti low end.

17. Back To Top | #12397
    Quote Originally Posted by limelight View Post
    Sincer, mie Burson Conductor mi s-a parut sub placa de sunet Essence ST, sunetul e cam infundat si neclar. Nu e mare diferenta, ca electronicele nu aduc diferente enorme, dar destul cat sa fie sesizabil. Am mai avut/am cateva dac-uri si amp-uri, nimic nu am gasit cu foarte mult peste placa de sunet, doar la casti mi se par diferente colosale.
    Dude...stiu ca parerile sunt subiective, dar totusi
    Plus ca eu folosesc DAC Board-ul PCM care are un sunet smooth.
    Am ascultat ASUS Essence STX si avea un sunet foarte aspru, chiar una din putinele componentele audio care mi-au displacut
    Playstation 3 -> Strictly 320 Kbps MP3 -> Optical Cable -> Burson Conductor DAC/Amp -> Cardas Clear -> HD800

18. Back To Top | #12398
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    Ce casti tip IEM care se gasesc in RO sau Germania ar merita atentie la maxim 1000ron de exemplu? Caut ceva confortabil. De mentionat ca IE80 nu mi-au placut foarte tare pentru cat costa, IE800 nu mi-au placut cand le-am testat mai demult, Fiio EX1 mk1 am avut si cu toate ca suna destul de detaliat si articulat, nu suna natural, au un timbru metalic, iar Philips Fidelio S2 pe care le detin acum au bas prea putin controlat, suna cam ca din butoi, inaltele sunt foarte dubioase, nu au deloc viata peste 8-10khz, iar sub suna cam prost, doar mediile ce le scot din rahat fata de EX1. Nu caut audionirvana portabila, pe strada nu stau sa fac mama auditiilor, dar caut ceva confortabil, echilibrat, cu bas rapid, curat, relativ detaliat, medii naturale si inalte extinse, detalaite, cat de cat curate si cu un pic de piscatura. Ca idee HD600 imi plac foarte mult chiar si fara EQ, iar ca electronice am Fiio X5 mk1 + A5. Sincer sa fiu mi-au atras atentia IEM-urile Meze si Fiio F9 dar din ce am citit si vazut pe headfi, Fiio F9 au un spike nasol la 7khz care trebuie egalizat. Pe olx am gasit Mee Audio Pinnacle P1 la 600ron iar din afara mi-au atras atentia Sony EX1000 dar din pacate nu le pot incerca pe nicaieri si costul e mai mare decat mi-am propus sa cheltuiesc si nu sunt convins ca ar fi notabila diferenta pe strada, in metrou, tren etc.
    Last edited by H_O_N_D_A; 22-09-2017 at 13:40.

19. Back To Top | #12399
    Voi stiti de IEM-urile astea custom din Romania?
    LX-Ear – In-Ear Monitors
    Arata fenomenal

20. Back To Top | #12400
    Quote Originally Posted by H_O_N_D_A View Post
    Ce casti tip IEM care se gasesc in RO sau Germania ar merita atentie la maxim 1000ron de exemplu? Caut ceva confortabil. De mentionat ca IE80 nu mi-au placut foarte tare pentru cat costa, IE800 nu mi-au placut cand le-am testat mai demult, Fiio EX1 mk1 am avut si cu toate ca suna destul de detaliat si articulat, nu suna natural, au un timbru metalic, iar Philips Fidelio S2 pe care le detin acum au bas prea putin controlat, suna cam ca din butoi, inaltele sunt foarte dubioase, nu au deloc viata peste 8-10khz, iar sub suna cam prost, doar mediile ce le scot din rahat fata de EX1. Nu caut audionirvana portabila, pe strada nu stau sa fac mama auditiilor, dar caut ceva confortabil, echilibrat, cu bas rapid, curat, relativ detaliat, medii naturale si inalte extinse, detalaite, cat de cat curate si cu un pic de piscatura. Ca idee HD600 imi plac foarte mult chiar si fara EQ, iar ca electronice am Fiio X5 mk1 + A5. Sincer sa fiu mi-au atras atentia IEM-urile Meze si Fiio F9 dar din ce am citit si vazut pe headfi, Fiio F9 au un spike nasol la 7khz care trebuie egalizat. Pe olx am gasit Mee Audio Pinnacle P1 la 600ron iar din afara mi-au atras atentia Sony EX1000 dar din pacate nu le pot incerca pe nicaieri si costul e mai mare decat mi-am propus sa cheltuiesc si nu sunt convins ca ar fi notabila diferenta pe strada, in metrou, tren etc.
    Honda,vezi Shure 425 care ar fi la un + 1000 lei.

1.  
Page 620 of 643 FirstFirst ... 120520570610617618619620621622623630 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks