Page 622 of 622 FirstFirst ... 122522572612619620621622
Results 12,421 to 12,431 of 12431

Thread: Cu si despre CASTI audio din/in Romania

1. Back To Top | #12421
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    Nu stiu toate detaliile din pacate. Presupun ca acea capsula la care faci referire e suportul driverului, iar cu ajutorul ei se poate tuna driverul. Evident e acelasi driver, probabil un pic modificat sau ajustata capsula, ceva material sa absoarba energia din zona 6khz si alte modificari. Oricum, vreau sa le aud pe ambele, tinand cont ca nu am facut niciodata o auditie calumea cu HD800 iar HD600 imi plac foarte foarte foarte mult. Daca ar face Sennheiser niste IEM asemanatoare cu HD600 as sta la coada sa le cumpar.
    Last edited by H_O_N_D_A; 25-09-2017 at 12:52.
    Elac 207.2 de vanzare/schimb cu Sennheiser HD800 http://forum.computergames.ro/217-mu...l#post49098352

2. Back To Top | #12422
    Da, toate castile au dezechilibre, in contextul asta vorbeam. Poate sunt modele planare mai liniare, dar difuzoarele dinamice nu le poti face liniare.
    Hd700 nu ca sunt foarte proaste, dar pot fi iubite doar de cineva care vrea mediu-inalte si inalte agresive, cu spike+uri, bass adanc slab si bass/midbass care se aude cam ca butoiu. Si nu pot fi drese, asta e o vrajela audiofila de atras clienti, un spike de 7-8dB pe mediu-inalte cu -5dB in jurul lui nu se poate repara decat prin egalizare agresiva si foarte personalizata, cu distorsiunile aferente.
    Daca ar rezolva chestia cu vopseaua, daca ar pune niste paduri mai moderne, cu memory foam, hd650 si hd600 ar fi de exceptie, restu nu mai au rost.

3. Back To Top | #12423
    De ce ai vrea sa faci niste casti hi-fi liniare, ca doar urechea umana nu aude liniar?

4. Back To Top | #12424
    Quote Originally Posted by limelight View Post
    Daca ar rezolva chestia cu vopseaua, daca ar pune niste paduri mai moderne, cu memory foam, hd650 si hd600 ar fi de exceptie, restu nu mai au rost.
    Cum adica nu mai au rost? Driverele de pe modelul 800 sunt net superioare driverului 600, cum sa spui ca nu are rost sa le fabrice?

5. Back To Top | #12425
    Registered User tobias's Avatar
    Nu ma pot abtine sa nu intru si eu in discutie ca un cascofil martalog ce sunt...dupa o experienta indelungata ca si ascultator de casti, am ajuns la o concluzie: ne place sa fie,,pacalita" urechea...preferam sunetul altor casti decat al monitoarelor de studio..diferenta este enorma...as zice ca diferenta e similara cu preamplificatoarele active, versus pasive..totusi, eu personal prefer la o ascultare indelungata monitoarele de studio..asta nu inseamna ca nu-mi plac HD 800...in ciuda sunetului sintetic sunt in topul preferatelor mele.

6. Back To Top | #12426
    Stiti vreo casca in-ear ieftina, care sa nu sune gretos, care sa se gaseasca in magazine de-alde Media Galaxy si care sa izoleze cit de cit? Nu am mai avut casti in-ear, imi trebuie o pereche pt. uz foarte ocazional cind nu pot sa transport casti mari.
    "So, l learned, while collecting $, that audiophiles are all insecure little worms, who probably never have sex with their wives."

7. Back To Top | #12427
    Depinde cât de ieftina. La avstore găsești Sennheiser cx300 sau momentum. Sau fiio ex2. Cred ca poți și asculta de test. Buget 180-330 lei astea. La MG și similar nu știu dacă merita vreuna din ce vad.
    Cyanide & Happiness!

8. Back To Top | #12428
    Malkavian Azazell86's Avatar
    Quote Originally Posted by calind79 View Post
    Stiti vreo casca in-ear ieftina, care sa nu sune gretos, care sa se gaseasca in magazine de-alde Media Galaxy si care sa izoleze cit de cit? Nu am mai avut casti in-ear, imi trebuie o pereche pt. uz foarte ocazional cind nu pot sa transport casti mari.
    Calin - castile mele ''To Go'' sunt Sennheiser Momentum M2 In-Ear. Sunt excellente pentru pretul lor, le folosesc deja de aproape 2 ani fara nici o problema
    Playstation 3 -> Strictly 320 Kbps MP3 -> Optical Cable -> Burson Conductor DAC/Amp -> Cardas Clear -> HD800

9. Back To Top | #12429
    Casti Sennheiser CX 300-II PRECISION la AVstore.ro

Astea. Am luat o pereche demult, apoi am mai luat 2 cand am vazut ca-s 100 lei. Acum s-au scumpit iar, dar as da si 300 lei pe ele, zgarie mai putin urechile decat celelalte casti in ear pe care le-am ascultat, distorsiuni mai putine.

raven01, era o parere subiectiva, mie hd800 mi se par aiurea pe inalte, iar adaosul de detalii fata de hd600 nu justifica deloc pretul pentru mine.

10. Back To Top | #12430
    Explica mai sus in review-ul de pe soundnews colegul nostru de forum ca le-au rezolvat problema inaltelor. E adevarat, au cam scrantit-o la prima varianta cu HD 800, nu e normal sa platesti atatia bani pe niste casti si sa te lovesti de o asemenea problema.

11. Back To Top | #12431
    Malkavian Azazell86's Avatar
    Eu nu am nici o problema cu inaltele de pe HD800. Asta venind dupa ce am ascultat Stax SR-507
    La inceput ma deranjau, dar acum chiar apreciez toata amprenta sunetului emis de HD800. Concluzia mea este - ori sau rodat ele pana cand inaltele au devenit perfecte, ori am imbatranit eu si incep sa-mi pierd din acuitatea auditiva la inalte, ori mi s-au schimbat gusturile si caut un sunet mai neutru spre rece.
    Tin sa mentionez ca am avut Audeze LCD-2, care desi mi-au placut, nu au fost castile mele preferate cat le-am avut in casa. Am schimbat LCD-2-urile cu sistemul Stax si nu regret decizia
    Playstation 3 -> Strictly 320 Kbps MP3 -> Optical Cable -> Burson Conductor DAC/Amp -> Cardas Clear -> HD800

1.  
Page 622 of 622 FirstFirst ... 122522572612619620621622

Bookmarks

Bookmarks