Page 632 of 644 FirstFirst ... 132532582622629630631632633634635642 ... LastLast
Results 12,621 to 12,640 of 12873

Thread: Cu si despre CASTI audio din/in Romania

1. Back To Top | #12621
    Dar nici nu am sustinut ca toate fisierele stereo sunt bine contruite pentru casti, am spus doar ca tehnologia stereo este suficenta sa poti amplasa sunetul unde vrei tu, folosind pentru redare o pereche de casti. De aceea am spus ca nu vad sensul unor emulari artificiale, din moment ce stereo poate sa faca acelasi lucru, dar fara sa-ti dea senzatia ca se aude artificial.

2. Back To Top | #12622
    Salut, nu stiu daca e locul potrivit aici dar la noi se fac intalniri cu pasionatii de casti?
    Mi-ar placea sa ajung si eu la un eveniment de acest gen.

3. Back To Top | #12623
    Fusese de curand o intalnire, deci probabil mai ai de asteptat pana la urmatoarea. Trebuie sa urmaresti threadul, cred.

Raven, 3D ala de multe ori asta face, mitigheaza efectul stereo agresiv, actioneaza ca un crossfeed, asta e cel mai puternic efect. Cu toate astea, unele 3d-uri modifica si alti parametri mai mult decat un crossfeed simplu, dar chiar si procesarile numite simplu crossfeed au de obicei niste procesari suplimentare folosite ca o compensatie pentru anumite efecte negative ale crossfeeedului.

4. Back To Top | #12624
    Malkavian Azazell86's Avatar
    Attachment 1510877
    O poza draguta cu Set-up-ul meu STAX + Burson Conductor

Era draguta daca o puneai si tu in picioare...

Mai vreau sa vad si poze cu ce mai aveti voi prin casa in materie de casti si AMP-uri. Show me what you've got
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Cu si despre CASTI audio din/in Romania-20171030_154823.jpg  
    Last edited by Azazell86; 30-10-2017 at 20:05.
    Playstation 3 -> Strictly 320 Kbps MP3 -> Optical Cable -> Burson Conductor DAC/Amp -> Cardas Clear -> HD800

5. Back To Top | #12625
    Registered User
    Frumos.
    Ce model este , și te întreb din curiozitate ce combinații ai mai încercat , pana ai ajuns la aceasta variantă .
    Bursonul îl folosești pe post de DAC?

Trimis de pe al meu SM-N910F folosind Tapatalk

6. Back To Top | #12626
    AMP-ul este Stax SRM-006TII cu tuburile schimbate - RCA Clear Top. Castile sunt SR-507. Da, folosesc Burson Conductor cu placa DAC PCM1794 in calitate de DAC cu muzica scoasa dintr-un mobil Samsung S8 cu BitPerfect.
    Am incercat multe combinatii pana acum de la Sennheiser HD 555 la HD600, la HD800 (pe care inca le am). Ca planar magnetice am avut Audeze LCD-2.1 varianta pre-Fazor. Absolut nimic de pe piata nu se compara cu sunetul STAX, este pur si simplu magic. Pun castile pe cap si dupa un scurt warm-up al tuburilor, sunetul te baga in transa - mai ales ca eu am problema prin care nu pot doar sa ascult muzica, ci stau sa analizez obsesiv fiecare detaliu dintr-o piesa. E un tip pe Youtube care a facut review la STAX SR-L500 + SR-L700 si sugereza o melodie Piano Solo - de Yoko Kanno & The Seatbelts, in care aude el la niste intervale cum tuseste lumea prin public - eu imi dau seama ca la un moment dat tuseste o femeie atat de detaliate sunt

Am fost la AVStore la auditia Sennheiser Orpheus 2 care sunt deasemenea casti electrostatice. Am ascultat 3 piese, mi-am dat castile jos si fix in ziua aia mi-am cumparat sistemul meu STAX. Aveam nevoie sa mai ascult odata claritatea aia magica, care numai electrostaticele pot sa o reproduca. Cand le asculti prima data, ai in cap anumite asteptari de la castile dinamice, dar STAX-urile trec de orice asteptare
    Playstation 3 -> Strictly 320 Kbps MP3 -> Optical Cable -> Burson Conductor DAC/Amp -> Cardas Clear -> HD800

7. Back To Top | #12627
    Azazell86 Nu sunt grele? Eu personal nu suport presiune pe cap dar stiu ca stax-urile suna ft bine si as incerca o pereche.

8. Back To Top | #12628
    Sunt foarte comfortabile si sunt de plastic - asa ca sunt foarte usoare pe cap. Imi imaginez cineva cu urechile mai mari ar avea probleme cu ele, dar se ajusteaza automat pe cap, indiferent ce cap ai
    Am avut Audeze LCD-2, care erau incredibil de grele si deveneau incomfortabile dupa un timp, mai ales vara cand era cald

9. Back To Top | #12629
    Registered User Luc1aNo's Avatar
    Te referi la asta (SEATBELTS LIVE 2001) Piano Solo - Yoko Kanno - YouTube ? Intreb pentru ca daca stau sa ascult atent, aud cand tuseste cineva, mai ales dupa minutul 4, chiar pe niste boxe de 50 lei.
    Tusesc mai multi ? Adica se aude clar ca e vorba de mai multe persoane sau este clar ca este aceeasi persoana? Se aude lumea vorbind in sala ?

10. Back To Top | #12630
    Vorbeste despre un review facut de Zeos, la ala 80% din filmare este caterinca, 10% pipaie cabluri si ce ramane da cateva informatii despre produs.

Si eu il urmaresc, dar nu iau mereu de bun chiar tot ce spune

11. Back To Top | #12631
    Doar pe electrostatice se aude tusitul? Misto. Glume audiofile?

Ah, nu ca ar fi prima data cand aud prin review-uri faza cu tusitul, batutul din picioare, stranutatul, trasul de aer in piept etc care se aud doar ca prin minune. E mai rau ca la preacuvioasa Parascheva in audiofilie. Marea lor parte nu au incercat pe alte boxe.

Ah, inca ceva, depinde si de caracter. De ex, poti avea un sunet care se aude puternic pe ultima jerpelitura de casti daca are un peak in frecventa pe acea zona, cat timp abia se distinge pe alte casti echilibrate, multe mai scumpe.

PS:Nu spun ca electrostaticele nu au o claritate si un caracter al lor, dar hold your horses, nu dispar sunete cu totul daca-ti pui niste Beyers de 500 lei pe cap.

12. Back To Top | #12632
    Se aud 3 persoane care tusesc, una din ele e o femeie Se aud si pe Sennheiser HD800

13. Back To Top | #12633
    Surpriza, si pe HD650. Si dupa surpriza, urmeaza si blasfemie, conectate la un Essence STX.

14. Back To Top | #12634
    Nu cred ca exista vreun fisier audio care sa nu poata fi redat integral de seria HD 6XX de la Sennheiser. Problema este cum anume reda acele detalii fiecare casca. Acelasi fisier audio iti poate transmite stari diferite, in functie de cum reuseste sistemul audio sa reproduca sunetul respectiv...

15. Back To Top | #12635
    Godlike Savu's Avatar
    La mine pe Orpheus 2 se aude si de la ce inaltime tuseste fiecare si cum e tusea, uscata, productiva etc.

In domeniile aste...artistice-emotionale, fiecare are propria scara de valori. Era parca o vorba “chioru e imparat in tara orbilor”.

Cat timp nu trebuie sa impunem altora parerile noastre subiective ca pe adevaruri absolute, e bine, suntem in grafic.

16. Back To Top | #12636
    Nu v-ati plictisit sa va trolleze Azazell86 la orice ora din zi si din noaptea cu cat de bune sunt castile lui? Mai demult o baga pe aia cu HD800 care se aud cel mai bine din Playstation, de ceva vreme a luat-o pe asta cu Stax entry level ale lui.

17. Back To Top | #12637
    Haha Parerile sunt pur subiective

18. Back To Top | #12638
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    Totusi la asta se rezuma placerea de a asculta muzica? La niste zgomote parazitare de prin public si studio? Sa nu-mi spuneti ca creeaza ambianta musca de pe tavanul studioului. Stiu ca poate parea extrem de vag, dar pentru mine cel mai bun sistem e ala pe care il folosesc cel mai des, indiferent de performante. In ultima vreme a fost vorba de HD600 + iFi iDSD Micro, si cand sunt plecat X5 mk1 + Philips Fidelio S2 iar boxele au trecut pe planul 3 din diverse motive, dar vor reintra in scena cand voi avea o camera mai buna. Pe strada X5 mk1 + Philips Fidelio S2 ma delecteaza cu brio, chiar daca tehnic sunt modeste si confortul e slab, placerea de a asculta muzica nu e stirbita semnificativ.

19. Back To Top | #12639
    Registered User tobias's Avatar
    Azazel, sper că nu lași prea mult Staxurile lângă calorifer, membrana de mylar are doar 1,35 microni!....pe de altă parte, mă întreb de ce apar vânzători de Staxuri...eu am fost unul dintre ei pt. că le-am vândut anul trecut- același amplif cu Sr404 limited...pe undeva regret că le-am dat, pt.ca într-adevăr cu așa timbru sonor nu te mai intalnesti, dar lipsa de impact și bassul prea moale mă făceau să ascult pe ele cam 20% din muzica..persoana de la care le-ai cumpărat a dat vreo justificare pt.ce le vinde?

20. Back To Top | #12640
    Quote Originally Posted by AFX View Post
    Stax entry level ale lui.
    Cum entry level? Sr 507 sunt varf de gama.

1.  
Page 632 of 644 FirstFirst ... 132532582622629630631632633634635642 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks