Page 655 of 657 FirstFirst ... 155555605645652653654655656657 LastLast
Results 13,081 to 13,100 of 13122

Thread: Cu si despre CASTI audio din/in Romania

1. Back To Top | #13081
    Ca si rezolutie, detalii, calitate in general as grupa castile pe urmatoarele niveluri
    1. HD600, HD580, HD540II, HD560, HD530II
    2. AKG K701, AKG K340
    3. Sennheiser HD545, Sennheiser HD560II, HD250II, Yamaha HP-1, Yamaha HP-50a, Amfiton TDS-15
    4. ATH M40fs, ATH M40x, ATH M50x
    5. AKG K141, Sony MDR-7506, Peerless PMB-8

Ca si scule folosc:
    DAC
    Audioengine D1
    Dragonfly 1.5
    Fiio E10k (vandut)

AMPLIFICATOR DE CASTI
    Schiit Magni 1
    NAD 3020 (amp vintage)
    Last edited by iulimonkey; 30-12-2017 at 00:23.

2. Back To Top | #13082
    Sennheiser HD580 Ireland
    Primele casti serioase pe care le-am avut, amplificate bine dau senzatia de muzica live, rezolutie, detalii, dinamism, spatialitate excelente.
    Cu toate ca suna foarte bine nu ascultam la ele cu fiecare ocazie, un motiv cred ca era faptul ca, din punct de vedere al confortului strang un pic cam tare daca nu sunt largite si ajustate. Confortul contribuie la impresia generala pe cat am vrea sa credem ca nu.

Sennheiser HD600
    HD580 se bat cot la cot cu HD600, am auzit perechi de HD600 care se auzeau mai prost/plictisitor decat HD580-ul meu si am auzit altele care se auzeau mai bine si mai viu.
    Cred ca tine de break in / uzura / serie, etc.
    Uneori mi se pare ca au prea mult bass sau ca nu e controlat si precis, asta pentru ca ascult mult pe HD530II si HD540II care nu au basul asa pronuntat.

Sennheiser HD540II
    Unii spun ca sunt 70% din HD800 altii ca se aud mai bine chiar daca nu sunt la fel de detaliate si nu au acelasi sunet 3D.
    Eu nu am auzit HD800 dar stiu ca HD540II sunt casti de top.
    Mult mai comode decat HD600, HD580, la fel ca HD530II, HD560, HD250II.

Sennheiser HD530II Germany
    HD530II sunt momentan castile mele preferate la care ascult cel mai mult, fata de HD540II mi se pare ca au timbrul mai natural, totul suna mai placut.
    Basul este vizibil mai retras dar curat si precis, mediile sunt superbe, inalte foarte bune.

Sennheiser HD530II Ireland
    Perechea HD530II Ireland am luat-o la cutie, aproape noi, nu se aud la fel la HD530II Germany dar momentan nu stiu daca de la rodaj sau ca sunt facute in Irlanda si nu in Germania.

Sennheiser HD560 Ovation
    Cand le-am luat am ascultat la ele tot timpul pana sa iau HD540II care le-au trecut in planul 2.
    Castile au o predominanta pe inalte si medii, nu auzisem pana atunci inalte mai prezente si taioase in cel mai precis si placut mod.

Sennheiser HD250II Germany
    Teoretic sunt o versiune inchisa la castile HD540II sau HD600. Nu am auzit HD25 dar cred ca HD250II sunt peste.
    Avand atatea casti bune asteptarile mele erau destul de mari, mi s-a parut ca basul e prea boomy si nu sunau chiar liniar, poate au nevoie de rodaj.

Sennheiser HD560II
    Nu suna la fel de bine ca HD560 Ovation, in comparatie suna mai moale, mai lent si mai cu putina vitalitate, au totusi o rezolutie buna si un sunet foate bun.

Sennheiser HD545
    Fata de HD600 mi se pare nu au o rezolutie asa fina dar ca muzicalitate si dinamism sunt de top.

AKG K701
    Citisem ca sunt bune si apreciate, cu detalii si soundstage bun. Nu stiu daca rodajul e de vina dar nu ma impresioneaza deloc, nu au naturalete si vitalitate.

AKG K340
    Le-am ascultat la un amplificator care nu le amplifica suficient de bine si nu m-au impresionat
    O sa le pun si pe statie sa vad cum suna ele de fapt.

Audio Technica ATH M40fs
    Ascult cel mai des la ele la birou si au fost primele mele casti bune (am avut si ATH M30 inainte de ele). Au un sunet echilibrat de studio, fac totul bine, nu am ce sa le reprosez.

Audio Technica ATH M40x
    Am facut o comparatie scurta si parca suna putin mai bine decat M40fs, sunet liniar.

Audio Technica ATH M50x
    Mai detaliate decat M40x dar cu mai mult bass si cu semnatura mai in V, nu m-au atras foarte mult si le-am folosit mai rar.

AKG K141
    Un bass foarte curat si precis cum mai rar am auzit, in rest sunt casti normale de monitorizare cu un sunet bun

Sony MDR-7506
    Castile sunt foarte bine facute, solide si slim pentru studio.
    Bass excelent medii bune singura problema e ca inaltele sunt prea accentuate.
    Daca ar suna mai flat ar fi cele mai vandute casti de pe pamant.

Yamaha HP-1
    Casti ortodinamice, medii calde si muzicale, la bass si inalte nu exceleaza.

Yamaha HP-50a
    Casti ortodinamice, sunt mono, trebuie recablate in stereo, ar trebui sa fie mai bune decat HP-1

Peerless PMB-8
    Casti ortodinamice, mi se par destul de echilibrate ca sunet dar parca sunt subamplificate cred ca pot mai mult.

Amfiton TDS-15
    Casti isodinamice, au potential mare dar acum se aud ciudat ca si soundstage, cred ca le trebuie damping facut sa sune cum trebuie. Sunt facute de rusi copie dupa Fostex
    Last edited by iulimonkey; 30-12-2017 at 00:23.

3. Back To Top | #13083
    Registered User Luc1aNo's Avatar

Casti STAX

In viitorul apropiat vreau sa-mi cumpar un sistem STAX format din SR-L500 sau SR-L700 impreuna cu SRM-353X, nu neaparat impreuna, recomandati-mi va rog un site sigur de unde as putea sa cumpar, dar si pretul sa fie decent. Astept propuneri pe privat.
    Momentan eu m-am oprit la smartimports.net sau fromjapan.co.jp

4. Back To Top | #13084
    Malkavian Azazell86's Avatar
    Uite ma gandesc eu sa-mi fac un upgrade la SR-007 si SRM-T800, urmand ulterior sa-mi vand sistemul STAX SR-507 + SRM-006TII cu RCA ClearTop upgrade la Tuburi. Voi face achizitia prin Ianuarie-Februarie, daca esti interesat de SR-507, let me know.
    OMG HODLER

5. Back To Top | #13085
    Registered User
    Salut! Dețin un buget de 100-130 lei pentru niște casti in-ear de telefon. In principal ascult Rap. Aveți cateva sugestii? Ma gândeam la Sennhz CX 3.0 sau Sony MDREX450. Mulțumesc anticipat!

Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk

6. Back To Top | #13086
    Au fost 144 saptamana trecuta

Casti intraauriculare Beats urBeats, alb
    Eu nu sunt nebun, eu nu fac decat sa va sfidez ! James Oliver Huberthy

7. Back To Top | #13087

8. Back To Top | #13088
    Registered User
    120 la altex noi.
    Merci fain! http://uploads.tapatalk-cdn.com/201...deb36e7952.jpg

9. Back To Top | #13089
    Registered User rex's Avatar
    adica astea:
    Casti in-ear BEATS urBeats Monster, Black

si ce tare !!!! screenshot cu telefonul !!!
    GPL = ori zambesti in masina , ori zambesti in peco !!!

10. Back To Top | #13090
    Nu e de mirare ca sta cu ele, la vanzare, din august.

11. Back To Top | #13091
    Bugetul nu este mare,da' serios acum...Beats??? Astia fac casti ?
    Recomandare: mai pune cativa lei si cauta niste Fiio pre owned,cu 200 ar trebui sa gasesti niste EX1.

12. Back To Top | #13092
    De la 100 la 200 nu sunt câțiva lei, totusi.
    Iar Beats sunt facute de dr.Dre, in mod normal ar trebui sa fie ok pt rap.

13. Back To Top | #13093
    Bisti, Beats au parte de foarte multa reclama,si sunt vandute la un pret nesimtit,tinand cont de ceea ce ofera.
    Uite aici Vand casti audio Fiio Ex1 Bucuresti Sectorul 2 • OLX.ro

14. Back To Top | #13094
    Quote Originally Posted by Bisti View Post
    Iar Beats sunt facute de dr.Dre, in mod normal ar trebui sa fie ok pt rap.
    In atelierul lui micut si prietenos de la marginea orasului :P
    Musical Fidelity V90-DAC > ifi Micro iTube2 > Yamaha A-S500 > ELAC BS 184 - Ifi Micro iDSD BL > Sennheiser HD 650 - Tangent Booster DAC, Creek OBH-21, ATH-M50.

15. Back To Top | #13095
    La fel poti spune si de Apple, ca e facut in state.
    Fiio nu imi spune nimic pe piata audio, poate nu a avut parte de aceeasi reclama ca Beats. Dar, Beats au beneficiat de 2 producatori de mobile unde au avut incluse castile in pachet, Htc si iphone. Sunt chiar detinute de Apple.

16. Back To Top | #13096
    Registered User
    Am comandat, revin cu feedback. (practic au fost pentru un prieten si am vorbit in numele lui). Urmează si eu niște Sennhz Momentum In-Ear. Mulțumesc si sănătate la toți!

17. Back To Top | #13097
    drunk audiofool DarKu's Avatar
    Cand credeam ca am terminat-o cu castile, se intampla asta.....
    Cu si despre CASTI audio din/in Romania-hd820quarter_web.jpg
    "Current price is set to be €2,399 in Europe and $2,399.95 in the US with its release to be sometime during the beginning summer of 2018"

EDIT: sunt inchise.
    Mai multe detalii aici
    Last edited by DarKu; 08-01-2018 at 13:23.
    "Without a Dream to light your way, the world is a very Dark place."
    -Marrion Zimmer Bradley

18. Back To Top | #13098
    Putin off-topic. Serviciu frantuzesc de streaming Qobuz e disponibil si la noi in Romania. Acum 2 zile am fost curios sa vad , daca pot sa imi fac din nou un cont , trial 30 de zile gratuit. Si a mers.Melodiile in perioada de gratuitate , sunt doar mostre 40 de secunde cel mult.

19. Back To Top | #13099
    drunk audiofool DarKu's Avatar
    Au aparut si pe site-ul oficial: Sennheiser HD 820 - High-end Headphones for audiophiles

PS: Ramaneti on-topic va rog.
    "Without a Dream to light your way, the world is a very Dark place."
    -Marrion Zimmer Bradley

20. Back To Top | #13100
    Quote Originally Posted by Bisti View Post
    Fiio nu imi spune nimic pe piata audio
    Asta ar trebui sa fie un soi de gluma nereusita, sau cum? Fiio fac niste scule excelente in zona de pret accesibila publicului larg (produse intre 50-500 euro), greu de egalat unele dintre ele la raport calitate/pret. O sa amintesc doar castile Fiio F9, amplificatorul de buget Fiio k5 si playerele din seria X.

1.  
Page 655 of 657 FirstFirst ... 155555605645652653654655656657 LastLast

Bookmarks

Bookmarks