Page 664 of 664 FirstFirst ... 164564614654661662663664
Results 13,261 to 13,265 of 13265

Thread: Cu si despre CASTI audio din/in Romania

1. Back To Top | #13261
    Salut.
    Ce sa aleg intre Casti Bluetooth JBL T450BT si Sony MDR-ZX660AP ?

2. Back To Top | #13262
    Salut, pentru combinatia Fiio E17 + Audio Technica M50x isi are rost abonamentul Tidal HiFi sau e suficient cel Premium?

3. Back To Top | #13263
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    As zice ca e suficient cel normal, mai ales pentru E17 non K si M50x. Daca nu ma insel au pe site o metoda prin care poti testa A/B.
    Elac 210CE C2 de vanzare la 11.799ron http://forum.computergames.ro/217-mu...l#post49226610

4. Back To Top | #13264
    Registered User Luc1aNo's Avatar
    Quote Originally Posted by socacimarius View Post
    Salut!
    M-a prins si pe mine microbul audiofiliei de ceva timp si dupa ce am citit tone de review-uri mi-am luat acum vreo doi ani un Mojo si Bayer DT990 pro 250 ohm. Am fost foarte multumit de scena larga si claritatea castilor la inceput, dar acum mi se par obositoare si simt ca le lipseste muzicalitatea avand medii foarte in spate, reduse, acoperite de midbass parca, sub-bass-ul e inexistent iar inaltele sclipitoare(sunt foarte sibilante). Am inceput sa studiez din nou piata in cautarea unui sunet nou, mai interesant decat ce mi-au oferit pana acum Bayers-urile, am citit review-uri, urmarit sound demos zeos (fiind din Timisoara nu am unde sa ascult casti de demo si sa compar) si planific o achizitie in perioada urmatoare, dar nu ma grabesc. Mi-au atras atentia urmatoarele variante:
    - hd650 pt muzicalitate, medii dulci, ton, sunet relaxat (implica si achizitie amp de ex matrix hpa-3B sau aune 7s, cabluri balansate)
    - he-560 pt bas planar, scena larga, imagine, sunet mai echilibrat decat he-400i(amp hpa-3B sau poate emotiva BasX A-100)
    - isine 10/20 pentru asemanarea cu sunetul lcd2-lcd3(aici mojo e suficient ca amp)
    - Stax srs-2170 pentru sunetul electrostatic

Astept parerile sau propunerile voastre pt ca mi-e greu sa ma decid...cumva parca fiecare varianta e potrivita pt un anumit gen muzical sau mood. Totusi, parca inclin pt varianta isine fara cablu cipher, folosite cu neutron player pe android si variantele de eq postate de audeze pe head-fi. Ar fi mai putin costisitor la inceput si in timp pot sa mai adaug si altele. Castile o sa fie folosite doar acasa pentru genuri muzicale variate, achizitia prefer sa o fac de la magazinele noastre(avstore, stereoplanet, etc) iar bugetul e pana in 5000 lei.

multumesc!
    Si eu recomand STAX, in special ceva din noua serie, L300 sau L500, din ce am citit sunt net superioare fata de vechea serie, inclusiv 507. Eu am L700 si 353X de vreo 3 zile si inca sunt in stare de soc. Regret ca n-am investit mai demult intr-un sistem STAX. Pentru prima data pot spune ca ascult muzica. Pana acum a fost o vrajeala si mi-am rodat urechile aiurea.
    Trebuie sa ai in vedere ca STAX nu suna ca niste casti, ci ca boxe ca tocmai d-aia se numesc earspeakers. Suna ca niste boxe mari extrem de detaliate impreuna cu 2 subwoofere, sunetul este mare, extrem de natural, cu multiple variatii de timbru pentru fiecare instrument in parte, are o lipsa totala de grain asa ca tinzi sa dai mai tare decat trebuie, sunetul nu devine strident la volume mari, oricum s-au zis multe despre STAX, e de prisos sa mai adaug eu alte pareri.
    Mi-e greu sa mai ma gandesc la altceva decat electrostatice, cel mai probabil voi lua L300 sau L500 pentru gaming, iar L700 le voi folosi in continuare doar pentru muzica.
    Cum am vazut pe diverse forumuri, sunt unii care detin 20 perechi de casti si aud la vreun showroom sau la vreun prieten vreun sistem STAX si deodata incep sa zica WOW. Nu. Eu am sarit direct la STAX de la casti dinamice de 1000 lei, fara sa trec prin toate castile astea dinamice care mi se par o vrajeala, doar cu mici variatii de FR pe ici-colo. Vorba aia, daca vrei calitate, iei direct OLED, nu cumperi acelasi IPS, over and over and over again, sperand ca intr-o zi IPS-ul sa ajunga OLED-ul.
    Din pacate STAX nu au sub-bass, cu exceptia SR-009.
    Last edited by Luc1aNo; 25-02-2018 at 22:39.

5. Back To Top | #13265
    Malkavian Azazell86's Avatar
    Quote Originally Posted by socacimarius View Post
    Poti da mai multe detalii te rog? Ai ascultat cumva sau detii Stax? Sistemul pe care l-am luat in calcul pt a ma incadra in buget srs-2170 este si cel mai ieftin din gama lor iar calitatea fabricatiei si confortul am inteles ca lasa mult de dorit..
    Chiar si cel mai simplu si ieftin sistem STAX este magic. Recomand sa faci un efort sa-ti cumperi Stax L300 ca casti si ca amp poti sa iei SRM 232S. Comfortul este OK, calitatea constructiei pare ieftina...dar la naiba daca nu sunetul nu te duce in alta galaxie.
    Detin HD800, DT1770, AD900 si am avut toate tipurile de casti de la Audeze LCD2, Beyerdynamic T1, DT990 PRO, HD600 si Fostex TH900 - dar nimic nu se compara cu sunetul de la castile STAX. Pe moment detin SRM-006TII + SR-507 cu un upgrade de tuburi la RCA Cleartop - sunetul poate fi descris cu 1 singur cuvant ''magic''
    OMG HODLER

1.  
Page 664 of 664 FirstFirst ... 164564614654661662663664

Bookmarks

Bookmarks