Page 4 of 4 FirstFirst 1234
Results 61 to 79 of 79

Thread: Modalitati izolare fonica

1. Back To Top | #61
    Quote Originally Posted by AdiHiFi View Post
    insa o izolare cat de ieftina ar fi, nu strica, insa nu merita 2000 euro in nici un caz si nu ajunge la suma asta cu vata bazaltica si rigips pentru tavan si eventual pereti, m-am interesat deja.
    Pune un plan aici și-ți fac eu un deviz de materiale. Manopera poate fi și DIY (în adevăratul sens al cuvântului)

2. Back To Top | #62
    Și eu vreau sa izolez 2 camere la un apartament sus și jos. Jos cântă unul la pian iar sus se mai aude muzica și gălăgie de la vecini. Pe lângă asta am copii care aleargă și mai trântesc una alta.*
    Am tot cautat variante și am găsit la o firma din Arad mai multe variante: phonewell și niște pluta. Prima cică izolează bine atât fonic cat și zgomote de impact. Știți ceva de aceste materiale, merita investiția?**Sunt destul de scumpe*

Ps: pana la urma ce varianta de izolare e testata și da roade?

3. Back To Top | #63
    Registered User ktf's Avatar
    Nu fac un thread nou , ca sunt informatii utile si in asta si ar fi pacat. Urmeaza sa fac un perete pentru a inchide un dormitor (momentan e un spatiu mare deschis cu hol si intrare la o baie si alte 2 dormitoare, plus scarile catre parter). Peretele va fi din rigips si cu vata minerala pe interior, grosime totala undeva pana in 13 cm din ce am inteles.

Merita sa insist pe un anume tip de rigips si / sau vata ? E perete interior, casa invididuala, dar ala o sa fie dormitorul matrimonial asa ca totusi as vrea un oarecare grad de intimitate

E doar chestie de marketing partea cu rigips cu izolare fonica ? Nu isi merita banii ?

4. Back To Top | #64
    Quote Originally Posted by ktf View Post
    Nu fac un thread nou , ca sunt informatii utile si in asta si ar fi pacat. Urmeaza sa fac un perete pentru a inchide un dormitor (momentan e un spatiu mare deschis cu hol si intrare la o baie si alte 2 dormitoare, plus scarile catre parter). Peretele va fi din rigips si cu vata minerala pe interior, grosime totala undeva pana in 13 cm din ce am inteles.

Merita sa insist pe un anume tip de rigips si / sau vata ? E perete interior, casa invididuala, dar ala o sa fie dormitorul matrimonial asa ca totusi as vrea un oarecare grad de intimitate

E doar chestie de marketing partea cu rigips cu izolare fonica ? Nu isi merita banii ?
    Daca te asiguri ca rigipsul preseaza vata minerala totul este ok. Totusi, este un singur perete, poate ca nu ar fi o idee rea sa pui un rigips dezvoltat special pentru audio.
    What's that? I may be paranoid, but no ...

5. Back To Top | #65
    Am inteles. Care ar fi un exemplu de rigips din ala ?

6. Back To Top | #66
    Poate Basotect.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

7. Back To Top | #67
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    "Basotect" e doar o numire comerciala, actioneaza pe medii-inalte, nu se atinge de bas si nu e nimic revolutionar in el.

Nenea asta are un canal misto in care explica multe despre spatiile de auditie, tratament acustic, de la nivel de incepator pana la avansat.

Acoustic Fields
    - YouTube
    Elac 210CE C2 de vanzare la 11.999ron http://forum.computergames.ro/217-mu...l#post49226610

8. Back To Top | #68
    Nenea ala poate sa imi ocupe urmatoarele 2 luni cu clipurile lui, ca e foarte prolific...

9. Back To Top | #69
    Tu vrei sa faci din peretele ala un mare bass trap sau doar iti doresti sa fie bine izolata de cealalta camera?
    Vorbeste cu muncitori sa iti ingramadeasca vata minerala in asa fel incat placile de rigips sa apese vata. Cauta sa fie cat mai densa. Asta ar trebui sa fie suficient.
    PS: Am vazut ca exista la grosimea de 15 cm. Ar fi perfect daca reusiti sa o ingramaditi in cei 13 cm.

10. Back To Top | #70
    Doar izolare, ca nu prea o sa fie surse de galagie la etaj O sa le spun sa ingramadeasca mai bine in cazul asta. Multumesc pentru sfaturi !

11. Back To Top | #71
    Am adaugat cate un difuzer pe fiecare perete lateral. Beneficiile sunt neasteptate avand in vedere faptul ca oricum operasem schimbari in adustica camerei si sunetul era foarte bun. Difuzerele le-am cumparat de la HiFi Center.
    https://www.hificenter.ro
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Modalitati izolare fonica-img_20171207_101909.jpg  

12. Back To Top | #72
    salut nu am citit to thread'ul dar din postul initial iti zic ca treaba nu e roz. nu iti baga banii in matereale fonoabsorbante ca nu or sa ajute(de ajuns). singura metoda este DECUPLAREA FONICA. fara sa intru prea mult in detalii este cand se face un perete fals dar cu o zona de aer intre peretele existent si cel nou(fals). info sunt multe pe google, succes.

13. Back To Top | #73
    Asta ^ este probabil cel mai rau lucru care-l poti face pentru sunet; poate nu ai inteles sensul acestui topic, ideea nu era sa nu se auda la vecini, ci sa se auda cat mai bine in camera, unde asculti muzica. Spatii goale si peretii suplimentari nu ajuta la asta. Deloc. Ba chiar incurca.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

14. Back To Top | #74
    Registered User bogdanozaurus's Avatar
    Colegul nu a gresit deloc, a recunoscut ca nu a citit tot thred-ul care se numeste "Modalitati de izolare fonica" iar in primul post despre asta era vorba, cel care l-a initiat vroia sa se izoleze de zgomotul produs de vecini. Ca noi am deviat asta nu e vina lui.
    Hala Los Blancos El Mejor Equipo Del Mundo!
    Real Madrid Y Nada Más!

15. Back To Top | #75
    My bad. Corect, s-a deviat de la subiect de asa de mult timp ca am si uitat despre ce era vorba. Sigur ca pentru izolare aerul e cea mai buna solutie, testati doar ce diferenta enorma face un geam termopan inchis intr-o zona cu acces la un bulevard mare, in Bucuresti. Eu am chiar la camera de auditii vedere directa la bulevard cu 3 benzi pe sens + tramvai intre ele si cand mi-am inchis balconul cu termopane parca m-am mutat mai pe la periferie...

16. Back To Top | #76
    Este vina mea. Imi aminteam ca exista un subiect in care am discutat despre tratamente acustice. Am crezut ca acesta este, dar se pare ca am gresit.

17. Back To Top | #77
    Registered User BOlosicuBOlo's Avatar
    IKEA PS 2017 Paravan - IKEA

2-3 din astea si s-ar putea rezolva destul de eficient problema reflexiilor. Si sunt si mobile / usor de depozitat. Ati incercat careva?

18. Back To Top | #78
    Dublură cauzată de conexiune proastă.

19. Back To Top | #79
    Eficiența tratamentului, că e pentru izolație, că e pentru corectarea acusticii încăperii, depinde de calitatea materialului folosit. Cu cât materialul e mai prost, cu atât trebuie pus în strat mai gros pentru a obține vreun efect notabil. Bureții ăștia de plastic nu sunt dintre cei mai buni.

1.  
Page 4 of 4 FirstFirst 1234

Bookmarks

Bookmarks