Page 11 of 11 FirstFirst ... 891011
Results 201 to 210 of 210

Thread: Sfaturi achizitie DAC

1. Back To Top | #201
    @johndoe21ro care este treaba cu I2S, explica-mi si mie daca se poate?

2. Back To Top | #202
    Registered User johndoe21ro's Avatar
    Quote Originally Posted by curentatu View Post
    @johndoe21ro care este treaba cu I2S, explica-mi si mie daca se poate?
    Daca tot intram pe internet...

I2S vs USB | DirectStream DAC Forum | ForumsPS Audio
    I2s vs USB - DAC - Digital to Analog Conversion - Computer Audiophile
    Asynchronous USB vs. USB I2S...difference? - AudioAficionado.org
    I2S - Wikipedia

Cred ca poti gasi mai sus toate informatiile pe care ti le-ai putea dori, oricum mult mai multe decat as avea eu rabdare sa scriu...

P.S. USB-ul nu mai este atat de faultat ca pana acum odata cu aparitia reclockerelor si/sau izolatoarelor galvanice de tipul W4S Recovery, UpTone ISO Regen/Regen, Intona, samd. E o intreaga nebunie si cu compatibilitatea diferitelor variante de I2S... RJ45, HDMI...
    Triangle Magellan Cello 2 < AudioQuest Everest DBS 72V < BAT VK-600SE < AudioQuest NRG WEL DBS 72V < AudioQuest WBY XLR DBS 72V < exaSound e22 DAC w Paul Hynes SR3-12 LPS < Logitech Media Server + Squeezelite/Audirvana + 1.5.12 < AudioQuest Diamond USB DBS 216V < UpTone ISORegen < MacBook Pro i5 13' w Samsung 850EVO 512GB SSD < Omicron Harmonic Stabilizer & Gold SE/Classic < IsoTek Sigmas GII w IsoTek Optimum EVO3 < Furutech FT-SWS (R) < HiFi Tuning Supreme 3 < Solid Tech Hybrid

3. Back To Top | #203
    Quote Originally Posted by johndoe21ro View Post
    P.S. USB-ul nu mai este atat de faultat ca pana acum odata cu aparitia reclockerelor si/sau izolatoarelor galvanice de tipul W4S Recovery, UpTone ISO Regen/Regen, Intona, samd. E o intreaga nebunie si cu compatibilitatea diferitelor variante de I2S... RJ45, HDMI...
    Reclockerele nu prea au sens pe async. Izolatoarele galvanice functioneaza la fel si la 20 de dolari, si la 20000.

4. Back To Top | #204
    Quote Originally Posted by traforaj View Post
    Reclockerele nu prea au sens pe async. Izolatoarele galvanice functioneaza la fel si la 20 de dolari, si la 20000.
    Au sens. Scad jitter-ul.
    Intona – Frequently Asked Questions & Answers
    Intona – Frequently Asked Questions & Answers
    What's that? I may be paranoid, but no ...

5. Back To Top | #205
    Companie vanzatoare de reclockere pentru mecanism imun la reclocking: recklockingul mergeeeeee, uite si un grafic.

Serios, uita-te ce inseamna USB async.

6. Back To Top | #206
    Registered User droopy_ro's Avatar
    Va deranjez cu o intrebare de noob(sa nu mai deschid alt topic), la o placa de sunet veche XFI XtremeGamer cand conectez boxele(M-audio AV32) se aude un fâsâit puternic/zgomot de fond. Acesta nu e prezent daca conectez casti in XFI sau daca pun MAudio pe sunetul onboard. De la ce ar putea fi ? am incercat si driverele de la Creative cat si cele modate Daniel_K. Multumesc.
    Quote Originally Posted by limelight View Post
    Volumul mai incet din boxe si mai tare din soft sau indeparteaza routerul de unitate, ca incercari....
    Nu am router, mai incet de abia pe la 25%(din boxe) devine ok fasaitul dar nu se aude prea incet, de obicei le tin la 75% si reglez din soft volumul.
    Last edited by droopy_ro; 22-10-2017 at 11:48.
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

7. Back To Top | #207
    Volumul mai incet din boxe si mai tare din soft sau indeparteaza routerul de unitate, ca incercari....

8. Back To Top | #208
    Quote Originally Posted by traforaj View Post
    Companie vanzatoare de reclockere pentru mecanism imun la reclocking: recklockingul mergeeeeee, uite si un grafic.
    Serios, uita-te ce inseamna USB async.
    Faptul ca ai mutat partea de control in DAC nu inseamna ca partea de procesare digitala este complet imuna la zgomotul generat de calculator, la jitter-ul produs de transportul datelor via cablu, plus scurgerile de curent din calculator. Oamenii au atasat masuratori prin care demonstreza modul in care functioneaza aparatul lor. Daca nici astea nu suficient de relevante, atunci nu mai este nimic de spus.
    What's that? I may be paranoid, but no ...

9. Back To Top | #209
    Exista jitter si cu USB asincron, asa cum exista si pe placi PCI, PCI-E, firewire, CD-Player, etc. Nu exista jitterul care era adaugat de USB-ul sincron (care era foarte mare), dar atat. Daca sistemul audio este foarte performant, niciodata nu strica sa scapi/reduci jitterul pana la niste valori greu de masurat.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

10. Back To Top | #210
    Corect Cosmin, jitteru e in toate sistemele digitale. Ca valorile lui, cu noile tehnologii au inceput sa scada, e de bine. Apare din cauza skew-ului, materialului din care e facut pcb-ul (dielectic, rasini, etc), cat de bine sunt imperecheate iesirile integratului, etc. De ex standardul JEDEC spune ca pentru DDR3 low power jitterul clokului trebuie sa fie intre -90 si 90 ps.
    Ca m-ati facut curios, am sa iau X5-ul GenII la lucru intr-o zi si sa ii dau niste masuratori de jitter, skew..setup si hold intre date si clock, etc. Atat la iesirea din DAC cat si la capatul cablului USB ce se infinge in pc.
    Si am sa ii fac si niste masuratori cu TDA-ul si VNA-ul sa vad cat de bine e controlata impedanta de la iesirea din DAC si pana in pc.
    Sa vad poate reusesc sa fac si niste masuratori de power integrity, sa vad ce impedanta e pe partea de alimentare. Dar jucaria e pe baterie,...sa vad ce pot face. Mi-ar trebui un DAC cu o sursa de alimentare sa vedem de ce e in stare sursa sa dea cand DAC-ul cere curent.

1.  
Page 11 of 11 FirstFirst ... 891011

Bookmarks

Bookmarks