Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 22

Thread: Casti + Difuzoare Stereo + AMP pt amadoua

1. Back To Top | #1

Casti + Difuzoare Stereo + AMP pt amadoua

Casti - Sennheiser HD 598 Around-Ear Open Back Headphones - Cream/Brown: Amazon.co.uk: Electronics
    Difuzoare - Edifier Studio 1280T - loudspeakers (Tabletop/bookshelf, Studio, 2-way, Grey, Wood, Wood, Wired): Amazon.co.uk: Computers & Accessories
    AMP pentru amadoua - SMSL AD18 80Wx2 Bluetooth 4.2 HIFI USB DSP Full Digital Decoding Power Amplifier Optical Coaxial Input: Amazon.co.uk: Hi-Fi & Speakers

"Nou venit" in ceea ce priveste dacuri si ampuri in sisteme stereo pentru pc si casti. Muzica = mp3 / Filme = .avi .mkv dar caut variante plus ceva jocuri

Sfaturi? In special in jurul Dac-ului ales.

Multumesc.
    Gusturile nu se discuta ... si nici lipsa lor!

2. Back To Top | #2
    Castile ar suna mai bine cu un amplificator de casti.
    Acele "difuzoare" sunt boxe de fapt, cu amplificare proprie.
    Amplificatorul este cam inutil, nu ai ce face cu 2x80W pentru boxe active sau casti.
    Care este DAC-ul ales? Daca te referi la intrarile digitale de pe amplificator atunci da, se poate numi si DAC, dar cand ai toate chestiile alea la nici 120 lire ma cam indoiesc de calitatea sunetului obtinut.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

3. Back To Top | #3
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    Acele casti nu necesita amplificator, vor suna bine atata timp cat ai o sursa relativ moderna. Decat sa arunci cu banii pe dac/amplificator scump pentru HD598 mai bine alegi HD600, Beyerdynamic DT880, Audio Technica AD900x/1000x, AKG K712 PRO, Philips Fidelio X2 si un Fiio E10k/E17k, cu mentiunea ca Audio Tehnica nu necesita amplificare iar DT880 au 3 versiuni, printre care una pe 32ohm care nici ea nu cere amplificare. Nu sun rele HD598, dar nu merita 180 de lire, iar daca prinzi o oferta buna la ce ti-am scris mai sus e si mai bine. Pe amazon uk K712 sunt 204 lire, FIdelio X2 209, DT880 164-219 in functie de versiune. Totusi pe Ebay uk am gasit preturi ceva mai bune, arunca un ochi si acolo. Depinde care e bugetul total, ce gusturi si asteptari ai. Nu recomand achizitia fara o auditie inainte.
    Last edited by H_O_N_D_A; 11-08-2017 at 09:36.

4. Back To Top | #4
    Avand in vedere ca acele boxe sunt active si probabil ca nu poti dezactiva amplificatorul din boxa principala, daca insisti pe tema amp de casti + ceva pentru boxe, in cel mai bun caz ai putea gasi un amplificator de casti care sa functioneze si ca preamp pentru boxele active, ca sa ai la indemana controlul de volum. Nu stiu de ce ai face asa ceva, dar asta s-ar putea cu datele problemei.

5. Back To Top | #5
    Quote Originally Posted by AFX View Post
    Avand in vedere ca acele boxe sunt active si probabil ca nu poti dezactiva amplificatorul din boxa principala, daca insisti pe tema amp de casti + ceva pentru boxe, in cel mai bun caz ai putea gasi un amplificator de casti care sa functioneze si ca preamp pentru boxele active, ca sa ai la indemana controlul de volum. Nu stiu de ce ai face asa ceva, dar asta s-ar putea cu datele problemei.
    Exact ceea ce vreau eu
    Castile deja le am (au fost 90 de lire la oferta) ... iar difuzoarele sunt entry level si suna foarte bine ... problema e la dac/amp. Daca cineva ma poate indruma catre o unitate care le are pe amadoua si poate scoate ce e mai bun din ceea ce am acum dar si pe viitor

Eu am ales SMLS AD18 pentru achizitii de viitor:
    Difuzoare : JBL LSR305
    Casti : Sennheiser HD600 / HD650

6. Back To Top | #6
    Quote Originally Posted by Adonis View Post
    Difuzoare : JBL LSR305
    Oare sunt singurul enervat de faptul ca astea NU sunt difuzoare, sunt boxe? Boxa aia contine doua difuzoare, o incinta acustica, filtre, conectori, etc...
    Inteleg ca esti incepator, dar cand ti se spune odata ca gresesti iar tu insisti, deja nu se mai numeste incepator.

Pentru recomandare de DAC si amplificator, este mai bine sa dai un buget. De asemenea, link-urile sunt de UK, o sa cumperi de acolo sau exista si varianta achizitiei din Romania?
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

7. Back To Top | #7
    Acel SMS nu e capabil sa duca HD600/HD650. Pentru HD600 ia un Aune X1s, Schiit Magni 2 + Modi 2 sau versiunile UBER. O varianta de buget ar fi Fiio X5 MK1 sh, mai ai varianta cu Fiio E10k, E17k imbataile la pretul lor.

8. Back To Top | #8
    H_O_N_D_A, e tare ca zici de SMSL ca nu duce HD600, dar recomanzi Fiio X5 sau E10k

9. Back To Top | #9
    Registered User alex20alex's Avatar
    Pai, cel putin din specificații, cam asta reiese. E10K cam pare un ''monstru'' în comparație cu acel SMLS AD18 ...

Headphone power:
    32Ω 53mW@THD=0.04%
    64Ω 26mW@THD=0.02%
    150Ω 11mW@THD=0.02%

Evident, nici E10K nu este o alegere prea fericită, dar este una de buget.
    NU imi este rusine ca sunt roman ! ... imi este rusine ca ALTII ... sunt romani !

10. Back To Top | #10
    Fiio X5 mk1 are un dac foarte ok si un amplificator mai mult decat decent pentru un dap si de putere acceptabila, e o scula foarte reusita. E10k e si el un monstru pentru cat costa, e de 4x mai puternic decat SMSL-ul pomenit mai sus. Daca tu gasesti combo amp+dac mai bun la banii astia, astept si eu o recomandare. Pana atunci recomand sa revii cu picioarele pe pamant si sa incerci sa ajuti daca poti, in loc sa arunci cu tarana in Fiio.

11. Back To Top | #11
    Maica Sfanta, te exprimi de parca Fiio vinde totul in pierdere ca sa ne faca noua un bine, auzi la el, ca arunc cu tarana in Fiio, eu care am avut X5 de care amintesti tu si inca am E12, X1 si X7 + dock.

La buget restrans si atentie, la aceiasi bani, cumperi Objective2 amp care nu are absolut nicio treaba cu E10, o jucarie pe langa O2. Pe O2 poti sa il iei cu upgrade sa aiba si DAC sau la acest nivel entry level, stai prea bine cu DAC de pe placa de sunet, macar o sursa cat de cat decenta sa ai si sa ai pus PC-ul intr-o priza cu impamantare. Cu un O2 pe birou, poti testa cam orice casti sau IEM-uri, inafara de casti planar-magnetice, pentru care nu are suficienta putere.

12. Back To Top | #12
    E10K e OK pentru inceput, ca sa vezi ca se poate auzi mai bine decat dintr-o placa onboard sau una budget. Dar este totusi un motiv pentru care isi permit sa-l vanda cu 320 lei la oferta si sa faca profit.

O2 si O2+ODAC rev. B e un combo bun, care suporta multe casti, dar e mai scump decat zice AFX. Un O2 simplu e de vreo doua ori mai scump decat un E10K, e 150 EUR + livrarea pe headnhifi.com. Poate il scoti mai ieftin din SUA dar trebuie sa iei in calcul transportul mai scump si eventualele taxe vamale. Un O2+ODAC e cum il am eu e vreo 240 de EUR + livrarea, deci de mai mult de 3 ori fata de un E10K.

Pentru termen lung, in ideea unor casti mai pretentioase, trebuie avut in vedere altceva mai bun din start. Decat sa faci ca mine si sa dai 320 de lei pe un E10K ca apoi sa ai nevoie de ceva mai capabil pentru casti cu impedanta mare (HD 6xx, DT 770 Pro 250 Ohm) si sa dai inca 1100 pe un O2+ODAC, mai bine iei de la inceput ceva mai performant daca-ti permite bugetul.

In final totul depinde de buget, cat dai atata primesti chiar daca nu este o dependenta liniara intre pret si performante in domeniul acesta.

13. Back To Top | #13
    Ok. Scandal mare aici Deci ca sa clarific din nou ... castile HD598 le am iar BOXELE Edifier Studio 1280T o sa le iau. Acum ca sa incapsulez mai bine problema: Castile vor fi folosite cu mai mari pretentii decat boxele. Stiu ca boxele sunt deja amplificate deci teoretic as putea sa le conectez la placa de baza direct fara sa mai am batai de cap iar pentru casti sa iau un Dac cu Amp inclus ca cel E10K recomandat si vazut prin diferite videouri in youtube ca fiind bun. Alta jucarie care o am in wishlist e un M-Audio M-Audio Super DAC 24-bit/192 kHz USB Audio DAC: Amazon.co.uk: Musical Instruments care sa functioneze bine cu castile din dotare dar si cu boxele.
    Bugetul e undeva la 100 de lire pentru dac+amp pentru ca as vrea sa nu achizitionez o placa audio (externa sau interna) ci sa incerc sa tin pasul cu stilul Sennheiser in materie de casti iar in materie de boxe cred ca Edifier`urile o fie fericite si daca sunt montate pe placa de baza. Chiar si asa ... o placa audio ar fi mai ideal? Creative Sound BlasterX G5 7.1 HD Audio External Sound Card and Headphone Amplifier - Black: Amazon.co.uk: Computers & Accessories
    Cel mai important dupa sunet e faptul ca vreau un device care sa imi stea pe birou, sa fie destul de practic (volum destul de mare si confortabil de folosit) in materie de design, sa fie posibila trecerea de la casti la boxe chiar si cu deconectarea castilor, iar volumul sa fie controlabil peste toate componentele conectate la el. Alte chitibusuri sunt un plus dar cam asta conteaza momentan.
    Merci de opinii si recomandari dar va rog sa nu transformam discutia in ceva urat si mare

P.S. Linkurile sunt de UK si achizitionare se face doar in UK sau EU cu transport decent (timp plus cost)

14. Back To Top | #14
    La buget redus nu o sa bati E10k sau un Fiio X5 mk1 sh care e mai versatil. Din fericire eu unul m-am convins de mult ca pret mare nu inseamna neaparat sunet bun si nu de putine ori pret mic nu inseamna sunet prost, dar trebuie ales cu grija. Daca n-ai de gand prea curand sa iei HD600/HD650/HD800 poti trai fericit pana la adanci batraneti cu E10k. Eu pe HD598 nu am putut sa diferentiez E10k de Fiio X5 MK1 desi unii se jura ca aud diferente de se prabusesc, poate am eu urechile obosite, sau poate altii au auz super-uman.

15. Back To Top | #15
    Am dat comanda de:

Boxe: Edifier R1800BT Edifier R1800BT Multimedia Speakers: Amazon.co.uk: Hi-Fi & Speakers
    Boxe Stand: Gorilla Studio Monitor Stand Gorilla Studio Monitor Speaker Stands PAIR: Amazon.co.uk: Musical Instruments
    Dac/HiFi Amp: FiiO E10K FiiO - E10K Olympus USB DAC and Headphone Amplifier: Amazon.co.uk: Electronics

Si un nou mouse
    Logitech G602 Logitech G602 Wireless Gaming Mouse - Black: Amazon.co.uk: Computers & Accessories

Sper sa faca pereche buna FiiO cu HD598`le si cu Edifier`urile.

Ultima intrebare ramane ... parca totusi as vrea sa iau Creative SB ZX Creative Sound Blaster Zx 116dB PCIe Gaming Sound Card with High Performance Headphone Amp and Desktop Audio Control Module: Amazon.co.uk: Computers & Accessories cand o sa incep sa cumpar componentele pentru noul PC. Ce efecte ar avea ... avand deja E10k`ul?

16. Back To Top | #16
    Quote Originally Posted by H_O_N_D_A View Post
    La buget redus nu o sa bati E10k sau un Fiio X5 mk1 sh care e mai versatil. Din fericire eu unul m-am convins de mult ca pret mare nu inseamna neaparat sunet bun si nu de putine ori pret mic nu inseamna sunet prost, dar trebuie ales cu grija. Daca n-ai de gand prea curand sa iei HD600/HD650/HD800 poti trai fericit pana la adanci batraneti cu E10k. Eu pe HD598 nu am putut sa diferentiez E10k de Fiio X5 MK1 desi unii se jura ca aud diferente de se prabusesc, poate am eu urechile obosite, sau poate altii au auz super-uman.

Apropo ... sunt un fericit angajat Honda - Honda of the UK Manufacturing Ltd

Nimeni cu o parere despre achizitioanrea placii audio in noul pc?

17. Back To Top | #17
    Daca iei un DAC extern de ce ai mai lua placa de sunet? Care din functiile ei ar putea aduce ceva in plus fata de sound on-board pentru microfon + un DAC extern?

E10K + Sennheiser 598 e un combo pe care l-am folosit cam un an, as zice ca sunt folosite pe la 95% din potential HD 598. Legat de boxe active si E10K: E10K are un port line out care se poate folosi simultan cu iesirea de casti, desi nu e tocmai recomandat. N-am remarcat diferente notabile in folosirea lor simultana dar presupun ca la volum mare face clipping mai repede.

18. Back To Top | #18
    Quote Originally Posted by Crizatu View Post
    Legat de boxe active si E10K: E10K are un port line out care se poate folosi simultan cu iesirea de casti, desi nu e tocmai recomandat. N-am remarcat diferente notabile in folosirea lor simultana dar presupun ca la volum mare face clipping mai repede.
    Inafara de onboard audio ASUS LGA 1151 MAXIMUS IX HERO Intel Z270 ATX Motherboard - Black: Amazon.co.uk: Computers & Accessories si E10k`ul nu am altceva (DAC). Ai zis ca nu e recomandat sa fie E10k`ul folosit cu boxele alea active ... imi poti detalia, ca de altfel si expresia "clipping mai repede la volum mare".
    In alta ordine de idei e mai ok sa conectez boxele la audio onboard sau E10k decat sa arunc 100+ lire pe o placa audio ... castile fiind linistite cu E10k`ul?

19. Back To Top | #19
    Fiio E10 bate la fund placa de sunet Asus.

20. Back To Top | #20
    Quote Originally Posted by tulceanul View Post
    Fiio E10 bate la fund placa de sunet Asus.
    Pentru casti da ... dar pentru un sistem de boxe active (ca cele comandate de mine) sau un 2.1/5.1 cu subwoofer nu cred ca Fiio E10K are vreun cuvant de zis. Partea nasoala e ca am impresia ca sunetul onboard de la Asus`ul ala e foarte ok pentru un casual user ca mine. Ceea ce nu vreau e sasaitul constant cand nu "canta" nimic (ceea e semnatura audio onboard) si as vrea sa ma pot bucura de toate puterea de redare al boxelor sau castilor.
    Presupun ca ramane de vazut cand ajung boxele si Fiio`ul sa incerc sa vad ce si cum. Momentan am un Asus GL752VW si nu ma incanta deloc partea de audio din jack`ul lui

1.  
Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks