Results 1 to 18 of 18

Thread: As dori recomandari pentru casti va rog....

1. Back To Top | #1

As dori recomandari pentru casti va rog....

Buna, am ca placa de sunet am un asus xonar dg si 7.1, si as dori recomandari pentru:

1. Casti pana in 200 de ron (acesta este bugetul)
    2. Recomandari pana in 400 ron (in caz de prind o reducere, nu ma grabesc sa le achizitionez)

Ma intereseaza in primul rand sa fie comfortabile si sa poata fi purtate pentru mai multe ore, iar in al doilea rand calitatea audio.

2. Back To Top | #2
    Casti Hi-Fi Audio-Technica ATH-AVA400 la AVstore.ro sau Casti DJ Audio-Technica ATH-M30x la AVstore.ro
    Nu necasita un amplificator dedicat,desi mai tarziu poti cumpara un Fiio E10 pentru a imbunatati sunetul.

3. Back To Top | #3
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    Sennheiser HD598 de departe. Noi iei niste pocnitori comparat cu HD598. Daca gasesti niste HD595 in stare excelenta, la 300-350ron sunt si ele de luat in seama.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
    Elac 207.2 de vanzare/schimb cu Sennheiser HD800 http://forum.computergames.ro/217-mu...l#post49098352

4. Back To Top | #4
    Merg si 558 daca sunt la un pret bun, side by side cu 598 diferentele sunt minore.

5. Back To Top | #5
    Experienta mea cu 558 e fix opusa. Am facut A/B cu 598 cand aveam, iar pe Fiio X5 cu muzica mea de test diferenta a fost semnificativa, in favoarea 598. Nu erau fake, semanau ca sunet, dar 598 sunt mult mai bune.

Elac 207.2 de vanzare/schimb cu Sennheiser HD800 http://forum.computergames.ro/217-mu...l#post49098352

6. Back To Top | #6
    Multumesc pentru sfaturi dar as dori ceva nou pe masura bugetului specificat, nu ma simt comfortabil folosind casti purtate, am si probleme cu pielea si prefer sa nu risc....

Quote Originally Posted by tulceanul View Post
    Casti Hi-Fi Audio-Technica ATH-AVA400 la AVstore.ro sau Casti DJ Audio-Technica ATH-M30x la AVstore.ro
    Nu necasita un amplificator dedicat,desi mai tarziu poti cumpara un Fiio E10 pentru a imbunatati sunetul.
    Mersi am sa tin ochii pe ele.

Acestea find spuse daca mai sunt si alte recomandari pe baza post-ului de la inceput le astept cu placere.

7. Back To Top | #7
    Registered User alex20alex's Avatar
    Legat de confort nu ma pot pronunța pentru ca este foarte subiectiv acest aspect ( în funcție de cap/urechi, poate mai sunt și niște ochelari în discuție, simțim diferit confortul ), dar și pentru că nu am întâlnit nici o pereche de căști care să exceleze la acest aspect în acest buget.

În zona de preț ~200 de lei opțiunile sunt destul de limitate în opinia mea, personal am doar doua modele în minte acum, și anume:

SUPERLUX HD 668B ( deschise ): Casti Superlux HD 668B - Zeedo Shop
    Creative Aurvana Live ( Închise ): Creative Aurvana Live! 51EF0060AA001 Lista de preturi - cel mai mic pret

La ~400 aș înclina spre ATH-AVC500 ( ATH-AVC500 la AVstore.ro ), care au fost și cele mai purtabile/confortabile pentru mine.

Despre confort începem sa vorbim începând cu Sennheiser HD558/Audio Technica ATH-AD500X, de pe aici mai putem spune asa, câte ceva...
    Last edited by alex20alex; 11-09-2017 at 20:19.
    NU imi este rusine ca sunt roman ! ... imi este rusine ca ALTII ... sunt romani !

8. Back To Top | #8
    Daca nu te grabesti cu achizitia poti astepta niste reduceri de BF sau sarbatori si poti cumpara niste casti destul de bunicele ,gen Casti DJ Audio-Technica ATH-M50x la AVstore.ro sau Sennheiser amintite mai sus. Cum am spus si in primul post, Audio Technica sunt relativ usor de condus,asa ca vei avea o calitate satisfacatoare a sunetului. Cred ca este cel mai bine asa,daca vrei produs nou si de calitate, 400 lei este putin. Mai cresti putin bugetul si astepti niste reduceri serioase.
    EDIT Cred ca la modelul asta ma gandeam
    https://www.avstore.ro/casti-hi-fi/audio-technica-ath-ad500x/?gclid=EAIaIQobChMIpbvLm-Gd1gIVBZ8bCh2noQ0vEAAYASAAEgI1wfD_BwE

9. Back To Top | #9
    Registered User akos's Avatar
    +1 CAL
    Cele mai bune casti pana in 500 de lei

10. Back To Top | #10
    Registered User bocosb's Avatar
    Quote Originally Posted by alex20alex View Post
    Legat de confort nu ma pot pronunța pentru ca este foarte subiectiv acest aspect ( în funcție de cap/urechi, poate mai sunt și niște ochelari în discuție, simțim diferit confortul ), dar și pentru că nu am întâlnit nici o pereche de căști care să exceleze la acest aspect în acest buget.

În zona de preț ~200 de lei opțiunile sunt destul de limitate în opinia mea, personal am doar doua modele în minte acum, și anume:

SUPERLUX HD 668B ( deschise ): Casti Superlux HD 668B - Zeedo Shop
    Creative Aurvana Live ( Închise ): Creative Aurvana Live! 51EF0060AA001 Lista de preturi - cel mai mic pret

La ~400 aș înclina spre ATH-AVC500 ( ATH-AVC500 la AVstore.ro ), care au fost și cele mai purtabile/confortabile pentru mine.

Despre confort începem sa vorbim începând cu Sennheiser HD558/Audio Technica ATH-AD500X, de pe aici mai putem spune asa, câte ceva...
    +1
    As mai adauga Grado SR60 la 400 lei, dar neaparat ascultate inainte

11. Back To Top | #11
    Grado SR60/80 dpmdv sunt arme de tortura, ma dor urechile de mor, confortul e jalnic.

12. Back To Top | #12
    Registered User johndoe21ro's Avatar
    Creative Aurvana Live! Nu poti gresi cu ele in banii pe care ii ai!
    Triangle Magellan Cello 2 < AudioQuest Everest DBS 72V < BAT VK-600SE < AudioQuest NRG WEL DBS 72V < AudioQuest WBY XLR DBS 72V < exaSound e22 DAC w Paul Hynes SR3-12 LPS < Logitech Media Server + Squeezelite/Audirvana + 1.5.12 < AudioQuest Diamond USB DBS 216V < UpTone ISORegen < MacBook Pro i5 13' w Samsung 850EVO 512GB SSD < Omicron Harmonic Stabilizer & Gold SE/Classic < IsoTek Sigmas GII w IsoTek Optimum EVO3 < Furutech FT-SWS (R) < HiFi Tuning Supreme 3 < Solid Tech Hybrid

13. Back To Top | #13
    Va rog frumos, sunt fanul sunetului Grado, dar NU poti recomanda asa ceva cand omul cere casti care sa poata fi purtate confortabil mai multe ore.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

14. Back To Top | #14
    Registered User bocosb's Avatar
    Eu am trait cativa ani cu Grado pe urechi asa 5-6 ore pe zi - depinde destul de mult si de la persoana la persoana, dar intradevar daca pe primul loc este confortul eu as cauta un sennheiser 555/558. Mie personal nu mi s-a parut un upgrade la confort CAL fata de Grado, iar la sunet parca prefer Grado

15. Back To Top | #15
    Nici CAL nu stau bine la confort, exceptand poate cazul in care ai urechi mici si au loc inauntru cu totul, devenind astfel casti over-ear. Ale mele sunt micute (in raport cu capul) si tot nu au loc, deci sunt mici sanse sa se intample asta.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

16. Back To Top | #16
    Mersi tuturor pentru ajutor, in cele din urma am luat o pereche de hyperX cloud core. Sunt foarte multumit, le-am folosit ieri 3 ore fara nici o problema . Iar in combinatie cu xonar-ul sunt multumit de calitatea sunetului.

17. Back To Top | #17
    hyperx lol

Sugerez sa punem lacat pe aceasta sectiune, ca vad ca nu duce unde trebuie

18. Back To Top | #18
    Quote Originally Posted by Strike1O5X View Post
    Mersi tuturor pentru ajutor, in cele din urma am luat o pereche de hyperX cloud core.
    Felicitari pentru achizitie, poate peste cativa ani, cand te faci mare, o sa-ti iei si tu casti. Pana atunci, banuiesc ca merg si memoriile pardon castile alea Kingston.

Am acces la firma la toate modelele de casti Kingston, Asus, Razer si Steelseries. Nici macar un singur model nu merita sa intre in categoria casti, cel putin nu daca vrei sa asculti (si) muzica.

1.  

Bookmarks

Bookmarks