Results 1 to 9 of 9

Thread: Dileme achizitie amplif

1. Back To Top | #1
    Registered User sadycus's Avatar

Dileme achizitie amplif

Salut.
    Vreau sa imi imbunatatesc setup-ul de acasa cu un amplif pentru ascultat muzica. Acum configuratia e orientata mai mult spre filme(un Yamaha RX-V777 + Polk TSX 550t in fata, Polk TSX 150c in centru si Polk TSX 110 pt surround).
    Cand vreau sa ascult muzica pun receiverul in "Pure direct" mode si ascult pe front-uri dar vreau sa imbunatatesc sunetul lor cumva si aici apar dilemele.

Am in gand 3 posibile variante si am nevoie de cineva sa ma lumineze:
    1. Iau un amplif separat dedicat pentru asta(am in minte un Yamaha A-S701) care sa fie legat de un DAC Schiit Modi 2 Uber(printr-un rca de vreo 6 m) care la randul lui e bagat direct intr-un NAS Synology.
    2. Iau un stereo receiver(Yamaha RN-803D mi-ar face cu ochiul) si nu mai am nevoie sa leg DAC-ul de el
    3. Fac upgrade la receiver-ul AV (pana la Yamaha Aventage RX-1070 sa zicem) si va face ca si pana acum si partea de muzica cand e nevoie.

Care din optiunile astea e cea optima pentru mine?E o diferenta sesizabila intre un amplif fara partea de streaming si unul cu asa ceva?Cam de la ce nivel incep AV-urile pe partea de muzica sa fie apropiate de un amplif stereo dedicat.

Dupa cum ziceam, am ceva dileme . Multumesc

L.E. Exemplele sunt orientative. Nu ma intereseaza exclusiv ceva de la Yamaha.
    Last edited by sadycus; 12-11-2017 at 09:38.
    Când mori, nu simți nimic. E greu doar pentru ceilalți.
    Tot așa e și când ești prost

2. Back To Top | #2
    Varianta 1.
    Dar nu suna prea bine cablul ala de 6m.

3. Back To Top | #3
    Registered User akos's Avatar
    In general raportul este de 1/2-3. Adica un Receiver de 1000 de euro poate sa sune precum un amplificator de 300-500. Dar nu este ceva general valabil, exista si exceptii.
    Nu am ascultat aceste boxe(Polk TSX 550t) dar mie mi se par veriga slaba momentan si m-as axa pe schimbarea lor in prima faza.

4. Back To Top | #4
    @tulceanul Cand o sa adaug noua achizitie o sa regandesc putin pozitionarea diverselor componente ca sa se reduca bine de tot distanta aia.
    @akos De ce ti se par boxele veriga slaba in momentul asta?

5. Back To Top | #5
    Quote Originally Posted by akos View Post
    Nu am ascultat aceste boxe(Polk TSX 550t) dar mie mi se par veriga slaba momentan si m-as axa pe schimbarea lor in prima faza.
    Ai ascultat boxele? Poate ne lamuresti de ce boxele astea sunt veriga slaba.

@adycus
    Cumpara un amplificator stereo integrat. Yamaha este o alegere buna. M-as uita si la Onkyo in aceeasi zona de pret.
    In cazul convertorului D/A as alege iFi Audio Nano.
    What's that? I may be paranoid, but no ...

6. Back To Top | #6
    Da, cam aia aveam si eu in gand cand m-am apucat sa fac o mica inspectie a pietei, dar dupa au aparut dilemele si am deschis threadul asta.
    Sa inteleg ca receiver-ele stereo trec pe locul doi la ceva distanta de un integrat iar upgrade-ul la AV receiver iese din discutie.

Am zis de DAC-ul Schiit pentru ca il am deja.

7. Back To Top | #7
    Registered User Luc1aNo's Avatar
    4. Cumperi un amp gen Emotiva A-150 fara functii suplimentare care probabil nu le vei folosi si folosesti intrarea pre-out a receiverului, altfel vei avea calitate stereo mai buna si calitate multicanal mai buna la filme cu boxele frontale. Sau conectezi dac-ul la amp, apoi deconectezi cablurile rca spre receiver cand vrei sa asculti in mod stereo (posibil ca receiverul are functie de pre-amp, adica semnalul trece prin DAC-ul receiverului adica semnalul este reprocesat prin diversele DSP-uri incluse in AV, chiar daca e setat in mod Pure Direct, de exemplu calibrarea poate fi activa chiar in mod Pure Direct, dar nu stiu cum este exact la acel model de Yamaha). Amplificatoarele stereo cu nșpe mii de functii tot o varza sunt.
    5. Cumperi alte boxe, cumperi amp, folosesti un dac cu intrare spdif. Cablurile USB/Coaxial trebuie sa fie de calitate foarte buna, mai ales pentru 6 metri.

8. Back To Top | #8
    Am notat, merci.
    Pana acum opinia generala e ca un amplif integrat e the way to go. Mai astept cateva zile si dupa aceea iau decizia.

9. Back To Top | #9
    Dupa ce m-am mai documentat putin(multumesc Savu) despre posibilitatile echipamentelor pe care le am acum, am ajuns la concluzia ca un amplif ce stie HT bypass e ce imi trebuie asa ca am luat cu Cambridge Audio Azur 851a.
    Multumesc pentru ajutor
    Last edited by sadycus; 18-11-2017 at 09:38.

1.  

Bookmarks

Bookmarks