Results 1 to 12 of 12

Thread: PIONEER VSX 832 probleme cu sunetul

1. Back To Top | #1

Post PIONEER VSX 832 probleme cu sunetul

Salut! Mi-am cumparat o statie PIONEER VSX 832 si am si niste boxe de la SONY!

Cum pot sa conectez statia la PC? Cand aleg sa ascult CINEMA SPORT ETC se aude un sunet de backround in boxele cele mari. Am cumparat si HDMI si tot se aude acest sunet.Nu stiu ce sa le fac.Puteti sa ma ajutati va rog?

2. Back To Top | #2
    Nu mai alege "Cinema, sport, etc..." Lasa-l pe direct, fara efecte aiurea..
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

3. Back To Top | #3

PIONEER VSX 832

Quote Originally Posted by Mir View Post
    Nu mai alege "Cinema, sport, etc..." Lasa-l pe direct, fara efecte aiurea..

Cum sa il las asa? sa se auda doar 2 boxe? sa nu beneficiex de toata calitatea satatiei?

4. Back To Top | #4
    Pai ce ai dat tu nu e real multicanal, e ceva simulat de procesorul statiei... Trebuie sa setezi sursa sa fie reala 5.1, adica prin HDMI sa ii dai semnalul nedecodat de PC, ci codat DTS sau DD. Atunci statia o sa redea pe toate boxele chiar daca nu alegi "efecte". Daca asculti muzica stereo, lasa doar pe cele doua boxe stereo...
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

5. Back To Top | #5

PIONEER VSX 832

Quote Originally Posted by Mir View Post
    Pai ce ai dat tu nu e real multicanal, e ceva simulat de procesorul statiei... Trebuie sa setezi sursa sa fie reala 5.1, adica prin HDMI sa ii dai semnalul nedecodat de PC, ci codat DTS sau DD. Atunci statia o sa redea pe toate boxele chiar daca nu alegi "efecte". Daca asculti muzica stereo, lasa doar pe cele doua boxe stereo...
    Nu prea am inteles mare lucru! am si cablu HDMI dar nu reusesc sa prind sunetul. Cand setez pe CINEMA sau alte setari se aude un sunet de backround in boxe.si cu cat maresc volumul cu atat se aude mai tare.

6. Back To Top | #6
    Registered User bogdanozaurus's Avatar
    Quote Originally Posted by saiuzel View Post
    Cum sa il las asa? sa se auda doar 2 boxe? sa nu beneficiex de toata calitatea satatiei?
    Vezi ca faci o confuzie grava, incurci calitatea cu cantitatea. Muzica de obicei e inregistrata pe doua canale si e bine sa o asculti tot pe doua canale. Filmele pe DVD sau bluray de obicei au sunetul pe mai multe canale si in acest caz o sa auzi toate boxele. Totusi aparatul are mai multe efecte, cinema, sport, alea enumerate de tine, pe care le poti activa daca te uiti la meci sau la un film cu sunet pe doua canale (cele mai multe transmisii pe cablu) si care emuleaza mai bine sau mai rau sunetul multicanal. Daca la sport sau la filme e hai sa zicem OK, la muzica nu o sa obtii decit un rezultat modest, adica cel care te nemultumeste pe tine.
    Hala Los Blancos El Mejor Equipo Del Mundo!
    Real Madrid Y Nada Más!

7. Back To Top | #7

PIONEER VSX 832

Quote Originally Posted by bogdanozaurus View Post
    Vezi ca faci o confuzie grava, incurci calitatea cu cantitatea. Muzica de obicei e inregistrata pe doua canale si e bine sa o asculti tot pe doua canale. Filmele pe DVD sau bluray de obicei au sunetul pe mai multe canale si in acest caz o sa auzi toate boxele. Totusi aparatul are mai multe efecte, cinema, sport, alea enumerate de tine, pe care le poti activa daca te uiti la meci sau la un film cu sunet pe doua canale (cele mai multe transmisii pe cablu) si care emuleaza mai bine sau mai rau sunetul multicanal. Daca la sport sau la filme e hai sa zicem OK, la muzica nu o sa obtii decit un rezultat modest, adica cel care te nemultumeste pe tine.

Am inteles! dar de ce atunci cand aleg sa ascult pe modurile astea se aude un fasait in boxe? Un sunet de backround asa.Si cu cat maresc volumul cu atat se aude mai tare.

8. Back To Top | #8
    Probabil Dsp-ul încearcă să creeze artificial un sunet de ambianta băgând ceva sunete pe spate dar sunt sunete artificiale și forțate. Am pățit și eu la un sistem din acesta mai vechi.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
    ESS Sabre DAC, Rega RP-1 TT, Preamp Nelson Pass B1 & Lightspeed attenuator, FC-100 power amp by Mihai Rauta, Dynaudio Focus 160 speakers

9. Back To Top | #9
    Daca ai mai multe surse(console, cd player,etc.) bagate an el scoate cate una si vezi daca se mai aude . La mine se auzea un fasait an boxe si cum am scos consola(ps2) gata .

10. Back To Top | #10

FARA SURSE

Quote Originally Posted by yagamiiori View Post
    Daca ai mai multe surse(console, cd player,etc.) bagate an el scoate cate una si vezi daca se mai aude . La mine se auzea un fasait an boxe si cum am scos consola(ps2) gata .
    Numai am nicio sursa! doar HDMI din PC in statie. atata tot.Nu pot sa inteleg care ar fi cauza! Mai nou, am setat eu putin Pc si pe optiunea din statie PURE DIRECT nu prea se mai aude sunetul de backround dar am sunet doar in cele 2 boxe mari.
    Si cand ma uit la un video pe facebook de exemplu sunetul se aude doar in boxa centrala)!

11. Back To Top | #11
    Asta mi se antampla mie , am crezut ca asta e problema .Daca ai direct HDMI , adica digital nu anteleg unde e problema . Cred ca e ceva cu receiver-ul .

12. Back To Top | #12
    Da! Cred ca trebuiesc facute niste setari corecte din Receiver. Dar eu daca nu am TV nu am cum sa le fac de pe Receiver.Nu stiu!

Poate daca leg receiver-ul la TV este altceva, dar cu calculatorul ne multumim asa, pana gasim alta solutie.

1.  

Bookmarks

Bookmarks