Page 1003 of 1003 FirstFirst ... 35039039539931000100110021003
Results 20,041 to 20,053 of 20053

Thread: Echipamente Hi-Fi. Recomandari diferite bugete (sisteme stereo)

1. Back To Top | #20041
    Registered User
    Quote Originally Posted by cristi289 View Post
    Intra in contact cu userul @john2008 este foarte priceput la astfel de restaurari si nici nu este scump ...
    https://www.audioweb.ro/anunturi/van...tati/john2008/
    E din Braila, dar face f des Bucurestiul...
    Succes!
    A mers pana la urma nu stiu ce avea, am scos bateriile le-am pus la loc si functioneaza. Poate nu facea contact bine, terminatiile cat si arcul de la telecomanda nu sunt oxidate
    Merci oricum, salut.

2. Back To Top | #20042
    Registered User Aly007's Avatar

Question Recomandare

Salutari,

As vrea sa ma orientez catre un sistem de floorstandere 2.0 intr-un buget de ~1000 Eur.

Pe moment sistemul va fi amplasat intr-o camera de ~15mp insa in viitorul apropiat va fi mutat intr-o camera mai mare.
    Le voi amplasa langa birou, deci cand voi asculta muzica o sa fiu destul de aproape de ele, iar in timpul filmelor undeva la 2.5m distanta.
    Le pot lasa 20 cm fata de perete, am inteles ca este important.

Prefer sa cumpar ceva nou, deoarece nu ma pricep foarte bine incat sa am incredere in ceva SH.

Ce parere aveti de acest sistem ? Amplificatorul acela credeti ca limiteaza boxele ?

Mai trebuie sa adaug ceva pe langa ce am acolo ? Sursa o sa fie PC-ul, la care nu am iesire digitala, deci banuiesc ca am nevoie si de un DAC.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Echipamente Hi-Fi. Recomandari diferite bugete (sisteme stereo)-avs.jpg  

3. Back To Top | #20043
    In locul tau as aloca banii pt DAC unui amplificator decent. Marantz PM6006 e cu mult peste acel onkio.
    https://www.avstore.ro/amplificatoar...-pm6006/#negru

4. Back To Top | #20044
    Jah Rastafarai bonzo_catalin's Avatar
    Quote Originally Posted by Aly007 View Post

Pe moment sistemul va fi amplasat intr-o camera de ~15mp insa in viitorul apropiat va fi mutat intr-o camera mai mare.
    Ce inseamna camera mai mare ? E foarte important aspectul .

5. Back To Top | #20045
    Quote Originally Posted by andreeaki View Post
    In locul tau as aloca banii pt DAC unui amplificator decent. Marantz PM6006 e cu mult peste acel onkio.
    Amplificator Marantz PM6006 la AVstore.ro
    Exact cu acel amplificator il aveam si eu cuplat pana cand am aflat ca mi-ar trebui si un DAC...nu este musai ?
    Am mai primit recomandari de Yamaha A-S501

Quote Originally Posted by bonzo_catalin View Post
    Ce inseamna camera mai mare ? E foarte important aspectul .
    Nu mai mica de 20mp, dar tot in dormitor as vrea sa-l pastrez, ca sa ma bucur cat mai des de el

6. Back To Top | #20046
    Quote Originally Posted by cccrys View Post
    Cum as putea ajusta pozitia boxelor pt un sunet cat mai bun fara sa schimb mobilierul?
    Distanta fata de perete?poate un stand in perete ridicate la nivelul urechilor?
    Sunt Microlab dar poate ma gandesc la un upgrade,sa stiu daca merita cu mobila acutala?M-am gandit la soundbar dar nu mi-a placut deloc cum suna din ce am ascultat pana in 1500lei.http://uploads.tapatalk-cdn.com/201...c8a8c73854.jpg
    Vreau sa vand boxele, sa mai pun ceva banuti si sa fac un 2.1(poate pe viitor 5.1).Sa am un sunet macar echivalent cu Microlab pozitionate corect.
    Ma gandesc ca am ceva mai multe sanse cu repozitionarea unor sateliti micuti dupa placul meu.Ceva recomandari pt 2.1 activ sau pasiv?eventual amplif?sh evident.
    Last edited by cccrys; 12-08-2017 at 18:27.

7. Back To Top | #20047
    Exact cu acel amplificator il aveam si eu cuplat pana cand am aflat ca mi-ar trebui si un DAC...nu este musai ?
    Am mai primit recomandari de Yamaha A-S501

Nu mai mica de 20mp, dar tot in dormitor as vrea sa-l pastrez, ca sa ma bucur cat mai des de el
    Nu, mai mult castigi prin alegerea unui amplificator mai bun decat prin adaugarea unui DAC (intr-un sistem de nivelul asta, desigur). Am ascultat exact combinatia asta (as 501 vs PM6006) pe boxele astea si as fi mers pe PM6006 (parea ceva mai dinamic).

8. Back To Top | #20048
    Atunci voi merge pe Q Acoustics 3050 + Marantz PM6006 ( Analog prin 3.5 > RCA, corect ? ) si voi trece la digital cand voi schimba PC-ul ( anul viitor ) printr-o placa de baza cu iesire digitala.

Este ok ?

9. Back To Top | #20049

10. Back To Top | #20050
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    Atunci voi merge pe Q Acoustics 3050 + Marantz PM6006 ( Analog prin 3.5 > RCA, corect ? ) si voi trece la digital cand voi schimba PC-ul ( anul viitor ) printr-o placa de baza cu iesire digitala.

Este ok ?
    Pare rezonabil. Daca totusi esti deschis la sh, tinand cont ca esti din Pitesti ca si mine, iti pot oferi o pereche de Elac 207.2 sh, boxe din alta clasa fata de acele Q Acoustics si te-as putea ajuta sa alegi de asemenea un amplificator sh din clasa superioara. Practic in acel buget ai putea sa obtii un sunet mai bun daca iei scule sh, iar prin suportul meu ai evita o teapa sau alte complicatii. Daca esti interesat de o auditie sau alte detalii ma poti contacta pe PM.

11. Back To Top | #20051
    Registered User Luc1aNo's Avatar
    Eu as recomand Wharfedale, acele 3050 au o semnatura a tweeterului foarte ciudata si nu mi-au placut deloc.

12. Back To Top | #20052
    Am vandut Microlaburile si caut ceva mai de calitate si compact in acelasi timp, pentru a permite pozitionarea ca in poza.
    Boxele vechi asa cum erau asezate nu ofereau o imagine stereo deloc placuta si se auzeau ok dupa schema noua dar inestetic incadrate.Dupa teste o sa vad si unde incadrez subwooferul.

Acum sunt in cautarea unui sistem 2.1 si imi face cu ochiul Focal XS 2.1 pe care l-am gasit la super pret afara, Klipsch Promedia 2.1 care se mai fabrica numai in SUA.Astept opinii privind o comparatie intre cele doua sisteme, precum si alte recomandari de 2.1.

Camera este o sufragerie de apartament de 17mp,sursa este PC cu Xonar U7.

Sistemul va fi folosit pentru muzica 70% si 30% filme.

Nu m-ar deranja sa incep proiectarea unui home cinema dar e cale lunga pana acolo.

Credeti ca s-ar preta Focalul pt auditie la 2.5m distanta de pe canapea?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Echipamente Hi-Fi. Recomandari diferite bugete (sisteme stereo)-6cb0acf6dfe1af8cdfedb7c8a8c73854.jpg  

13. Back To Top | #20053
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    Fara niste bookshelf-uri puse pe standuri sau floorstandere nu vei obtine o imagine stereo acceptabila indiferent de cati bani vei arunca. Boxele au nevoie de spatiu in jurul lo pentru a oferi o scena ok, mai ales in laterale, plus ceva distanta intre ele. Distanta intre tweetere era undeva la 1,3-1,4m iar tu stai la 2,5m de ele, n-au ce scena sa ofere apropiate si inghesuite. Ori faci compromisul asta si pui boxe in fata mobilei, mult mai departate, ori tai din pretentii.

1.  
Page 1003 of 1003 FirstFirst ... 35039039539931000100110021003

Bookmarks

Bookmarks