Page 1008 of 1014 FirstFirst ... 85089089589981005100610071008100910101011 ... LastLast
Results 20,141 to 20,160 of 20271

Thread: Echipamente Hi-Fi. Recomandari diferite bugete (sisteme stereo)

1. Back To Top | #20141
    Nick anterior: cccrys ccrys's Avatar
    Setupul actualc,xonar u7,MA Bronze 2.

Vreau sa iau un amplificator Nad/Marantz cu un dac si bluetooth aptx.

Ce combinatie credeti ca este mai buna dintre:
    1. Nad D3020
    2. Nad 315/316+Arcam Miniblink+d1/dx?

2. Back To Top | #20142
    Mai pe scurt: dac-ul din nad vs d1/dx.

Ca pret cel mai probabil pt varianta 2 ar fi sh,deci nu se pune problema ca depaseste varianta 1.

3. Back To Top | #20143
    Bad post

4. Back To Top | #20144
    Malkavian Azazell86's Avatar
    Eu mi-am propus sa-mi pregatesc un sistem 5.1 mai compact in 3200 de Dolari pentru gaming. Tinand cont de pret, urmeaza sa-l cumpar pe Bucati si voi cumpara in fiecare luna cate o boxa, deoarece nu pot sa-l cumpar in Rate.
    Sistemul pe care vreau sa-l cumpar este Morel SoundSpot MT-3. Primul pas l-am facut deja - mi-am cumparat primele 2 boxe SP-3 pe care le voi folosi in sistem stereo pana cand am bani sa le cumpar pe toate.
    Acum urmeaza partea mai crazy - cele 2 Boxe care urmeaza sa-mi vina, le voi folosi intr-un Sistem 5.1 Logitech Z5500, unde voi inlocui cele 2 boxe din fata stanga-dreapta. Tinant cont ca mi-am luat 2 boxe deja, urmatoarea boxa pe care intentionez sa o pun in fata-centru o voi lua in Decembrie.
    SISTEM BOXE 5.1 MOREL SOUNDSPOT MT-3
    Va fac o poza cum am sistemul gata
    Playstation 3 -> Strictly 320 Kbps MP3 -> Optical Cable -> Burson Conductor DAC/Amp -> Cardas Clear -> HD800

5. Back To Top | #20145
    O parere despre amplificator Quad Elite la 900lei nou pt MA Br 2?
    Este o oferta la mine in oras.

6. Back To Top | #20146
    Nu cumparati fara sa asculti,mai ales ca oferta este chiar la d-tra in oras.

7. Back To Top | #20147
    Voiam sa stiu despre marca si amprenta sonora.

8. Back To Top | #20148
    Singurul Quad ascultat de mine vreodata parea sa sune foarte echilibrat, neutru. Spun "parea" pentru ca-mi bazez parerea mai mult pe ce mi-a spus proprietarul, care si-a ales componentele spre acest tip de sunet - nu am ascultat restul sistemului si pe alte amplificatoare, ca sa-mi pot da seama singur fix ce contributie avea amplificatorul, insa impresia in acel sistem a fost una buna spre foarte buna.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

9. Back To Top | #20149
    Vara asta a mers bine pe litoral si am strans banii pentru boxele preferate, Tannoy Revolution XT8F. De amplif Rega nu mai sunt bani suficienti, cam ce amplif sub 3000lei recomandati?

10. Back To Top | #20150
    Registered User akos's Avatar
    Este un anunt pe site-urile de vanzari cu un Rega Elex R la cineva care il are imperecheat exact cu aceste boxe.
    Poate mai negociati la pret.

11. Back To Top | #20151
    Mi-a ajuns prima pereche de boxe Morel SP-3, le-am conectat la Sistemul meu Logitech 5.1
    Se aud fenomenal, deabia astept sa-mi cumpar si celelalte 3 boxe
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Echipamente Hi-Fi. Recomandari diferite bugete (sisteme stereo)-20171012_151349.jpg  
    Playstation 3 -> Strictly 320 Kbps MP3 -> Optical Cable -> Burson Conductor DAC/Amp -> Cardas Clear -> HD800

12. Back To Top | #20152
    Stii ce e amuzant? Boxele alea se aud mai bine decat satelitii originali, DAR si satelitii originali daca-i pui pe un amplificator hi-fi normal or sa sune MULT mai bine decat in sistemul original. Am testat ambele variante atat pe Z5500 cat si pe urmasul sau, Z906.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

13. Back To Top | #20153
    O sa iau un Yamaha Aventage dar in 2018 cand fac rost de mai multi bani. Prioritatea ar fi sa am Boxele disponibile pe moment. Am dat pe 2 x Morel SP-3 2000 RON - cred ca merita la pretul asta

14. Back To Top | #20154

15. Back To Top | #20155
    Registered User Bylly's Avatar
    Quote Originally Posted by Cosmin_C View Post
    Stii ce e amuzant? Boxele alea se aud mai bine decat satelitii originali, DAR si satelitii originali daca-i pui pe un amplificator hi-fi normal or sa sune MULT mai bine decat in sistemul original. Am testat ambele variante atat pe Z5500 cat si pe urmasul sau, Z906.
    Confirm. Un timp am avut centrul si satelitii spate pe anthem mrx300. Centrul l-am schimbat, dar satelitii i-am lasat. Si mai suprinzator e ca am pastrat si subul, dupa calibrarea cu microfonul anthem si-a domolit foarte mult brumul si alte chestii deranjante (care, sa fim corecti nu tineau doar de boxa in sine cat si de camera).
    War does not decide who is right, but who is left.

16. Back To Top | #20156
    Da Akos, am vorbit cu proprietarul, dar nu prea lasa la pret.....cred ca o sa astept pana la prima de craciun pentru Elicit-R. Acum le ascult pe un Arcam A39 de imprumut.

17. Back To Top | #20157
    Registered User Luc1aNo's Avatar
    2000 lei pe sateliti cu difuzor de 4 inch, calitate maxima.

18. Back To Top | #20158
    Quote Originally Posted by Luc1aNo View Post
    2000 lei pe sateliti cu difuzor de 4 inch, calitate maxima.
    Este ce am eu nevoie pentru o camera mica in care pot sa pun un sistem 5.1 discret Satelitii se aud fenomenal - soundstage, claritate, mediile si inaltele cristaline - sunt foarte multumit de ele.
    Asta tinand cont ca in sufragerie am Phonar Credo Primus - dar alea le folosesc in week-end, in cursul saptamanii cat lucrez la birou folosesc acum cele 2 x Morel SP-3 in mod stereo

19. Back To Top | #20159
    Registered User Luc1aNo's Avatar
    Recomand sa cumparati unul, doua sau trei bucati din astea: APC PM1W-GR, PM5-GR, PM5U-GR, PM6-GR, PM6U-GR, PM8-GR, PMF83VT etc. Cele cu 1 priza au "30dB" atenuare, cele cu 5/6 au "40db", cele cu 8 prize au "60db". Din masuratori, doar cele cu 8 au cu vreo 10db mai mult la 150khz.
    Am cumparat PM8 in care am bagat PC-ul, monitorul, routerul etc iar la PC am un DAC Chord Mojo, diferenta este night and day. Sesizand asta, am mai luat doua, PM6U si PMF83VT ca sa folosesc pentru alte aparate din casa. Le-am incercat pe toate 3, prelungitor in prelungitor in prelungitor, iar sunetul a devenit WOW.
    Exista mult zgomot pe care nu-l auzi dar schimba 90% din cat poate un sistem, asa ca mi-am dat si eu cu parerea, merita incercat mai ales ca sunt doar 60-70 lei.

Exista zgomot care vine de la Enel si zgomot care vine de la aparatele conectate in casa, cam toate aparatele/locuintele fabricate dupa 1996 (ii obliga legea) au filtru EMI: frigiderul, masina de spalat, aerul conditionat etc dar toate au ceva minimalist ca sa respecte standardele de emisii electromagnetice, iar pentru sisteme audio sau PC, nu strica niciodata un filtru capabil sau 2-3 mai slabe.

Pot spune cu convingere ca o placa de sunet integrata intr-un sistem curat fara interferente poate suna mai bine cau XONAR STX intr-un sistem plin cu interferente.

Asta e un mare motiv pentru care nu ne putem bucura de sunet de calitate, aceste interferente schimba sunetul in proportie de 90% din cat poate un sistem si dam vina pe boxe sau pe camera.
    Last edited by Luc1aNo; 17-10-2017 at 10:13.

20. Back To Top | #20160
    Ar fi curios sa vad ce-i inauntru acelor prelungitoare, oare ceva mai mult de niste toruri de ferita? Eu am pus ferite pe absolut toate cablurile aflate in casa, la ambele capete, dar nu am facut teste audio inainte si dupa, sa zic daca exista vreo diferenta. Pur si simplu mi-au picat in mana cateva zeci de toruri de ferita si m-am gandit, daca tot le am de ce sa nu le folosesc...

1.  
Page 1008 of 1014 FirstFirst ... 85089089589981005100610071008100910101011 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks