Page 1009 of 1014 FirstFirst ... 95099099599991006100710081009101010111012 ... LastLast
Results 20,161 to 20,180 of 20271

Thread: Echipamente Hi-Fi. Recomandari diferite bugete (sisteme stereo)

1. Back To Top | #20161
    Registered User Luc1aNo's Avatar
    Poze, teste si masuratori la APC pe site http://www.apc.com/salestools/KHSH-9...S5ER_R0_EN.pdf Pozele la sfarsit.

2. Back To Top | #20162
    Nick anterior: cccrys ccrys's Avatar
    Quote Originally Posted by Cosmin_C View Post
    Este undeva intre DG si D1 as zice, depinde mult si de sistem / de cum e utilizata. Un amic de pe alt forum a masurat-o in fel si chip si a constatat ca-i foarte sensibila la interferente, efectiv puteai schimba rezultatul masuratorilor tinand mana peste placa de sunet, sau telefonul mobil in apropierea cutiutei. Omul nu stia daca diferentele erau audibile, el testeaza doar cu aparatele de masura. Ca plusuri i-a rezultat un jitter foarte mic, semn ca exista un USB asincron acolo...
    Pe sistemul MA br 2 + nad 315, 70% muzica electronica ar fi vreo diferenta sesizabila ?
    Last edited by ccrys; 18-10-2017 at 17:21. Reason: Xonar U7

3. Back To Top | #20163
    Nu ma prea pricep ,stiu ca sunt mai multe tipuri de tratamente acustice,burete cofrat, panou fonoabsorbant,etc.
    Ce as putea folosi pentru un perete,boxa sta la un 30 cm distanta in lateral.
    Echipamente Hi-Fi. Recomandari diferite bugete (sisteme stereo)-dsc_0024.jpg

Apropos,am inteles ca este cineva ce confectioneaza genul asta de panouri din lemn,stiti ceva ?
    Last edited by tulceanul; 22-10-2017 at 18:07.

4. Back To Top | #20164
    Quote Originally Posted by ccrys View Post
    Pe sistemul MA br 2 + nad 315, 70% muzica electronica ar fi vreo diferenta sesizabila ?
    Diferenta sesizabila intre ce si ce? Banuiesc Xonar U7 si onboard? Depinde de onboard, depinde de ureche, depinde de multe. Eu zic ca ar trebui sa fie.
    Quote Originally Posted by tulceanul View Post
    Nu ma prea pricep ,stiu ca sunt mai multe tipuri de tratamente acustice,burete cofrat, panou fonoabsorbant,etc.
    La o distanta asa mica buretele nu poate lucra decat pe frecvente inalte, e nevoie de ceva mai dens (buretele ar avea nevoie de o grosime mare, nepractica in acea locatie). Cam la 30-35 cm de peretii laterali am si eu boxele, au ajutat foarte mult panourile umplute cu HD Foam de 5 cm grosime. Eu mi le-am fabricat singur, dar nu mai pot face si pentru altii, nu ma pricep asa bine si-mi ia foarte mult timp sa le fac.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

5. Back To Top | #20165
    Diferenta intre U7 si D2 pe sistemul meu.

6. Back To Top | #20166
    Huh, asta mai greu de spus. Xonar D2 e putin mai buna, dar as paria mai degraba pe nu cand vine vorba de diferente audibile.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

7. Back To Top | #20167
    Am vrut sa spun intre U7 si D1/Dx.
    Nu stiu cum e scara intre cele 3.

8. Back To Top | #20168
    Nici in cazul ala nu cred ca se vor auzi diferente. Nu doar pentru ca se masoara foarte apropiat, dar Asus are si aceeasi amprenta sonora la toate placile de sunet, poate cu exceptia modelelor foarte scumpe gen Essence One MUSES Edition. Eu cred ca poti folosi foarte linistit un U7 pentru un sistem hi-fi entry-level, nu-l va limita, ca sa zic asa.

9. Back To Top | #20169
    Foloseste cineva placa de baza de la GIgabyte cu USB-DAC UP ? Am vazut ca la porturile respective se poate oprii partea de Power si ramane doar Transferul de Date.

10. Back To Top | #20170

11. Back To Top | #20171
    Quote Originally Posted by tulceanul View Post
    Echipamente Hi-Fi. Recomandari diferite bugete (sisteme stereo)-dsc_0024.jpg

Apropos,am inteles ca este cineva ce confectioneaza genul asta de panouri din lemn,stiti ceva ?
    Am gasit asa ceva
    Panou Fonoabsorbant Eliacoustic Radar First
    Este ok pentru ce vreau eu ?
    Cum se lipeste,este un adeziv special ?

12. Back To Top | #20172
    Eu am folosit asta: HD Foam Plus - Izolatie fonica pentru club, restaurant, hotel, bar, locuinta, birouri, studio, apartament, casa, tavan, pereti
    Mi se par foarte scumpi buretii aia, peste 100 ron pentru 60x60x5 cm? E mai scump ca HD Foam si sigur nu e asa eficient, dar ce-i drept arata mai bine folosit ca atare. Cum se monteaza zice acolo, EliGlue forte, deci lipici.
    Buretii sunt mult mai ieftini, dar actioneaza doar pe inalte si partial medii. Tu vrei sa pui asa din principiu sau vrei sa obtii un efect acustic, reducerea unor reflexii, etc...

13. Back To Top | #20173
    Eu am folosit asta: HD Foam Plus - Izolatie fonica pentru club, restaurant, hotel, bar, locuinta, birouri, studio, apartament, casa, tavan, pereti
    Mi se par foarte scumpi buretii aia, peste 100 ron pentru 60x60x5 cm? E mai scump ca HD Foam si sigur nu e asa eficient, dar ce-i drept arata mai bine folosit ca atare. Cum se monteaza zice acolo, EliGlue forte, deci lipici.
    Buretii sunt mult mai ieftini, dar actioneaza doar pe inalte si partial medii. Tu vrei sa pui asa din principiu sau vrei sa obtii un efect acustic, reducerea unor reflexii, etc...
    Ma gandeam ca ar mai reduce din reflexii,la inceput boxa era mai aproape de zid si nu-mi placea cum se aude. In principiu ar trebui sa mai imbunatati putin sunetul.
    Last edited by tulceanul; 23-10-2017 at 18:16.

14. Back To Top | #20174
    Pai va reduce, dar intrebarea concreta este, ce frecvente se auzeau prost, ce anume nu isi place la sunetul boxei de langa perete? Pentru ca daca de exemplu "gajaia" basul buretele ala nu o sa faca absolut nimic, ba poate chiar dimpotriva. Ca sa gasesti solutia trebuie sa intelegi intai, cat mai clar, problema.

15. Back To Top | #20175
    Credeti ca merge Daphile pe Orange Pi? Are suficienta putere sa tina Asus xonar u7 si un hdd extern?

16. Back To Top | #20176
    Registered User bogdanozaurus's Avatar
    Nu merge deloc, Daphile nu ruleaza decit pe platforme x86, nu stiu daca vei gasi ceva sa ruleze pe asa ceva, pentru Raspberry Pi exista destule, Volumio, Rune, Kodi dar pentru ce ai tu nu prea am vazut nimic, mai sapa pe net.
    Hala Los Blancos El Mejor Equipo Del Mundo!
    Real Madrid Y Nada Más!

17. Back To Top | #20177
    Nu am luat deocamdata.Ma tenteaza Dell Wyse care e mic,fanless si ieftin.
    Am incercat Daphile pe laptop cu Xonar U7 folosind castile si se auzea destul de incet .Nu avea nici un efect cand cresteam volumul din controlerul placii de sunet.Era setat pe bitperfect.Am gresit undeva?

18. Back To Top | #20178
    ccrys Poti incerca si HYSOLID , este un player BitPerfect care ruleaza in fundal si se controleaza exclusiv de pe Tableta/Smartphone.

19. Back To Top | #20179
    Am reusit cu daphile dar nu stiu cum se seteaza pt wifi.Eu am bagat tot ce trebuie dar nu ma pot conecta , imi apare in daphile hotspot only.http://uploads.tapatalk-cdn.com/201...346fa298e0.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/201...87249279ed.jpg

20. Back To Top | #20180
    Cosmin_C ai MP.

1.  
Page 1009 of 1014 FirstFirst ... 95099099599991006100710081009101010111012 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks