Page 1018 of 1021 FirstFirst ... 1851891896810081015101610171018101910201021 LastLast
Results 20,341 to 20,360 of 20402

Thread: Echipamente Hi-Fi. Recomandari diferite bugete (sisteme stereo)

1. Back To Top | #20341
    Registered User
    Eu am Q Acoustic Concept 40 pentru o camera de 17mp și sună excelent conduse de CXA60.

2. Back To Top | #20342
    aveti idee unde pot gasi si eu asa ceva dar undeva la 10 cm grosime si 40x40cm L&l
    Adam Hall PAD ECO 265 x 330 - Suport acustic de monitoare - SoundCreation

3. Back To Top | #20343
    Registered User costi2times's Avatar
    Salutare,

A avut cineva ocazia sa compare Dynaudio Focus 160 cu Elac BS 243/244 ? ma intereseaza indeosebi prestatia pe rock/metal, pentru ca asta ascult cam 90% din timp; ELAC pot gasi sa ascult in Bucuresti, in schimb pentru Focus trebuie sa fac o excursie la Craiova, deci m-ar ajuta niste pareri inainte de drum, si bineinteles inainte de strans bani

Multumesc
    [Panasonic DMP BDT-500/TV]->[Audio-GD DI-2014]->[Cambridge Audio 551R]->[Monitor Audio Silver6/Silver Centre/Silver FX]
    [any digital source]->[Audio-GD DI-2014]->[Audio-GD DAC-19]->[Audio-GD Precision 2]->[Wharfdale Diamond 225]
    [USB digital source]->[Audiobyte Hydra Z/ZPM]->[Audio-GD DAC-19]->[Audio-GD Precision 2]->[Wharfdale Diamond 225]

4. Back To Top | #20344
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    Daca asculti tare, Elac 244 sunt niste boxe bunicele, daca asculti incet as cauta niste boxe mai detaliate, mai intepate, cu tranzienti, kick ceva mai bun altfel se va pierde din muzica. Rock/metale desi au multe detalii, instrumente, tobe, poate fi un gen de muzica obositor pe boxe foarte detaliate, mai ales cand asculti mai tare. 244 au avantajul ca sunt cu 2dB mai sensibile, deci poti sa le dai pe coaja cu un amplificator mai subtirel. Din pacate e greu sa sune bine rockul si metalele din boxe mici, tobele si viteza lor nu iti spun mare lucru pana nu le asculti pe niste boxe in 3 cai, ca sa nu zic cu woofere mari de peste 8", sa sune mai realist.
    Elac 210CE C2 de vanzare la 11.999ron http://forum.computergames.ro/217-mu...l#post49226610

5. Back To Top | #20345
    Quote Originally Posted by costi2times View Post
    Salutare,

A avut cineva ocazia sa compare Dynaudio Focus 160 cu Elac BS 243/244 ? ma intereseaza indeosebi prestatia pe rock/metal, pentru ca asta ascult cam 90% din timp; ELAC pot gasi sa ascult in Bucuresti, in schimb pentru Focus trebuie sa fac o excursie la Craiova, deci m-ar ajuta niste pareri inainte de drum, si bineinteles inainte de strans bani

Multumesc
    Am ascultat eu. Problema ca nu pe prea multe amplificatoare si Focusurile doar intr-o camera.

Focusul are niste medii "dulci" si detaliate, ideal pentru chitara acustica, nu mi s-a parut ca se pierde pe pasaje mai complicate/chitara electronica. Inalte echilibrate, bas bun, per total reusite.
    Problema e ca are motive tehnice sa faca mofturi la amplificatoare, sunt niste curbe de impedanta care necesita electronica solida in spate(nu d-aia care face pe egalizatorul, conteaza sa fie in stare sa livreze curentul necesar in sarcini dificile). Ma rog, nu e dracul atat de negru, Primare-ul pe care erau nu are tocmai faima de monstru.

Elac 243/244 au bas bun si inalte bune, medii nimic special, ba chiar o groapa in mediile joase care faulteaza vocile masculine. Depinde ce varsta ai, mie mi s-a parut usor prea mare volumul pe inalte pe orice in afara de Cyrus
    Chestie care, si o sa sara jumatate de forum, mi se pare o manarie nasoala, un amplificator dpmdv nu trebuie sa faca pe egalizatorul necontrolabil, iar combinatia asta e un studiu de caz: faulteaza un pic mediile(in sensul ca le fac un pic neclare si altereaza raspunsul in frecventa) amplificatoarele respective, ce iei pe mere dai pe pere.

Nu mi s-a parut niciunul dintre modele pentru ascultat in surdina, Focus prinde viata de la volum mediu in sus si Elac da, la volum mare.
    TLDR: Daca Focusurile sunt in stare buna, Focus as lua.

6. Back To Top | #20346
    Mie nu mi se pare ca 244 au gaura pe mediiile joase, din contra, chiar au cojones. Din toate cunostintele mele, nu prea s-a plans lumea ca Elac au inalte prea puternice, dar vezi ca in filtru poti sa pui cablul de la ribbon in 3 pozitii, 0dB, -1dB, +1dB si se schimba semnificativ treaba.
    Elac 210CE C2 de vanzare la 11.999ron http://forum.computergames.ro/217-mu...l#post49226610

7. Back To Top | #20347
    De aia am intrebat ce varsta are, eu am atenuare foarte mica pe inalte. In mai multe camere se masoara un rising response pe inalte, nu e doar senzatie, dar atenuarea din ureche sau camera sau amplificator le pot aduce intr-o zona rezonabila.

Gol in mediile joase au si verificat cu inregistrari, si dupa ureche. Pur si simplu vocile barbatesti sunt redate nerealist, pe alea feminine e in regula.

8. Back To Top | #20348
    Registered User TheSpecialOne's Avatar
    Intreb si eu pe pasionatii de audio, eu sunt un simplu amator si sper sa fiti blanzi.
    Doresc sa-mi cumpar un sistem audio format din doua boxe si un amplificator. Bugetul ar fi undeva la +/- 5.000 lei, daca vorbim de echipamente noi. Am tot citit diferite review-uri, am rasfoit net-ul in cautarea de info, si m-am cam hotarat asupra boxelor Dali Zensor 7 legate la un amplificator Yamaha A-S501.
    Am tot gasit review-uri si parari cum ca amplificatoarele entry level de generatie noua ar fi la ani lumina de amplificatoarele care se produceau in anii 90-00. Eu nu sunt chitit pe acel Yamaha, si, evident, si la boxe sunt destul de flexibil. Am avut ocazia sa ascult configuratia de care vorbesc mai sus si am fost placut impresionat. As merge mai degraba pe nou datorita garantiei, dar sunt deschis si la sugestii pe piata SH.
    Ma intereseaza foarte mult partea de conectica, adica doresc ca amplificatorul sa aiba posibilitatea conectarii prin bluetooth a diverselor dispozitive (telefon, tableta, laptop), sa-l pot lega si la TV pentru filme. Recunosc ca nu stiu prea bine in ce masura un amplificator de generatie mai veche satisface cerintele astea si daca exista posibilitatea achizitionarii unor adaptoare care sa permita conectarea prin bluetooth, fara prea mare bataie de cap.
    Sunt deschis sugestiilor si recomandarilor voastre.
    Mltumesc.

9. Back To Top | #20349
    Nu am ascultat AS 501, dar am citit despre el. Problema cea mai mare este că la diferite nivele ale potențiometrului tonalitatea sunetului se schimbă, și altă problemă este că uneori butoanele cad.

10. Back To Top | #20350
    Quote Originally Posted by TheSpecialOne View Post
    Intreb si eu pe pasionatii de audio, eu sunt un simplu amator si sper sa fiti blanzi.
    Doresc sa-mi cumpar un sistem audio format din doua boxe si un amplificator. Bugetul ar fi undeva la +/- 5.000 lei, daca vorbim de echipamente noi. Am tot citit diferite review-uri, am rasfoit net-ul in cautarea de info, si m-am cam hotarat asupra boxelor Dali Zensor 7 legate la un amplificator Yamaha A-S501.
    Am tot gasit review-uri si parari cum ca amplificatoarele entry level de generatie noua ar fi la ani lumina de amplificatoarele care se produceau in anii 90-00. Eu nu sunt chitit pe acel Yamaha, si, evident, si la boxe sunt destul de flexibil. Am avut ocazia sa ascult configuratia de care vorbesc mai sus si am fost placut impresionat. As merge mai degraba pe nou datorita garantiei, dar sunt deschis si la sugestii pe piata SH.
    Ma intereseaza foarte mult partea de conectica, adica doresc ca amplificatorul sa aiba posibilitatea conectarii prin bluetooth a diverselor dispozitive (telefon, tableta, laptop), sa-l pot lega si la TV pentru filme. Recunosc ca nu stiu prea bine in ce masura un amplificator de generatie mai veche satisface cerintele astea si daca exista posibilitatea achizitionarii unor adaptoare care sa permita conectarea prin bluetooth, fara prea mare bataie de cap.
    Mltumesc.
    Din seria Zensor,am ascultat Dali Zensor 3 cu Yamaha As501. Yamaha sunt celebre pentru sunetul bright,iar boxele erau tot spre bright,asa ca nu au fost o combinatie reusita. Mai degraba ar merge Marantz pe boxele alea,un PM7005 ar fi perfect. Cu timpul o sa realizezi ca telefonul,tableta folosite ca sursa prin bluetooth sunt o gluma.

11. Back To Top | #20351
    Godlike Savu's Avatar
    Salutare,

Multumesc
    Eu am avut Focus 160 timp de 3 ani si daca le pui in valoare cu electronice de calitate sunt niste boxe exceptionale. Din punctul meu de vedere sunt mai bune decat ELAC-urile, dar oricum si BS 244 sunt boxe ff bune.

12. Back To Top | #20352
    Quote Originally Posted by TheSpecialOne View Post
    Mltumesc.
    Dali Zensor 7 mie imi suna infundat. Cu exceptia inaltelor, care sunt cam exagerate. Ca sa il citez pe un amic "flutura pantalonii, dar bas nexam, medii nu". Paradoxal, stiu, dar trebuie sa incerci ca sa vezi despre ce vorbesc - e bas ca volum dar nu controlat, nu detaliat, practic as prefera sa nu fie decat asa. Portul sufla in draci si cam atat.

Bluetooth e moartea pasiunii si pe echipamente slabute - la fiecare versiune aud de revolutie audiofila, de fiecare data ma dezamageste, cu apt-X cu tot. Asta in conditiile in care sunt in tabara mp3 320 ~= lossless.

Daca te poti descurca si pe volum mai mic si cu limitari la bas(la cat coboara, nu de calitate, nu la banii aia), Wharfedale 225 cu un marantz sau yamaha ieftin s-ar putea sa iti ajunga.

Un amplificator stereo acceptabil cu bluetooth e macar 2000 de lei(vs 1000 fara) si, sincer sa fiu, nu as mai aloca procentual atat de mult lui in detrimentul boxelor dupa ce am facut-o o data.
    exemplu: Amplificator Yamaha R-N602 la AVstore.ro

In rest, nu lua nimic inainte sa asculti. E plin de showroom-uri, fiecare cu branduri fanion, mai toti amabili si dornici sa gaseasca solutii. Doar nu te du la aia de pe Sfantul Elefterie. Niciodata.
    Last edited by traforaj; 02-01-2018 at 22:19.

13. Back To Top | #20353
    Salutare,

Multumesc
    Am avut acasa la mine timp de vreo 2 saptamani Focus 160 si am sa ma refer doar la ele. Boxele sunt bine construite, cu simt de raspundere, cutie buna, difuzoare bune, filtru bine gandit si bine realizat cu componente de calitate. Asa cum s-a mai spus si de altii au nevoie de amplificare cat mai serioasa, dar asta e valabil la toate boxele cu pretentii care au SPL mic.
    In ceea ce priveste sunetul lucrurile devin subiective si eu am sa spun parerea mea. Focus 160 sunt boxe liniare, adica nu au in plus sau in minus inalte sau medii, etc. Basul e ok, chiar bun pentru o pereche de bookshelfuri de acest calibru, dar mie mi se pare o idee necontrolat, cel putin in camera mea asa am simtit. NU e grav, dar se poate mai bine. La medii inalte, iarasi nu stau rau, dar se poate si mai bine. In opinia mea e o mica problema la capitolul separare. Sunetele sunt un pic amestecate si o tenta agresive. Subliniez ca NU e grav, dar se poate mai bine si la acest capitol. Cu siguranta in seriile mai scumpe de la Dynaudio aceste probleme au fost adresate si rezolvate.
    Ca sa vezi lucrarile mele DIY da clic pe Homepage !

14. Back To Top | #20354
    Registered User costi2times's Avatar
    Quote Originally Posted by ahegyes View Post
    Am avut acasa la mine timp de vreo 2 saptamani Focus 160 si am sa ma refer doar la ele. Boxele sunt bine construite, cu simt de raspundere, cutie buna, difuzoare bune, filtru bine gandit si bine realizat cu componente de calitate. Asa cum s-a mai spus si de altii au nevoie de amplificare cat mai serioasa, dar asta e valabil la toate boxele cu pretentii care au SPL mic.
    In ceea ce priveste sunetul lucrurile devin subiective si eu am sa spun parerea mea. Focus 160 sunt boxe liniare, adica nu au in plus sau in minus inalte sau medii, etc. Basul e ok, chiar bun pentru o pereche de bookshelfuri de acest calibru, dar mie mi se pare o idee necontrolat, cel putin in camera mea asa am simtit. NU e grav, dar se poate mai bine. La medii inalte, iarasi nu stau rau, dar se poate si mai bine. In opinia mea e o mica problema la capitolul separare. Sunetele sunt un pic amestecate si o tenta agresive. Subliniez ca NU e grav, dar se poate mai bine si la acest capitol. Cu siguranta in seriile mai scumpe de la Dynaudio aceste probleme au fost adresate si rezolvate.
    In primul rand, multumesc tuturor pentru ajutor.

Ca sa lamuresc misterul varstei: am 37 ; si da, imi place sa ascult un pic mai tare, dar nu chiar la nivel "bairam"; am incercat o perioada boxe de podea (nu am avut pe 3 cai, doar pe 2.5) de la Monitor Audio: Silver RX6, Silver 6, dar la mine in camera sunt foarte greu de pozitionat, m-am chinuit mult sa le gasesc o pozitie in care sa sune decent; camera are probleme de bass overhang undeva in intervalul 100-200 Hz, si fara astuparea porturilor de bass reflex variantele de pozitionare se limiteaza si mai mult, din acest motiv am ales sa trec pe boxe "de raft"; si ca tot veni vorba...

In varianta actuala folosesc Wharfedale Diamond 225, cu standuri de la bibi, bass reflex-ul ala in jos chiar ma ajuta; in plus, fata de Monitor Audio (modelele de mai sus, bookshelf nu am mai avut de cand am renuntat la BX2) , sunetul este mai carnos, are mai mult corp, chiar daca MA coboara si urca mai mult in frecventa si au parca mai multa dinamica - pe filme prefer in continuare MA.

Am mentionat aceste detalii pentru ca in plus fata de calitatile incintelor vizate ma intereseaza si cat de usor/greu pot fi pozitionate....amplificatorul pe care il folosesc este specificat la 100W in 8ohmi, nu cred sa fie o problema cu puterea, cel mult o problema potentiala la matching, ramane de ascultat .
    [Panasonic DMP BDT-500/TV]->[Audio-GD DI-2014]->[Cambridge Audio 551R]->[Monitor Audio Silver6/Silver Centre/Silver FX]
    [any digital source]->[Audio-GD DI-2014]->[Audio-GD DAC-19]->[Audio-GD Precision 2]->[Wharfdale Diamond 225]
    [USB digital source]->[Audiobyte Hydra Z/ZPM]->[Audio-GD DAC-19]->[Audio-GD Precision 2]->[Wharfdale Diamond 225]

15. Back To Top | #20355
    Daca ai probleme in zona 100-200hz nu scapi de ele trecand la bookshelf, pentru ca o boxa in 3 cai tapana sau un bookshelf decent nu au atenuare in zona aia ci sub 100hz.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

16. Back To Top | #20356
    Am renunțat la Heco Victa Prime 502, boxe de podea, în favoarea Wharfedale Diamond 225. Le-am luat de Black Friday la un preț imbatabil. Rodajul a durat mult, le-am pus pe standuri Norstone Stylum 2. Evident sunt peste Heco la orice capitol, îmi place sunetul lor. Momentan le amplific cu Denon PMA 520AE, dar simt că aș putea scoate mai mult din ele, dacă aș schimba amplificatorul.

17. Back To Top | #20357
    Registered User
    Am in acest moment in sistem BS244 si ascult printre altele si rock, iar pentru urechile mele suna foarte bine (detalii cat cuprinde, separatie buna, poti identifica usor toti instrumentistii din formatie, tranzienti buni-ritm). Bineinteles, conteaza si calitatea inregistrarilor, mai ales in pasajele aglomerate.

Un detaliu de mentionat este, ca eu am tratat camera cu bass traps si placi basotect, pentru ca, prea multe reflexii in camera le vor face cam tipatoare la volume mari, iar bass-ul usor necontrolat, desi cantitativ este impresionant pt asa boxe mici. Insa, influenta camerei, e valabila cam pt toate boxele, asa ca... Important e ca ai posibilitatea sa le faci mici tuning-uri prin ajustarea porturilor bass-reflex (acoperite partial sau total cu bureti) si inelelor pt ribbon-oferite de producator.

De la Dynaudio am avut timp de un an Contour, o serie mai veche, primele boxe serioase detinute. Mi-au placut mult si acelea, insa nu pot face o comparatie corecta cu BS244, fiindca m-am mutat din apartamentul unde le-am ascultat. Focus-urile le-am ascultat doar in showroom, bune, insa pana nu asculti in camera ta, pe muzica ta, nu se prea pune. Am renuntat la Contour pentru ca am cautat un sunet mai analitic, cu mai multe detalii.

Cu toate ca e suficient de mult bass la Elac-uri, am simtit nevoia de mai mult bass jos. Asa ca, de curand, am facut o "blasfemie audiofila" si am adaugat un subwoofer SVS de 12' in sistem pentru impactul pe bass si toba mare mai realista, procesate de un miniDSP, cu crossover activ, aliniere temporala si ceva EQ la sub. Am devenit foarte multumit.

Ii dau dreptate lui traforaj, le-am ascultat si pe un Cyrus si mi s-a parut ca suna cel mai bine fara alte procesari, mai detaliate, sunet mai controlat.

Adaug 2 grafice cu masuratorile BS244 in camera mea din pozitia de ascultare, cu porturile bass reflex descoperite, la 35 cm de peretele din spate. Cred ca boxele astea suna foarte bine cu ceva spatiu mai mult langa ele, insa mie, spatiul nu imi permite.Echipamente Hi-Fi. Recomandari diferite bugete (sisteme stereo)-left-spkr.jpgEchipamente Hi-Fi. Recomandari diferite bugete (sisteme stereo)-right-spkr.jpg

18. Back To Top | #20358

In varianta actuala folosesc Wharfedale Diamond 225, cu standuri de la bibi, bass reflex-ul ala in jos chiar ma ajuta; in plus, fata de Monitor Audio (modelele de mai sus, bookshelf nu am mai avut de cand am renuntat la BX2) , sunetul este mai carnos, are mai mult corp, chiar daca MA coboara si urca mai mult in frecventa si au parca mai multa dinamica - pe filme prefer in continuare MA.

Am mentionat aceste detalii pentru ca in plus fata de calitatile incintelor vizate ma intereseaza si cat de usor/greu pot fi pozitionate....amplificatorul pe care il folosesc este specificat la 100W in 8ohmi, nu cred sa fie o problema cu puterea, cel mult o problema potentiala la matching, ramane de ascultat .
    Cu atat mai mult as lua Focus.

Nu conteaza puterea la care e cotat, conteaza in sunet exact cum e livrata in conditii grele, cu picari de impedanta in jurul anumitor frecvente. Da, de ascultat.

19. Back To Top | #20359
    Problema boxelor cu SPL mic este ca se deschid la volume mari. Chiar daca amplificatorul poate furniza curent suficient, acest tip de boxe au nevoie de volum pentru a oferi sunet complet. Daca ascultati la volum mic, daca distanta fata de boxe este mai mare de 2 m, ar trebui sa cautati boxe cu un SPL real de minim 89-90 dB.
    Dynaudio sunt boxe excelente indiferent de pret. ELAC, mi-au placut doar seriile superioare.
    What's that? I may be paranoid, but no ...

20. Back To Top | #20360
    Registered User
    Personal am ascultat 244.3 si nu numai ca nu m-au impresionat, chiar mi-au parut obositoare, cand am trecut la astea: Boxe Audio Physic Classic 5 la AVstore.ro
    care erau in aceeasi gama de pret, s-a schimbat totul in bine, a disparut congestia, vocile sunau mult mai placut, sunetul era legat, avea alta coerenta, dupa parerea mea nu se comparau.Poate conta si amplificatorul dar pe Hegel H 90 asa stateau lucrurile.

1.  
Page 1018 of 1021 FirstFirst ... 1851891896810081015101610171018101910201021 LastLast

Bookmarks

Bookmarks