Page 1022 of 1023 FirstFirst ... 22522922972101210191020102110221023 LastLast
Results 20,421 to 20,440 of 20455

Thread: Echipamente Hi-Fi. Recomandari diferite bugete (sisteme stereo)

1. Back To Top | #20421
    Registered User johndoe21ro's Avatar
    Triangle Magellan Cello 2 < AudioQuest Everest DBS 72V < BAT VK-600SE < AudioQuest Hurricane High-Current DBS 72V < AudioQuest WEL XLR DBS 72V < exaSound e22 DAC w Paul Hynes SR3-12 < Logitech Media Server + Squeezelite 7.9.0 < AudioQuest Diamond USB DBS 216V < UpTone ISORegen w USPCB A-B & Ultra Cap LPS-1.2 < MacBook Pro i5 13' w Samsung 850EVO 512GB SSD < Omicron Harmonic Stabilizer & Gold SE/Classic < IsoTek Sigmas GII w IsoTek Optimum EVO3 < Furutech FT-SWS (R) < Solid Tech Hybrid

2. Back To Top | #20422
    salut! are cineva dintre voi un amplificator cambridge audio cxa60? cu suna? pe partea de bass e mai aproape de nad sau de yamaha as 500?

3. Back To Top | #20423
    Quote Originally Posted by octaviancip View Post
    salut! are cineva dintre voi un amplificator cambridge audio cxa60? cu suna? pe partea de bass e mai aproape de nad sau de yamaha as 500?
    Acel CA cred ca este total diferit ca filozofie de sunet fata de Yamaha sau NAD,cel putin la cele cu preturi +/- 1000E. Nu ar trebui sa-ti faci grija pentru faptul ca sta sau nu mai bine pe partea de joase (bass), este peste Yamaha si NAD.
    Insa,CXA 60 mi-a lasat un gust amar,probabil maching-ul cu boxele nu a fost stralucit,iar din punctul asta de vedere cred ca este un aparat foarte pretentios. DAC-ul integrat este unul excelent (mai ales pentru pretul sau),insa cred ca este un aparat construit in jurul DAC-ului,sunetul este excelent pe intrarile digitale. Pe intrarile analogice a sunat mai putin bine,probabil este vorba de implementare proasta. Am probat cu mai multe surse,pe analogic mereu sunetul era impins in fata ,iar scena pe latime limitata drastic.
    In general scena este limitata in adancime,asa ca boxele trebuie alese foarte atent.
    Last edited by tulceanul; 12-02-2018 at 12:31.

4. Back To Top | #20424
    Quote Originally Posted by octaviancip View Post
    Singurul Cambridge Audio ascultat de mine (nu modelul mentionat de tine, ci unul mai mare/scump) suna mai aproape de NAD decat de Yamaha. Dar destul de diferit de ambele, dupa cum spune si antevorbitorul...
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

5. Back To Top | #20425
    multumesc pentru raspuns,am uitat sa precizez ca detin boxe magnat monitor 2000 si dac cambridge audio magic 100,legat la pc.dac-ul suna excelent,cel putin pt.urechile mele si vreau sa-l utilizez in continuare cu iesirea rca analogica spre amplificator

6. Back To Top | #20426
    Well, sunt sigur ca CXA 60 este mult mai capabil decat boxele, adica ar face fata cu succes si pe boxe semnificativ mai scumpe decat MM 2000.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

7. Back To Top | #20427
    Cred ca boxele pe care le ai ar limita amplificatorul. Raman la parerea ca CXA60 este ok pentru banii platiti. Daca cumperi amplificatorul si-n viitor doresti sa schimbi boxele ,mare atentie. Doar cu auditie inainte. Mie mi-a placut cum a sunat cu Elac,nu mai retin modelul,erau pe la 800 E.

8. Back To Top | #20428
    Salut,

Va rog dacă sa poate sa ma ajutati in solutionarea următoarei probleme.

Sunt in cautarea unui Receiver, si nu reusesc sa ma decid pentru care model sa optez.

Modele sunt urmatoarele:

- Onkyo 646;
    - Denon 1300;
    - Denon 2300( considerati ca se justifică diferența de preț, fata de cele două de mai sus)

Sistemul meu este compus din urmatoarele:

- Front magnat vector 203;
    - Central magnat vector 213;
    - Spate magnat vector 201;
    - Subwoofer energy 10.3;

Este dedicat 50/50 muzica si filme.

Multumesc!
    Last edited by Rumira; 13-02-2018 at 20:56.

9. Back To Top | #20429
    Buna seara,

Va rog o parere despre cele doua perechi de cabluri (interconect sterea RCA si cablu USB) pe care as vrea sa le achizitionez pentru sistemul meu stereo (dac : Audiolab M-DAC , amplificataor : Audiolab 8200a, boxe Q Acoustics 3050) :

1.
    - Cablu RCA stereo Norstone Arran RCA 1m (https://www.emag.ro/cablu-rca-stereo.../pd/DVC5H7BBM/)

- Cablu USB Norstone Arran USB 1.5m (https://www.emag.ro/cablu-usb-norsto.../pd/DCC5H7BBM/)

2.
    - Cablu QED Performance Audio 1m Graphite (Cablu QED Performance Audio 1m Graphite la AVstore.ro)

- Cablu QED Performance USB A-B Graphite 1.5m (Cablu QED Performance USB A-B Graphite 1.5m la AVstore.ro)

Credeti ca pentru sistemul meu (entry level, din punctul meu de vedere) s-ar justifica cabluri mai scumpe ?

Multumesc.

10. Back To Top | #20430
    Registered User
    Poti incerca si Supra Cables, au un raport pret calitate foarte bun, cotate bine si sunt fabricate in Suedia, nu sunt chinezarii. Dai poate un pic mai mult dar parerea mea este ca merita.
    id messenger: djradu2004
    Cnx:0726415513
    Cos:0765512442

11. Back To Top | #20431
    Quote Originally Posted by shtruckk View Post
    Credeti ca pentru sistemul meu (entry level, din punctul meu de vedere) s-ar justifica cabluri mai scumpe ?

Multumesc.
    Mai scumpe de atat? Pai deja sunt halucinant de scumpe si fara vreun beneficiu real, macar de aratau intr-un fel mai placut ochiului, arata ca niste cabluri obisnuite de imprimanta.

12. Back To Top | #20432
    Asta ^ cam asa este. Chiar daca am auzit ceva diferente intre anumiti interconecti nu pot spune ca am reusit asta pe boxe de 500 de lire (pretul de lista de pe what hifi), indiferent de electronicele folosite. Ca o parenteza, acel sistem banuiesc ca electronicele pot mai mult decat boxele, mai ales ca sunt familiarizat cu abilitatile Audiolab la buget redus.

13. Back To Top | #20433
    Salut,

Eu momentan, ca interconect, folosesc un cablu hama de 30 ron (Cablu audio 2RCA - 2RCA HAMA 78701, 1.5 m), iar ca si cablu USB, un cabletech, la fel de ordinar.

Deci se merita sa investesc in cabluri sau nu??

14. Back To Top | #20434
    Depinde pe cine intrebi, sunt sigur ca parerile sunt impartite.

15. Back To Top | #20435
    Registered User johndoe21ro's Avatar
    Quote Originally Posted by shtruckk View Post
    Salut,

Eu momentan, ca interconect, folosesc un cablu hama de 30 ron (Cablu audio 2RCA - 2RCA HAMA 78701, 1.5 m), iar ca si cablu USB, un cabletech, la fel de ordinar.

Deci se merita sa investesc in cabluri sau nu??
    Intreaba-ti urechile!
    Triangle Magellan Cello 2 < AudioQuest Everest DBS 72V < BAT VK-600SE < AudioQuest Hurricane High-Current DBS 72V < AudioQuest WEL XLR DBS 72V < exaSound e22 DAC w Paul Hynes SR3-12 < Logitech Media Server + Squeezelite 7.9.0 < AudioQuest Diamond USB DBS 216V < UpTone ISORegen w USPCB A-B & Ultra Cap LPS-1.2 < MacBook Pro i5 13' w Samsung 850EVO 512GB SSD < Omicron Harmonic Stabilizer & Gold SE/Classic < IsoTek Sigmas GII w IsoTek Optimum EVO3 < Furutech FT-SWS (R) < Solid Tech Hybrid

16. Back To Top | #20436
    Salut,

intreb pe cei mai cu experienta, in galati, din pacate, nu sunt magazine de specialitate, de aceea sfatul vostru mi-ar fi de ajutor.....

Multumesc.

17. Back To Top | #20437
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    Eu zic sa pui banii de-o parte si sa schimbi boxele cand ai ocazia. Asta daca vrei best bang for the buck. Cel mai ieftin si sesizabil upgrade e tratamentul acustic al camerei si un mini-dsp cu calibrare profi, dupa care upgrade-ul boxelor. Electronicele sunt la coada, iar cablurile, don't get me started. Ce ai facut si vrei sa faci in jurul boxelor alora e un fel de tuning la Logan, bani bagati unde fac cea mai mica diferenta.
    Elac 210CE C2 de vanzare la 11.799ron http://forum.computergames.ro/217-mu...l#post49226610

18. Back To Top | #20438
    A folosit cineva pluta pe pereti cu scopul imbunatatirii acusticii sau pentru izolare fonica? Impresii sau recomandari?

19. Back To Top | #20439
    Nu cred ca ar avea efect.Presupun ca vrei sa imbunatatesti acustica in camera,nu sa izolezi fonic.
    Incearca niste rafturi cu carti daca spatiul permite. Cartile sunt absorbere bune,iar dispuse neuniform sunt difuzere.
    Last edited by tulceanul; 16-02-2018 at 20:35.

20. Back To Top | #20440
    In principiu as vrea sa ating ambele chestiuni. Ma deranjeaza zgomotele de la un vecin alaturat (perete caramida 12 cm poro+glet+vopsea) dar si acustica in living lasa de dorit. Pe acelasi perete pe care as vrea sa il tapetez cu pluta as vrea sa pun si niste panouri absorbante. Incaperea rasuna foarte urat, deranjat chiar si la vorbit sau stranut. 28mp cu 3m inaltime cu 2 pereti complet goi (cel pe care vreau sa pun pluta si cel cu fereatre-usi).

1.  
Page 1022 of 1023 FirstFirst ... 22522922972101210191020102110221023 LastLast

Bookmarks

Bookmarks