Page 20 of 1021 FirstFirst ... 101718192021222330701205201020 ... LastLast
Results 381 to 400 of 20402

Thread: Echipamente Hi-Fi. Recomandari diferite bugete (sisteme stereo)

1. Back To Top | #381
    Registered User Deathwish86's Avatar
    In ultima vreme a inceput sa ma deranjeze tot mai mult pc-ul in auditiile muzicale asa ca m-am decis sa-l scot din ecuatie. Atat pt zgomotul deranjat pe care il emana cat si pt incomoditatea in schimbarea melodiilor, locul de auditie difera de birou desi sunt in aceeasi camera. Ca alternativa m-am gandit la un Squeezebox Touch de la Logitech. Daca mai sunt amatori ai aceluiasi subiect, as dori sa dezbatem putin pe tema Squeezebox in special, si streemer-elor audio in general (care sunt plusurile si minusurile acestor "surse"). Ce mi-a captat atentia la Squeezebox Touch este faptul ca accepta aproape orice tip de fisiere si poate reda 24bits/96kHz. Deasemena poate reda muzica de pe un USB stick sau SD card, eliminand astfel necesitatea unui PC. Daca sunt posesori de Squeezebox sunt foarte nerabdator sa le aflu parerea
    PS: Din cate vad eu Squeezebox Touch nu se comercializeaza in Romania

2. Back To Top | #382
    Eu voi pastra PC-ul tocmai pentru comoditatea in schimbarea melodiilor - playlist cu peste 12.000 de tracks - si in plus este perfect silentios, inaudibil chiar si in miezul noptii. Despre playere de genul ala am auzit o gramada de lucruri bune dar nu am studiat subiectul prea tare din cauza enumerata mai sus... nu stiu daca lumea de p-aici foloseste asa ceva, sa vedem cine mai raspunde.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

3. Back To Top | #383
    Eu visez la schimbarea melodiilor de pe un Ipod/Iphone
    Cosmine pentru un sistem entry level crezi ca se impune folosirea unui DAC dedicat sau merge si pe direct?
    LE: Sa nu mai vorbim de faptul ca in acest caz nici nu mai conteaza placa de sunet....sounds too good to be true.

4. Back To Top | #384
    Nu am nici cea mai vaga idee; daca-ti iei banuiesc ca poti compara cu ce auzi din calculator, daca-i tot pe acolo sau mai bine nu-ti trebuie DAC, daca-i mai prost iti trebuie. Simplu, bani sa fie ca in rest ne descurcam noi sa-i cheltuim.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

5. Back To Top | #385
    Eu intai mi-am cumparat DAC, dupa aceea amplif si boxe pentru ca am vazut ce schimbare radicala a fost pe niste Logitech-uri z2300 un Carat vs un Creative X-mod... Imensa diferenta intre dac hi fi si o amarata de placa de sunet.

6. Back To Top | #386
    Registered User Scuba's Avatar
    Quote Originally Posted by Deathwish86 View Post
    Eu visez la schimbarea melodiilor de pe un Ipod/Iphone
    Cosmine pentru un sistem entry level crezi ca se impune folosirea unui DAC dedicat sau merge si pe direct?
    LE: Sa nu mai vorbim de faptul ca in acest caz nici nu mai conteaza placa de sunet....sounds too good to be true.
    Poti merge linistit cu placa de sunet pe care o ai!
    Cat despre remote, incearca asta: iPhone Remote support | wintense.com

O alta solutie ar fi Media Monkey + Monkey Tunes .
    Last edited by Scuba; 19-10-2010 at 00:04.

7. Back To Top | #387
    Quote Originally Posted by Illuminaughty View Post
    Imensa diferenta intre dac hi fi si o amarata de placa de sunet.
    Am avut si eu un Carat cateva luni si l-am vandut, am ramas cu Xonar D2, asa ca nu generaliza cu ce bine suna un DAC vs o placa de sunet ca nu-i intotdeauna o regula batuta in cuie. Singurele surse audio care mi s-au parut peste Xonar costau in general de cel putin 3 ori mai mult, poate cu exceptia Rockna RD2 care nu-i chiar asa de scump...

8. Back To Top | #388
    Pai e mare diferenta intre Creative Xmod si Xonar D2, ce se-ntampla, parerea mea . Eu am laptop, ti-am mai zis.

9. Back To Top | #389
    Daca tot esti "limitat" la laptop de ce nu-ti cumperi cea mai buna solutie (teoretica) pe USB si-mi spui si mie cum este in comparatie cu Carat? Ma refer la cel mai accesibil DAC care stie USB asincron, eliminand astfel problema jitterului imens si a limitari de sampling care apar in cazul utilizarii unei interfete USB normale... Arcam rDAC. Pe What Hi-Fi este foarte laudat dar eu nu mai dau o para chioara din ce zic altii despre orice scula audio de pe lumea asta, cu toate astea in teorie arata bine, chiar foarte bine.

10. Back To Top | #390
    Pentru ca nu sunt obsedat de scule, doar de muzica. Nu sunt adeptul teoriei formelor fara fond, nu am fetisuri high tech. Sunt happy cu ce am, foarte foarte multumit si de DAC, si de boxele pe care mi le-ai recomandat/gasit, si de amplif. Habar nu am ce e ala jitter si limitare de sampling si plm, nici nu simt nevoia sa stiu. I am like, you know, happy . Dont go in my happy place!!!

11. Back To Top | #391
    Eh, am zis ca merita o incercare...

12. Back To Top | #392
    Quote Originally Posted by Scuba View Post
    Poti merge linistit cu placa de sunet pe care o ai!
    Cat despre remote, incearca asta: iPhone Remote support | wintense.com

O alta solutie ar fi Media Monkey + Monkey Tunes .
    Interesant ce zici tu dar ideea e sa nu fiu neaparat nevoit sa includ pc-ul in auditii...in caz ca mi-e prea lene sa tot merg sa schimb melodia .
    Daca as rula direct de pe iphone/ipod pe amplif printr-un docking station ar fi o calitate acceptabila?

13. Back To Top | #393
    Registered User Scuba's Avatar
    Pai hai sa ne lamurim: vrei sa asculti direct de pe iPod/iPhone folosind iesirea anlogica a acestuia ?

14. Back To Top | #394
    Registered User Bylly's Avatar
    Quote Originally Posted by Illuminaughty View Post
    I beg to differ. Desi nu sunt casatorit,pe gagica-mea nu o deranjeaza muzica tare, chiar ii place, probabil casatoria modifica ceva esential in WAF sau nu ma prind eu...
    gagica , WAF elemente care nu prea au nimic in comun, asteata pana devine gagica wife si mai vorbim apoi . Femei melomane/audiofile nu am intalnit nici eu, dar sotia mea tolereaza fenomenul destul de bine asa ca nu ma plang deloc; si ei ii place muzica dar nu MUZICA, intelegeti?

@Deathwish86 - incearca sa asculti muzica "pe album" adica pui un album si il asculti pe tot cap coada fara sa te mai ridici de pe scaun. Inainte si eu ascultam haotic cate o melodie de colo una de dincolo, pana am descoperit trupe care chiar produc albumul ca un tot unitar - teoretic toate ar trebui sa procedeze asa, dar nu se intampla intotdeauna.
    War does not decide who is right, but who is left.

15. Back To Top | #395
    Quote Originally Posted by Scuba View Post
    Pai hai sa ne lamurim: vrei sa asculti direct de pe iPod/iPhone folosind iesirea anlogica a acestuia ?
    Nu in mod special...ar fi 2 variante care ar implica iphone/ipod
    1) folosirea unui docking station si conectarea direct la amplif, NADC326. Aceasta metoda face uz de folosirea iesirii analogice a iPhone-ului...poate nu cea mai fericita situatie.
    2) folosirea iphone-ului pe post de controller pt un squeezebox touch. Aici DAC-ul squeezeboxului este responsabil cu conversia.

Cred ca in a 2 situatie calitatea sunetului ar fi mai buna
    Any thoughts on this?

@Billy: M-am gandit si eu la metoda asta, dar de multe ori dau replay la melodie/pasaje sau trec la urmatoarea melodie ... nu prea merge varianta asta:|

16. Back To Top | #396
    1. Nu face asta ca te banez.
    2. Poate asa ar merge mai bine...

De asemenea, la ce sistem audio ai deja ai putea sa inveti sa asculti muzica, adica sa lasi albumele sa curga. Uneori asta e mai important decat orice scule folosite pentru redarea lor... sigur, depinde si de gen, nu stiu daca la "lady" Gaga conteaza asa mult acest aspect.

17. Back To Top | #397
    Godlike Savu's Avatar
    Aseara cu ajutorul si amabilitatea unui coleg de pe forum am ascultat un set-up de exceptie:

-CD : EMM Labs CDSA
    -Preamp : Pass Labs XP-10
    -Amp : Pass Labs X250.5
    -Boxe : Usher Be-10

Camera aprox 45mp. Am testat mai multe genuri muzicale si cateva cd-ul de test de la Usher si Chesky Records. Sunet impresionant, soundstage enorm, separarea instrumentelor foarte buna. Pianul, vioara, contrabasul toate se auzeau exceptional.

La anumite teste dinamice bass-ul o lua razna, din pacate camera de auditie era la ani lumina distanta de sistemul audio. Am inteles ca se lucreaza si la acest aspect

Pe viitor vom incerca sa ne jucam cu niste "sarme" pe acest sistem high-end ca sa lamuresc o data pentru totdeauna cat de mult conteaza cablurile intr-un sistem. Mai ales cele de boxe.

Multumesc pe aceasta cale colegului (stie el cine) pentru rabdare si amabilitate.

18. Back To Top | #398
    Registered User tito's Avatar
    Quote Originally Posted by kappa_ii View Post
    35mp sint prea multi pentru a iesi ceva bun in acea camera - presupun ca majoritatea peretiilor sint goi , daca si camera este patrata o sa se auda ca intr-o pestera .

B&W DM601 S2 nu au bas - dar nici altele la marimea lor nu au bas bun - mai ales la acel spl , au sunetul rigit .

- am citit ce zice tito despre Nakamichi Receiver 2 - si am avut o oferta de schimb - am testat acest amplificator si pot zice ca nu este nici pe departe asa bun cum se lauda aici . In primul rand nu are detaliu foarte bun , inaltele nu sint la acelasi nivel cu media , Dar este muzical , placut la ascultat - in test 20hz-20khz pare liniar - dar daca se introduc citeva semnale peste liniaritatea dispare
    I-am testat puterea cu osciloscopul - 62w 8 ohm rezistenta fixa
    THD si IMD nu sint tocmai ok ,
    Poate urca mult in putere cu distorsiuni foarte mari .
    oscileaza .
    Dupa incalzire se modifica parametri mult .

Apropo - daca zici ca are asa bun control - pune un accuphase - orice model doresti si comparal direct - vezi care flencane mai vizibil membrana si o pierde pe drum ala are control mai prost .

s-ar putea pe triangle sa se potriveasca bine - se stie ca triangle au inalte multe , iar modelul tau are pe linga inalte bune si niste medii foarte bune .
    pe partea de bass este adevarat ca iti este necesar un amplificator cu bas mai mult .
    Difuzoarele de bas nu au x-max mare .

Accuphase poate suna pentru multi plictisitor pe boxe neutre , - dealtfel accuphase pe partea de amplificatoare este neutru , nu are tendinte de modificare a semnalului de intrare .
    Nu am mai intrat demult pe aici...
    Ai uitat sa spui pe ce boxe l-ai ascultat.Eu am specificat ca acest amplificator suna excelent pe Triangle, care se stie ca pe unele amplificatoare au inalte care iti "sfredelesc" urechile. Nakamichi Receiver 2 tocmai asta face....le domoleste pe inalte, deci, un sunet de vis..
    Despre detalui...nu stiu ce intelegi tu prin detaliu...dar eu spun ca acest setup este foarte detaliat.
    Eu ascult cu urechile ...nu cu osciloscopul, stiu o gramada de experimente facute cu osciloscopul...si alea care dadeau bine pe osciloscop sunau mai rau decat unele care nu aveau rezultate de exceptie pe osciloscop.In camera unde am sistemul (22mp) nu trec prea des cu volumul de ora 9, daca ajung la ora 11 deja e mult prea tare, nu fac nunti cu sistemul asta. Distorsiunile apar atunci cand ajung cu volumul la ora 2.Despre controlul pe bas...Naka "flencane" difuzorul de joase cand intra in distors (volumul la ora 2), modelul ala Accuphase o cam "flencanea" tot timpul. Basul pe E-206 pe unele piese mai aglomerate devenea un huruit aproape continu. De retinut ca eu m-am referit strict la cele 2 amplificatoare, nu am spus ca Nakamichi este peste Accuphase. Cu toate ca daca am testa un Naka PA 7 (pre+power) cu Accuphase.... Poate ca esti fan Accuphase...am observat ca multi detinatori de Accuphase sunt fanatici. Nu in ultimul rand, poate ca Receiver-ul 2 testat de tine avea ceva probleme. Asadar, daca ai un Accuphase E-205,206...te invit la un test.

19. Back To Top | #399
    Triangle sunt niste boxe foarte pretentioase. Ma refer in special la seria Genese (Quartet/Lyrr). Celelalte sunt neinteresante: ori sunt "lazi cu difuzoare", ori sunt pervers de scumpe (Magellan).

De ce zic ca sunt pretentioase? Chiar daca pe hartie au un randament bun (92dB), in realitate cer amplificare serioasa sa cante. Ai nevoie ori de un amplificator pe tranzistori de putere mare (deci curent mare) ori de un amplificator pe lampi.
    In cazul unei amplificari/cablari nepotrivite, trompota (adica tweeterul metalic) o ia razna si incepe sa tipe. Insa in cazul in care nimeresti, suna foarte placut, viu, transparent, etc.

Apropo, ce model Triangle ai? Eu am ascultat Quartet in combinatie cu integratul in clasa A de la Accuphase si am ramas uimit. Incredibil cum poate sa sune. Nu bubuie, nu tipa, pur si simplu un sunet de zile mari. E incredibil acest amplificator. La numai 30W da peste nas multor "aparate de sudura". Dar la ce pret? Amplificatorul costa de 3 ori mai mult ca boxele. Oricum, E-550 e o scula de exceptie.

Am ascultat si cel mai ieftin Acuuphase: E-213 (dar nu impreuna cu Triangle). Ce jucarii pot face japonezii! Nu ma asteptam ca cel mai ieftin amplificator al lor sa sune atat de bine.
    Cunoscand bine sunetul Triangle si comportamentul lor cu diverse amplificari, ma indoiesc ca Accuphase o "flencanea". Nu zic ca nu e asa, dar imi vine greu a crede.

20. Back To Top | #400
    Registered User Coza's Avatar
    De 10 ani posed o pereche de JBL-uri 80W rms cu impedanta de 4 ohmi pe 3 cai si cu rusine spun ca nu mai stiu ce model sunt -orice urma de label de pe spate a disparut. Tin minte doar ca sunt "Made in Denmark". Receiver Sony STR DE 135 si CD player Sony CDP-XE 220. Pana de curand playerul era pc-ul cu o placa de sunet creative live SB 24 biti. Sunt nevoit acum sa folosesc laptopul si ma gandesc la o placa audio externa care sa mai indulceasca putin calitatea sunetului. Atasez si cateva poze. Specific ca ascult "tutz tutz" si cate putin din toate celelalte iar camera de auditie este una de 18mp, evident la bloc.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Echipamente Hi-Fi. Recomandari diferite bugete (sisteme stereo)-poza-1.jpg   Echipamente Hi-Fi. Recomandari diferite bugete (sisteme stereo)-poza-2.jpg   Echipamente Hi-Fi. Recomandari diferite bugete (sisteme stereo)-poza-3.jpg  

1.  
Page 20 of 1021 FirstFirst ... 101718192021222330701205201020 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks