Page 920 of 1026 FirstFirst ... 4208208709109179189199209219229239309701020 ... LastLast
Results 18,381 to 18,400 of 20514

Thread: Echipamente Hi-Fi. Recomandari diferite bugete (sisteme stereo)

1. Back To Top | #18381
    Eu sunt fan Wharfedale, ce-i drept, am ascutat de la Diamond 10.6 in sus. Din contra cu cat urci mai sus in gama, sunetul devine din ce in ce mai soft. Seriile precum Diamond au fost extrem de apreciate, sunau foarte bine atat pe inalte cat si bass, nu mai zic de calitate, detalii sunet, constructie. Mie mi se par imbatabile la ce ofera. Singuru model pe care l-am avut si intr-adevar suna mai "infundat" au fost Opus, dar cand spun infundate, ma refer la faptul ca suna moale DAR detaliat. Asa este brandul Wharfedale, mai moi, pentru auditii lungi fara sa oboseasca timpanul. Seriile de top precum JADE sau OPUS sunt o adevarata capodopera pe stiluri precum Jazz.

2. Back To Top | #18382
    Quote Originally Posted by stormbreaker View Post
    Denon PMA-720AE
    mersi mult pt sfat

3. Back To Top | #18383
    Nick anterior: blue34
    In cele din urma ,gratie sfaturilor lui Honda si Cosmin am inlocuit Onkyo 8850 cu un Nad c326bee pentru Epos m12.2.Intradevar basul este mai prezent fara sa deranjeze.Mie unul mi se pare ca sunetul iese in fata.Este o senzatie noua si placuta.Daca stie cineva ce telecomanda universala ar functiona cu Nad c326bee poate ma ajuta.

4. Back To Top | #18384
    Registered User stormbreaker's Avatar
    Quote Originally Posted by prvxavy View Post
    mersi mult pt sfat
    l-am ascultat pe niste standfloor-uri canton si mi s-a parut ca suna f bine amplificatorul
    Last edited by stormbreaker; 29-11-2015 at 22:46.

5. Back To Top | #18385
    Am Wharfedale diamond 8.1 in configuratie 5.1cu subwoofer Powercube 8 tot de la aceeasi firma pe amplificator Yamaha.Sunetul e mai sters asa cum s-a spus mai sus,mai infunfat.Am cautat sa le schimb cu sateliti Canton,Sony,Quadral,Heco,boxe cu inalte mai taioase,sunet mai deschis.Am ramas la Wharfedale.Fata de alte boxe nu obosesc la sesiuni prelungite de filme,detaliu exista,medii mai catifelate nu am gasit pe alte boxe,poate de la difuzorul din kevlar,inaltele te surprind prin precizie.Ambianta ce o dau aceste boxe nu am gasit-o cu altele ce au un sunet mai deschis mai taios.Din pacate nu dispun de buget sa-mi iau o configuratie mai scumpa din seriile superioare,tot Wharfedale bineinteles.La polul opus ascult pe stereo ,Yamaha ax 596 combinate cu boxe quadral,taioase pe inalte ,deschise la sunet,dar obositoare daca asculti un timp mai lung,mai ales cu Pure direct fara corectii de ton,la un volum mai ridicat.Apropo am avut Yamaha ax 397 inainte si am zis ca revin cu pareri dupa ce mi-am luat 596(400 ron cu tot cu telecomanda originala in stare impecabila fara zgirieturi).Sunet mai detaliat,mai precis ,putere mai mare,desi nu aveam nevoie la bloc de asa ceva.397 parea mai basos putin ,poate doar mi se pare mie.Nu le-am ascultat in paralel pe amandoua,pur si simplu am inlocuit unul cu celalalt,fara sa observe sotia,mai ales ca exista si un geam fumuriu la mobila,dar cred ca si daca nu exista nu observa ceva negru cu inscriptia Yamaha si cu leduri tot portocalii,diferenta dintre ele fiind mica.Mentionez ca tot eu sunt responsabil cu stersul prafului si curatenia din camera respectiva.Dar aceste aspecte cred ca le inteleg mai multi de pe forum,de ce trebuie schimbate sculele si cat costa cu adevarat,nevestele neintelegand niciodata boala barbatilor audiofili.Deci nu am reusit comparatia dintre cele doua in paralel ,asa ca nu ma pot pronunta decat din memoria auditiva sau sa mai astept o zi cand nu e sotia pe acasa.Oricum nu am vazut diferenta uriasa intre cele doua amplificatoare.Poate nici boxele Quadral quintas t200 mkii nu o poate face,dar deocamdata nu-mi permit sa le schimb,poate pe viitor.

6. Back To Top | #18386
    Stimati colegi de forum ... ce parere aveti despre "Marantz PM5005" fata de "Denon PMA-720AE" ?
    Last edited by stormbreaker; 30-11-2015 at 13:38.

7. Back To Top | #18387
    Stimati colegi de forum ... ce parere aveti despre "Marantz PM5005" fata de "Denon PMA-720AE" ?
    Diferenta e de gust, se cam confirma ce spune si producatorul. De fapt ambele sunt fabricate de acelasi producator, D&M Holding Doar ca pe Marantz au pastrat sunetul mai muzical, mai relaxant, iar pe Denon au mers pe sunet cu dinamica mai exagerata, mai agresiv.
    Insa eu as merge pe PM6005, iar pentru Denon cred ca as lua de prin Germania, sunt preturi mult mai bune la PMA-uri acolo.
    Marantz e in oferta si la noi, destul de ok:
    Marantz PM6005 la AOY

Spor

8. Back To Top | #18388
    Registered User cristi289's Avatar
    Sau parca mai bine m-as baga la un PM6005 second Vand amplificator integrat Marantz PM6005 :: audioweb
    Succes!

9. Back To Top | #18389
    Diferenta fata de 5005 este acel dac incorporat?

10. Back To Top | #18390
    Dac-ul - CS4398 24 bit/192 kHz D/A, puterea - 45W PM6005, respectiv 40W PM5005, conectorii ... Este o clasa mai sus decat 5005.
    Am detinut acum ceva vreme un PM5003 si un PM6003, diferenta destul de mare intre ele la sunet in favoarea 6003 - nu stiu la modelele PM5005 si PM6005, dar am un feeling ca nu s-ar fi schimbat situatia, exceptand si partea cu dac-ul care vine ca un bonus pe langa calitatea audio ...
    Last edited by cristi289; 30-11-2015 at 20:25.

11. Back To Top | #18391
    Multumesc pentru info Cristi! Amplificatorul este pentru un amic de-al meu. Are dac in speta dac magic plus. Daca diferenta intre 6005 si 5005 o reprezinta 5w si un dac, nu merita 1000 lei in plus. Este oferta la hd zone in baneasa (flanco... nou deschis langa mobexpert) la 1099 lei marantz 5005.

12. Back To Top | #18392
    Daca diferenta intre 6005 si 5005 o reprezinta 5w si un dac, nu merita 1000 lei in plus.
    Wrong: Diferentele sunt multe: Alimentare cu toroidal in loc de EI, componente custom, disipator de caldura mai mare din aluminiu, diode shotki, conectori auriti pt boxe. Am ascultat ambele amplifuri, 6005 chiar suna mai bine.

13. Back To Top | #18393
    Registered User
    ma mananca pielea sa fac un upgrade in momentul asta am :

yamaha a s500
    wharfedale diamond 9.1
    hrt music streamer II

buget 1500 - 2000 lei , ce sa schimb si cu ce ?

14. Back To Top | #18394
    Vinzi boxele cu 500 ron si de 2500 ron iei niste Dali Zensor 5 sau cauti ceva pe la sectiunea Publicitate... in orice caz, boxele sunt cea mai buna tinta, la acea configuratie.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

15. Back To Top | #18395
    Registered User
    la boxe ma gandeam si eu , insa nu stiu ce e upgrade si nu side step in bugetul asta. S-a notat Dali Zensor 5 altceva ?

16. Back To Top | #18396
    Ar trebui sa ajungi sa asculti niste modele in zona respectiva de bani. Apoi, conteaza si camera (dimensiuni, mobile, tratamente acustice), pozitionarea boxelor si pozitia de ascultare. Ar mai fi si genul de muzica ascultat / genul de sunet preferat, mai exact daca esti multumit de ce auzi acum (Wharfedale sunt considerate mai "dark" la sunet) sau doresti o schimbare de tip de sunet. In functie de aceste aspecte boxele pot sa varieze destul de mult.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

17. Back To Top | #18397
    acum free online : stereo-magazine.com
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

18. Back To Top | #18398
    Registered User samsung710n's Avatar
    stormbreaker - multumesc pentru sfat, am luat Magnat Quantum si sunt foarte multumit de cum se aud, mult peste Wharfedale Crystal 3, care sunau precum Geniusurile, fara sa exagerez, acum poate ca si sunt putin mai ieftine....
    -------

19. Back To Top | #18399
    Care e pretul corect pentru niste boxe Monitor Audio BX2 + Yamaha A-S500 sh, ambele fara garantie?
    Voi cat ati da maximum pe asa ceva daca v-ar trebui?

20. Back To Top | #18400
    1500 lei...

1.  
Page 920 of 1026 FirstFirst ... 4208208709109179189199209219229239309701020 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks