Page 970 of 1021 FirstFirst ... 4708709209609679689699709719729739801020 ... LastLast
Results 19,381 to 19,400 of 20402

Thread: Echipamente Hi-Fi. Recomandari diferite bugete (sisteme stereo)

1. Back To Top | #19381
    Registered User
    Quote Originally Posted by Baracuda View Post
    Felicitari ! Ma cam face sa salivez putin acel H80
    Quote Originally Posted by Slayermtg View Post
    @muntos
    Bravo, felicitari! H80 este si un vis umed de-al meu . Asteptam un review.
    Multumesc frumos, o sa mai dureze nitel dar revin cu impresii, atat cat imi permite experienta

Revenind la intrebarea legata de cablurile de boxe, ce as putea sa iau ? Dati-mi niste sugestii, ideea e ca nu stiu nici macar care e ordinul de marime (financiar) pentru combo-ul respectiv...
    De exemplu :
    https://www.avstore.ro/cabluri-audio...speaker-cable/
    Sunt prea "subdimensionate"? ar trebuie sa ma uit mai degraba la ceva de genul, sau astea sunt "supradimensionate" ?
    https://www.avstore.ro/cabluri-audio...loc-banana-3m/

Si ce tip de conectori sunt buni ? Pin, banana, spade ? Oricare ?

2. Back To Top | #19382
    Ar fi bine sa le imprumuti acasa sa vezi ce si cum!Spun asta pentru ca cel din primul link l-am avut acasa si nu am simtit nici o diferenta fata de cele actuale,niste eagle cable de cupru,legate direct,fara mufe.In opinia mea diferente palpabile se vad intr-adevar la cabluri mult mai scumpe,in rest,bani aruncati aiurea.

3. Back To Top | #19383
    Din experienta mea umila Audioquest ofera performanta exceptionala la preturi foarte bune.
    Pentru second hand trebuie probata provenienta cablurilor (sunt multe fake-uri).

Audioquest Bedrock mi s-a parut excelent (cca. 200 EUR la SH).

Cea mai buna conexiune este bare wire daca este cablu la metru (si stranse bine bornele peste conductor), sau conectorii originali daca este preterminat din fabrica.
    Bananele/spadele ieftine gen Nakamiki strica sunetul atat de tare incat te apuca plansul.

Quote Originally Posted by muntos View Post
    Multumesc frumos, o sa mai dureze nitel dar revin cu impresii, atat cat imi permite experienta

Revenind la intrebarea legata de cablurile de boxe, ce as putea sa iau ? Dati-mi niste sugestii, ideea e ca nu stiu nici macar care e ordinul de marime (financiar) pentru combo-ul respectiv...
    De exemplu :
    https://www.avstore.ro/cabluri-audio...speaker-cable/
    Sunt prea "subdimensionate"? ar trebuie sa ma uit mai degraba la ceva de genul, sau astea sunt "supradimensionate" ?
    https://www.avstore.ro/cabluri-audio...loc-banana-3m/

Si ce tip de conectori sunt buni ? Pin, banana, spade ? Oricare ?

4. Back To Top | #19384
    Quote Originally Posted by danny86ro View Post

Bananele/spadele ieftine gen Nakamiki strica sunetul atat de tare incat te apuca plansul.
    Bananele Furutech sunt bune? Am unele strict pentru aspect si decuplare la cate 6 luni. Nu e absolut nicio diferenta fata de bare wire, dar vreau sa stiu folclorul.

5. Back To Top | #19385
    Salut,

Ma ajutati si pe mine cu niste recomandari?
    Ce imi doresc:
    - cel mai bun sunet posibil all around. Spatialitate, claritate, un pic warm poate, bass puternic, medii clare. Ascult de toate, muzica clasica, blues, pop, dubstep, nu metal.
    - casti over-the-ear/on-ear dar inchise. Stiu ca cele deschise ofera un sunet mai bun dar nu sunt impacat cu leakageul lor.
    - si la birou, si pe drum, si acasa
    - nu vreau sa ma complic cu amplificatoare etc, ca si sursa voi folosi cel mai mult telefonul (un Sony z5 momentan, mai tarziu altul..) sau calculatorul cu placa integrata de la birou unde voi reda muzica de pe Google Music/Spotify/Apple Music, la calitatea lor maxima.
    - buget 1000-2000 lei, poate mai mult daca merita cu adevarat
    - as aprecia controllere pentru muzica pe casca (play/pause etc)

Din ce am cautat pe internet imi par interesante Phonon 4000 pe care sper sa le testez maine, Audeze Sine (again din reviewuri pe internet par bune, dar mi-e frica ca nu o sa merite daca le tin mai mereu pe telefon) si Sennheiser PCX550 (dar unde cred ca mai importante au fost functiile atenuare a zgomotului de fond si partea de wireless decat calitatea sunetului). Poate ceva de la Sony?
    Last edited by bungadudu; 14-10-2016 at 11:48. Reason: daca trebuie poate un mod sa mute postul pe topicul de casti? Aici am vazut "recomandari"...

6. Back To Top | #19386
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    Cam cat valoreaza o pereche de Elac 244 sh?

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
    Elac 210CE C2 de vanzare la 11.999ron http://forum.computergames.ro/217-mu...l#post49226610

7. Back To Top | #19387
    Nu sunt pe la jumatate din pretul de lista? Eu cam asa le vedeam in urma cu ceva luni, cand aveam o idee sa imi mai fac un sistem.

8. Back To Top | #19388
    Nu am idee, nu imi amintesc sa fi vazut 244 sh pe la noi. Au ajuns la a 3-a generatie deja(244.3). Pretul de lista la 244.3 e 7200ron vad.

Elac 210CE C2 de vanzare la 11.999ron http://forum.computergames.ro/217-mu...l#post49226610

9. Back To Top | #19389
    Registered User cristi289's Avatar
    Quote Originally Posted by H_O_N_D_A View Post
    Cam cat valoreaza o pereche de Elac 244 sh?
    Cam 650 - 700 euro ... Mai bine unele noi la 850 euro ... Elac BS244 Silver Shadow NEU PAAR vom Fachhändler BS 244 Jet III | eBay

10. Back To Top | #19390
    Sunt zgarcit, de 850e am pretentii peste ce pot oferi boxele comerciale. Astea m-ar interesa ieftine, pentru birou, muzica chill, un film la volum mic si pentru ca au resell value ok, dar nu dau 850e pe ele.

11. Back To Top | #19391
    Registered User GICU GICU's Avatar
    Fiecare cumpara ce isi permite, sau asa ar fi normal. E normal ca o boxa relativ recenta, de 7200Lei, sa coste mai mult de 3000 SH. Indiferent de brand.

12. Back To Top | #19392
    Ieftine si de pus de birou pentru muzica chill... cred ca ai ales gresit sa te arunci la asa Elac-uri Poate sa urmaresti mult mai cu atentie piata sh, si din alte tari, poate iese ceva.

Tot din cauza pretului am renuntat si eu sa imi iau niste Elac BS, eu voiam sa le pun langa televizor, dar pretul total cu un amp decent ar fi fost cam mare. Intre timp, chiar daca mi-as fi permis si cu tot cu amp, am schimbat televizorul si acum abia imi incap niste Focal XS Book *in spatele televizorului*, deci trebuie regandita situatia de tot.

13. Back To Top | #19393
    Nu e vorba atat de mult de permis, cat pur si simplu sunt de parere ca nu canta de banii aia niciun bookshelf comercial. Prefer la orice ora DIY-urile mele pe 3 cai, mari, ca sunet fata de 244 mai ales ca m-au costat mai putin decat o pereche de 244 la cea mai traznet oferta si sunt mai usor de amplificat, doar ca sunt efectiv mari si e posibil sa nu am loc de ele unde o sa ma mut. Dpdv al sunetului, nu sunt wow pentru mine, sunt doar acceptabile 244. In zilele astea nu prea ma mai multumeste pe toate planurile nimic din toate boxele ascultate de catre mine pana la ora actuala.

14. Back To Top | #19394
    Din experienta mea cu BS 244 cred ca nu vor suna bine nearfield. Cel putin la mine in dormitor, unde le am in dreapta/stanga televizorului, daca ma apropii la 1-1.5 metri deja mi se pare ca nu se mai "leaga" sunetul, chiar daca le-am mai apropiat intre ele cat imi permitea televizorul de 42 inch (adica vechiul TV, ca am facut asta mai demult). De la ~2 metri, pozitia normala de privit la TV, sunetul este minunat.

Daca tot esti fan DiY am vazut/auzit ca exista proiecte interesante si bookshelf, pe 2 cai. Erau niste boxe pe la Mir parca, la un moment dat?
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

15. Back To Top | #19395
    Registered User Eastlander's Avatar
    Ce alternative sunt la un Diamond 220 pt un buget de cca 1200lei?

16. Back To Top | #19396
    Quote Originally Posted by H_O_N_D_A View Post
    Nu e vorba atat de mult de permis, cat pur si simplu sunt de parere ca nu canta de banii aia niciun bookshelf comercial. Prefer la orice ora DIY-urile mele pe 3 cai, mari, ca sunet fata de 244 mai ales ca m-au costat mai putin decat o pereche de 244 la cea mai traznet oferta si sunt mai usor de amplificat, doar ca sunt efectiv mari si e posibil sa nu am loc de ele unde o sa ma mut. Dpdv al sunetului, nu sunt wow pentru mine, sunt doar acceptabile 244. In zilele astea nu prea ma mai multumeste pe toate planurile nimic din toate boxele ascultate de catre mine pana la ora actuala.
    C'mon man, not again! Ca nu ai auzit tu, nu inseamna ca nu exista, pur si simplu mai ai mult de mers! Daca ai fi ascultat niste Spendor, ProaAc sau Piega pe la 2-3k euro te-ar fi pus in c%r! Daca ar fi si un sistem pe masura, bineinteles. Cel mai bine ar fi sa nu generalizam, iar cand intervenim sa intrebam ceva sa nu ajungem sa dam (iar) lectii.
    Cu bine,
    Bogdan.

17. Back To Top | #19397
    Cosmin, acele boxe sunt mult mai voluminoase decat Elac 244, nu ar merge pentru scopul meu asa usor si nu suna chiar pe gustul meu. Culmea, ca sifonierele mele suna legat la 1,5m fara probleme, pe 3 cai, dar cu 244 nu am experienta asa multa. Oricum nu as avea asa mari pretentii la sunetul nearfield de la ele. Sa incerc sa atac alt proiect, cu difuzoare necunoscute, in speranta sa iasa ceva pe gustul meu, nu numai ca e riscant, dar dureaza cateva luni bune pana ar fi gata si resell value e praf, lumea nu apreciaza asa ceva pe aici, prefera chong-chui cu nume rasunatoare la 3-400E noi decat un diy cu pret/calitate peste ce ofer cele comerciale.

joiancomino: Ai ratat partea in care am spus ca "sunt de parere", adica e opinia mea proprie si personala, pe persoana fizica, nu ma intereseaza daca esti sau nu de acord cu mine. Nu ma cunosti, nu stii ce am mai ascultat, ce pretentii si ureche am. Iti spun doar ca nu m-au pus in cur nici sisteme mult mai scumpe decat pomenesti tu aici, fiecare cu urechea si pretentiile sale. Inca astept un sistem sa sune sa ma puna in cur prin sunet, nu cost, review-uri sau cat de excitati sunt unii cand le aud, chiar doresc sa ascult ceva de genul asta, sa retraiesc experienta pe care am avut-o acum cativa ani cu Elac 249, de care nu mai sunt incantat asa tare in ziua de azi. Ma intereseaza strict sunetul, atata timp cat mi le permit, sau macar ca experienta, sa aud macar o data un sistem extraordinar, dar pe muzica mea, intr-o camera excelenta. Nu mai sunt asa usor de impresionat, poate nu sunt asa de pasionat ca unii de pe aici de scule, ma intereseaza strict sa sune bine, nu cine le face si ce prestigiu are, ce review-uri favorabile au sau alte nebunii de genul asta.

Oricum acele Elac 244 au zburat la 501E cu tot cu transport, standuri si suporti de perete. Un pret decent, tinand cont ca sunt 850E noi la ei in clipa asta. Aparent nemtii stiu sa puna mai corect pretul pe sunet decat lumea de pe aici.
    Last edited by H_O_N_D_A; 15-10-2016 at 22:04.

18. Back To Top | #19398
    Sunt sigur ca tu esti gica contra cand auzi un sistem bun, doar pentru faptul ca nu ti-l permiti. Fiecare se limiteaza in felul lui.
    Iar apropo de elac la pret bun (sau orice alta boxa nu entry level), pai alea in Germania se vand cum se vand la noi sistemele 5.1 logitech. Sa fii sigur ca daca romanii ar cumpara sisteme audio mai scumpe pe banda rulanta ca in Germania si la noi in tara ai vedea oferte de genul la anumite produse. Una este cand vinzi o boxa de 1000EUR la vreo doua luni (si asta dupa probabil zeci de ore petrecute pe capul oamenilor din shoroom-uri), alta e cand o vinzi la doua zile (de multe ori fara auditie inainte de achizitie).
    Last edited by GICU GICU; 16-10-2016 at 01:03.

19. Back To Top | #19399
    Yep, cam asa spune lumea si de mine, cand le spun ca nu vreau sa-mi cumpar o placa video cu peste 130W TDP pentru ca vreau sa salvez planeta, s-o racesc perfect silent, etc... nu nene, de fapt nu-mi permit sa-mi cumpar placa aia video, ca costa 600 de euro in loc de 250 euro cat am dat pe placa asta cu consum mic. Sigur ca intre timp mi-am permis sistem audio de peste 7k euro, masina si multe alte chestii, dar ce conteaza, tot nu-mi permit super-placa aia video.

Poate omul vrea sa dea banii pe ceva care simte el sa merita acei bani. Nu suntem tara africana, sa nu-ti permiti ceva ca mori de foame, mai toata lumea castiga o suma rezonabila de bani, in special in zona asta interesata si de hi-fi. Eu "sunt sigur" ca isi permite un sistem audio bun, dar nu considera ca merita efortul financiar respectiv. Dealtfel si eu ma intreb adeseori daca a meritat si de multe ori raspunsul a fost nu, ar fi trebuit sa ma limitez la scule mai ieftine.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

20. Back To Top | #19400
    Eu stiu ca e asa in mai toate domeniile, il situ asa de ani de zile (pe forum), inclusiv la componente PC. Cauta chilipiruri si se lauda cu asta intr-un mod nociv pentru altii.

Nu vreau sa ma cert cu tine, dar masina, sistem audio de 7K eur si alte chestii ti le permiti si cu un salariu de 2-3000Lei, in timp daca faci compromisuri, asta nu inseamna ca ai bani. Daca iubesti asa de mult planeta poti sa-ti cumperi boxe cu horn (sensibile) si amplificator in clasa D. Nu-i mare diferenta intre un TDP de 150W sau 300W la sfarsitul lunii, pentru ca nu sta constant la acel consum, doar in load maxim. Poti continua cu lumini LED peste tot, masina electrica de la tesla si altele mult mai importante decat un TDP amarat de cateva sute de W la o placa video ce nu cred ca iti sta 100% din timp in full load.

Eu nu cred ca nu exista o boxa sa nu-i fi placut, incat sa-si faca lazile alea cu difuzoare. Sa fim sinceri si seriosi, problema intr-o situatie de genul este doar bugetul disponibil. Simplul fapt ca a ales si laudat un rotel vechi, ieftin, cand sunt amplificatoare cu mult mai bune de la alti zeci de producatori (sa nu mai zic de surse si DAC-uri) e suficient sa-mi castig argumentul.
    Last edited by GICU GICU; 16-10-2016 at 02:09.

1.  
Page 970 of 1021 FirstFirst ... 4708709209609679689699709719729739801020 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks