Page 994 of 995 FirstFirst ... 494894944984991992993994995 LastLast
Results 19,861 to 19,880 of 19884

Thread: Echipamente Hi-Fi. Recomandari diferite bugete (sisteme stereo)

1. Back To Top | #19861
    Registered User AdiHiFi's Avatar
    Ce ati face cu 9000 lei daca ati vrea sa ii investiti in audio? Amplificator am, un DAC as avea, raman boxele...si eventual un DAC mai bun. Asta ar fi bugetul maxim, desi as mai putea suplimenta, dar nu numai pentru boxe.

2. Back To Top | #19862
    Registered User ionut82's Avatar
    Quote Originally Posted by megaptera View Post

Mersi de sugestie.
    Mi-am comandat Orbit 225 MKII (am decis sa merg pe cablu cu sectiunea de 2.5mm) si experimental un cablu Spirit LLX Low Loss ca sa-l folosesc ca interconect.

3. Back To Top | #19863
    Registered User AdiHiFi's Avatar
    Cum e posibil sa gasesc Tannoy XT8F la 1300 lire(7000 lei) in UK si la noi la unicul importator sa le gasesc la 9500 lei? ☻

4. Back To Top | #19864
    Jah Rastafarai bonzo_catalin's Avatar
    Adaosul e mare la produsele importate . Gandeste-te ca , de exemplu , de BF unii dealeri au ( avut ) si 50% reducere . Si nu te gandi ca merg in pierdere by doing this .

Asa ca , daca iesi bine , cumpara de acolo .

5. Back To Top | #19865
    Quote Originally Posted by AdiHiFi View Post
    Cum e posibil sa gasesc Tannoy XT8F la 1300 lire(7000 lei) in UK si la noi la unicul importator sa le gasesc la 9500 lei? ☻
    Probabil ca din cauza faptului ca e un unic importator si ii costa mult ca sa vanda acest produs. Mai trebuie aflat si daca de BF se vinde pe spatele distribuitorului oficial sau daca e pe seama magazinului. Magazinul nu prea ar avea de ce sa vina cu discount super bomba, deoarece magazinul are deja acele produse cumparate de mult de la distribuitor/importator/producator, deci cu super discount ar insemna sa isi taie din start din marja de profit pentru ca trebuie sa vanda tot anul, nu doar in cateva zile pe an cand e BF/Craciun/Paste etc. Super discount probabil ca e lasat pe seama lichidarii de stocuri, pentru produse vechi care nu se vand deloc, incetare de distribuire a unor brands, etc.

Sa fim totusi seriosi si sa ne gandim pragmatic, ca niste boxe de 1300 lire, oricum ai da-o, bat inspre obiecte de lux. Fara un lant global de distributie stil boutique, unde producatorul sa isi vanda singur produsele, e normal sa fie diverse abateri de la pretul de lista sau MSRP. Daca te duci la unicul importator, asculti boxele si iti plac si apoi le cumperi online de unde gasesti mai ieftin, nu incurajezi sub nicio forma fenomenul. Daca iti plac boxele cu adevarat, du-te si discuta si intreaba cat de mult se pot apropia cu pretul lor de ce alte preturi mai gasesti pe net.

6. Back To Top | #19866
    S-a lovit cineva de probleme citire discuri cu cd-playere Marantz?
    Eu am un CD6000 OSE LE care refuza sa mai citeasca cd-urile, indiferent ca sunt originale sau arse pe calculator. Am desfacut cd-player-ul si am observat ca atunci cand introduc discul nu il invarte si se aud niste clacuri, pe ecran aparand mesajul No Disc. Am curatat lentila dar fara rezultat.

O solutie ar sa schimb unitatea optica, este un VAM1202.

7. Back To Top | #19867
    Registered User Uto's Avatar
    O situatie similara am avut eu cu un cd player Yamaha. Dupa ce sertarasul cu cd-ul intra in unitate, cd-ul, inainte de a incepe sa se invarta, trebuie "saltat" operatie de care ( in cazul meu) era responsabila o curea mai grosuta. Am sters acea curea cu alchool si am rezolvat problema. Iar clicurile acelea pe care le auzi, sunt tocmai incercarile de "saltare" a cd-ului. Vezi, poate te ajuta ce ti-am spus....

8. Back To Top | #19868
    Am scos unitatea optica si am curatat toate mecanismele si acum functioneaza

9. Back To Top | #19869
    Cum as putea ajusta pozitia boxelor pt un sunet cat mai bun fara sa schimb mobilierul?
    Distanta fata de perete?poate un stand in perete ridicate la nivelul urechilor?
    Sunt Microlab dar poate ma gandesc la un upgrade,sa stiu daca merita cu mobila acutala?M-am gandit la soundbar dar nu mi-a placut deloc cum suna din ce am ascultat pana in 1500lei.http://uploads.tapatalk-cdn.com/201...c8a8c73854.jpg

10. Back To Top | #19870
    No offense intended, dar mobila aia e un cosmar. Nu cred ca ai ce sa faci in conditiile respective, poate doar daca ai avea un televizor mai mic. Saaau - daca spatiul permite - sa le ridici pina deasupra mobilei pe niste stative suspendate undeva spre colturile camerei. Nasol cu mobila asta care de cele mai multe ori fix pentru audiofili nu e gindita...

11. Back To Top | #19871
    As muta televizorul ceva mai la stanga (cat e loc) pentru a expune mai bine boxa din dreapta, apoi le-as trage pe amandoua in fata in asa fel incat fata boxei sa fie macar cu cativa cm mai in fata ecranului. Se mai pot pune niste picioruse elastice sub boxe, pentru o decuplare mecanica. Dar nu te astepta la minuni. Cea mai mare problema (in opinia mea) la Microlab este tweeterul foarte slab, iar asta nu se poate rezolva prin repozitionari.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

12. Back To Top | #19872
    Salut,

Am primit o pereche de boxe Canton GLE 496 si nu prea stiu cu ce amplificator sa le imperechez. Aveti vreo idee?

13. Back To Top | #19873
    Caut o solutie ieftina de inlocuire laptop+cabluri+Asus Xonar U7.

Vreau sa stau pe canapea si sa folosesc tv-ul ca si monitor cu un mouse wifi.

Ma tenteaza un mini pc infipt in tv cu windows, legat cu Xonar U7.

Pareri?

14. Back To Top | #19874

15. Back To Top | #19875

16. Back To Top | #19876
    Quote Originally Posted by cristi289 View Post
    Săru-mâna

17. Back To Top | #19877
    Invisible gopo2004's Avatar
    imi arunc si eu o umila parere. zilele astea am avut ocazia, de plictiseala, sa ascult jucaria asta: Dac/amp casti/pre etc... AUNE S6 Ao Lai Er Science and Technology Development Co.,ltd

Am ascultat multe la viata mea, insa asta chiar mi-a spulberat preconceptia ca minim 1000 euro "scula"/sa sune binisor. Cred ca este cea mai mare revelatie pe care am avut-o in ultimii ani. Daca aveti ocazia sa il/o (?!) ascultati, nu o ratati. O sa aveti o surpriza de proportii

18. Back To Top | #19878
    Au observat si altii influxul de boxe Triangle la SH?

Mereu m-a fascinat marca(si sustinatorii ei, inclusiv forumul romanesc dedicat) ca exercitiu de marketing pentru alte scule - niste boxe asa s-asa in bas si medii, cu aspect impunator incepand de la sume mult sub concurenta(aspect care te conditioneaza sa speri ca "pot"), cu inalte extrem de neplacute(la ce mi-a fost dat sa aud, cred ca abia pe la 70 de ani ai atenuare cat sa le suporti), care pot fi partial imblanzite ba cu amplificatoare extrem de scumpe, ba cu cabluri manarite sa fie lowpass, dar niciodata duse la ceva suportabil, facandu-te sa urmaresti himera ascultabilitatii pana la sume exorbitante. Daca as produce amplificatoare si cabluri as tine si pe pierdere o firma producatoare de boxe ca asta on the side. Mai era si cineva la sesiunea HE1 de la avstore care se plangea de teapa luata de black friday cu niste Triangle entry level.

Mai sunt vreo 2 producatori(mari) care sa ma dezamageasca asa, dar au si parti/modele bune.

19. Back To Top | #19879
    Quote Originally Posted by gopo2004 View Post
    asta chiar mi-a spulberat preconceptia ca minim 1000 euro "scula"/sa sune binisor.
    Ma mir ca nu ti-a fost spulberata pana acum, sunt pe toate drumurile chestii excelente sub 1000. Macar spike-uri...

20. Back To Top | #19880
    Și-au decis toți să le vândă dintr-o dată?

1.  
Page 994 of 995 FirstFirst ... 494894944984991992993994995 LastLast

Bookmarks

Bookmarks