Page 998 of 998 FirstFirst ... 498898948988995996997998
Results 19,941 to 19,959 of 19959

Thread: Echipamente Hi-Fi. Recomandari diferite bugete (sisteme stereo)

1. Back To Top | #19941
    @ c6t9 : "long time no see"
    Sugestii ? De care ?
    Bine, acum nu inlocui moneda .....
    Ai dreptate, achizitia ar fi pe termen f lung.

@ Cosmin_C : Ma tot gandeam, in ultimile zile, la aceasta varianta. Desi initial vroiam boxe de podea, cele de raft vazandu-le potrivite cel mult pentru prima etapa, mai putin fericite ca alegere in etapa a 2a, plus ca ar fi grevat socotelile financiare.
    Insa la finele sapt trecute am avut ocazia neasteptata de a asculta unele boxe de raft care realmente m-au surprins f. placut (fiind insa f bine puse in valoare, inclusiv de standurile pe care stateau). Exista si reversul medaliei: boxe de raft -> mici, cu tot ceea ce decurge de aici; 2 cai (unele mai maricute, cu 3 cai, ... tind sa devina obscen de scumpe, cel putin pentru mine).
    Pentru party, in curte sau chiar si la mansarda, exista un sistem PA, anume Yamaha Stagepas 400i Poate nu o fi cea mai buna solutie, dar in ocaziile (nu f multe, ce-i drept) de pana acum am fost multumit.

l.e.: S-ar putea sa fie mai greu de gasit boxe de raft care sa sune bine, clar, limpede si cu ceva bas, imperecheate cu al meu R-N602 la un buget rezonabil/justificabil, decat o pereche de boxe de podea in jur de 3k lei.

2. Back To Top | #19942
    Uite aici bookshelf care-l recomand fara rezerve celor care vor floorstand pana in 3k euro. Nu ron, euro.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

3. Back To Top | #19943
    Registered User
    daca auditia se va face destul de aproape de incinte, recomand monitoare nearfield cum ar fi Spendor seria classic, Harbeth sau ATC. Trebuie ascultate inainte, poate nu sunt pe gusturile ascultatorului.

4. Back To Top | #19944
    @Aer Curat
    Saptamana trecuta am ascultat niste bookshelf-uri ieftine ca pret, insa cu un sunet mare. Pe bune! Spatiul auditiei undeva la 15 m2. Pentru spatiul acesta boxele prestau excelent. La final am intrebat cat costa, gandindu-ma ca trebuie sa fie scumpe. Surpriza, pretul in zona entry level, insa sunetul undeva cu mult mai sus.
    Sistemul din spatele lor nu era unul scump. Sursa Oppo 105, amplificare Yamaha AS 801, boxe DAVIS ACOUSTICS EVA.
    Boxe Davis Acoustics Eva
    What's that? I may be paranoid, but no ...

5. Back To Top | #19945
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    Davis fac difuzoare bune pentru DIY, chiar daca nu or fi renumite pe meleagurile noastre. Chiar ar merita audiate strict din motivul asta zic eu.

6. Back To Top | #19946
    Da, micutele Eva suna incredibil pentru dimensiunea lor.
    Le-am ascultat si eu acum vreo 10 zile, iar sapt trecuta le-am mai ascultat chiar la 602-ul meu. Ca o paranteza, fiind in dilema cu alegerea mea, avand nevoie de mai mult timp si bani pentru a ajunge mai aproape de un rezultat bun al cautarilor, dar neavand acum cine stie ce disponibilitati de timp si mai ales financiare, ma gandeam sa inchei aceste framantari cumparand un set de Davis Eva.
    Am ascultat, inclusiv cu al meu 602 si Davis Balthus 50 (si aici se schimba considerabil chestiunea fata de Eva) si Balthus 90. Prezenta mai buna, detaliile mai multe, in cazul Balthus 90 inca cateva plusuri ..... si uite asa dileme dileme.
    In locatia unde am fost (aceiasi cu cea din link-ul postat de tine) au fost persoane intelegatoare si rabdatoare.

Bine, daca vrem sa fim obiectivi, mai sunt si alte aspecte, de ex. cablurile, care si ele au o anumita influenta.

7. Back To Top | #19947
    Registered User
    Salutare.
    Vreau sa cumpăr un amplificator stereo cu Dac incorporat si trebuie sa aleg intre Yamaha As 801 si Cambridge Audio CxA 80.
    Yamaha are rezerva de putere mai mare si un dac mai bun ,iar Cambridge sta mai bine la conectica si este mai scump cu 1000 RON ,teoretic ar trebui sa fie superior ...

8. Back To Top | #19948
    Quote Originally Posted by PATRULEA 69 View Post
    Salutare.
    Vreau sa cumpăr un amplificator stereo cu Dac incorporat si trebuie sa aleg intre Yamaha As 801 si Cambridge Audio CxA 80.
    Yamaha are rezerva de putere mai mare si un dac mai bun ,iar Cambridge sta mai bine la conectica si este mai scump cu 1000 RON ,teoretic ar trebui sa fie superior ...
    CXA80,este peste orice amplificator de la Yamaha in acei bani (si chiar peste).
    La aceiasi bani,daca ai rabdare Hegel H80 ,este oferit constant de black friday la 5500 lei.

9. Back To Top | #19949
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    Quote Originally Posted by Aer Curat View Post
    Bine, daca vrem sa fim obiectivi, mai sunt si alte aspecte, de ex. cablurile, care si ele au o anumita influenta.

Unii zic ca da, altii zic ca nu. Daca vrei as fii obiectiv o sa fii dezamagit de sarme cand o sa descoperi ca au o influenta doar asupra banilor din portofel.

10. Back To Top | #19950
    @H_O_N_D_A: S-ar putea sa ai perfecta dreptate, nu zic nu; mai ales daca vorbim de cabluri uzuale si nu cine stie ce specialitati.

11. Back To Top | #19951
    Quote Originally Posted by H_O_N_D_A View Post
    Daca vrei as fii obiectiv o sa fii dezamagit de sarme cand o sa descoperi ca au o influenta doar asupra banilor din portofel.
    Din pacate aceasta teza s-a bagatelizat de cate ori a fost mentionata. Se pune accentul pe pret in loc sa se specifice potrivirea dintre cabluri si scule.
    Pe acest matching trebuie sa ne focusam. Daca nu le potrivim intre ele nu avem nici sunet. Credeam ca se cunoaste deja acest aspect.

12. Back To Top | #19952
    Quote Originally Posted by Accuvpi View Post
    Din pacate aceasta teza s-a bagatelizat de cate ori a fost mentionata. Se pune accentul pe pret in loc sa se specifice potrivirea dintre cabluri si scule.
    Pe acest matching trebuie sa ne focusam. Daca nu le potrivim intre ele nu avem nici sunet. Credeam ca se cunoaste deja acest aspect.
    Te-as ruga sa nu incepi iar, dar stiu ce o sa faci: Whitesnake - Here I Go Again '87 - YouTube

13. Back To Top | #19953
    Quote Originally Posted by traforaj View Post
    Te-as ruga sa nu incepi iar, dar stiu ce o sa faci: Whitesnake - Here I Go Again '87 - YouTube
    Stai linistit.
    N-am de gand sa ajut pe cineva sa treaca strada, daca nu vrea acest lucru.
    Am facut o observatie. Ma retrag.
    Va las sa povestiti.

14. Back To Top | #19954
    The Tenacious Fruit mANGo's Avatar
    Salutare,

Am si eu nevoie de putin ajutor. Vreau ceva bookshelf-uri hi-fi entry level pentru ascultat muzica, buget undeva pe la 3-400 eur, musai sa fie active, nu am amp. Din review-uri citite pe net m-am oprit la JBL LSR305. Am fost ieri sa le ascult la Senia, dar nu am fost 100% convins, am pus niste melodii de pe telefon pentru termen de comparatie, am pus Muslimgauze - Mullah Said, care pentru mine este benchmark si am ramas impresionat, am mai pus apoi ceva RNB si electro cu midrange si mi s-a parut ca ceva nu suna in regula, dar am avut foarte putin timp la dispozitie ca sa imi dau seama ce; nu erau melodii care coborau mai jos decat prima in bass si toate erau FLAC pe telefonul meu.

Ca alternativa vad ca ar fi Audioengine A5+, as trece sa le ascult si pe astea.

A mai fost cineva in pozitia mea, aveti vreo sugestie? Orice sfat e binevenit.

Multumesc!
    Below 90 Hz

15. Back To Top | #19955
    Registered User
    Presupun ca te-au lasat sa asculti doar o singura boxa ) Eu recomand LSR305/308.

16. Back To Top | #19956
    The Tenacious Fruit mANGo's Avatar
    Am ascultat la doua boxe . Imi e greu sa spun ce nu mi-a placut, pentru ca inchideau si nu m-au lasat foarte mult, parca nu erau atat de 'immersive' pe midrange, poate am impresia asta pentru ca au un sunet mai rece si nu sunt obisnuit.
    Below 90 Hz

17. Back To Top | #19957
    Registered User
    Da, LSR305 au sunet dry si rece. Majoritatea boxelor Hi-Fi inclusiv A5+ au sunet wet, airy si warm, cu decays, depinde ce sunet iti place. Pe LSR305 auzi exact cum e sunetul fara nicio accentuare, cu alte cuvinte nu are nicio coloratie a sunetului. Cimbalele suna cam "thin". Sunt aproape la fel de detaliate ca ATH-MSR7 care au costat 1000 lei, iar sa spun ca niste boxe de 1100 lei suna ca niste casti de 1000 lei, nu e chiar usor de obtinut.
    Eu cand le-am ascultat prima data, cei de la senia nu aveau voie sa deschida doua cutii, pentru ca monitoarele vin in cutie separata, asa ca am ascultat o boxa LSR305 si una LSR308 ) Normal ca nu prea a sunat bine la ureche, dar m-au impresionat alte modele, Tannoy, Behringer. Am ales JBL pentru ca sunt cele mai laudate boxe de pe internet. Yamaha HS8 au fost cele mai proaste.
    http://www.audiopro.de/medias/item/1...rding_0514.pdf
    Describing Sound - A Glossary | Head-Fi.org
    Last edited by Luc1aNo; 19-05-2017 at 14:42.

18. Back To Top | #19958
    Quote Originally Posted by mANGo View Post
    Salutare,

Am si eu nevoie de putin ajutor. Vreau ceva bookshelf-uri hi-fi entry level pentru ascultat muzica, buget undeva pe la 3-400 eur, musai sa fie active, nu am amp. Din review-uri citite pe net m-am oprit la JBL LSR305. Am fost ieri sa le ascult la Senia, dar nu am fost 100% convins, am pus niste melodii de pe telefon pentru termen de comparatie, am pus Muslimgauze - Mullah Said, care pentru mine este benchmark si am ramas impresionat, am mai pus apoi ceva RNB si electro cu midrange si mi s-a parut ca ceva nu suna in regula, dar am avut foarte putin timp la dispozitie ca sa imi dau seama ce; nu erau melodii care coborau mai jos decat prima in bass si toate erau FLAC pe telefonul meu.

Multumesc!
    Eu am Tangent Spectrum X5 BT si sunt foarte multumit de ele.

19. Back To Top | #19959
    Quote Originally Posted by mANGo View Post
    Salutare,

Multumesc!
    Strans inca 350 de euro, luat genelec M030, uitat 10 ani de upgrade.

1.  
Page 998 of 998 FirstFirst ... 498898948988995996997998

Bookmarks

Bookmarks