Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 22

Thread: Switch amplificator / boxe

1. Back To Top | #1

Switch amplificator / boxe

As dori sa fac si eu un switch pe relee pt un amplificator stereo Yamaha AX 750 (160W RMS la 6 ohms) si un amplificator multicanal Yamaha (mai slab ca putere) ca sa nu mai tot schimb boxele intre ele. Rog pe cineva care se pricepe dc nu este deranjul prea mare sa-mi spuna ce piese sa cumpar si sa-mi faca o mica schema de asamblare dc poate. Multumesc anticipat.

2. Back To Top | #2
    Si eu am nevoie de o asemenea solutie tehnica si caut o solutie eleganta.

Oricum chestia asta se cheama blasfemie audiofila mai ales ptr ce ce dau zeci de euro pe metrul de cablu.

3. Back To Top | #3
    Doua randuri de cabluri cu banane in capatul dinspre boxe, switch in 10 secunde, calitate 99% intacta. Si nici nu e blasfemie audiofila.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

4. Back To Top | #4
    switch speaker between two amplifiers

Comutatoare se gasesc in Maica Domnului. La asa ceva ma gandesc eu sa construiesc. Comutatoarele sunt declarate undeva la 20-25A si 250V deci arhisufucient.

5. Back To Top | #5
    Salut, am luat acest switch: Speaker switch box Monacor SPS-20S (129,92RON) Partysound. Vreau sa conectez la el o pereche de boxe impreuna cu un amplif stereo si un av receiver ambele Onkyo. Am facut conexiunile pe "invers" dar indiferent de cum le conectez aparatul pe on intra in clipping(protectie). Am vreo sansa sa modific ceva la acest switch sa-l pot folosi? Platesc manopera pentru o eventuala modificare oriunde in Bucuresti.

Trimis de pe al meu Crystal folosind Tapatalk

6. Back To Top | #6
    Registered User
    Quote Originally Posted by Cosmin_C View Post
    Doua randuri de cabluri cu banane in capatul dinspre boxe, switch in 10 secunde, calitate 99% intacta. Si nici nu e blasfemie audiofila.
    Pune te rog poze ,sau o schița ,ca nu am înțeles cum vine .

7. Back To Top | #7
    Care parte nu ai inteles-o? Deci asa:
    RIG 1: Amplificator stereo - cabluri - banane - boxe
    RIG 2: Receiver multicanal - cabluri - banane - boxe
    Toate cablurile trase pana la boxe, pentru a schimba intre RIG 1 si RIG 2 te duci in spatele boxelor, scoti un set de banane si le bagi pe celelalte.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

8. Back To Top | #8
    4 sarme , cate doua de la fiecare amplif le conectezi la cele doua boxe in functie de ampliful pe care-l folosesti, adica scoti si bagi sarmele cand schimbi sursa. Simplu, solutia asta am s-o aplic daca nu rezolv cu switch-ul!
    L.E. Merci Cosmin pentru descrierea profi.

9. Back To Top | #9
    La solutia asta, ar merge pus 4-5 cm tub termoretractabil intre/peste cablu si banana; ajuta atat la prevenirea oxidarii cat si la rigidizare, lucru deloc in plus daca vei umbla la ele periodic.

10. Back To Top | #10
    Da, buna idee, multumesc!

11. Back To Top | #11
    Quote Originally Posted by Cosmin_C View Post
    Care parte nu ai inteles-o? Deci asa:
    RIG 1: Amplificator stereo - cabluri - banane - boxe
    RIG 2: Receiver multicanal - cabluri - banane - boxe
    Toate cablurile trase pana la boxe, pentru a schimba intre RIG 1 si RIG 2 te duci in spatele boxelor, scoti un set de banane si le bagi pe celelalte.
    Daca faci chestia asta, in medie, de 5 ori pe zi, te cam urci pe pereti. Poate eu vreau sa ascult doua melodii pe stereo, dupa care sa trec inapoi pe receiver, este foarte enervant si incomod sa scot mereu cablurile. Dau exemplu pentru ca si eu caut o solutie de genul asta.

12. Back To Top | #12
    Este alegerea ta daca o folosesti sau nu. Unii poate nu or sa faca asta nici de 5 ori pe saptamana.

13. Back To Top | #13
    Registered User sadycus's Avatar
    Poti folosi asa ceva ca sa faci switch fie intre surse fie intre boxe daca e cazul.
    Amazon.com: TC-7220 2-Way Amplifier Speaker Selector Switch Switcher Comparator Crossover Router: Home Audio & Theater
    Când mori, nu simți nimic. E greu doar pentru ceilalți.
    Tot așa e și când ești prost

14. Back To Top | #14
    Curentul instantaneu prin boxe poate fi de ordinul amperilor sau chiar mai mare. Lăsând la o parte că este necesar să poate suporta contactele releului curentul acesta, nu neapărat să-l poată și rupe, impedanța acestor contacte nu este nici liniară, nici pur rezistivă, nici repetitivă de la o acționare la alta, și poate atinge valori de ordinul zecilor sau sutelor de miliohmi, ceea ce nu e chiar neglijabil pentru minime de impedanță a boxei de 1, 2, chiar 3 ohmi.

15. Back To Top | #15
    Godlike Savu's Avatar
    Cred ca Bibi a testat asa ceva:
    QED Cables - Switching Units

16. Back To Top | #16
    Cred ca a switch-uri de genul asta as cauta ceva de la o firma cunoscuta - cum e cea din link-ul lui Savu - chiar daca costa ceva mai in plus, deoarece chinezariile au sanse reale sa deterioreze sunetul. Sau, ca alternativa, daca stiti un DiY-er bun sa vi-l faca el, se poate face, cu componente alese atent - cu mentiunea ca, in cazul asta, nu va iesi chiar asa ieftin pe cat ati crede.

17. Back To Top | #17
    Hi Guys,

eu asta aveam acum ceva timp:
    THE BERESFORD TC-7220… Audio Crossover Network. >> Adventures in Hifi Audio
    L-am folosit cu succes cu un avr Onkyo 608 fara preout si cu un amplif Creek fara main AV in , pe o pereche de Monitor Audio RX8. Nu pot sa zic ca am simtit o degradare a sunetului, oricum e un device f bine construit.
    Intre timp am separat apele si am Home cinema separat de sistemul stereo, devicele l-am maritat chiar aici pe forum.
    PS: intre timp am mai crescut , atat ca ureche cat si cu componentele sistemelor, nu stiu daca as mai fi impacat acum cu un astfel de switch in sistem (teoretic vorbind, ele oricum sunt separate acum).

18. Back To Top | #18

19. Back To Top | #19
    Multumesc pentru sfaturi si linkuri. Inca astept un sfat competent pentru problema descrisa in topic. Switch-ul l-am cumparat tot la sfatul unor colegi forumisti SP, ia-l ca merge. E, uite ca nu merge! Probabil ca daca nu gasesc un electronist sa se uite pe schema switch-ului si sa imi dea o solutie, voi aplica metoda cu schimbarea sursei din banane sau raman la conectarea de acum, av receiver la 5+1 si amplifu' stereo la 2.0. Mult'am.

Last edited by alecsathome; 13-11-2017 at 20:21.

20. Back To Top | #20
    Quote Originally Posted by alecsathome View Post
    Salut, am luat acest switch: Speaker switch box Monacor SPS-20S (129,92RON) Partysound. Vreau sa conectez la el o pereche de boxe impreuna cu un amplif stereo si un av receiver ambele Onkyo. Am facut conexiunile pe "invers" dar indiferent de cum le conectez aparatul pe on intra in clipping(protectie). Am vreo sansa sa modific ceva la acest switch sa-l pot folosi? Platesc manopera pentru o eventuala modificare oriunde in Bucuresti.

Aici vreau o rezolvare.

Last edited by alecsathome; 13-11-2017 at 20:20.

1.  
Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks